Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek jedilniki

jedilniki

UVOD

Prepričana sem, da je od vsega najpomembnejša kakovost hrane, ki jo dajemo otrokom, saj so od nje odvisni njihov razvoj, zdravje in sreča. S to knjigo vam ponujam obilo zamisli, ki naj naredijo obedovanje prijetno. V njej so preprosti, klasični recepti za jedi, ki so teknile že stotinam otrok.

Otroci se radi zabavajo. Radi imajo nove zamisli, barve in okuse. izvajalci otroške hrane in sestavljavci kuharskih knjig zato hrano obarvajo, njen resnični okus pa prekrijejo z odvečnim sladkorjem ali soljo. Nekatere vrste hrane celo oblikujejo v čolničke, medvedke in podobno.

Odkar sem leta 1992 ustanovila družbo Baby Organix, si v njej prizadevamo predvsem za pravo, primerno hrano; to je naše vodilo. O tem bolj podrobno pripovedujem v prvih poglavjih knjige osnovna načela pa so:
• uporabljamo ekološko pridelane sestavine, ker otroku najbolj koristijo;
• uporabljamo naravne sestavine in preproste kombinacije, ki so najbolj hranilne in najokusnejše;
• v hrani za otroke se čim dlje izogibamo sladkorju in predelanim sestavinam. Zgodnja leta so odločilna za razvoj spomina na naravne okuse, h katerim se bo otrok pozneje vračal. Naravna, nepredelana živila otroka naučijo ceniti pristni okus hrane. Kakovostne sestavine ne potrebujejo dodatkov sladkorja, soli ali jušnih kock;
• hrani ne dodajamo umetnih barvil. Saj jih sploh ne potrebujemo, ko pa lahko uporabimo čudovite, žive barve jagod, citrusov ali paprik. Večina otrok rada je, hrana jim je v zabavo, in tudi muhasti otroci imajo radi vsaj nekatere jedi;
• obedovanje naredimo zabavnejše tudi s pogovorom o hrani in s tem, da otrokom namenimo veliko časa in uživamo skupaj z njimi. Če so deležni naše pozornosti, za zabavo ne potrebujejo smešnih oblik;
• spodbujamo otrokovo zanimanje za to, od kod hrana prihaja in kako raste, saj mu s tem pomagamo, da jo bo cenil. Starejši otroci radi sodelujejo pri pripravi jedi in radi obiščejo kakšno kmetijo vrtnarijo.

Družbi Baby Organix vsako leto telefonira več kot 20 000 staršev. Njihovo globoko željo, da bi otrokom zagotovili dobro hrano, dokazujejo recepti, ki jih delijo z nami, in pripovedi o obiskih ekoloških kmetij in vrtnarij in kuharskih tečajev.
Dobra hrana je za otroke pomembna. Upam, da bo ta knjiga vam in vašim otrokom pomagala, da vam bo obedovanje v užitek.
ZAKAJ EKOLOŠKO?
Ekološka hrana ponuja otroku najboljši možni začetek življenja, pa tudi boljšo prihodnost za svet, v katerem bo rasel.

NAJBOLJŠE ZA OTROKA

KAKO SE OTROKOVO TELO RAZVIJA
OTROK NAJHITREJE RASTE V MATERNICI, PRVI DVE LETI ŽIVLJENJA IN V PUBERTETI.
• PRVO LETO ZRASTE ZA OKOLI 25 CM. PRI DVEH LETIH JE PRIBLIŽNO POL TOLIKO VELIK, KOT BO, KO ODRASTE. MED PUBERTETO SE RAST SPET SKOKOVITO POVEČA, MLADOSTNIK V ENEM LETU ZRASTE TUDI 12 CM.
• OB ROJSTVU ZNAŠA MAŠČOBA 14{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} DOJENČKOVE TEŽE. PRI 6 MESECIH SE ODSTOTEK DVIGNE NA 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. DVELETNIK IMA 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} SVOJE BODOČE ODRASLE TEŽE, ENAJSTLETNIK PA POLOVICO.

Za otroka je najbolj pomembna varna, zdrava hrana. Vsi otroci potrebujejo najboljšo prehrano, ki jim jo lahko ponudimo, in zaščito pred škodljivimi sestavinami, ki bi jim lahko škodile.

Komaj kak teden mine, ne da bi se pojavilo kakšno novo, strašljivo poročilo v zvezi s hrano. Zaskrbljenost zaradi gensko spremenjenih živil, zaradi spongiformne encefalopatije pri govedu (BSE, »bolezen norih krav«) in zaradi pesticidov so samo trije izmed pomembnih razlogov, ki zaskrbljene starše spodbujajo k iskanju varnejše, bolj zdrave hrane za otroke.

Obstoječi splošni predpisi temeljijo na »sprejemljivih« količinah za odrasle, ki dojenčkov in malčkov nemara ne ščitijo pred toksini. Dojenčki in malčki so bolj ogroženi, ker se njihovi nezreli organi in telesni sistem teže branijo. Otroci so tudi bolj izpostavljeni pesticidom, ker je izbor živil, ki jih uživajo, omejen.

Ogrožanju otrokovega zdravja se lahko izognemo samo tako, da mu zagotovimo hrano in pijačo, ki sta bili pridobljeni ekološko, brez pesticidov in umetnih dodatkov ter v predpisanih in nadzorovanih razmerah. Vse več staršev prihaja do spoznanja, da pri prehrani otrok ne sme biti kompromisov.

Zakaj so otroci ranljivi
Otroci so najbolj ranljivi od spočetja do konca prvega leta življenja. Na tej kritični stopnji razvoja se celice najhitreje množijo, telo pa lahko črpa samo iz omejene prehrane. Poleg tega nezreli organizmi in telesni sistemi hrano drugače sprejemajo. Dojenčkov prebavni sistem jo učinkoviteje vsrkava kot sistem odraslega, zato lahko hitreje izkoristi njene hranilne snovi, obenem pa je manj zaščiten pred toksini. Nezrele ledvice tudi niso tako sposobne izločati škodljivih snovi kakor ledvice odraslega. Na običajne študije se ni mogoče zanašati, ker predelano hrano in kemikalije preizkušajo na odraslih, prirejanje rezultatov na organizem majhnega otroka pa ne da zanesljivo pravilnega odgovora. Poleg tega dojenčki pojedo več na kilogram svoje teže kot odrasli, spijejo pa sploh neprimerno več.
Pesticidi povzročajo skrbi, posebno odkar so raziskave odkrile, da so prisotni v materinem mleku. Ugotovljeno je, da se vežejo na maščobe in utegnejo vse življenje ostati v telesu. Nekaj jih z materinim mlekom preide v dojenčka. Strokovnjaki so kljub temu prepričani, da je dojenje še vedno najboljše. Materino mleko je vrhunska hrana, proizvedena prav zato, da zadosti dojenčkovim posebnim potrebam.

NEVARNOSTI
OTROK JE RANLJIV ZARADI SESTAVE SVOJEGA TELESA.
• ŽIVLJENJSKO POMEMBNI ORGANI SE RAZVIJAJO SKOZI VSE OTROŠTVO; OTROKOVE NEZRELE LEDVICE SO MANJ SPOSOBNE IZLOČITI ŠKODLJIVE SNOVI IN NE MOREJO RAZGRADITI NEKATERIH TOKSINOV;
• ŽIVČNI SISTEM PRVO LETO RASTE HITRO IN RAST SE NADALJUJE DO OSEMNAJSTEGA LETA. IZPOSTAVLJENOST TOKSINOM LAHKO PRETRGA NJEGOV RAZVOJ;
• DO ŠESTEGA LETA OTROKOVO TELO SESTAVLJA VEČ VODE IN MANJ MAŠČOB KOT TELO ODRASLEGA. MAŠČOBE, KI V ODRASLEM TELESU »LOVIJO« IN SPRAVLJAJO PESTICIDE, SO MANJ SPOSOBNE OPRAVITI TO DELO IN TOKSINE PUSTIJO, DA KROŽIJO PO TELESU. TUDI TOKSINI, KI SO TOPNI V VODI, LAŽE KROŽIJO PO OTROŠKEM TELESU.

BRANJE OZNAK
PREDPISI EVROPSKE UNIJE DOVOLJUJEJO OZNAKO »ORGANIC« (ORGANSKO, V SLOVENIJI UPORABLJAMO IZRAZ EKOLOŠKO) SAMO NA HRANI, V KATERI JE NAJMANJ 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} EKOLOŠKO PRIDELANIH SESTAVIN. PAZIMO TOREJ NA OZNAKE IN PREBERIMO VSE OZNAKE.
• EKOLOŠKA HRANA NOSI POSEBNA SIMBOLE. UVOŽENA SIMBOLE, KI JIH UPORABLJAJO V DEŽEN NJENEGA IZVORA, SLOVENSKA PA DOMAČE BLAGOVNE ZNAMKE, KAKRŠNI STA BIODAR ALI DEMETER.
• SEZNAM SESTAVIN JE RAZVRŠČEN PO KOLIČINI; NA VRHU JE SESTAVINA, KI JE HRANA VSEBUJE NAJVEČ, NA DNU PA TISTA, KATERE JE NAJMANJ.
• EVROPSKA UNIJA JE LETA 2000 SPREJELA PREDPIS O NAVAJANJU ODSTOTKA SESTAVIN V PREDELANI HRANI; NEKATERA PODJETJA ŽIVILSKE INDUSTRIJE NAVAJAJO SAMO ODSTOTKE SESTAVIN, KI SO V IMENU IZDELKA, PODJETJA ZA PREDELAVO EKOLOŠKIH ŽIVIL PA VEČINOMA NAVAJAJO KOLIČINE VSEH SESTAVIN.

Ostanki pesticidov
Prve štiri ali šest mesecev so dojenčki popolnoma odvisni od dojenja ali od hranjenja z nadomestki za materino mleko. Nedavne raziskave, ki jih je opravila skupina strokovnjakov z univerze v Leedsu v Veliki Britaniji, so odkrile, da se v maščobnem tkivu ženske nabere več kot 350 kemikalij, ki lahko z materinim mlekom prehajajo v dojenčka. Kljub temu je materino mleko še vedno idealna hrana, boljša od nadomestkov iz kravjega mleka, prirejenega tako, da približno ustreza prehranski vrednosti materinega.

Prva dodatna hrana dojenčkov je ponavadi škrobnata in pretlačena, da olajša prehod od tekoče hrane k čvrsti. V njej je veliko sadja in zelenjave, raziskave pa so pokazale, da je v teh živilih pogosto zaslediti ostanke pesticidov, če ne izhajajo s potrjeno ekoloških kmetij. Raziskava britanskega ministrstva za kmetijstvo, ribištvo in prehrano iz leta 1998 je odkrila nizko raven ostankov pesticidov v desetih odstotkih vzorcev hrane za dojenčke, ki so jo takrat prodajali v Veliki Britaniji, in višjo raven ostankov v številnih vrstah običajnega sadja in zelenjave, iz katerih starši doma pripravljajo hrano za dojenčke.

Ameriške študije o ostankih pesticidov v hrani dojenčkov in malčkov je leta 1993 opravil nacionalni raziskovalni svet. Ugotovili so, da učinki pesticidov ti dve skupini ogrožata bolj kot odrasle, ker majhni otroci zaužijejo veliko več določenih živil, predvsem sadnih sokov ter pretlačenega sadja in zelenjave.
Naraščajoča zavest o pomembnosti kakovostne hrane že spreminja prehranjevalne navade. Leta 1999 je več km 30 odstotkov prebivalcev Velike Britanije kupovalo tudi ekološke pridelke, več kot tretjina staršev pa je poročala, da daje dojenčkom tudi ekološko hrano.

Aditivi
Veliko predelane in industrijsko pripravljene hrane, kakršna so klobase, hamburgerji, slaščice in različne pijače, vsebuje zaskrbljujoče veliko aditivov v obliki kemičnih sredstev za konzerviranje, antioksidantov, stabilizatorjev, zgoščevalcev, stopnjevalcev okusa in barvil. Britanska komisija za hrano ocenjuje, da utegnejo porabniki pri enem samem obedu iz vnaprej pripravljene hrane zaužiti tudi 60 različnih aditivov. Več kot 50 aditivov, ki so jih proučili, je bilo nekoliko povezanih z zdravstvenimi težavami nekaterih ljudi, med drugim z astmo, ekcemi, s prirojenimi nepravilnostmi in z rakom. Takšni dodatki so lahko v Veliki Britaniji dovoljeni zato, ker raziskave niso bile potrjene v vsaki članici Evropske unije posebej.
Obstajajo dokazi, da določeni aditivi niso primerni za nekatere občutljive Ljudi, za številne pa se je izkazalo, da povzročajo ali krepijo alergijske reakcije in prispevajo k hiperaktivnosti otrok. Največji krivci so aditivi, katerih oznaka se začne z E. Številne od teh je prepovedano dodajati hrani za dojenčke in malčke, utegnejo pa biti v družinskih jedeh, ki jih morda ponudite tudi otroku.

Genske spremembe
Staršem, ki bi radi zaščitili svoje otroke, povzročajo veliko skrbi. tudi gensko spremenjeni organizmi. Znanstveniki zdaj znajo prenašati gene med organizmi, s čimer spreminjajo značilnosti tistega, v katerega vnesejo tuje gene. Gene talnih bakterij so vsadili v sojo, da je bolj odporna prod pesticidom, gene rib v paradižnik, da ostane dlje uporaben, in gene bakterij v koruzo, da bi pobili škodljivce, kar utegne zmanjšati število metuljev. Veliko ljudi meni, da ni nihče dovolj proučil dolgoročnih učinkov genskih sprememb na živali in človeka. Ker tehnologija zahteva uporabo genov, ki so odporni na antibiotike, je marsikoga strah, da bo uživanje gensko spremenjene hrane povečalo odpornost ljudi na antibiotike.

Prav tako, kot so dojenčki zaradi svoje posebne fiziologije bolj ranljivi, ko gre za ostanke pesticidov, se je bati, da utegne gensko spremenjena hrana nanje močneje vplivati kot na odrasle. Sebe in otroka lahko zaščitimo samo z uživanjem ekološke hrane.

ADITIVI, KI SE JIM IZOGIBAMO
ZA HRANO ZA DOJENČKE VELJAJO POSEBNI PREDPISI. PREPOVEDUJEJO SREDSTVA ZA KONZERVIRANJE, BARVILA IN DODAJANJE SOLI. TODA PRIPRAVLJENA HRANA ZA DOJENČKE LAHKO VSEBUJE DRUGE SESTAVINE, KI PRAV TAKO UTEGNEJO POVZROČATI SKRBI. PREVERIMO TOREJ NASLEDNJE SESTAVINE.
• UPORABA SLADKORJEV, VKLJUČNO S SAHAROZO, DEKSTROZO, GLUKOZO, FRUKTOZO, LAKTOZO IN MALTOZO, MEDU ALI SADNIH SIRUPOV LAHKO POMENI, DA V HRANI NI DOVOLJ VISOKOKAKOVOSTNIH SESTAVIN, KOT JE SADJE.
• MESNI ALI ZELENJAVNI IZVLEČKI, HIDROLIZIRANE RASTLINSKE BELJAKOVINE ALI KVAS V SLANI HRANI LAHKO NAKAZUJEJO ČEZMERNO PREDELAVO.
• DODATKI ZA OKUS SO V HRANI ZA DOJENČKE ODVEČ.
• EKOLOŠKA HRANA ZA DOJENČKE JE BREZ SESTAVIN POMOŽNIH SREDSTEV PRI PREDELAVI (NA PRIMER EMULGATORJEV IN DEMINERALIZIRANE SIROTKE).
• PREDELANI ŠKROBI, VKLJUČNO Z MODIFICIRANIM KORUZNIM ŠKROBOM, MALTODEKSTRINOM, RIŽEVIM IN PŠENIČNIM ŠKROBOM, POGOSTO SPREMLJAJO HRANO, V : KATERI JE PREVEČ VODE, IN SO MAŠILA, KI VSEBUJEJO MALO HRANILNIH SNOVI, KVARIJO OKUS IN JEMLJEJO PROSTOR PREHRANSKO DRAGOCENEJŠIM SESTAVINAM.

SPODBUJANJE ZANIMANJA ZA HRANO
OTROKA NAUČIMO UŽIVATI V DOBRI HRANI IZ SVEŽIH, EKOLOŠKO PRIDELANIH SESTAVIN. NASLEDNJI NASVETI UTEGNEJO POMAGATI PRI SPODBUJANJU ZDRAVIH JEDILNIH NAVAD ZA VSE ŽIVLJENJE.
• OTROKA PRITEGNEMO K PRIPRAVLJANJU IN KUHANJU. KUHANJE ZBUJA PONOS NAD DOSEŽKOM. TUDI MALČEK LAHKO ZAMEŠA ROZINE V TESTO ZA SADNI KOLAČ. RES BOSTA NEMARA KUHINJA IN OTROK MALO BOLJ UMAZANA, AMPAK SAJ JE OBOJE MOGOČE OČISTITI.
• KO JE OTROK ŽE VEČJI IN SAMOZAVESTNEJŠI, GA SPODBUJAMO, NAJ EKSPERIMENTIRA Z RECEPTI IN RAZLIČNIMI SESTAVINAMI. VELIKO SE BO NAUČIL O PREHRANSKI VREDNOSTI, OKUSIH, VONJIH IN KONSISTENCAH.
• KUPIMO SOKOVNIK IN EKSPERIMENTIRAMO Z RAZLIČNIMI KOMBINACIJAMI SADJA IN ZELENJAVE. OTROKA SPODBUJAMO, NAJ IZUMI SVOJE RECEPTE ZA PRILJUBLJENE SOKOVE.

Kako ekološka hrana koristi otroku
Vsi starši želimo svojim otrokom kar najboljši začetek življenja. Starši nagonsko verno, da je malček bolj ranljiv od večjih otrok in odraslih. Raziskave so pokazale, da majhni otroci zaužijejo veliko več nerafinirane hrane na kilogram teže kot odrasli. Vrsta in čistost hrane, ki jo jedo, lahko nanje vplivata bolj kot na odrasle. Ker otroška telesa rastejo in se razvijajo — sistem za reprodukcijo se, na primer, razvija do dvajsetega leta — so bolj občutljiva na kakovost svojega okolja, vključno s hrano.

Ekološka hrana zraste brez umetnih pesticidov in brez nepotrebne uporabe kemikalij. Obstajajo skrbno pripravljeni predpisi o tem, kako je sestavine dovoljeno predelati, aditivi za okus in umetna barvila niso dovoljeni. Pri pridelavi in predelavi ekološke hrane se je treba držati strogih pravil, in nadzor ni nič manj strog. Živali ne dobivajo ne hormonov ne antibiotikov, kar pomeni, da v mesu ni njihovih ostankov. Marsikoga namreč resno skrbi, da bi dolgoletno uživanje majhnih količin antibiotikov utegnilo škoditi imunskemu sistemu.

Številne zdravstvene težave majhnih otrok povezujejo tudi s slabo delujočim imunskim sistemom. Čeprav vzroki še niso jasni, hranjenje dojenčkov z ekološko hrano težav ne bo poslabšalo, ampak bo pomagalo zgraditi močan imunski sistem, in otroci bodo postali bolj odporni. Taka hrana zaseje seme krepkega zdravja, ki ga lahko negujemo skozi vse otrokovo življenje, ko vplivamo na to, kakšno hrano izbira in ima rad. Ekološko pridelana in predelana hrana ščiti tudi otrokovo plodnost in mu omogoča, da prenese trdno zdravje na naslednji rod.

Kako ekološka hrana koristi vsej družini
Čeprav so razlogi za kupovanje ekološke hrane različni, je zdravje najbrž na vrhu seznama. Obstajajo stvarni dokazi za škodljivost ostankov umetnih pesticidov in drugih kemikalij v hrani. Čeprav ni jasno, zakaj je take, je neka danska študija pokazala, da je število semenčic pri moških z Zahoda v zadnjih petdesetih letih dramatično upadlo. Nasprotno pa je leta 1994 članek v reviji The Lancet poročal, da je število semenčic pri kmetih, ki kmetujejo ekološko in uživajo ekološko hrano, skoraj za 50 odstotkov višje kot pri moških drugih poklicev, ki jedo običajno hrano.

Težko je dokazati, da ima ekološko pridelana hrana višjo prehransko vrednost od običajne, res pa je v njej manj nitratov in pesticidov, manj vode, včasih pa tudi več vitamina C in mineralov. Marsikdo tudi meni, da je okusnejša. Toliko konvencionalno predelane hrane vsebuje umetne dodatke za okus ali druge aditive, ki jo naredijo »bolj gladko« ali »mazavo«, da je resnični okus hrane že težko določiti. Uživanje ekološke hrane je torej bolj zdravo zato, ker se s tem izogibamo hidrogenirani maščobi, umetnim dodatkom in umetnim sredstvom za konzerviranje. Prepričana sem, da srno jaz in moja družina bolj zdravi in v življenju bolj uživamo, odkar smo začeli jesti ekološko hrano.

LASTNA PRIDELAVA
TUDI SAMI LAHKO EKOLOŠKO PRIDELUJEMO SADJE IN ZELENJAVO, PA NAJ IMAMO SAMO NEKAJ LONČKOV ZA GOJENJE RASTLIN ALI CEL VRT. TUDI NAJMLAJŠI DRUŽINSKI ČLANI BODO UŽIVALI, KO BODO SADILI SEMENA IN GLEDALI, KAJ RASTE IZ NJIH. POSKUSIMO Z NASLEDNJIM:
• ZRNA IN SEMENA KALIMO NA OKENSKI POLICI. KALČKI SO VISOKO HRANILNI, SOLATAM IN OBLOŽENIM KRUHKOM PA DODAJO IMENITNO HRUSTLJAVOST.
• SAMI GOJIMO ZELIŠČA. OTROKE ZELO PREVZAME VONJ, KI SE SPROŠČA, KO DRGNEJO LISTE DIŠAVNIC, KAKOR STA BAZILIKA IN ŽAJBELJ.

To je družinska zadeva
Nenadne obsežne spremembe so lahko nedobrodošle in utegnejo okrepiti ciničen odnos drugih družinskih članov. Ekološko hrano začnemo uvajati postopno, da ima družina čas razlike sprejeti in spoznati njihovo vrednost. Med obedovanjem omenimo koristi, ki jih prinaša ekološka hrana, in poslušamo, kaj je pomembno drugim družinskim članom, ko se razgovorijo o svojih najljubših jedeh. Morda bomo morali biti potrpežljivi, ko bo šlo za njihovo priljubljeno hitro hrano, in spretni pri iskanju sprejemljivih alternativ. Vendar prihaja na tržišče vse več ekološko pridelane in predelane hrane, tako da je z vsakim dnem laže.

Program sprememb je pametno začeti s hrano, ki jo najpogosteje uživamo ali ki nam povzroča posebne skrbi. Na tržnicah z ekološkimi pridelki in ekoloških kmetijah, pa tudi v nekaterih velikih samopostrežnih trgovinah že najdemo ekološki kruh, mleko, nekatere vrste sira, korenje, krompir in še marsikaj. Samo povprašati moramo in si ogledati, kaj je dostopno. V naslednjih letih pa lahko pričakujemo občutno večjo izbiro in dostopnost.

Vsak teden poskusimo prinesti domov kaj novega, morda kaj trajnejšega, suho sadje, oreške, zelišča, testenine ali žita. Spremembe v družinski prehrani lahko izkoristimo tudi za uvajanje splošnih načel zdrave prehrane.

Zakaj ne bi spraviti v hladilnik več kozarčkov ekološkega jogurta in postavili na mizo sklede s slastnim ekološko pridelanim sadjem? Vredno je poskusiti.

KJE LAHKO KUPIMO EKOLOŠKE PRIDELKE
ČIM BOLJ BOMO SPRAŠEVALI PO EKOLOŠKO PRIDELANEM SADJU IN ZELENJAVI IN DRUGIH PRIDELKIH, LEŽE BODO DOSTOPNI. ZA ZDAJ JE PRI NAS TAKO:
• VEČINA VELIKIH SAMOPOSTREŽNIH TRGOVIN PONUJA VSAJ SKROMEN IZBOR EKOLOŠKIH ŽIVIL IN EKOLOŠKO PRIPRAVLJENE HRANE
• V VEČJIH MESTIH OBSTAJAJO TRŽNICE S PRECEJŠNO IZBIRO EKOLOŠKIH PRIDELKOV
• EKOLOŠKE KMETIJE PO VSEJ SLOVENIJI PRODAJAJO PRIDELKE NEPOSREDNO, NEKATERE JIH CELO DOSTAVIJO NA DOM. NASLOVE JE MOGOČE DOBITI NA REGIONALNIH ZDRUŽENJIH EKOLOŠKIH KMETOV
• NA NEKATERIH EKOLOŠKIH KMETIJAH LAHKO KUPIMO TUDI VOLNO TER RASTLINSKA ČISTILA ZA POMIVANJE POSODE IN OSEBNO HIGIENO.

Ekološko je nekoliko dražje
Za ekološko hrano moramo plačati nekaj več preprosto zato, ker je njena pridelava dražja. Marsikdo je prepričan, da se dodatni strošek splača, ker z njim kupimo kakovost in odženemo skrbi. In ob večjem povpraševanju se bodo cene nižale. Sicer pa poskusimo upoštevati naslednje nasvete, ki naj pomagajo znižati stroške.
• Določimo pet živil, ki jih redno kupujemo, in poskusimo najti ekološke nadomestke, katerih ceno si lahko privoščimo.
• Običajno zeleno solato (ki je zaradi velike količine ostankov pesticidov na zelo slabem glasu) nadomestimo z ekološko pridelanim belim ali rdečim zeljem; otroci ga imajo pogosto celo raje, ker je bolj hrustljavo.
• Ekološko pridelano sadje in zelenjavo kupujemo v glavni sezoni; čim bolj izkoristimo poletno sadje in zimske gomoljnice in korenovke.
• Izkoristimo posebne ponudbe; kupujemo večje količine in zamrznemo vse, česar ne moremo takoj porabiti.
• Sami gojimo zelišča, seveda ekološko.
• Odpadke od ekološko pridelane zelenjave in sadja odlagamo na svoj ekološki kompost.

KDO NADZORUJE EKOLOŠKO PRIDELAVO IN PREDELAVO
VSAKA DRŽAVA IMA SVOJO NADZORNO SLUŽBO, OBSTAJAJO PA TUDI USTREZNE MEDNARODNE ORGANIZACIJE. V SLOVENIJI OPRAVLJA NADZOR ODDELEK ZA KONTROLO EKOLOŠKEGA KMETOVANJA PRI KMETIJSKO GOZDARSKEM ZAVODU MARIBOR. TA IZDA CERTIFIKAT, TO JE URADNI DOKUMENT, S KATERIM POTRJUJE, DA SO PRIDELAVA, PREDELAVA, PAKIRANJE, SKLADIŠČENJE IN TRANSPORT EKOLOŠKIH PRIDELKOV, ŽIVIL IN KRMIL V SKLADU Z VELJAVNIMI PREDPISI ZA EKOLOŠKO KMETIJSTVO. PRODAJALEC PRIDELKOV IN ŽIVIL Z OZNAKO »EKOLOŠKO« MORA NA ŽELJO KUPCA CERTIFIKAT POKAZATI.

ŽALOSTNI REZULTATI
BRITANSKO MINISTRSTVO ZA KMETIJSTVO, RIBIŠTVO IN PREHRANO UGOTAVLJA, ALI SO V DOMAČEM IN UVOZNEM KONVENCIONALNO PRIDELANEM SADJU IN ZELENJAVI OSTANKI STRUPENIH PESTICIDOV.
V LETIH 1997 IN 1998 SO JIH NAŠLI V NASLEDNJIH ODSTOTKIH VZORCEV:
• POMARANČE 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}
• HRUŠKE 96{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}
• ZELENA SOLATA 84{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}
• STEBELNA ZELENA 80,5 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}
• VRTNE JAGODE 77{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}
• GROZDJE 75{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}
• KORENJE 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}
• JABOLKA 69{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}
• MALINE 66{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}
• BRESKVE 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

TO SADJE IN ZELENJAVO SEVEDA LAHKO ČRTAMO Z DOJENČKOVEGA IN MALČKOVEGA JEDILNIKA, DA NE BO IZPOSTAVLJEN NEVARNOSTI. VELIKO BOLJE PA JE UPORABITI EKOLOŠKO PRIDELANO SADJE IN ZELENJAVO, KADAR JE LE MOGOČE.

Vodnik po ekoloških sestavinah
Enakost oblike in velikosti ni najboljše merilo. Raje se zanesemo na vonj, okus in svežost. Tudi najboljši ekološki pridelek ni nujno brez pomanjkljivosti in med listi utegnemo najti kakšno žuželko. Takšne nepopolnosti pa bi morali ceniti, saj nakazujejo, da pridelovalec ni uporabljal umetnih gnojil, pesticidov in drugih kemikalij. V nadaljevanju so našteti najpomembnejši ekološki pridelki.

Sadje in zelenjava. Sadje in zelenjava sta tisti skupini živil, v katerih je največ ostankov pesticidov. Najbolje se jim izognemo s kupovanjem ekoloških pridelkov. V sezoni naravno pridelani in pobrani pridelki so okusnejši. Lahko se tudi pozanimamo, s katere kmetije bi nam jih pripeljali na dom.

Mleko in mlečni izdelki. Ponudba ekološko pridobljenega mleka in mlečnih izdelkov narašča. Mleko ima drugačen okus od običajnega, ker se krave pasejo na ekoloških pašnikih ter hranijo z ekološko pridelanim senom in silažno krmo in ker jih ne silijo z nepotrebnimi zdravili in drugimi posegi, namenjenimi zviševanju količin mleka na nesprejemljivo raven. Kmetije so praviloma manjše, mleko in mlečni izdelki, ki jih proizvajajo, so zanesljivo čisti, njihov okus pa slajši in pristnejši.

Meso in perutnina. Ekološka reja živali je bolj humana, živali ne pitajo in jim ne vbrizgavajo rastnih hormonov in antibiotikov. Strašljiva poročila o BSE so spodbudila javno zgražanje in odpor proti načinu reje, ki vključuje tudi nenaravno hrano. Ekološki kmetje upoštevajo stroge predpise in ne mislijo samo na proizvodnost, ampak tudi na blagor svojih živali. Boljše življenje, human zakol in strokovno razkosanje dajo končnemu izdelku boljši okus. Ker je v ekološko prirejenem mesu pogosto manj vode, se med kuhanjem ali pečenjem manj skrči, zato več zaleze in je boljše konsistence. Kokoši in piščanci, ki jih gojijo za jajca in za meso, živijo bolj naravno, in ne v kletkah.

Ribe. Veliko rib pride na tržišče iz ribogojnic, kar pomeni, da so pod vodo živele v kletkah, bile nenaravno hranjene in izpostavljene pesticidom, da se med njimi ne bi razširile bolezni. V svetu pa odpirajo vse več ekoloških ribogojnic. Tam ribe rastejo v kakovostni vodi, jedo tisto, kar bi jedle na prostem, in niso izpostavljene pesticidom.

Kruh in moka. Žira na poljih redno škropijo s pesticidi, ki se nabirajo v zunanjih plasteh žitnih zrn ter vzbujajo zaskrbljenost zaradi motnih ostankov v kruhu, piškotih in sladicah. Ker v ekološkem kruhu ni umetnih dodatkov, ima boljši okus in konsistenco. Dobiti je mogoče tudi velik izbor ekoloških testenin.

Olja in maslo. Ekološka rastlinska olja so iz ekoloških pridelkov. Vedno jih samo stiskajo in ne uporabljajo kemikalij, ki utegnejo pustiti za sabo strupene molekule. Vse večja nevarnost, da bi za olje uporabili gensko spremenjene pridelke, je eden od pomembnih razlogov, da se odločimo za olje z ekološko nalepko, saj v njem ne sme biti nobene gensko spremenjene sestavine. Leta 1996 so v več kot polovici pregledanih vzorcev masla v Veliki Britaniji našli sledi lindana, ki dokazano povzroča raka.

KUHANJE EKOLOŠKO PRIDELANEGA SADJA IN ZELENJAVE
VSO PREHRANSKO VREDNOST IN OKUS EKOLOŠKO PRIDELANEGA SADJA IN ZELENJAVE UŽIJEMO, ČE JU SPLOH NE KUHAMO. TODA TUDI KUHANA STA OKUSNEJŠA. PREIZKUSIMO NASLEDNJE NASVETE.
• ČAS KUHANJA SKRAJŠAMO. ŽIVILA’ ZAČNEJO IZGUBLJATI PREHRANSKO VREDNOST ŽE V TRENUTKU, KO JIH POBEREMO, MED KUHANJEM PA JE GRE V IZGUBO NEPRIMERNO VEČ, KER VISOKA TEMPERATURA PROCES POSPEŠI.
• ZELENJAVO KUHAMO V SOPARI ALI PA JO PRAŽIMO MED NENEHNIM MEŠANJEM. V OBEH PRIMERIH BO OKUSNEJŠA IN LEPŠA OD TISTE, KI JE BILA SKUHANA V VODI.
• V MEŠALNIKU NAREDIMO ZDRAVE PIREJE, JUHE IN SOKOVE.

KAKOR JE NARAVA NAMERAVALA
Ekološko kmetovanje temelji na načelu ohranjanja ravnovesja. Da bodo naravni viri ostali ohranjeni tudi naslednjemu rodu, moramo tlom vrniti vse, kar jim vzamemo, in paziti na njihovo zdravje.
Kmetje krepijo rodovitnost ml z živalskim gnojem, ostanki uporabljenih pridelkov in rastlinskimi izvlečki. S kolobarjenjem se izogibajo nevarnosti, da bi tla izčrpali, plevel pa odstranjujejo na mehanski način, ne s škropljenjem. Uporaba umetnih gnojil in pesticidov je prepovedana, škodljivce preganjajo njihovi naravni sovražniki. Vsaj dve led traja, preden se na dotlej konvencionalni kmetiji razvije naravna rodnost, ostanki pesticidov pa zmanjšajo. Zato je šele takrat spoznana za ekološko.

Koristi ekološkega kmetovanja za kmete
Ekološke kmetije potrebujejo več delavcev kot konvencionalne, ker je na njih več ročnega dela in ker za živali skrbijo ljudje, ki imajo z njimi reden stik. To ohranja delovna mesta in vaške skupnosti ter nam pomaga, da ostajamo v stiku z enim temeljnih delov našega življenja, s pridelavo hrane.

Kmetje, ki kmetujejo konvencionalno in uporabljajo umetne kemikalije (precej jih je bilo razvitih iz kemičnega orožja iz časov druge svetovne vojne), utegnejo biti ogroženi preprosto zato, ker tako malo vemo o dolgoročnih učinkih teh sredstev na okolje, ljudi in živali. Čeprav kemična industrija zatrjuje, da so njihovi izdelki pri pravilni uporabi varni, je na polju pogosto težko slediti navodilom ali pa je to sploh nemogoče.

OBISK EKIOLOŠKE KMETIJE
OBISK EKOLOŠKE KMETIJE JE DOBRA PRILOŽNOST, DA OTROK SPOZNA, OD KOD HRANA SPLOH PRIHAJA: LAHKO JE TUDI PRIJETEN IZLET. NEKATERE EKOLOŠKE KMETIJE SPREJEMAJO OBISKOVALCE. PODROBNEJŠE PODATKE DOBIMO NA REGIONALNIH ZDRUŽENJIH EKOLOŠKIH KMETOV. OTROKE BO UTEGNILO MARSIKAJ ZANIMATI.
• OTROCI RADI GLEDAJO MOLŽO.
• ŽELIJO VEDETI, KAJ KATERE ŽIVALI JEDO, IN RADI JIH POMAGAJO HRANITI.
• ZANIMA JIH, KAKO RAZLIČNI PRIDELKI RASTEJO, IN SADI JIH POMAGAJO POBIRATI.
• RADI IMAJO PIKNIK NA PROSTEM. MORDA BOMO LAHKO DEL HRANE KUPILI KAR NA KMETIJI.
PA ŠE OPOZORILO. POSKRBIMO, DA SI BODO OTROCI PRED ODHODOM S KMETIJE UMILI ROKE.

Skrb za živali
V konvencionalnem kmetijstvu z živalmi vse prepogosto ravnajo samo kot s členi prehrambne verige. Velikokrat jih redijo v utesnjenih razmerah, ki so nezdružljive z njihovo fiziologijo in nagonskim vedenjem, zato so bolj nagnjene k boleznim. Kot protisredstvo jim nekateri kar rutinsko dajejo antibiotike, to pa skrbi zdravnike, ki se bojijo, da bi takšno ravnanje utegnilo prispevati k naraščanju odpornosti na antibiotike med ljudmi. Na ekoloških kmetijah veliko bolje ravnajo z živalmi, ki se lahko neprimerno več gibljejo. Gibanje na prostem, paša in primerna bivališča zmanjšujejo stres, kar krepi imunski sistem in znižuje dovzetnost za bolezni. Za živali dobro skrbijo in jih hranijo s pestro, zdravo hrano, nikoli z živalskimi proizvodi, prav tako jim ne dajejo antibiotikov, hormonov in podobnega.
EKOLOŠKO KMETOVANJE
SEVEDA SI TUDI EKOLOŠKI KMETJE PRIZADEVAJO PRIDELATI ČIM VEČ, VENDAR NA DRUGAČEN NAČIN. POLEG ŽELJE PO PRIDELKU JIH VODIJO ŠE DRUGI VZGIBI.
• PODEŽELJE ŽELIJO OHRANITI NE ONESNAŽITI.
• NARAVNE VIRE HOČEJO OBNOVITI, NE IZČRPAVATI.
• RODNOST TAL KREPIJO S KOLOBARJENJEM POLJŠČIN, NE Z DODAJANJEM UMETNIH DUŠIKOVIH GNOJIL.
• ŠKODLJIVCE OBVLADUJEJO Z MEHANSKIMI SREDSTVI IN S POMOČJO NJIHOVIH NARAVNIH SOVRAŽNIKOV, NW S KEMIČNIMI PESTICIDI.
• ŠČITIJO DIVJE ŽIVALI NA OZEMLJU IN S TEM KREPIJO BIOLOŠKO PESTROST.

Od kod prihaja hrana
Velika Britanija uvaža več kot 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ekološko pridelanega sadja in zelenjave in več kot 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vseh ekoloških pridelkov. V Sloveniji je ekoloških pridelkov neprimerno manj, vendar njihov delež narašča in sicer tako delež domačih kot uvoženih. Vseh pet skupin živil, ki so v dojenčkovi hrani najpomembnejša, pridelujejo tudi ekološko.

Mleko je treba skrbno izbrati, tako zaradi sebe kot zaradi otroka. Čistost mleka, ki ga pije ženska, namreč lahko z materinim mlekom preide v otroka. V konvecinalnem mleku so v VB našli sledove lindana, pesticida, ki ga povezujejo z rakom. Zdaj so v državah EU uporabo le-tega že prepovedali. Poleg ekološko pridobljenega mleka prodajajo tudi izdelke iz njega, jogurt, skuto, sir.

Jabolka sodijo med tiste vrste sadja, ki jih je ekološko težko gojiti, ker jih napada veliko škodljivcev in bolezni. Vendar jih uspešno pridelujejo v VB, ZDA, ITA in tudi pri nas. Ekološki kmetje izbirajo odpornejše stare sorte, proti škodljivcem pa vnašajo v sadovnjake njihove naravne sovražnike, npr. pikapolonice. Plodov ne voskajo. Lesketajoče se jabolko brez najmanjše hibe je res lepo, toda v njem utegnejo tičati sledovi škodljivih sredstev proti zatiranju mrčesa, plesni ali plevela. Nekatere od teh pesticidov izpere dež, druge pa vosek prilepi na sadež in jih lahko odstranimo samo z lupljenjem.

Pomaranče. Med vladno raziskavo leta 1999 so v Veliki Britaniji prav v vsaki pregledani pomaranči, kupljeni v trgovini, našli ostanke pesticida. V 68{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vzorcev so bde tri kemikalije ali več, v 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} štiri ali več, v nekaterih pa pet ali šest. Ekološko pridelane pomaranče izvažajo Španija, Portugalska, Italija, Izrael in ZDA.

Banane uživa skoraj vsak dojenček in malček, v Veliki Britaniji pa so najbolj priljubljeno sadje sploh. So tudi peto najpomembnejše živilsko blago na svetu. Ekološko pridelane banane prihajajo iz Brazilije in s Privetrnih otokov. Na ekoloških plantažah banane zasajajo dovolj daleč vsaksebi, da preprečijo širjenje bolezni, skupaj z njimi pa drevesa, kakršna so na primer akacije, ki vežejo dušik in naravno gnojijo tla. Nasprotno pa je Kostarika, vodilna pridelovalka in izvoznica banan, največja svetovna porabnica agrokemikalij na število prebivalcev.

Riž. Na Kitajskem so z uvedbo sintetičnih gnojil v šestdesetih letih dvajsetega stoletja ekstenzivno pridelovanje riža spremenili v intenzivno. Leta pozneje kmete skrbi, ker tla postajajo vse bolj gosta in jih je tete obdelovati; za ta pojav krivijo uporabo umetnih gnojil. Pravijo, da je riž trši in slabšega okusa. Riž je poleg pšenice ena najbolj škropljenih poljščin, zato je pametno poiskati ekološko pridelanega, da otroka obvarujemo pred ostanki, ki utegnejo biti v konvencionalno pridelanem.

EKOLOŠKA GIBANJA PO SVETU
EKOLOŠKA GIBANJA OBSTAJAJO PO VSEM SVETU. MEDNARODNO ZDRUŽENJE GIBANJ ZA EKOLOŠKO KMETIJSTVO (IFOAM) OBLIKUJE STANDARDE ZA EKOLOŠKO KMETIJSTVO NA SVETU IN ZAGOTAVLJA, DA TISTO KAR JE V ENI DRŽAVI PRIZNANO ZA EKOLOŠKO PRIDELANO USTREZA TUDI STANDARDOM DRUGE. SVETOVNA ZVEZA DEMETER INTERNACIONAL POVEZUJE KMETOVALCE, KI KMETUJEJO PO BIOLOŠKODINAMIČNI METODI.

BLAGOVNA ZNAMKA BIODAR
BIODAR JE PRVA REGISTRIRANA SLOVENSKA BLAGOVNA ZNAMKA ZA EKOLOŠKE PRIDELKI, KI JAMČI, DA SO BILI PRI PRIDELAVI IN PREDELAVI UPOŠTEVANI VSI STANDARDI ZA EKOLOŠKO KMETOVANJE. TO KOLEKTIVNO ZAŠČITNO BLAGOVNO ZNAMKO JE OBLIKOVALA ZVEZA ZDRUŽENJ EKOLOŠKIH KMETOV SLOVENIJE, KATERE STANDARDI TEMELJIJO NA STANDARDIH MEDNARODNEGA ZDRUŽENJA GIBANJ ZA EKOLOŠKO KMETIJSTVO, NEKATERI PA SO ŠE STROŽJI.

BLAGOVNA ZNAMKA DEMETER
BLAGOVNO ZNAMKO DEMETER, KI JO JE MOGOČE DOBITI SAMO NA PREDLOG MEDNARODNE KOMISIJE, PRIDOBIJO TISTI, KI KMETUJEJO PO BIOLOŠKODINAMIČNI METODI. V SLOVENIJI SO ZDRUŽENI V DRUŠTVO AJDA, KI JE ORGANIZIRANO V ŠEST SEKCIJ. ZA ENO NAJPOMEMBNEJŠIH NALOG SO SI ZADALI TUDI ISKANJE IN OHRANJANJE SEMEN STARIH, PREIZKUŠENIH IN ODPORNIH SORT RASTLIN.

ZAKAJ JE DRAŽJE
EKOLOŠKO PRIDELANA HRANA JE ČEPRAV NE VEDNO, DRAŽJA, KAR JE RAZUMLJIVO, ČE VEMO NASLEDNJE:
• PRIDELKA IN PRIREJE JE MANJ, KER JU NE POVEČUJEJO Z UMETNIMI GNOJILI IN RASTNIMI HORMONI
• ŽIVALI SO VZREJENE V HUMANIH RAZMERAH IN DOBRO OSKRBOVANE; TO POMENI, DA JE TREBA VEČ PROSTORA IN VEČ DELA, KAR JE SEVEDA DRAŽJE
• EKOLOŠKE KMETIJE IN PREDELOVALNICE SO MANJŠE, MANJ PROIZVEDEJO IN NIMAJO PREDNOSTI, KI JIH PRINAŠA KUPOVANJE IN PRODAJANJE NA DEBELO
• TESTIRANJE PRIDELKOV IN KONTROLA POSTOPKOV STA DODATEN STROŠEK.

Ekološko kmetovanje po svetu
Ekološko kmetovanje obstaja iz dveh razlogov. Ponekod je del naravnega sistema pridelovanja hrane, ki poteka že stoletja, drugod pa je zaskrbljena javnost kmete prisilila, da so se iz industrijskega načina kmetovanja preusmerili v naravnejšega. Ekološki pridelki prihajajo predvsem z manjših posestev, kjer so pozorni na podrobnosti. Po vsem svetu kmetujejo tudi ekološko, marsikje je ta način zelo uveljavljen.
Največja pridelovalka ekološke hrane so ZDA, kjer je prodajo za 2,8 milijona dolarjev na leto. Ekološko pridelavo spodbujata zaskrbljenost zaradi umetnih pesticidov in navodilo, da mora hiti konvencionalno pridelana hrana opremljena s podatki o uporabljenih pesticidih – čemur se agrokemijska industrija silovito upira. Pričakujemo lahko, da bomo videli več ekoloških kmetij, km je Fairview Garden v Kaliforniji, ki obsega pet hektarov in jo obdaja mesto. Tla skrbno negujejo in na njih pridelujejo različne ekološke pridelke. Če je letina dobra, meščanom pridelajo več kot 13 500 kg breskev, sliv in citrusov ter na tone sveže zelenjave, avokada, jagodičevja in zelišč.

Gibanje za ekološko kmetovanje narašča in se širi po vsem svetu. Kuba je leta 1990 sprejela politiko ekološkega kmetovanja in že po šestih letih postala neodvisna od uvoza osnovnih vrst sadja in zelenjave. Uporabo umetnih pesticidov in dušikovih gnojil so močno zmanjšali, približno 80 odstotkov škodljivcev obvladujejo z biološkimi sredstvi. Na terasastih poljih, vsekanih v strma pobočja Andov, perujski kmetje še vedno na ekološki način pridelujejo fižol in ječmen, tako kot so to delali njihovi predniki Inki.

Evropa je poseben primer. Tukaj so razlike zelo velike. V Italiji je približno 30000 ekoloških kmetij, na katerih pridelujejo vse od oliv do pomaranč. Pred približno 30 leti so ustanovili majhne kmečke zadruge, k prodajajo tudi ekološke testenine, olivno olje, kis in vino. Švedska, ki je leta 2000 uporabo umetnih pesticidov znižala na 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} tiste iz leta 1987 in jih 37 sploh prepovedala, ker škodijo zdravju ali okolju, ima 3400 ekoloških kmetij. V Nemčiji je večina pripravljene hrane za dojenčke iz ekološko pridelanih sestavin.

V Veliki Britaniji se je v zadnjih letih obseg tal, na katerih ekološko kmetujejo, zvišal s slabega odstotka na več kot dva. Povečanje je občutno, vendar še daleč za številnimi drugimi državami na svetu in zlasti v Evropi, kjer delež ekološko obdelovanih tal v povprečju naraste za 25 odstotkov na leto. V Avstriji je več kot 20 000 ekoloških kmetij, v Veliki Britaniji 1500. V Sloveniji število hitro narašča. Za leto 2002 je bilo prijavljenih že okoli 1200 kmetijskih gospodarstev.

Vlade več držav dank Evropske unije so sprejele akcijske načrte za pospeševanje preusmerjanja od konvencionalnega kmetijstva k ekološkemu. Tega procesa ni mogoče prepustiti delovanju tržišča. Konvencionalni krnet, ki se preusmeri v ekološko pridelavo, mora prestati dveletno obdobje preusmerjanja, ko pridelek in prireja upadeta, ker ne uporablja več ne umetnih pesticidov ne antibiotikov, višje cene pa tudi ne sme zahtevati, ker pridelki še niso popolnoma ekološki. Dvanajst članic Evropske unije v tem času kmete finančno podpira, tri pa ne.

V Sloveniji je država začela že v letu 1999 tudi finančno spodbujati ekološko kmetovanje. V letu 2001 je prejelo subvencijo prek 600 ekoloških kmetijskih gospodarstev. Standardi ekološkega kmetovanja so vključeni v kmetijsko zakonodajo s pravilniki o ekološki pridelavi in predelavi kmetijskih pridelkov oziroma živil, o tehničnih in organizacijskih pogojih, ki jih morajo izpolnjevati organizacije za nadzor ekoloških kmetij, in s Slovenskim kmetijskim okoljskim programom, ki določa pogoje za pridobitev neposrednih plačil za ohranjanje in razvoj kmetijstva ter proizvodnje hrane. Predvidena je rast števila ekoloških kmetij v naslednjih letih z zdajšnjega 1{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} na 5 do 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

Pridelava ekološke hrane hitro narašča po vsem svetu. Kate, da bo vedno več hrane pridelane na ekološki način.

PRILJUBLJENOST EKOLOŠKE PREHRANE NARAŠČA
Naslednji statistični podatki dokazujejo, da priljubljenost ekološke hrane v Evropi naravnost eksplozivno narašča:
• v VB prodaja ekološko pridelanega sadja in zelenjave vsako leto naraste za 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, čeprav so šele leta 1998 ekološko kmetovali samo na slabem odstotku kmetijskih površin
• na nemškem, švicarskem, avstrijskem, danskem, finskem in švedskem tržišču znaša delež ekološke hrane 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. V vsej Evropi je povprečje 2,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}
• Vrednost podaje ekološke hrane na drobno sega od 24 milijonov evrov na leto v Italiji do osupljivih 2,4 milijard evrov v Nemčiji.

Si se pa z vsem zelo potrudila, hvala. A je to slucajno iz knjige Amande Grant – Naravna hrana za dojenčke in malčke : popolna
zdrava prehrana za otroke od rojstva do treh let?

New Report

Close