Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javna tribuna: Kako s pametnim varčevanjem do finančne varnosti – pogovor s strokovnjakom

Javna tribuna: Kako s pametnim varčevanjem do finančne varnosti – pogovor s strokovnjakom

Odgovor na objavo uporabnika
JanaKaro, 22.10.2021 ob 14:04

Kakšni pa so stroški takšnega osebnega finančnega svetovanja?

Osebni finančni svetovalci smo plačani na različne načine. Največkrat preko provizije ob sklenitvi produkta, redkeje po urni ali letni pogodbi, zato morate svojega svetovalca vprašati, kje se skriva njegov interes sodelovanja z vami.

Se kdaj vprašate zakaj so zavarovalniški produkti tako množično oglaševani?

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
GrŠA, 22.10.2021 ob 14:20

Če bi varčevala pri vas, kako je v primeru smrti? Če recimo pooblastim moža, gre to potem nanj ali se prenese v oporoko?

 

Nisem pravnik, ampak po dosedanjih izkušnjah je take zadeve najboljše reševati preko oporoke.

LpD

Glede na to, da je mesec varčevanja, imate kakšne posebne akcije?

nova
Uredništvo priporoča

Odgovor na objavo uporabnika
dobratema, 22.10.2021 ob 14:21

Pozdravljeni,

pozdravljam tole tematiko, saj se mi zdi da nas je večina nepodučenih o tem. Ko gre za varčevanje, rečemo banka…Moja vprašanja pa so vezana na zgoraj, torej kaj pomeni oblikovati varčevalni načrt?

in kdaj prilagoditi svoj naložbeni portfelj?. Kaj pravzaprav to je?

Varčevalni načrt je kratek dokument (ena A4 stran), kjer si zapišete koliko časa želite varčevati, kakšen je vaš odnos do tveganja, kakšen donos pričakujete, katere produkte boste uporabili, kakšna je davčna obravnava teh produktov, kako boste reagirali oz. kaj boste storili, ko se pojavi izguba, kaj boste storili, če boste sredstva potrebovali predčasno itd.

Varčevalni načrt je zemljevid vašega varčevanja.

Naložbeni portfelj je skupek različnih naložb. Recimo, uravnotežen naložbeni portfelj je sestavljen iz 20% državnih obveznic, 20% podjetniških obveznic, 20% mešanih vzajemnih skladov, 20% delniških skladov in 10% plemenitih kovin ter 10% alternativnih naložb (npr. kriptovalute, terjatve itd.). Opisan portfelj NI predlog, ampak samo primer.

Naložbeni portfelj se prilagaja vaši življenjski situaciji, zunanjim okoliščinam in tudi dogajanju znotraj portfelja. Na to temo obstaja milijon različnih knjig in člankov, strategij vlaganja itd. Pogosto pa se naložbeni portfelj prilagaja vsake šest mesecev ali ko ena naložba bistveno pade ali zraste.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
Roberto551, 22.10.2021 ob 14:23

Kaj pravzaprav je lahko naložba? Nepremičnina? Delnice? Star sem 24 in imam nekaj že našparano, nekaj sem dobil po smrti babice. Če pravite, da banka ni dobra izbira, kaj svetujete?

V osnovi je naložba tista stvar, ki ima potencial, da je nekoč vredna več. Delnice, obveznice, nepremičnine, deleži v d.o.o., to vsekakor so. Kriptovalute načeloma tudi., čeprav so mnenja deljena. Umetnine, plemenite kovine in diamanti tudi.

Mobitel, prenosnik ali avto ne spadajo med naložbe.

Povsod so seveda možne izjeme.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
Aladin238, 22.10.2021 ob 14:26

Kakšni pa so stroški takšnega osebnega finančnega svetovanja?

 

Na Vzajemcih je urna postavka 40 EUR, letna pogodba pa 244 EUR.

Prve ure vam ne bom računal, vam pa obljubim, da vas lahko v prvi uri dovolj naučim, da boste sposobni sami investirati vsaj v vzajemne sklade.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
maricka958, 22.10.2021 ob 14:26

Pozdravljeni.

 

Tudi mene zanima, kaj menite o naložbi v zlato, glede na to, da nam grozijo z inflacijami v bližnji prihodnosti? Kam poleg tega bi bilo tudi smiselno naložiti prihranke? Vnaprej hvala za odgovor.

Zlato je primerna dopolnitev razpršenega portfelja. V teh časih je primerna malce večja utež v naložbenem portfelju, npr. do 15%.

Inflacija je in bo. V to sem precej prepričan.

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
starecinmorje, 22.10.2021 ob 14:30

Star sem 52 let in imam privarčevanih kar nekaj sredstev-na banki…. pravite, da s tem zgubljam.. Mi lahko razložite kaj več in kam se lahko obrnem? Hvala

Banke imajo trenutno ničelno obrestno mero na depozite, hkrati pa imamo v EU vsaj 2% inflacijo. Če temu prištejete še, da vam določene banke zaračunavajo, da imate denarna sredstva naložena pri njih, lahko ugotovite, da letno naredite vsaj 2% izgube.

Alternativ je dovolj, od nizko tveganih do visoko rizičnih. Za nekoga, ki je navajen banke, kjer nominalno sicer nikoli ne izgubi, mora biti portfelj sestavljen z vidika varnosti, ne donosa.

Za več info pa mi pošljite email na [email protected]

LpD

Odgovor na objavo uporabnika
varčujmo, 22.10.2021 ob 14:51

Glede na to, da je mesec varčevanja, imate kakšne posebne akcije?

Ponudniki različnih produktov v oktobru pogosto izvajajo akcije, ampak te akcije ne smejo biti edini motivator za sklenitev varčevanja. Akcije najpogosteje vključujejo oprostitev vstopnih stroškov ali kakšen drug podoben bonbonček. Mesečno boste namreč varčevali več let ali celo več desetletij, zato vam enomesečna akcija ne bo rešila portfelja ali sredstev 🙂

LpD

Uporabnikom se zahvaljujemo za vsa vprašanja, g. Davidu Veglju pa za izčrpne odgovore.

 

Uredništvo Med.Over.Net

Tema je zaprta za komentiranje.

New Report

Close