jedilniki/ 7-10 mescev
7–10mesecev
NOVI OKUSI IN NOVE KONSISTENCE
PRI SEDMIH MESECIH OTROK LAHKO Z ROKO NOSI KOŠČKE HRANE V USTA IN NEMARA POSKUŠA UPORABITI ŽLICO.
Številni otročki imajo že prve zobe in lahko opravijo z manj gladko hrano. Sadje in zelenjavo jim na primer lahko zmečkamo, namesto da bi ju pretlačili, in ponudimo jim lahko bolj vlaknata živila, na primer rdečo peso. Če otročku takšna konsistenca ne dela težav, ga lahko poskusimo hraniti ekološkim mesom, ribami, perutnino in stročnicami. Zdaj je tudi čas, da mu ponudimo testenine majhnih oblik, ki spodbujajo žvečenje. Otroček utegne uživati tudi v hrani, ki jo lahko je z rokami. Ponudimo mu, na primer na palčke narezan ekološko pridelan korenček ali stebelno zeleno, na enak način narezan opečen kruh ali krušne palčke iz ekološko pridelane moke.
NUJNE HRANILNE SNOVI
Otroci se rodijo z zalogo železa, ki jo dopolnjuje železo iz materinega mleka ali njegovega nadomestka. Toda okrog šestega meseca starosti je zaloga že precej izčrpana, in če dojenček ne uživa hrane, ki je bogata z železom, lahko postane slabokrven, to pa utegne zavreti njegovo rast in razvoj.
• Žlezo, ki se veže na hemoglobin, je tista oblika železa, ki jo dojenčkov prebavni sistem najlaže vsrka, vsebujejo pa ga rdeče meso, perutnina, jetra in mastne ribe.
• Prosto železo je v brokoliju, špinači, vodni kreši, suhih slivah, marelicah, grahu, fižolu in leči. Organizem ga najlaže vsrka, če ga uživamo skupaj z živili, ki vsebujejo veliko vitamina C, na primer s pomarančnim sokom ali zeleno zelenjavo.
Sedemmesečni dojenčki potrebujejo v hrani veliko železa, da ne bi postali slabokrvni.
UŽIVANJE HRANE JE TUDI PUSTOLOVŠČINA
PREBUJAJO SE NOVE SPOSOBNOSTI IN NEODVISNOST
Sedemmesečni otroček je ponavadi aktiven, veliko se giblje, zanima ga vse, kar vidi, predmete lahko predeva iz roke v roko in nosi v usta. Verjetno se lahko prevali s hrbta na trebušček, dvig glavo, sedi ob podpori in stoji, če ga držimo. Podnevi manj spi, nared je za nove izkušnje, tudi za nove okuse in za poskuse, da bi se sam hranil.
Ko otročka spodbujamo, naj sam drži žlico ali košček hrane, spodbujamo razvoj neodvisnosti in koordinacije. Razvoj komunikacijskih spretnosti spodbujamo, ko se z njim pogovarjamo o njegovi hrani. Če ga gledamo v oči, se smehljamo, govorimo »njam, njam« in se z njim igramo, dosežemo, da so mu obedi v veselje.
Vsak otroček je drugačen. Nekateri pojedo vse, kar postavimo prednje, za druge se zdi, da živijo skoraj samo od zraka – ti spravljajo matere ob pamet. Če je tudi naš tak, se vprašajmo ali res potrebuje določeno vrsto ali količino hrane. Navsezadnje je poskušanje novih jedi tudi pustolovščina, pri kateri ne gre samo za hranjenje, ampak tudi za prebujajočo se neodvisnost in sposobnost, da izbere, kaj mu ugaja.
RAZPON NOVIH IZKUŠENJ
Prva hrana iz lastne ročice bi bila lahko palčka iz ekološko pridelanega korenčka, podolgovat košček opečenega kruha ali krušna palčka. Na tej stopnji otroček živilo samo sesa. Toda ko postane bolj aktiven, se mu tek okrepi. Vidi, kako drugi jedo in pijejo, in jih želi posnemati. Številni imajo že prve zobe in lahko pojedo tudi manj gladko hrano. Tako lahko jabolka samo naribamo, namesto da bi jih zdušili in pretlačili. Če otročku takšna konsistenca ne dela težav, mu lahko tudi bolj vlaknato zelenjavo, na primer korenček, samo zmečkamo. Zdaj je čas, da poskusimo z ekološkim mesom, perutnino in ribami. Paziti pa moramo, da meso – in tudi stročnice – uvajamo postopoma.
Otroku lahko najmanj enkrat na teden ponudimo rdeče meso. To je najbogatejši vir železa, ki ga telo tudi najbolj učinkovito izrabi. Sprva ponudimo malo mesne juhe, na primer skupaj z zmečkano zelenjavo. Ko dojenček lahko prežveči tudi koščke, pa dodamo zmleto meso.
Suhe stročnice, ki so prav tako bogate z železom imajo dojenčki radi, ker so tako gladke. Moramo pa jih temeljito skuhati, ker dojenček premalo kuhane stročnice težko prebavi. Rdeča in rjava leča, čičerka, fižol očnik, mlada fižolica, bela fižolica in ledvičasti fižol so bogati z ogljikovimi hidrati, vlakninami, vitamini skupine B, s folno kislino, z minerali, s selenom, z železom in s cinkom. Kupimo ekološko pridelane stročnice, ker utegnejo druge vsebovati ostanke pesticidov.
Ko se je otrok naučil žvečiti, lahko poskusi tudi žitne kaše, na primer kašo iz ekološko pridelanega ovsa, ki ji dodamo sveže pretlačeno sadje. Ali pa poskusimo s testeninami, ki so kot nalašč za to, da otročka spodbudijo k žvečenju in uporabi čeljustnih mišic.
Ves čas, ko se otrok uči jesti čvrstejšo hrano, ostaja dojenje ali zalivanje glavno hranilo. Strokovnjaki odsvetujejo, da bi otročku ponujali kravje.mleko. Lahko pa ga uporabimo pri kuhanju, na primer za mlečni riž. Pretlačenemu sadju lahko dodamo tudi ekološki jogurt.
VPRAŠANJI
Koliko mleka naj dajem sedemmesečnemu dojenčku?
Ko dojenček utrdi novi vzorec hranjenja, mu ponudimo prsi ali stekleničko samo po jedi. To je posebno pomembno zjutraj. Ko mu najprej ponudimo čvrsto hrano, mu vcepljamo zdrave prehranjevalne navade, poleg tega pa utegne biti po dolgem spanju tako lačen, da bo za zajtrk največ pojedel. Ko bo rasel, bo količino popitega mleka sam zmanjševal ker bo več jedel.
Kakšno vodo naj pije dojenček?
Ponudimo mu ohlajeno prekuhano vodo iz vodovoda ali sterilizirano vodo iz steklenice. Mineralna voda za dojenčke ni primerna.
Vrhunsko ekološko živilo
BANANE so lahko prebavljive, njihova energijska vsebnost je visoka, obenem so bogat vir vitaminov skupine B in vitamina C, kalija, magnezija in joda.
MESO vsebuje popolno kombinacijo železa in cinka. Govedina in jagnjetina sta najbogatejša z železom, za njima sta svinjina in piščančje meso.
ZAJTRK IZ JABOLKA IN BANANE … str. 4
KAŠA Z BANANO IN S SMOKVO … str. 5
PARADIŽNIKOVA OMAKA S TESTENINAMI … str. 6
BOLONJSKA OMAKA S TESTENINAMI … str. 7
OMAKA IZ PARADIŽNIKA IN SIRA S TESTENINAMI … str. 8
ZELENJAVNA ENOLONČNICA S KOKOSOM … str. 9
KORUZA S KROMPIRJEM … str. 10
MARELIČNI RIŽ S PIŠČANCEM … str. 11
JAGODIČEVJE IN ČEŠNJE … str. 12
RIŽEV PUDING Z MARELICAMI … str. 13
BANANA Z MANGOM … str. 14
ZAJTRK IZ JABOLKA IN BANANE
Ta zdrava jed je imeniten ZAJTRK,ponudimo pa jo lahko ob poljubnem dnevnem času. Otročki imajo zelo radi mešanico KREMASTIH kosmičev in SADJA.
sestavine:
½ žlice ovsenih kosmičev
75 ml vode
1 olupljeno in sesekljano majhno jabolko
½ zmečkane majhne banane
½ žlice sesekljanih sultanin
priprava:
V majhno kozico damo kosmiče, vodo, jabolko in banano in zmešamo. Zavremo, vročino znižamo, pokrijemo in dušimo 5–10 minut. Sadno mešanico pretlačimo ali v mešalniku obdelamo v pire. Dodamo sultanine in počakamo, da se zajtrk ohladi in se sultanine napihnejo in zmehčajo.
količina: 2 obroka za 7-mesečnega dojenčka; 1 obrok za 10-mesečnega
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 4 tedne v zamrzovalniku
čas priprave: 10 minut + 5–10 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • kalcija
Čim več sadja, tem bolje. V sezoni poskusimo z jagodičevjem, za malce nenavadnejši okus pa pretlačimo kak tropski sadež.
KAŠA Z BANANO IN S SMOKVO
Smokva doda jedi BOGAT SADNI okus in KONSISTENCO. Tako kot suhe slive tudi previdno uporabljene smokve lahko odpravijo morebitno zaprtje, ko se dojenček navaja na čvrstejšo hrano.
sestavine:
3 žlice vode
½ žlice ovsenih kosmičev
½ sesekljane ali pretlačene suhe smokve
1 zmečkana majhna banana
priprava:
Vodo in ovsene kosmiče damo v majhno kozico in zavremo. Pokrijemo in kuhljamo približno 5 minut. Občasno premešamo, da se ne prime. Odstavimo in primešamo smokvo. Počakamo, da se mešanica ohladi, nato ji dodamo banano in jo temeljito zmešamo z vilicami.
količina: 2 obroka za 7-mesečnega dojenčka; 1 obrok za 10-mesečnega
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 4 tedne v zamrzovalniku
čas priprave: 10 minut + 5 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • magnezija • vitamina C
PARADIŽNIKOVA OMAKA S TESTENINAMI
To TRADIIONALNO OMAKO za testenine, narejeno s paradižnikom, baziliko, parmezanom in trohico česna, ponudimo s testeninami MAJHNIH OBLIK.
sestavine:
1 ž1ička olivnega olja
½ sesekljane zelo majhne čebule
½ sesekljanega majhnega stebla stebelne zelene
½ sesekljanega majhnega stroka česna
½ žličke sesekljane sveže bazilike
1 olupljen in drobno narezan majhen korenček
½ olupljenega in drobno narezanega majhnega krompirja
60 g drobno narezanega paradižnika iz pločevinke
½ žličke smetanovega svežega sira
½ žličke naribanega parmezana
3 žlice vode
1 žlica majhnih testenin
priprava:
V majhni kozici na srednje močni vročini segrejemo olje. Dodamo čebulo, zeleno, česen in baziliko in pražimo približno 5 minut. 1 žlico mešanice prihranimo. V kozico dodamo korenček, krompir, paradižnik, sveži sir, parmezan in vodo in kuhljamo 10 minut.
Testenine skuhamo in temeljito odcedimo. Omako obdelamo v mešalniku ali zmečkamo tako, da ni popolnoma gladka. Primešamo prihranjeno prepraženo zelenjavo.
količina: 2 obroka za 7-mesečnega dojenčka; 1 obrok za 10-mesečnega
primerno za: vegetarijance
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 4 tedne v zamrzovalniku
čas priprave: 15 minut + 15 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • vitaminov skupine B • železa
Morda boste pomislili, da je omaka za dojenčka premočnega okusa, vendar jo ponudimo s testeninami blažjega okusa, in otročki jo imajo zelo radi.
BOLONJSKA OMAKA S TESTENINAMI
S to klasično OMAKO ZA TESTENINE otročku na imeniten način ponudimo RDEČE MESO, ki je odličen vir ŽELEZA.
sestavine:
1 žlica olivnega olja
1 sesekljana majhna čebula
½ sesekljanega stebla stebelne zelene
1 olupljen in drobno narezan majhen korenček
125 g drobno zmlete govedine
3 drobno narezani paradižniki ali 200 g paradižnika v koščkih iz pločevinke
90 ml vode
1 žlica svežega ali zamrznjenega graha
1 ščepec posušene bazilike
1 žlica majhnih testenin
priprava:
V majhni kozici na srednje močni vročini segrejemo olje. Dodamo čebulo, zeleno in korenček in pražimo približno 2 minuti, nato dodamo meso in pražimo še približno 2 minuti, da spremeni barvo. Dodamo paradižnik in vodo in zavremo. Vročino znižamo, kozico pokrijemo in vsebino dušimo 20 minut. Občasno premešamo. Dodamo grah in baziliko in dušimo še 5 minut. Medtem testenine skuhamo po navodilu na zavitku in temeljito odcedimo.
Bolonjsko omako obdelamo v pire ali grobo zmečkamo. Dodamo odcejene testenine in dobro zmešamo.
Če je zaželena redkejša omaka, dodamo še nekaj vode,
količina: 2 obroka za 7-mesečnega dojenčka; 1 obrok za 10-mesečnega
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 4 tedne v zamrzovalniku
čas priprave: 15 minut + 40 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • železa
Teh omak za testenine ne obdelamo v pregladek pire; tovrstne jedi naj otroka spodbudijo k žvečenju.
OMAKA IZ PARADIŽNIKA IN SIRA S TESTENINAMI
Okrog sedmega meseca morajo dojenčki začeti uporabljati mišice, ki jim pomagajo govoriti in žvečiti. Uživanje ZELO MAJHNIH, mehkih koščkov TESTENIN jim pri tem pomaga.
sestavine:
1 žlička olivnega olja
½ sesekljane majhne čebule
1 olupljen in sesekljan majhen korenček
1 zelo majhen ščepec zmletega posušenega peteršilja
1 lovorov list
125 ml skozi sito pretlačenega paradižnika iz pločevinke
2 ž1ici vode
2 žlički naribanega ementalca
1 žlica majhnih testenin (zvezdice, črke ipd.)
priprava:
V majhni kozici na srednje močni vročini segrejemo olje. Dodamo čebulo in korenček in počasi pražimo približno 5 minut, da se zmehčata. Polovico mešanice prihranimo.
V kozico dodamo peteršilj, lovorov list, paradižnik in vodo. Pokrijemo in dušimo 10 minut. Vmes večkrat premešamo, da se ne prime. Odstavimo, dodamo sir in dobro zmešamo.
V drugi kozici skuhamo testenine po navodilu na zavitku. Kuhane temeljito odcedimo. Iz, omake odstranimo lovorov list in jo obdelamo v grob pire ali zmečkamo. Dodamo odcejene testenine in prihranjeno zelenjavno mešanico. Temeljito zmešamo. Če je zaželena redkejša omaka, dodamo še nekaj vode.
količina: 2 obroka za 7-mesečnega dojenčka; 1 obrok za 10-mesečnega
primerno za: vegetarijance
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 4 tedne v zamrzovalniku
čas priprave: 15 minut + 20 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • vitamina C • vitamina E
Če so koščki testenin preveliki, jih lahko obdelamo v mešalniku ali zmečkamo, preden jih ponudimo.
ZELENJAVNA ENOLONČNICA S KOKOSOM *(nadev za krompir)
Po tem receptu s kombinacijo KOKOSA, blagih začimb, gomoljne in korenaste ZELENJAVE, fižola in PARADIŽNIKA naredimo jed, kakršni v Indiji pravijo korma.
sestavine:
1 žlička olivnega olja
½ sesekljane majhne čebule
1 olupljen in na kockice narezan majhen korenček
po 1 ščepec zmletega ingverja, laškega kumina, koriandra in kurkume
2 žlički paradižnikove mezge
1 olupljen in na kockice narezan majhen krompir
1 žlica zrn kuhanega nesoljenega fižola maslenca ali bele fižolice (lahko tudi iz pločevinke)
2 žlici kokosovih kosmičev
90 ml vode
priprava:
V majhni kozici na srednje močni vročini segrejemo olje. Dodamo čebulo in korenček in počasi pražimo približno 5 minut, da se zmehčata. Dodamo začimbe in paradižnikovo mezgo in 3 minute segrevamo med nenehnim mešanjem. Polovico mešanice preložimo v skledico in odložimo. V kozico dodamo krompir, fižol, kokosove kosmiče in vodo. Zavremo, vročino znižamo, kozico pokrijemo in vsebino kuhljamo približno 15 minut.
Obdelamo v grob pire ali zmečkamo. Primešamo prihranjeno zelenjavo. Če je zaželena redkejša konsistenca, dodamo še nekaj vode.
količina: 2 obroka za 7-mesečnega dojenčka; 1 obrok za 10-mesečnega
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 4 tedne v zamrzovalniku
čas priprave: 10 minut + 25 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • železa • magnezija
Po tem receptu lahko pripravimo poljubne kombinacije gomoljne in korenaste zelenjave in fižola. Vsi ti novi okusi bodo za otročka prava pustolovščina.
KORUZA S KROMPIRJEM
S to preprosto MEŠANICO otrokovim radovednim brbončicam predstavimo nove, VZNEMIRLJIVE OKUSE SLADKE KORUZE in svežih ZELLŠČ.
sestavine:
1 žlička olivnega olja
½ sesekljane zelo majhne čebule
1 olupljen in sesekljan majhen korenček
90 ml vode
1 olupljen in drobno narezan majhen krompir
3 žlice zrn mlade sladke koruze s svežega ali zamrznjenega storža
½ žličke sesekljanih svežih zelišč, na primer bazilike, origana ali timijana
priprava:
V majhni kozici na srednje močni vročini segrejemo olje. Dodamo čebulo in korenček in počasi pražimo približno 5 minut, da se zmehčata. Polovico mešanice preložimo v skledico in odložimo. V kozico dodamo vodo, krompir in koruzo in zmešamo. Kozico pokrijemo in vsebino dušimo približno 15 minut. Dodamo zelišča, nato mešanico obdelamo v grob pire ali zmečkamo. Dodamo prihranjeno zelenjavo in po želji nekaj vode.
količina: 2 obroka za 7-mesečnega dojenčka; 1 obrok za 10-mesečnega
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 4 tedne v zamrzovalniku
čas priprave: 10 minut + 20 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • kompleksnih ogljikovih hidratov
MARELIČNI RIŽ S PIŠČANCEM
Ta HRANLJIVA MEŠANICA sadja, piščančjega mesa in riža je SLASTNA. V SEVERNI AFRIKI
sem prvič videla, da jo dajejo dojenčkom. Moja različica vsebuje manj ZAČIMB in manj SUHEGA SADJA.
sestavine:
1 žlička olivnega olja
½ sesekljane majhne čebule
1 olupljena drobno narezana majhna sveža ali 2 drobno narezani suhi marelici
1 žlica surovega ali kuhanega mesa piščančjih prsi ali stegna
1 olupljen in drobno narezan jajčast paradižnik, ki smo mu odstranili semena ali 2 žlički
paradižnikove mezge
2 žlički sultanin
½ žličke drobno sesekljanega svežega rožmarina
po 1 ščepec zmletega koriandra in cimeta
½ žličke drobno sesekljanega česna
90 ml vode
1 žlica riža sorte basmati
priprava:
V majhni kozici na srednje močni vročini segrejemo olje. Dodamo čebulo in jo pražimo približno 2 minuti, da se zmehča. Primešamo marelice, piščančje meso, paradižnik ali paradižnikovo mezgo in sultanine. Dodamo rožmarin, koriander, cimet, česen in vodo. Zavremo, vročino znižamo, kozico pokrijemo in vsebino dušimo približno 20 minut. Občasno premešamo, da se ne prime.
V drugi kozici skuhamo riž po navodilu na zavitku. Polovico kuhanega riža dodamo v kozico, drugo prihranimo. Mešanico obdelamo v grob pire ali zmečkamo, nato primešamo prihranjen riž in dobro zmešamo. Če otrok ni vajen grudaste hrane, lahko vso jed obdelamo v mešalniku. Če je zaželena redkejša konsistenca, dodamo še nekaj vode.
količina: 2 obroka za 7-mesečnega dojenčka; 1 obrok za 10-mesečnega
primerno za: tiste, ki ne prenašajo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 4 tedne v zamrzovalniku
čas priprave: 15 minut + 20 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • kalcija
Riž poskusimo nadomestiti s kuskusom – morda bodo otročku bolj ugajala manjša zrnca.
JAGODIČEVJE IN ČEŠNJE
Ta SLASTNA sladica iz jabolka, SOČNIH ČEŠENJ in najslajšega SEZONSKEGA JAGODIČEVJA je bogata z vitamini.
sestavine:
75 ml vode
1 žlička zmletega riža
1 žlička riža sorte basmati
1 olupljeno, razpečkano in sesekljano veliko jabolko
4 maline
1-2 vrtni jagodi
2 razkoščičeni in drobno narezani češnji
priprava:
V majhni kozici zavremo vodo. Dodamo zmlet riž in riž sorte basmati, pokrijemo in kuhljamo približno 10 minut. Vmes večkrat premešamo, da se ne prime. Dodamo sadje in dušimo, dokler se jabolko ne zmehča, to je približno 10 minut. Mešanico pretlačimo skozi sito ali zmečkamo z vilicami. Če je zaželena redkejša konsistenca, dodamo še nekaj vode.
količina: 2 obroka za 7-mesečnega dojenčka; 1 obrok za 10-mesečnega
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 4 tedne v zamrzovalniku
čas priprave: 5 minut + 20 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • železa • vitamina C
Za to jed lahko uporabimo poljubno jagodičevje. Sezonsko je najokusnejše. Sadje kuhamo na šibki vročini, da ohranimo vitamine.
RIŽEV PUDING Z MARELICAMI
V tem okusnem riževem pudingu se kiselkasti okus MARELIC izvrstno ujame s SLADKEJŠIM okusom SULTANIN.
sestavine:
75 ml vode
1 žlica zmletega riža
1 žlička riža sorte basmati ali okroglozrnatega belega riža
1-2 olupljeni in sesekljani sveži ali 6 sesekljanih suhih marelic
1 žlička sultanin
2 žlički naravnega jogurta
priprava:
V majhni kozici zavremo vodo. Dodamo zmlet in cel riž in kuhljamo približno 5 minut. Vmes večkrat premešamo, da se ne prime. Dodamo marelice in sultanine ter kuhljamo približno 5 minut. S penovko vzamemo iz kozice za žlico mešanice.
Ostanek pretlačimo skozi sito ali obdelamo v mešalniku. Primešamo prihranjeno mešanico in jogurt, če je zaželena redkejša konsistenca, pa tudi malo vode.
količina: 2 obroka za 7-mesečnega dojenčka; 1 obrok za 10-mesečnega
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 4 tedne v zamrzovalniku
čas priprave: 5 minut + 10 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • vitamina A
Uporabimo lahko poljubno vrsto naravnega jogurta, vendar je zaradi visoke energijske vsebnosti za otroka najboljši tisti iz polnomastnega mleka.
BANANA Z MANGOM
Dojenčki imajo nadvse radi mango z njegovim ŽAMETASTIM sadnim mesom in značilno AROMO. Ekološko pridelani mangi so brez umetnih pesticidov.
sestavine:
75 ml vode
1 žlica zmletega riža
½ sočnega zrelega manga
1 majhna banana
priprava:
V majhni kozici zavremo vodo. Dodamo riž, kozico pokrijemo in vsebino na zelo šibki vročini kuhljamo približno 5 minut. Vmes večkrat premešamo, da se ne prime. Odstavimo in počakamo, da se ohladi malo nad sobno temperaturo.
Mango in polovico banane v mešalniku gladko obdelamo ali pretlačimo skozi sito. Sadni pire zmešamo z rižem in ponudimo z drugo polovico banane, narezano na končke.
količina: 2 obroka za 7-mesečnega dojenčka; 1 obrok za 10-mesečnega
primerno za: vegetarijance; tiste, ki ne prenašajo glutena, mleka in laktoze
shranjevanje: 24 ur v hladilniku; 4 tedne v zamrzovalniku
čas priprave: 5 minut + 10 minut kuhanja
hranilna vrednost: dober vir • vitamina C