Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj smo včasih jedli za šolsko malico?

Kaj smo včasih jedli za šolsko malico?

Toplih malic nismo imeli nikoli, vedno je bil bel ali črn kruh/žemlja/maslenka z nekim namazom (sovražila sem premešano maslo+med), salamo, sirom, včasih rožičeve potičke in pa čaj/belo kavo/mleko/kakav.

V srednji pa razen prvi mesec nisem več jedla v šoli, smo šli raje na kavo in sendvič iz trgovine (odmor smo imeli 50 minut).

Ste me spomnili na najboljso malico iz male in osnovne sole, rezina kruha in ribji namaz. Take malice ne premore vec niti hotel s 5 zvezdicami.

Ja saj, tudi avtorica ni dobila črn kruh, zna bit da ga je imela doma in so se ji skisali možgani od njega in je šel spomin v maloro. 🙂
[/quote]

Mogoče pa, glede na to, da je starejša od meen. Jaz sem hodila v OŠ konec 80ih, začetek 90ih, v SŠ v 90ih.
In črnega kruha, kolikor se spomnim, v šoli nisem nikoli videla. Vedno bel, mogoče polbel.
In ja, ogromno, ogromno cukra.
Paštete so bile na ta beli kruh namazane par ur pred malico. Tako, da je cela šola konkretno smrdela po postani pašteti, ki je bila seveda na toplem.
V glavnem cuker, cuker, bel kruh, cuker, bel kruh, postane salame, postane paštete, postane hrenovke, izjemno ogaben sladek jogurt.
Obup od hrane.

Da ne omenjam kosil, tam tudi polno cukra.

AJa, doma sem s podeželja, kjer nismo tako fajni se filat s cukrom in belo moko in postanimi salamami.

Mogoče pa, glede na to, da je starejša od meen. Jaz sem hodila v OŠ konec 80ih, začetek 90ih, v SŠ v 90ih.
In črnega kruha, kolikor se spomnim, v šoli nisem nikoli videla. Vedno bel, mogoče polbel.
In ja, ogromno, ogromno cukra.
Paštete so bile na ta beli kruh namazane par ur pred malico. Tako, da je cela šola konkretno smrdela po postani pašteti, ki je bila seveda na toplem.
V glavnem cuker, cuker, bel kruh, cuker, bel kruh, postane salame, postane paštete, postane hrenovke, izjemno ogaben sladek jogurt.
Obup od hrane.

Da ne omenjam kosil, tam tudi polno cukra.

AJa, doma sem s podeželja, kjer nismo tako fajni se filat s cukrom in belo moko in postanimi salamami.
[/quote]Ah kje pa, črn kruh je novodobna moda. Bemtiš, nam so še zelje kuhali v šoli, starši pa tako neumni, da so dajali od zelja do krompirja v šolo za ozimnico, moji tudi samo reči, ki jih nisem maral. Niso bili lepi cajti ……glede malice namreč, drugače pa ja. 🙂

Tipična malica za športne dni pa bele žemlja, salama, cukrana voda, ki smo ji rekli sok.
V glavnem v OŠ in SŠ so nas filiali z izjemno nezdravo hrano.
Doma sem bila navajena prave hrane, pridelane doma, zelenjava, sadje, kromopir, meso…, vse normalno. V šoli pa namesto mesa, postane salame. Namesto normalnega zelja, pocukrano zelje. Namesto normalnega jogurta, kislega mleka pa zacukran sadni jogurt ogabne okusa.

32 let je odkar sem prestopila prag 1. razreda. Malica je bila taka, kot ste že našteli, torej, rezina kruha, salama, pašteta, ribji namaz, margarina, marmelada, med, hrenovke, ob petkih evrokrem ali pa sendvič s posebno salamo ali šunko, sirom in taaanako rezino kumarice. Sadja se ne spomnim, da bi kdaj bil. Obupno sladek čaj. Takega imajo še zdaj v vrtcih in šolah. Kakav, mleko. Aja pa navaden jogurt in sladkor gor.
Sirovih stručk, rogljičkov…tega ni bilo.
Aja, pa vode v flaši nismo s sabo nosili, kot jo sedaj vsi 🙂

V petkih je bil tudi sokec. Pingo 🙂 Zraven sendviča.

Pa na navaden jogurt sem pozabila, tudi tega smo imeli (ne sadnega).
In še včasih ržen kruh in kompot iz suhih sliv 🙁

V 1. razred sem šla pred 50 leti, imam približno enake spomine. Se pa ne spomnim črnega kruha. Pa včasih smo dobili poleg kruha s čimerkoli že kako jabolko, za pit pa sok za razredčit (precej voden običajno) ali pa jogurt v steklenih kozarčkih z barvastimi alu pokrovčki, s katerimi smo potem tapkali.
Ja, se tudi ne spomnim kakšnih debeluščkov, šele kasneje, proti koncu oš, se je tu in tam malce razbunknila kakšna sošolka, verjetno zaradi vpliva hormonov.

Smo imeli vedno beli. Samo rezina, nobenih žemelj. Z izjemo, ko je bil sendvič. Zdaj pa belega nikoli ne jem.

zdenka sirček,
kuhano jajce,
en odličen zelenjavno jajčni namaz
skutica LJ mlekarn
kifeljček bela kava
makova štručka
ribji namaz (mislim da edina stvar ki nisem jedel)
kruh z rezino sira- pariške salame
kruh pašteta
kruh margarina pa med zmešano
kruh marmelada
kruh viki krem
mlečni riž pa benko
gres+ benko
hrenavka

IN NIČ LISTNATEGA MASTNEGA TESTA ALI PA BUREKOV, MINI PIZZ, ŽEPKOV, NAVIHANČKOV in ostale svinjarije.

Luštno je blo!

Normalno. Saj doma ni bilo hrane in je bila šola edina možnost, da smo dobili tisti suhi kos kruha in prekuhano vodo, ki so ji rekli čaj.

Težko je biti debel ob pomanjkanju hrane, se ti ne zdi? 😉 Le deca članov KP ZKS so bila malo bolj okrogla.
[/quote]
Ne vem, od kod in iz katerega časa si, ampak v Ljubljani pred 50 leti ni bilo nobenega pomanjkanja hrane. Vsi smo bili iz nekih povprečno (ali tudi malo slabše) situiranih familij, če so bili čigavi starši v ZK (ali cerkveni ali karkoli že), nismo vedeli niti se s tem nismo ukvarjali. Res da ni bilo izobilja in do konca nabasanih hladilnikov kot danes, ampak lačen pa mislim da takrat nihče ni bil več.

No pri nas smo bili pa tudi zbirčni in nismo vsi vse pojedli pa je tudi že skorej 40 let od kar sem zaključila OŠ.
Jedilnik je bila pa vedno isti. En dan v tednu, se ne spomnim kateri, je bil kruh in nek namaz, v toker je bila makova in mleko (ker je bilo mleko toplo ga je kar nekaj ostalo) četrtek pa vem da je bil jogurt, nekaj sadnega nekaj navadnega.
Se mi zdi da imajo danes precej bolj pestr jedilnik. Pri nas me moti le to da imajo skoraj 1X na mesec burek. Ne vem ali pa se samo meli zdi veliko ker moji tega ne jejo. Tudi jaz ga ne pa jih niti ne silim ker če jejo tisto maščpbo ali pa ne. Pač popijejo samo jogurt všasih pa nesejo s sabo še kos kruha.

Ne vem, zakaj se vam zdi da je bilo luštno samo zato, ker ni bilo rogljičkov in da je rogljiček packarija? Kdo bi vas razumel!

Pred 35. leti smo imeli za malico kruh v taki in onaki kombinaciji, meni večinoma ni dišalo nič, večinoma zato, ker je bil kruh namazan in nato zložen en vrh drugega v košare, torej si dobil kruh napacan z namazom zgoraj in spodaj. Marmelade sploh nisem marala, iz tistega kruha se je vlekla z obeh strani, ogaba. Zdenka sir v trikotničku mi je smrdel, ampak nekako sem pojedla. Pašteta je bila namazana dve uri prej in je bila okoli robov kosa kruha zelena, ko smo malico dobili na mizo. Všeč pa mi je bil ribji namaz, ker se odspodaj kruha ni prijel in ker ni bil zelen, pa tudi sicer je bil okusen. Dobili smo tudi kruh s pariško salamo. Zraven smo dobili čaj, ki je bil še kar, kakav tudi, čeprav se mi zdi, da je bil dodatno sladkan, mleka nisem hotela piti v šoli, sok je bil ok. V SŠ se spomnim samo četrtkove in petkove malice, v četrtek je bil sendvič, primorska žemlja s salamo in sirom in ob petkih je bil sirov zavitek, tisti, kot ga še zdaj prodajajo v merkatorju. Včasih smo dobili tudi krofe.

Meni je bilo to prehranjevanje v šoli neka srednja žalost, mojim otrokom, ki morajo jesti neke bio malice pa približno tudi, ali pa so še manj zadovoljni.

Se spomnim malic, ki so jih že pred mano našteli. Bel kruh je bil, bela štruca. Pa namazi: ribji, margarina, marmelada, maslo, med, pašteta, kakšen kos salame, kot neka posebna ali pariška. Tudi evrokrem včasih. Kakšno jabolko od sadja ali hruška. Od toplega se spomnim dobre prežganke in fižolove juhe! Pa mlečni zdrob s kakavom ali polenta z mlekom. Tudi mlečni riž, kako je bil dober! Tudi jogurti so bili z belo žemljo, občasno kak sadni jogurt. Včasih makaronflajs, z neko govedino in razkuhanimi polžki, ampak nam je bilo dobro in smo šli h kuharci celo po repete:-)

V gimnaziji smo imeli menzo s toplo hrano in celo s 3 menuji! Veliko je bilo sladkega, sladki čaj, kakav in sladki sok, ampak je bilo debelih otrok zelo malo. Najbrž zato, ker smo bili veliko zunaj in se igrali na prostem. Pa nobenih alergij se ne spomnim pri sošolcih, prav tako ni bilo vegetarijancev.

Bili smo bolj zdravi od današnjih otrok.

V petkih je bil tudi sokec. Pingo 🙂 Zraven sendviča.
[/quote]
Res je, pingo je bil super. 🙂


Res je, pingo je bil super. 🙂
[/quote]

Malo umetnih arom, žlica cukra in voda pa imaš pingo.

40 leet nazaj smo imeli za malico kruh namazan z margarino marmelado, vcasih kaksno juho in zraven beli kruh, jruh in tirolska klobasa ki jo se danes vidim samo mascoba….,kruh in sir, kruh z pasteto namazan. Za pit smo imeli caj, mleko , belo kavo in proti koncu oš tudi vcasih kakav….

Osnovka pri nas: namaz iz masla in medu (skupaj zmešan) – tole mi je najbolj ostalo v spominu, poleg ribjega namaza, ki ga je že nekdo omenil pred mano. To je bilo v 80ih letih prejšnjega stoletja.

Pri nas v OŠ nikoli ni bilo toplih napitkov. Reditelja (vsak teden sta bila dva, ki sta tudi papirčke po razredu in jih metala v koš, brisala tablo), sta šla v jedilnico po košari s hrano in ju prinesla v razred.
V eni košari je bil po navadi kruh z namazom – pašteta, ribji namaz (sardele+maslo), zmešano maslo in med ali maslo in marmelada, liptaver – ti namazi so bili namazani na debelo, tako da smo zmeraj pol namaza odstranili. Pa zdenka sirček, včasih smo na kruhu dobili rezino salame, ne vem kako se ji reče, bila je podobna pariški salami (mogoče ljubljanska?) ali rezino sira. Včasih je bil samo kos kruha in sadje (jabolko, pomaranča). Včasih smo dobili orehov štrukelj ali buhtelj.
Jogurte smo imeli v trikotnih tetrapakih ali v lončkih. Pingo sok. Ali “tokivoki” mleko (2 dl navadnega mleka v tetrapaki s slamico).

V rogljičkih, navihančkih itd…so transmaščobe, zato!
Tudi jaz se spomnim, da je bil kakšen petek sirov zavitek ali krof.

v komunizmu smo bili otroci lačni. nič nam niso dajali po šolah za jest šele po osamosvojitvi se je to spremenilo. zdaj pa spet prihaja lakota ko komunisti na oblasti raje zapravljajo naš denar za migranta kot ua slovenske otroke.

Še danes se spomnim, da v Jugi ni bilo za dobit banan. In so nam jih znanci prinesli iz Avstrije. In to kar celo veliko škatlo. Noter jih je bilo pomojem najmanj 10 kg. Ali več. 🙂 Jaz sem bila takrat otrok.

v 1. razred sem šla leta 1974. malic se spomnim takih, kot so zapisane zgoraj. pri nas je bil občasno še doručak. pol rezine na kosu kruha. Kruhe je bil navaden, črn. Je bil pa moj oče hišnik in je praktično enkrat na teden ali dva prinesel domov ogromno vrečo kruha, ki ga je pobral iz smeti. Je bil potem za kokoši. Tako, da se je tudi takrat metalo stran.
V srednji šoli malice sploh ni bilo, Sem si nosila od doma.

Kakav in makovka
Kruh namazan z zasko
Pasteta in kisla kumarca
Puding z sirupom in apetit keks
Polenta z mrzlim mlekom
Sendvic z kislim zeljem

New Report

Close