Kaj morate vedeti o popisu nepremičnin
Kdo je lastnik ?
Lastnik stavbe ali dela stavbe je oseba, ki je kot lastnik stavbe ali dela stavbe vpisana v zemljiško knjigo.
Če lastnik stavbe ali dela stavbe ni vpisan v zemljiško knjigo, se v popisu nepremičnin kot lastnik obravnava oseba, ki izjavi, da je lastnik stavbe ali dela stavbe.
Če lastnik ne more sam sodelovati v popisu in posredovati podatkov, lahko namesto njega podatke posreduje druga polnoletna oseba. Tej osebi mora lastnik posredovati vse podatke, ki so potrebni za uspešno izvedbo popis stavb ali delov stavb v njegovi lasti.
Kako bodo popisovalci opravljali svoje delo?
Popisovalci, ki bodo predhodno opravili zahtevana izobraževanja in usposabljanja, bodo pomagali pri izpolnjevanju popisnih obrazcev ( ), če bo lastnik oziroma uporabnik to želel, sicer lahko popisne obrazce izpolni sam lastnik in jih pošlje v roku 15 dni od prejema Geodetski upravi RS ali popisovalcu. V vsakem primeru pa bo popisovalec moral imeti stik z lastnikom oz. uporabnikom stavbe ali dela stavbe (stanovanja, poslovnega prostora) pri popisu prijavljenih oseb na številke stanovanj. To ne more opraviti lastnik sam, saj gre za seznam vseh oseb prijavljenih v stavbi, torej gre za delo z osebnimi podatki.
Popisovalec bo dobil prednatisnjene popisne obrazce za stavbe in dele stavb. Tisk popisnih obrazcev bo izvajala geodetska uprava s t.i. inštruktorji. Poleg prednatisnjenih podatkov iz katastra stavb se bo s popisnimi obrazci zbiralo še dodatne podatke za vzpostavitev registra nepremičnin.
Popisne obrazce popisovalec posreduje na naslov lastnika stavb in delov stavb in sicer na prebivališče fizične osebe oz. na sedež pravne osebe. Posredovanje popisnih obrazcev je v obdobju terenskega popisa nepremičnin osebno, popisovalec bo obiskal stavbo in na terenu izročil popisne obrazce lastniku. Popisovalec mora imeti za svoje delo pravico dostopa do stavb in skupnih delov stavb. Dolžnost lastnikov stavb in delov stavb je, da morajo popisovalcu sporočiti podatke o vseh stavbah in delih stavb, katerih lastniki so, tudi če jim niso bili predloženi popisni obrazci. S tem se zagotovi pokritost območja celotne Slovenije.
Kako se lastnik pripravi na popis nepremičnin?
Če ima stavba več delov (več stanovanj ali poslovnih prostorov), je potrebno pred popisom označiti stanovanja in poslovne enote. Označitev opravi lastnik stavbe ali dela stavbe, če pa ima stavba upravnika, opravi označitev upravnik. Označitev se opravi v skladu z Uredbo o označevanju stanovanj in poslovnih prostorov (Uradni list RS, št. 63/06). V stavbah, ki imajo samo en del (npr. enodružinske hiše), označitve ni potrebno izvesti.
Katere podatke je potrebno pripraviti vnaprej?
Poleg izmerjenih neto in uporabnih površin pa bo potrebno v obrazce vpisati med drugim tudi:
etažnost,
lego stanovanja v stavbi,
opremo v stanovanju (kuhinja, kopalnica,…)
število sob,
obnovo oken,
inštalacije,
prisotnost klime,
atrij,
vrsto garaže in način parkiranja,
…
Podobne podatke bo potrebno pripraviti tudi za stavbe, nestanovanjske dele (poslovni prostori, lokali itd….)
Kaj je neto površina ?
Neto tlorisna površina je vsota površin vseh prostorov, ki sestavljajo del stavbe.
Površina prostorov se računa med navpičnimi elementi, ki omejujejo prostor (npr. stene) v višini tal, ne upoštevajoč obrobe, pragove, itd. V površino prostora so vključeni elementi, ki jih je mogoče demontirati, kot npr. predelne stene, cevi, kanali za napeljave, niso pa vključene površine konstrukcijskih elementov, okenskih in vratnih odprtin ter niš v elementih, ki omejujejo prostor. Pri poševnih ploskvah se izračuna površina navpične projekcije ploskve na vodoravno ravnino. Površina se izrazi v m2 in zaokroži na eno decimalno mesto.
Lastnik izmeri površino vseh prostorov, ki sestavljajo del stavbe (v vseh etažah) in jo sešteje. Površina dela stavbe, ki leži v več etažah (npr. stanovanje s kletjo, dvoetažno stanovanje, stopnišča, dvigala, ipd.), je vsota površin prostorov tega dela stavbe v vseh etažah
Uporabna površina :
Površina prostorov glede na namen uporabe :
Glede na to, da je tema aktualčna bomo še pisali o tem.
lp
Hvala. To nam bo res kmalu prav prišlo. Povsod se nekaj govori o popisu, a tukaj sem izvedela najbolj konkretno.
Forum je zaprt za komentiranje.