Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj bi si želeli, da bi vam povedali pri 15-ih in vam niso?

Kaj bi si želeli, da bi vam povedali pri 15-ih in vam niso?

Kaj bi si želeli, da bi vam kdo povedal že v najstniških letih? Ali si kot odrasli želite, da bi se kdo pogovoril z vami pri 14-ih, 15-ih, 16-ih in kaj bi bila tema? Kaj bi naredili drugače, če bi takrat vedeli kar veste sedaj?

 

da naj vložim v kriptovalute…

da se naj izogibam deklet (zensk).

Da večne prijateljstva in ljubezni ne obstajajo. In da ni vsak starš, dober starš. In da so vredni absolutnega spoštovanja zgolj, če le-ti spoštujejo svoje otroke.

Da se res “živi samo enkrat” v smislu, da časa ni neskončno. Da se je najbolje vsake stvari lotiti takoj in ne odlašati – in da ti je najbolj žal stvari, ki jih nisi naredil in zelo redko za tisto, kar si – zato si upaj in naredi, kar si želiš.

Pa še to, da ja vsak sam odgovoren za svoje počutje in čustva in v resnici ni mogoče z obzirnostjo paziti na druge.

Samo… to bi bilo že fajn slišati – a pomagalo verjetno ne bi. Ker to moraš sam ugotoviti, ker tudi znati slišati je nekaj, česar pri 15-h nimaš.

Vse so povedali ampak najstniška glava je v tistem času pojedla vso pamet sveta.

Da so starejši navadni kreteni ti si jih pa koval v zvezde.

Da ne smeš preveč idealizirat življenja in da odrasli niso tako pametni, kot misliš, da so… Da noben problem ni tako velik, da se ga ne bi dalo rešiti in predvsem, da težave, ki jih imaš kot najstnik v bistvu sploh niso pomembne.

da se živi samo enkrat. in da ničesar ne odlašaj na jutri, ker bo lahko prepozno.

V osemdesetih so bile same take pesmi po radiu :

1.Odvešću te na vjenćanje, ljubavi moja…

2.Moje srce kuca kao tvoje

3.Ti si moja ljubezen

4.To je bil tvoj dan ljubezni

5.Ljubi ljubi ljubi vse ljudi

6.Zvon ljubezni

7. Ti si bila moja prva ljubav

8.Na moru ljubavi

9.Lidija dal sem ji ime, prva ljubezen je to

10.Znam da negdje živi žena…

 

No, in jaz sem tako naivno mislila, da fantje obožujejo nas punce in da vse tako lepo pošteno mislijo…te ljubijo, te poročijo in potem si njihova in oboževana in ljubljena za vse življenje…

Sama sreča, da so danes računalniki, forumi in tale ČVEK.

Tako izveš, da so besede samo besede, dejanja pa dejanja.In tako imajo današnje punce vsaj malo orientacije, ki je me …40 let nazaj in več…nismo imele.

Karkoli bi mi povedali, se me itak ne bi prijelo takrat, ampak cez kar nekaj let pozneje, ko bi imela ze nekaj zivljenjskih izkusenj in bi ze kaj dozivela in prezivela.

 

Svojim trem sem povedala in se govorim marsikaj, a dokler sami ne probajo, je vse to samo teorija.

Naj bom bolj previdna. Sama sem bila naivna, poštena, odkritosrčna, nobenemu ne bi naredila hudega. Mislila sem, da so vsi taki. Svet pa je pokvarjen.

Naj bom bolj samozavestna, naj sama sebe spoštujem in cenim. Naj se nobenemu ne silim. Kdor te ne ceni, te ni vreden.

 

1. Da ni noben problem, če ti kaj ne uspe. Problem je, če se zaradi strahu pred neuspehom nečesa sploh ne lotiš.

2. Da je svet velik in možnosti veliko.

3. Da je življenje samo eno in zato počni stvari, ki ti niso le v korist ampak tudi v veselje.

4. Da mora v življenju vsak najti svojo pot. Ni splošnega recepta.

5. Da so t.i. mehke veščine tiste, ki na koncu odločajo o posameznikovem uspehu. Strokovno znanje je nujna osnova, ne odločujoči element.

6. Da se manj ukvarjaj s tem, kakšen misliš, da bi svet moral biti in kaj misliš, da je prav, in več s tem, kakšen svet dejansko je in kako čim bolje delovati v njem.

7. Če ne veš, vprašaj. Če ne znaš, poišči nekoga, ki zna in ti stvar lahko razloži.

8. Pojdi na vse možne izmenjave, tabore in aktivnosti, ki so ti na voljo. Tako doma kot v tujini.

9. Tvoji starši niso vsevedni. Tvoje domače okolje ni cel svet. Vsaka generacija ima malo drugačen pogled na svet, druge vrednote, drugačen stil življenja.

10. Počni stvari, ki te spravijo iz tvoje cone udobja. Tako rasteš in se učiš.

11. Da so ljudje takšni, kot so, ne takšni, kot bi si ti želel, da bi bili.

12. Poznati moraš svoje prioritete in živeti v skladu z njimi, če želiš čutiti zadovoljstvo v življenju in veslje do življenja. Nimamo vsi enakih prioritet.

Da jo dam Šejku iz Dubaia, ko jo bo pri 18ih iskal. Ljubezen ne obstaja, pošten in zvest moški tudi ne,vsi so isti, zato izberi denar in luksuzno razvajanje. Ne bo ti žal.

13. Če ne boš sam poskrbel zase, ne pričakuj tega od drugih.

14. Če sam sebe ne spoštuješ, zakaj bi te drugi.

15. Polušaj samega sebe. Ti si tisti, ki bo moral živeti s svojimi odločitvami in posledicami svojih dejanj.

 

Manj resno jemlji odnose, ljudje pridejo in grejo.

V bistvu nč takega. Sem vedela vse kar 15-letnica mora vedet, ostalo je čakalo, da postopoma razkrijem z nadaljnjimi leti. Če bi mi nekdo odrasel in izkušen povedal vse o življenju (ok, itak ne bi poslušala), bi najstništvo izgubilo svoj čar. Sicer pa, odraščajoči otroci morajo stvari tud probat (pa čeprav s kako slabo izkušnjo), ne samo slišat od drugih.

Odgovor na objavo uporabnika
Oss, 19.01.2022 ob 22:22

Da jo dam Šejku iz Dubaia, ko jo bo pri 18ih iskal. Ljubezen ne obstaja, pošten in zvest moški tudi ne,vsi so isti, zato izberi denar in luksuzno razvajanje. Ne bo ti žal.

Prebliski o tem JA. Ampak živeti po tem principu…

Kar dosti pametnega tule danes. Bi bilo za dati prebrat odraščajočim mulcem… Sploh tistim, ki so že vsaj malo odrasli.

Tisa R na primer je lepo strnila kar nekaj pomemebnih zadev. Stvar je edino v tem, da če to daš otroku za prebrat oz mu poveš, bo naslednji dan pozabil. Če pa to infiltriraš v vzgojo in mu vse to dajaš vedeti na dejanskih vsakodnevnih primerih, pa bo bolje razumel in bolje bo delovalo. Pri nas sicer še nimamo najstnikov a že sedaj vzgoja in pogovori vsebujejo tudi takšne elemente.

Takrat (v 80s) bi si najbolj želel, da bi mi starsi svetovali, da pobegnen iz prljavega Balkana.

Odgovor na objavo uporabnika
Rayisa, 19.01.2022 ob 20:02

Kaj bi si želeli, da bi vam kdo povedal že v najstniških letih? Ali si kot odrasli želite, da bi se kdo pogovoril z vami pri 14-ih, 15-ih, 16-ih in kaj bi bila tema? Kaj bi naredili drugače, če bi takrat vedeli kar veste sedaj?

 

….da božiček in miklavž ne obstajata!…in da je dedek mraz obstajal smo dobrih 20 let.

Drugo sem pa že vse vedel!

Pri 15-ih bi mi moral kdo povedati, da se je v srednji šoli potrebno učiti, česar se žal nisem navadil v osnovni šoli, ker se mi ni bilo treba.

Pri 19-ih pa bi mi moral kdo povedati, da so punce ravno tako mahnjene na sex kot mi fantje, samo kažejo to drugače.

…. da daj pri vsakem prihodku nekaj na stran (za stanovanje!, za pokojnino), naj bo kredit zadnja možnost.

Ne diplomiraj ker vsepovsod po vezah delajo nediplomirani in brez strokovnega izpita.

New Report

Close