Kaj pomeni, da imaš “hitro presnovo”?
sam a ni presnova neki drugega kot prebava..
prebava – ko gre zaužito skozi prebavni trakt; od ust prek želodca do danke..
presnova – ko se hranilne snovi iz zaužitega izločajo skozi stene prebavil v telo/kri (če gre to tako ;-)..
nekaj takega.
torej, ko rečemo, da ima nekdo hitro presnovo, mislimo, da mu gre hitro skozi. (samo da ima pravzaprav hitro prebavo, bi morali reči.)
a je kakšen biolog in tha haus??
“hitra” je edina ugotovila da sta presnova in prebava nekaj popolnoma različnega. Prebava potreka v prebavilih, od ust do tankega črevesa. Tu se hrana razgradi do te stopnje, da se hranilne snovi lahko vsrkajo v kri. Presnova pa so nadaljni procesi, ki so odvijajo v celicah. Npr. celično dihanje (razgradnja glukoze v celicah) in še cel kup procesov razgradnje in ponovne izgradnje hranilnih snovi.
Na hitrost presnove, torej procesov, o katerih je napisal biolog dežurni, pa vpliva dednost (prek uravnavanja tel. funkcij, kjer imajo posebno vlogo hormoni – še zlasti ščitnični T3 in T4), starost (mlajši višjo), spol (moški višjo), delež maščob v telesu (manj maščobe višja), vnos hrane (premajhen vnos niža met.), fiz. aktivnost (aktivnost zvišuje), telesna temp. (višja višji), temp.okolja (vročina višji).