Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj je bilo v Jugoslaviji boljše kot je danes v Sloveniji?

Kaj je bilo v Jugoslaviji boljše kot je danes v Sloveniji?

Bravo Carla!

Ampak pametna beseda itak ne zaleže, škoda časa za razpravo.

OK, vsak ima pač svoje mnenje in brezveze je polemizirat, ker bo vsak ostal še naprej pri svojem mnenju.ampak, da pa greš napisat, da se delavke ne potrudijo prekvalificirat. si s tem povedala vse (da si še zelo mlada in da nimaš pojma o življenju). bi te jaz rada videla pri 45+, ko bi dnevno delala 10ur in še kakšno več (in to fizično!), pa potem doma še rihtala otroke in familijo, koliko časa bi imela za prekvalifikacijo. pa tudi če se prekvalificiraš, a misliš, da te bodo kar vzeli v službo pri teh letih. bereš kaj razpise? iščejo DO 35 in ne PO 35. pa prekvalifikacija tudi stane, veš? kako bi jo pa ti plačala z 380 eur plače, kaj?

dekle drago, da se ti ne bo čez 20 let kaj podobnega zgodilo…. zato ne pametuj preveč in se ne delaj norca iz tistih, ki nimajo, iz tistih ki niso leni in visijo na zavodu, ampak delajo.

Saj nihče ne pravi, da bi morali ostati v Jugi. NIhče ni rekel, da se ne bi smeli takrat odcepiti. Jasno je, da je sistem kolapsiral in jasno je, da ni mogel trajati. Vprašanje je glasilo, kaj je bilo v Jugi bolje kot je danes in na to smo odgovarjali. Nihče ni rekel, da bi morala Juga trajati še danes, ker ne bi mogla obstati. Kar pa ne pomeni, da je bilo takrat, dokler je trajalo, slabo. Ne, bilo je bolje kot danes – za večino povprečnih družin, ki so danes zapufani do amena in živijo v kakšni majhni luknji ter komaj sestavijo mesec z mesecem. Samo to.

In kdo si ti, da ti ni treba delat, ampak lahko visiš na internetu, medtem, ko ostale dol podiš?!!! Očitno te nista ne kapitalizem, ne socializem naučila osnovnih manir.
Kaj mi je bilo bolj všeč v rajnki Jugi? Ker so nas varovali pred odvratnim potrošništvom, smo proizvedli vsaj desetkrat manj svinjarije. In ker sem bila tako zaplankana, da nisem vedela kaj vse se v tujini že dobi, se nisem čutila čisto nič prikrajšano, čeprav sem morda imela kakšno cunjico manj, kot danes. Ko se je pokvaril stroj ali aparat, si ga nesel na servis in je spet delal par let, danes pa je vse tako en drek vredno, da se niti popravljati ne splača, pa gre v smeti,… In če si uspel prišvercati kakšno dobro tujo znamko čez mejo, je bila res kvalitetna. Danes pa plačuješ samo še ime, delajo pa itak Kitajci.
Ne trdim, da je bilo vse boljše, niti približno ne. Ampak vzdušje je bilo pa gotovo boljše, več optimizma, pa mnogo več smisla za humor je bilo.

smao da Dr. Tanč pozabljate da danes niti v zdravstvu ne dobiš kar tako za koristit svoje ure (vsaj kar se tiče soc.zavodov) če ne prineseš potrdila da si ga rabil za zdravnika. samo če že prinesem potrdilo pa upravičeno pričakujem da mi prizna tiste ure za spec. ne pa da mi vzame moje težko prigarane. da o čem drugem ne govorimo. človek s evpraša kam so hodile te gl.sestre v šolo, če so morda iz gimnazije prišle na visoko (kar je žal res in imajo premalo izkušenj in čuta za sočloveka. nobene empatije).
in tako je če potrebuješ stalež ti ne preostane druga kot da greš k zdravniku zaradi navadne driske ali viroze, pri kateri ti itak ne mor enič dat. in na to pozabljate zdravniki ko dajete navodila v primeru viroznih obolenj, da ni treba k zdravniku samo ene 5 dni odležite pa nekaj proti vročini in čaje pite. saj enostavno je narest in večina ljudi ve da to pomaga, samo kaj ko šefi in birokracija zahtevajo druga.

V Jugoslaviji je bilo nekaj kriznih let (tam okrog 1983-85, ko nas je začel daviti Mednarodni denarni sklad), v katerih je bilo res treba stati v vrstah za olje, banane, kavo, limone, sicer se je pa dobilo v trgovinah praktično vse. V istih letih je bilo treba tudi plačevati depozit, vendar s številnimi izjemami (službena potovanja, šolske ekskurzije, sindikalci, lastniki maloobmejnih prepustnic, enkrat letno si smel iti čez mejo brez njega). Tako ali tako so ga kmalu ukinili. Enako velja za sistem par/nepar, ki bi ga bilo itak treba uvesti tudi danes, namreč iz ekoloških razlogov, če že ne iz ekonomskih.
Kavbojke so bile kultni predmet poželenja ravno zato, ker so se v Trstu dobile originalne leviske in wranglerce, sicer so kavbojke delale tudi naše tekstilne tovarne, ampak seveda niso bile leviske. Tako kot se danes pritožujemo nad “našim” Arielom in Dashom in Persilom. Nič novega torej.
Razlogi za to, da je šla Jugoslavija sfalit, so številni, ampak kot kaže, se iz njih nismo dosti naučili, ker smo se zrinili v naslednjo, še bolj birokratsko in še bolj neučinkovito skupnost dobrih 10 let po osamosvojitvi (že samo od sistema kmetijskih subvencij bi vsakemu poštenemu jugoslovanskemu birokratu prišlo v pol minute).
Tako da mlajši ne verjemite, da je bila pri nas nekakšna Solženicinova Rusija, ker so bile stvari precej drugačne.
Pa seveda bili smo mlajši, brez težav smo pripešačili v 8. nadstropje, od treh travaric ni imel noben mačka in po prekrokani noči smo bili naslednji dan brez težav pri pouku v gimnaziji, kar se nam danes ne zgodi več 🙂

Točno vem, da se ne splača, ampak na takole nakladanje pa moram še nekaj pripomniti:

Najbrž si se prepozno rodila, da bi vedela za vse krize bivše države in za vse reforme, ki smo jih skoz dali. A Mednarodni denarni sklad je bil kriv za krizo? Slabo gospodarjenje pa nič?

Verjamem, če si hodila v gimnazijo in si imela avtobus pred nosom, da te ni prizadel sistem par – nepar in boni za gorivo. Mene je, ker sem se vsak dan po slabem kolovozu na šiht vozila. Aja, po tvoje bi lahko vstala ob treh namesto ob pol petih in bi šla peš, ane.

Depozit je bil krasen pokazatelj svobode – predvsem slovenskih in hrvaških državljanov. Saj drugi se v Bolgarijo, Romunijo in Albanijo niso ravno drenjali. Lahko se tudi spomniš (takrat si bila že vsaj gimnazijka!), da so nam hoteli depozit zamenjati s popolno zaporo meje. Pozabila?

Kar se birokracije tiče, zgleda, da jugoslovanske nisi poznala. Smo pa rekli takrat, da Srbi zakone pišejo, Hrvati jih berejo, Slovenci se pa po njih ravnajo.Sicer smo pa kmetijske subvencije, ne boš verjela, poznali tudi v Jugi. Samo da smo jim rekli premije in dobil jih je lahko samo tisti, ki je pridelke prodajal v zadrugo.

Zdaj raje ne bom več klikala na to temo, me preveč razjezi kritiziranje sedanje države in hvaljenje prejšnje. Jaz sem z veseljem glasovala za osamosvojitev in šla sem letos proslavljat na mejo, ko smo se vključili v Schengen. Počutila sem se svobodno. Zdaj grem v Avstrijo kadar hočem in gor kupim kar hočem, brez da mi kakšen carinik ponižujoče premeče ves avto. Ja, seveda, delati je pa treba, in vsako delo je častno. V življenju sem opravila že veliko težaškega, nepriviligiranega in slabo plačanega dela, pa še ga bom, če mi bo zdravje dopuščalo. Jamranje mene absolutno ne prepriča, kadar gre za zdrave ljudi. Sem spoznala že preveč takih, ki jim je jamranje poklic.

Ja, za lenuhe je bilo pa v Jugi bolje poskrbljeno kot je sedaj. Dokler se ni vmešal hudobni Mednarodni denarni sklad.

Se bom premagala in ne bom več te teme gledala. Vi me kar mirno zmerjajte in hvalite dobre stare čase še naprej. Pa čimbolj hrupno se smilite sami sebi!

Heh, Meta, se pač ne splača.

Itak da lahko spokajo in odpeketajo na Cubo, na Kitajsko, v Korejo… in verjetno je to to. Tam se bodo hitro spomnili starih časov in tako opevanega diktatorskega režima.

Lep večer!

Itak da se spomnimo tudi, kako so nas takrat pošiljali v Graz in Philadelphijo, prav kot nas zdaj Carla na Kubo in v severno Korejo.
Nič novega torej ni pod soncem, in prav to sem hotela tudi povedati. Samo tepci in ljudje s skrajno kratkim in selektivnim spominom nekritično objokujejo stare čase in pljuvajo čez nove, in obratno velja enako.

Danes si lahko bogat. Včasih pa so te zato zvezali s telefonsko žico in pobili s kolom.

Kriminala je bilo ravno toliko kot zdaj, samo je bil rezerviran samo za oblast.

Meni se zdi pa logično da
Odlična stvar v jugi je bila tudi, to da smo lahko tiskali denar po mili volji, zdaj pa nas EU zafrkava.

Imeli smo takoj za Sovjetsko zvezo najmočnejšo armijo v Evropi, ki je bila sposobna klati lastno ljudstvo.

Titu smo iz hvaležnosti kupovali blindirane mercedese, mi pa smo se skromno vozili s stoenkami ali hodili peš, ter bili ekološko osveščeni.

Ko je Tito prišel v Ljubljano, smo postavili špalir in mahali z zastavicami in ni bilo šole in službe.

Ni bilo gužve v trgovinah.

Ni bilo gužve na cestah.

Enkrat na mesec smo se lahko odpeljali v Trst po kavbojke in v Celovec po pomaranče in na meji nas je carinik grdo gledal in v zabavo premetal cev avto..

Imeli smo Milko Planic in redukcije elektrike, zdravil, bencina, “luksuzne hrane”, kot je hrana za dojenčke.

Bilo nam je lepo, ker ni bilo treba nič delat, danes pa moramo živeti od svojega dela.[/quote]

Zaplankanost je pa se vedno mocna.
Za tiste case je kriva oblast. Kdo pa je kriv danes?

P.S.

“Bilo nam je lepo, ker ni bilo treba nič delat, danes pa moramo živeti od svojega dela.”

Moja mama je bila navadna delavka v tovarni. Uradni delovni cas od 6.30-14.30, zraven pa se mnogo nadur. Z nadurami je v slabih 10-ih letih kupila stanovanje brez kredita. Glede na to, da ima penzijo cca 250€, tudi placa ni bila dobra, niti povprecna. Torej, delalo se je in zivelo od dela.[/quote]

Koliko let si pa imela, da veš kako se je živelo v Jugi? Se mi zdi , da si rekla da imaš 30+, pomeni da si v tistih časih ko naj bi juga skup držala bila še mlečna in ravno tako kot jaz nisi vedela kako živijo naši starci.

Vse kar se je dogajalo v jugi v neki meri sedaj odplačujemo . Ne vem pa po čem si sklepala povezanost ljudi. mogoče z štafeto, mladinske delovne brigade,… ja bilo je davno.

Po tistem ko je Tito umrl je bilo vsega konec in takrat se je vse lepo končalo . Ti si pa imela nekje 7 let.

Bili smo jedinstveni u svijetu.Demokratskiji od Istoka, matreijano sigurniji od Zapada.

Yugo bi bilo potrebno gledati kot celoto.
Slovenija je v njej leta 1920 štartala kot najbolj razvita in z najbolj kvalitetno izobraženo delovno silo. Bila je kot danes Nemčija v EU.
Potem so prišli komunajzerji in so nam šli še bolj na roko.
Zaprli so meje in državo so zaščitili s carinami.
To je bila prava banja za SLO.
Na nek način se je lahko še zaradi potreb bolj razvijala in predvsem izkoriščala ostale dele YUGE.
Sedaj pa vidimo, jako nas vsi po vrsti špricajo.
Država se je zbirokrarizirala v tri pi#ke materine in vsak Slovenček potrebuje nekoga, da ga drži za roko.

V prvi vrsti so to ljudje, potem sociala itd

Hvala in slava Kučanu in stricem iz ozadja, ki so nas iz jugoslovanske ječe pripeljali v svobodo, EU in NATO. Hvala vsem levim vladam za gospodarsko rast, kofe, banane, Milka čokolado, pralni prašek, kavbojke, elektriko brez redukcij, bencin brez bonov in odprte meje brez depozitov. Še naprej jih bom volil.

Zakaj pa je 99{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} Slovencev zelelo oditi? Ne bluzite, totalitarni rezim. Nic ni bilo. Ena prazna trgovina. Zaostal nekonkurencen gospodarski sistem. Zivljenje na racun kreditov. Ne sanjajte, dobto so ziveli samo nasi, ne na racun svojega dela. Ovaduhov sistema je bilo 56000 leta 91. Ker so obdrzali vse vzvode smo sedaj nedemokraticna padla skorumpirana drzava.

Yugo bi bilo potrebno gledati kot celoto.
Slovenija je v njej leta 1920 štartala kot najbolj razvita in z najbolj kvalitetno izobraženo delovno silo. Bila je kot danes Nemčija v EU.
Potem so prišli komunajzerji in so nam šli še bolj na roko.
Zaprli so meje in državo so zaščitili s carinami.
To je bila prava banja za SLO.
Na nek način se je lahko še zaradi potreb bolj razvijala in predvsem izkoriščala ostale dele YUGE.
Sedaj pa vidimo, jako nas vsi po vrsti špricajo.
Država se je zbirokrarizirala v tri pi#ke materine in vsak Slovenček potrebuje nekoga, da ga drži za roko.
[/quote]Ni cisto tako, slovenija je bila pred drugo razvita drzava, v juhi je padla v prepad in dosegla raven razvitosti 72, takrat pa so stare sile umaknile Kavcica

Zakaj pa je 99{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} Slovencev zelelo oditi? Ne bluzite, totalitarni rezim. Nic ni bilo. Ena prazna trgovina. Zaostal nekonkurencen gospodarski sistem. Zivljenje na racun kreditov. Ne sanjajte, dobto so ziveli samo nasi, ne na racun svojega dela. Ovaduhov sistema je bilo 56000 leta 91. Ker so obdrzali vse vzvode smo sedaj nedemokraticna padla skorumpirana drzava.
[/quote]

Življenje na račun kreditov imamo zdaj. V jugi ni bilo skoraj ničesar na kredit. V trgovinah je bila sama domača roba, ne vse uvoženo kot danes. Torej smo za svoje potrebe vse sami izdelovali. Nobenih kreditov ni bilo.

Življenje na račun kreditov imamo zdaj. V jugi ni bilo skoraj ničesar na kredit. V trgovinah je bila sama domača roba, ne vse uvoženo kot danes. Torej smo za svoje potrebe vse sami izdelovali. Nobenih kreditov ni bilo.
[/quote]Ne bluzi. Cela drzava je zivela na kredit. Bila je politicna tampon cona . Ni pa nikoli vzpostavila dolgorocno vzdrznega gospodarstva in utapljala se je v nekonkurencnem gospodarstvu. Propadla bi ze prej brez kreditov tujine. Zato je iskala neuvrscene da jim je prodajala orozje. Krediti so bili tudi za gradnjo his, oba starsa sta jih imela. Mami za vse zivo, tudi za avto. Ljudje pa v firmah za nakupe zivol preko sindikatov. Trgovine so bile skromno zalozene, pa se je dalo preziveti.

Lahko bi naštevali in pisali celo noč, na kratko bila je boljša Policija, takratna Milica, ki se jo je vsak bal že na daleč, današnja Policija ji ni niti do kolen. Vojska je bila taka, kakršna je za Slovenijo danes znanstvena fantastika, zdravstvo urejeno, delavec spoštovanja vreden, vsak priden človek je takrat dobro živel, danes jih 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} životari iz meseca v mesec ali s socialno ali z mizerno evropsko plačo, ni bilo lopovov, kot danes raznih tajkunov…bil je Sdk! Ni pa bilo v trgovinah razno raznega nemškega, kitajskega in ne vem kakšnega še vse sranja, Milke čokolade, Kinder jajčkov, kavbojk, kave…Gradilo se je na polno za vse ljudi ne z raznimi razpisi, kot danes, ko se potroši milijarde za skoraj nič. Bila so stanovanja, dobre možnosti za gradnjo hiš, vsi so si lahko privoščili dopust na Jadranu, danes je to luksuz in vse bolj destinacija za Nemce. Ni bilo plastike, kot danes ki uničuje svet. Zdravstvo je bilo 100 krat bolj kvalitetno, kot danes in brezplačno, šolstvo brezplačno in bolj smiselno, kot danes…bilo je veliko lepše in boljše živeti takrat in bistveno manj psihično bolnih ljudi, kot danes.

1. ni bilo migrantov, meje so bile zavarovane

2. življenje je bilo bolj enostavno

3. ni bilo toliko prevarantov in kriminalcev na prostosti, jih je bilo pa več po krivici zaprtih

Ne bluzi. Cela drzava je zivela na kredit. Bila je politicna tampon cona . Ni pa nikoli vzpostavila dolgorocno vzdrznega gospodarstva in utapljala se je v nekonkurencnem gospodarstvu. Propadla bi ze prej brez kreditov tujine. Zato je iskala neuvrscene da jim je prodajala orozje. Krediti so bili tudi za gradnjo his, oba starsa sta jih imela. Mami za vse zivo, tudi za avto. Ljudje pa v firmah za nakupe zivol preko sindikatov. Trgovine so bile skromno zalozene, pa se je dalo preziveti.
[/quote]

Hahaha, ovca oprana, kaj pa naj bi kupovali za tuje kredite? Kaj? A smo s tujimi krediti iz Amerike uvažali stoenke? A smo z dolarji uvažali Ei Niš televizorje, Iskra radioaparate, Obodin hladilnike, Gorenje štedilnike, Marles pohištvo? Kaj naj bi kupovali s tujimi krediti? Vse, kar smo potrebovali za življenje, smo sami izdelovali. Za to pa ne potrebuješ nobenih tujih kreditov. Kredite potrebuješ danes, ker se vse od hrane, obleke, obutve, tehnike in ostalega uvaža. Tisto, čemur pravijo “gospodarstvo” je eno samo mešanje in prodajanje megle. Niti gradbenih podjetij za državne projekte več nimamo. V jugi smo imeli vse.

Hahaha, ovca oprana, kaj pa naj bi kupovali za tuje kredite? Kaj? A smo s tujimi krediti iz Amerike uvažali stoenke? A smo z dolarji uvažali Ei Niš televizorje, Iskra radioaparate, Obodin hladilnike, Gorenje štedilnike, Marles pohištvo? Kaj naj bi kupovali s tujimi krediti? Vse, kar smo potrebovali za življenje, smo sami izdelovali. Za to pa ne potrebuješ nobenih tujih kreditov. Kredite potrebuješ danes, ker se vse od hrane, obleke, obutve, tehnike in ostalega uvaža. Tisto, čemur pravijo “gospodarstvo” je eno samo mešanje in prodajanje megle. Niti gradbenih podjetij za državne projekte več nimamo. V jugi smo imeli vse.
[/quote]

To je pa tud res, ja. Skoraj ničesar nismo imeli, sploh tujega, a zakreditirani pa menda čez glavo, menda bolj kot danes, ko ne proizvajamo ničesar več in samo še uvažamo? Kam bi naj bil šel ta denar? Realno to ni.

Jugoslavija je bila v svetu ugledna in spoštovana država, Slovenija je pa saj vemo…

Ni bilo stresa.

Hahaha, ovca oprana, kaj pa naj bi kupovali za tuje kredite? Kaj? A smo s tujimi krediti iz Amerike uvažali stoenke? A smo z dolarji uvažali Ei Niš televizorje, Iskra radioaparate, Obodin hladilnike, Gorenje štedilnike, Marles pohištvo? Kaj naj bi kupovali s tujimi krediti? Vse, kar smo potrebovali za življenje, smo sami izdelovali. Za to pa ne potrebuješ nobenih tujih kreditov. Kredite potrebuješ danes, ker se vse od hrane, obleke, obutve, tehnike in ostalega uvaža. Tisto, čemur pravijo “gospodarstvo” je eno samo mešanje in prodajanje megle. Niti gradbenih podjetij za državne projekte več nimamo. V jugi smo imeli vse.
[/quote]Ovca oprana si ti ocitno nimas pojma kaj je Juga sploh bila. Zaprta totalitarna drzava, kjer je gospodarski sistem propadel s kolapsem Rusije in takrat so tampon coni imenovani Juga zaprli pipice. Zaro je ta neverjeten rej na zemlji propadel. Gospodarsko ni bil vzdrzen. Neverjetni ste v svoji veri o propadlem raju. Ce bi lahko ta totalitarna shema obstala bi, pa ni mogla. Gospodarsko zaostala je propadla s razpasom Rusije.

New Report

Close