Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj mislite o tem, da je kar naenkrat zrak tako onesnažen

Kaj mislite o tem, da je kar naenkrat zrak tako onesnažen


A se hecaš? A misliš, da vsi živimo v centru in v večjih strnjenih naseljih? Kaj pa ostala stara naselja (blokov in individualnih hiš) – mi nimamo daljinskega ogrevanja. Vsaj 5 mojih sodelavcev Ljubljančanov ima svoje kurišče, celov enem izmed najdražjih predelov – Trnovem in v Rožni. Jaz imam sicer mestni plin, ampak sem v bistvu edini v moji širši okolici (poleg poslovnega objekta). Vsi ostali kurijo na drva. In tudi izven Ljubljane – v mojem domačem kraju se je v zadnjih letih zrak drastično poslabšal. Pa verjemi, da ne zaradi prometa (ga ni toliko več), pač pa zaradi kurjenja na drva! Prej so vsi kurili na olje in zrak je bil precej čist. Danes, ko so spet drva glavno kurivo, je stanje občasno prav obupno, pojavila pa se je megla, ki je že dooolgo ni bilo. Spomnijo se je samo starejši vaščani, ki so še kurili na premog. In te nove peči, kjer je izkoristek večji, saj v pečeh takorekoč ni – ja, je pa več teh majhnih delcev, ki poletijo z zrak. Biomasa – pa ja, isto sranje, samo drugo pakovanje!

Jankovic kuri poceni premog.

Lepo nas lupijo naši politiki s trošarinami…. V Nemčiji je liter kurilca ca 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} cenejši kot pri nas – cena okrog 0,34 eur.
Zdaj pa bodo še sprostili cene goriv in Petrol bo imel praktično monopol – drugih je pač premalo.

Da nekomu sploh pride na misel, da drva onesnažuje zrak nima stika z realnostjo ampak kar mu govorijo politik in medij. Torej čista podrejenost ljudem in ne znati več misliti s svojo glavo.
Nikoli nisem pričakoval, da bodo ljudje tako nizko padli. Nikoli.

Lep dan vsem.

Tudi kurjenje drv lahko zelo onesnažuje zrak v kolikor ni dobrega izgorevanja. Menda ne misliš, da vse saje, ostanejo v dimniku ? Zelo odvisno je od peči, načina kurjenja in kvalitete “goriva” oz drv. Ob pravilnem kurjenju v moderni peči/kaminu je kurišče lepe sive barve…..

ne vem, kaj onesnažuje zrak..ampak zvečer, ko gremo spat. otroka recimo nekje ob 20.30, vedno odprem okna v otroških sobah..ker jima je vroče, ne glede na to, ali je zima, ali poletje..in letos in lani je tako smrdelo v sobi, potem ko sem za kakšno uro odprla na kip..da je to nevzdržno…da sem mogla potem še vrata od otroške odpret, da se je zluftal smrdeč zrak iz otroških v ostale prostore…in včasih se enostavno ne da odpret oken..ker smrdi obupno, po zažganem..smo pa v naselju, kjer so vrstne hiše..kurjenje je na plin..ima pa skoraj vsaka bajta kamin..in mene po tem dimu običajno začne bolet glava..

Vedno več se kuri na drva, avti so vedno bolj starejši in pa vreme se je spremenilo. Zima je skorajda brez padavin in brez vetra in zato delci ostajajo v zraku.
Na vreme nimamo vpliva, zato pa ga imamo na druge stvari. Menim, da bo potrebno se zamisliti in spremeniti marsikaj. Par nepar dan za avtomobile, potreben je boljši in dostopnejši javni prevoz, investicije za posodobitev, strožji režim glede kurjenja. Ali pa se bomo rajši zaradi lenobe in nižjih stroškov počasi zadušili?

Ma kak lobi. Zrak je v zadnjih petih letih postal pravi sekret za dihat. Iz vsake hise se kadi, kot da bi imeli požar, avtomobilov je pa vedno vec.

Dokler boste kupovali peči za jurja in notri metali les, furnir, smeti, plastiko, bo tako…

Pol ti pa se razni strokovnjaki pametujejo, da je treba kurit suha drva. Pri peči, ki ima 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} izkoristek, bo vedno polovica kurjave ušla skozi dimnik v pljuča sosedov.

Kupite uplinjevalne peči, topolotne črpalke, pa bo mir…

In nazadnje. Ne razumem, kaj za en vakuum imate v glavi tisti, ki mislite, da so saje od kurjenja drv ekoloske. A dim cigareta je tudi bio? V sajah drv je na stotine kancerogenih substanc. Niso samo prasni delci. So tudi plini. CO, NO, NO2, SO2, aromatski ogljikovodiki (ja isto sranje kot pri izpuhu avta) Sprijaznite se s tem in se malo izobrazite. Sej branje ne boli. Je ogromno clankov na to temo.

A te neumnost kej boli??. Vec 1000 his v Ljubljani se ogreva s pecmi za jurja. Na daljinskem so vec ali manj samo bloki. A je tezko skozi okno pogledat?!?!?

To sploh ni res. Dimniki niso visoko in dim se dvigne komaj za kakih 10-20m, potem se pa razleze vse tja do 500m radija ali vec in pocasi pada proti tlom. Ne gre v luft. Malo znanja termodinamike ne bi skodilo. Vetra vecino casa ni! Zime so polne inverzij, tudi po cel mesec ni prepiha. Dva ali tri dni vetra na mesec niso izgovor.

Promet je seveda enako problematicen kot individualna kurisca.

Miha14, toplotne črpalke so smotrne so tam kjer je zunanja tem pozimi do 5°C, vse ostalo je nateg in ogromna poraba el. energije, ki pa je nekje proizvedena a ne.

Potem pa peci na uplinjevanje z 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}+ izkoristkom. Tam saje zaradi gorenja pri 1000+ stopinjah izgorijo in so izpuhi zelo majhni. Ne vem pa, kako je z plini, ali tudi razpadejo. So pa investicije celotnega sistema ranga 8k eur. Dobis pa se zalogovnik in kuris enkrat na dan, ali se to ne. Preverjetno pri sodelavcu.

Potem pa peci na uplinjevanje z 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}+ izkoristkom. Tam saje zaradi gorenja pri 1000+ stopinjah izgorijo in so izpuhi zelo majhni. Ne vem pa, kako je z plini, ali tudi razpadejo. So pa investicije celotnega sistema ranga 8k eur. Dobis pa se zalogovnik in kuris enkrat na dan, ali se to ne. Preverjetno pri sodelavcu.[/quote]

to kar omenjaš je/so peči s piroliznim sistemom in nikakor ni tam 1000 C, ampak manj. Piroliza v pečisi recimo poteka med 450in 550 C. prednsot pirolize je, da zgorevajo plini in ne površina goriva. Torej je izkoristek večji, poseldično pa tudi nižje emisije, saj je zgorevanje popolnejše. prav tako pa v takem sistemu zelo lepo zgorijo trdni delci PM10 in PM 2,5 oz. je izpust je let zelo majhen. Pa še tu kolikor sem na tekočem se dobijo filtri ki zmanjšujejo izpuste teh mikro delcev v okolje

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

Potem pa peci na uplinjevanje z 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}+ izkoristkom. Tam saje zaradi gorenja pri 1000+ stopinjah izgorijo in so izpuhi zelo majhni. Ne vem pa, kako je z plini, ali tudi razpadejo. So pa investicije celotnega sistema ranga 8k eur. Dobis pa se zalogovnik in kuris enkrat na dan, ali se to ne. Preverjetno pri sodelavcu.[/quote]

to kar omenjaš je/so peči s piroliznim sistemom in nikakor ni tam 1000 C, ampak manj. Piroliza v pečisi recimo poteka med 450in 550 C. prednsot pirolize je, da zgorevajo plini in ne površina goriva. Torej je izkoristek večji, poseldično pa tudi nižje emisije, saj je zgorevanje popolnejše. prav tako pa v takem sistemu zelo lepo zgorijo trdni delci PM10 in PM 2,5 oz. je izpust je let zelo majhen. Pa še tu kolikor sem na tekočem se dobijo filtri ki zmanjšujejo izpuste teh mikro delcev v okolje[/quote]

Je 1000+. Primer C/P:

Lesni uplinjevalni kotel je izdelan popolnoma drugače kot navadni kotel na drva. Princip izgorevanja temelji na uplinjanju lesa pri visokih temperaturah (okrog. 1100 °C) (pirolizi).

to kar omenjaš je/so peči s piroliznim sistemom in nikakor ni tam 1000 C, ampak manj. Piroliza v pečisi recimo poteka med 450in 550 C. prednsot pirolize je, da zgorevajo plini in ne površina goriva. Torej je izkoristek večji, poseldično pa tudi nižje emisije, saj je zgorevanje popolnejše. prav tako pa v takem sistemu zelo lepo zgorijo trdni delci PM10 in PM 2,5 oz. je izpust je let zelo majhen. Pa še tu kolikor sem na tekočem se dobijo filtri ki zmanjšujejo izpuste teh mikro delcev v okolje[/quote]

Je 1000+. Primer C/P:

Lesni uplinjevalni kotel je izdelan popolnoma drugače kot navadni kotel na drva. Princip izgorevanja temelji na uplinjanju lesa pri visokih temperaturah (okrog. 1100 °C) (pirolizi).[/quote]

upaš kaj nalimat iz tega vidika (mrbit kak kotel ma, navodila z auporabo, dleovanj eitd) , ker to me res zanima

tnx in lep pozdrav

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

Če so drva tako grozna, zakaj pa priporočajo eko-bio ljudje, da se gnoji tudi s lesnim pepelom (bukova drva)?. Drva so obnovljivi vir, nafta in plin pač nista. Tudi z migracijami vidimo, kaj prinaša želja nekaterih po konfortu. Zaradi povišanih potreb po nafti in plinu, že vrabci čivkajo , je bližnji vzhod na udaru (vojne). Preko spleta sem gledala prispevek, da so Američani naredili študijo (ameriški naftni lobij je to študijo mnogo let blokiral-s podkupovanjem raziskovalcev, potem se je pa en končno uprl), da tam kjer opravljajo fracking (iskanje in črpanje nafte) se noro poviša verjetnost potresov- in ne le bližnja okolica. Ne spomnim se za katero ameriško zvezno deželo je šlo, uglavnem imamo več potresov. pravite, da je luft problem. Ok, kuri se samo na drva (nič paletov-kjer je tudi lim, premoga,…), avtomobili na minimum, visoki davki za večje avtomobile in tiste avtomobile, ki so na dizl.

Če so drva tako grozna, zakaj pa priporočajo eko-bio ljudje, da se gnoji tudi s lesnim pepelom (bukova drva)?. Drva so obnovljivi vir, nafta in plin pač nista. T

FALŠ. Tud nafta plin, premog so obnovljiv, saj stalno nastajajo. Samo razmerje med nastankom in porabo je močno v prid porabi. Torej jih mnogo več porabimo, kot jih natsane. če bi bilo to uravnoteženo oz če bi jih več nastalo kot jih porabimo bi bili tudi to obnovljivi viri

Mogoče je jedrska (cepoitev jeder) najmanj obnovlkjiva, čerpav se zaradi količine rude urana (mislim da 238) smatra kot obnovljiva. Tle pa omenjena ruda ne nastaja kar tako (nastnek težjih elementov, pa tudi radioaktivnih zahteva kar konkretne specifične pogoje), odpadkov ne moreš obnavljat (pri fosilnih gorivih nastaja CO2, ki vso to fosilno in biomasno verigo žene naprej) itd. Obnovljiva jedrska je edino zlivanje jeder, saj le-ta propadejo zaradi nestabilnosti, pri tem oddajo energijo in se vrnejo v primarne, stabilee elemente

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

Seveda, samo ne vem, kako so kej tlele obcutljivi na limanje linkov, ki bi jih kdo razumel kot reklamo…

1. primer

2

Itd…

splosna razlaga

sm n ahitro preletel in si bom ko bom mel cajt orng natančno prebral

tnx in lep dan

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

New Report

Close