JT: O ayurvedi
Ayurveda pomeni znanost o življenju.
Gre za starodavno medicinsko vedo, ki se je razvila v Indiji pred več tisoč leti.
Vključuje obsežen zdravstveni sistem, ki se ne ukvarja samo z zdravljenjem bolezni, temveč proučuje človekov odnos do telesa in duha.
Vključuje
razstrupljanje (pančakarma),
pravilno hranjenje,
joga vaje,
zeliščne terapije in masažo,
meditacijo in molitev.
V današnji javni tribuni med 12. in 13. uro se nam bosta pridružila svetovalec ayurvede – Ajith Chakrapani Somarajan iz Indije ter Peter Reberšek, wellness mentor v Thermani Laško.
Pozdrav obema gostoma in povabilo vse bralcem foruma da sodelujete v JT z vprašanji.
Mene zanima, če se tipi ljudi (vata, pita, kapa) lahko v življenju spreminjajo, torej, če se nekdo rodi kot vata, ali lahko pri 20ih letih postane kapa? Brala sem, da bolezen sproži neravnovesje, oziroma prevladovanje določenega tipa v človeku.
Če razložim na svojem primeru: Kot otrok sem se dosti potila, pri telovadbi je kar lilo iz mene, (bolj kot iz sošolcev) pa sem bila oblečena enako kot vsi drugi, ko sem prišla v puberteto, pa se je stanje normaliziralo in tudi sedaj, ko jih imam 30 se potim normalno.
Mene zanima s čim je povezana moja telesna značilnost, že od malega je tako. Zjutraj se vedno zbudim vroča, tako da bi lahko šla sredi zime v kratkih rokavih ven.V približno dveh urah se ohladim, potem me pa rado zebe. Ali kaže na kakšno neravnovesje v došah?
Še nekaj me zanima. Ne prenesem zelenega čaja, to pomeni, da mi je po njem vedno močno slabo. Tako je že od nekdaj. Kakšen je ajurvedski nasvet ali obstaja kakšen substitut zelenemu čaju? Beli, rdeči, črni čaj pijem zelo rada.
Osnova ayurvede je vzdrževati zdravje in ohranjati le-to. V prvi vrsti bi ayurvedske terapije priporočali vsem, ji želijo ohranjati zdravje in ga negovati.
Seveda pa obstaja vrsta terapij, ki jih priporočamo strankam, ki imajo določene težave. Te terapije vedno določimo individualno, po pregledu pri zdravniku.
Vzdrževati pravilno dieto. Najpomembneje za to, da smo zdravi je, da smo srečni, se pravi da smo s sabo zadovoljni tako psihično kot fizično.
Ayurveda je ‘sistem’ življenja, ne sistem ‘zdravil’.[/quote]
Recimo kakšno dieto? Poznamo nasvete, da se recimo ne kombinira OH in beljakovin. ali pa da naj krvna skupina je meso, B je vegetarjanska… Kaj pravi osnova Ajurvede?
Kar se tiče težav z depresijo, ayurveda priporoča kombinacijo različnih terapij (siro dhara, siro vasthi …) z jogo. Ta kombinacija z jogo pomaga k umiritvi in tudi ‘negovanju’ možganskih celic.Seveda pa se vse te terapije določijo po predhodnem posvetu pri specialistu ayurvede.
Kar se tiče težav z depresijo, ayurveda priporoča kombinacijo različnih terapij (siro dhara, siro vasthi …) z jogo. Ta kombinacija z jogo pomaga k umiritvi in tudi ‘negovanju’ možganskih celic.Seveda pa se vse te terapije določijo po predhodnem posvetu pri specialistu ayurvede.[/quote]
Hvala za odgovor. Zanima me še nekaj. Koliko posvetov pri zdravniku je potrebnih ? Sem namreč zelo oddaljena od vseh Ayurveda centrov v Sloveniji in nimam možnosti obiskovari terapij recimo 1 x tedensko. Kak pregled ali dva bi že izpeljala, kaj več pa težko. Dobim tam navodila in lahko terapijo (jogo)… izvajam doma ?
Oseba je vedno rojena z eno prevladujočo konstitucijo. Na primer, pri otrocih bolj prevladuje kapha, ko se približujemo puberteti prevladuje pita, v procesu staranja pa vata. Na vse to pa vplivajo različni dejavniki: prehrana, okolje, rutina, klimanske razmere.
Neravnovesje med došami sproži bolezen in ne obratno.
Na hitro rečeno pravi, da imate prevladujočo pito (manj vato). Vsaj glede na to kar ste napisali v prvem odstavku, pa tudi to da ne prenašate zelenega čaja je povezano s tem.
To lahko deloma omilite z vzdrževanjem določene diete, npr. izogibajte se citrusem.
Za vsa nadaljna priporočila bi bil potreben natančnejši pregled.
Na hitro rečeno pravi, da imate prevladujočo pito (manj vato). Vsaj glede na to kar ste napisali v prvem odstavku, pa tudi to da ne prenašate zelenega čaja je povezano s tem.
To lahko deloma omilite z vzdrževanjem določene diete, npr. izogibajte se citrusem.
Za vsa nadaljna priporočila bi bil potreben natančnejši pregled.[/quote]
Hvala, hvala, hvala.
Ajith Chakrapani Somarajan je specialist ayurvede.
Kar se gibanja tiče, vam priporoča plavanje, hitro hojo, kolesarjenje … Takšna fizična vadba je ključnega pomena za vse, ki imajo ta tip sladkorne bolezni.
Priporoča še dihalne vaje: izmenično si pokrivajte nosnici in normalno dihajte.
Svetuje tudi dodatek k hrani (turmeric), kosmulje …
Za vse ostalo seveda spet priporočamo temeljit pregled.