Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj vas ovira, da se ne odločite še za (enega) otroka?

Kaj vas ovira, da se ne odločite še za (enega) otroka?

Tudi sama sem še brez otrok iz istega razloga kot ga je navedla riba2. Dopolnila sem že 32 let, mož je 2 leti starejši. Za sabo imava en neuspel postopek, trenutno sem v drugem.
Otroka si zelo želiva, vendar pa ko poslušam kako bo s pokojninami, kako dragi so vrtci, drago šolanje, tudi tempo življenja je tak, da komaj uspem samo sebe porihtat, me vse skupaj mine.
Upava, da nama bo uspelo priti do otroka v enem izmed štirih brezplačnih postopkov, če ne, si sama nadaljnih postopkov ne bova mogla privoščiti.
Će pa nama uspe, pa ne morem reči ali bi se odločila še za kakšnega otroka, v primeru dvojčkov pa definitivno ne.

Imava dva, še majhna. Midva sva stara že čez 30. Imamo majhno vrstno hiško (2 sobi, zraven kuhinje, dnevne, kopalnice), eno je še možno urediti.

Imela bi jih več (sama prihajam iz družine s 5. otroki). Največji problem je, da sem prenašalka dedne bolezni, za katero je 50:50, da jo bo otrok imel, če bo deček. Ta, ki ju imava – par, sta zdrava.
Torej: 1. zdravje

Drugo pa: prihodnost. Živimo skromno. Letos nismo šli na morje, ker nam finance to niso dopuščali. Pa nam ničesar ne manjka. Pa na smučanja, je tudi zelo verjetno, da ne bomo hodili. Tudi to se da preživeti. Saj mi to ni merilo kvalitete življenja. Tudi ne obleka. Imamo vsega dovolj, odplačujemo še stanovanjski kredit (100.000,00 na mesec). Službe za enkrat še imava, ampak moja je vprašljiva. Sedaj si mislim, da bi se znašla: šla bi čistit lokale če drugo ne. Če bi do tega prišlo, ne vem, če bi dobila še tako službo.

Razen zdravja nimam drugih pomislekov: da ne bi zmogli, da smo malo z otroci (sama koristim možnost, ki jo daje država – krajši delovnik), imava pomoč tudi starih staršev,…

Razmišljam pa kako bo s šolanjem (finančno) in seveda s službami ko otroci odrastejo. Čeprav to ni najbolj tehten razlog, ki bi odločal o več otrocih.

Pomoč, ki jo pričakujem od države:
– cenejši, če ne že brezplačni vrtci;
– delovni časi, ki drvijo v brezumje (naj bi bili vsaj malo bolj fleksibilni, jaz osebno recimo od 6-14)
– možnost pomoči, za mame 4 in več otrok, da ostanejo doma in skrbijo za družino
– spremeniti merila (imava recimo srednjo plačo; lansko leto sem delala 4 ure, ampak se mi ne pozna ne pri plačilu vrtca in ne pri otroškem dodatku)
– stanovanjski kredit se nekje upošteva, drugje pa ne – pri plačilu vrtca
– lahko pa tudi gremo med ‘bele cigane’ in dobimo vse njihove pravice in ugodnosti

Imam 18 m hči, če nebi bilo spodnjih dejavnikov, bi se že odločila za še enega otroka:
– ker je tempo življenja že tako prehiter (v službo grem ob 6. uri, domov pridem ob 16.30). Gospodarstveniki in ministri so namreč že dolgo mnenja, da slovenci nismo fleksibilni pri iskanju dela zunaj svojih občin. Jaz sem vsak dan na cesti po skoraj dve uri.
– ker me je delodajalec moralno obvezal, da se odločim za drugega otroka šele potem ko se s porodniške vrne druga sodelovka,
– ker razmišljam o menjavi službe, ki bi bila bližje mojemu domu in menim, da bo do tega lažje prišlo, če ne bom s trebuhom,
– ker ne morem verjeti, da se mora vrtce plačevati / še bolj, da jih je treba plačevati glede na dohodke staršev (ali te v trgovini vprašajo koliko zaslužiš in ti na podlagi tega zaračunajo kruh, ki je najbolj osnovna dobrina in ali v domu ostarelih prilagajajo plačilo tvoji penziji?)
– verjetno bi se našlo še kaj, pa menim da ni namen iskanje še subtilnejših dejavnikov, ki lahko na to vplivajo.

nova
Uredništvo priporoča

Tudi sama bom povedala izkušnjo.

Kot absolventka sem zanosila.Imela sem za narediti še en izpit (precej obsežen in zahteven) in diplomsko nalogo. Živeli smo v lastnem gospodinstvu in brez pomoči starih staršev. Partner se je vozil na delo v LJ(60km).Otrok je šel z 12 mesci v vrtec, zato da sem začela z delom dipomske naloge. Od tega ni bilo nič, ker je bil ves čas bolan.Po treh letih od poroda mi je končno uspelo diplomirati.Danes mineva 1,5 leta od zaključka študija in počutim se prav bedno.Kljub intenzivnemu iskanju službe, dela ni.Dela ni za iskalce prve zaposlitve.

Jezna sem na ta šolski sistem, ki podpira tak vpis na fakultete za smeri, kjer DELA NI. Letno nas diplomira na našem faksu do 15 -20 študentov. Letno pa DRŽAVA razpiše in če jih- manj kot 10 pripravništev v celi Sloveniji. Zakaj ima brezposlena mati toliko porodniške kot en klošar, ki mu je v življenju pomembna samo njegova steklenica. Mati mora za isti denar preživeti otroka in sebe.

Zaradi sile razmer v naši družini sem sprejela fizično delo v proizvodnem podjetju. Pripravljena sem bila tudi trdo delati za dobo enega leta, zato da bi lahko imeli še enega otroka in da bi imela porodnjiško.Po 2 mesečnem trdem delu v kmetijski proizvodnji sem dobila knjižico. Mesečno sem naredila tudi po 250 delavnih ur, delala sem v soboto in nedeljo. Od dela sem morala odhajati 30 min prej zaradi vrtca.Zato ker sem morala nekaj dni izostati od dela zaradi otroka in zato ker med tednom zaradi vrtca nisem delala 10 ur dnevno, sem dobila knjižico.Naenkrat ni bilo več dela zame.

Močno si želim še enega otroka.Močno me skrbi, kako bo ko bo moj drugorojenec star eno leto, njegova mama pa bo še vedno iskala pripravništvo….in delovne izkušnje.

Kje so olajšave za mamice? Nisem karieristka in materialistka, želim si le spodobnega življenja.

Miško, če bi bilo več takih kot je moj (ne da ga hvalim-vsaj ne naglas), bi bilo več žensk veselih. Čestitam, če si tudi ti te sorte in se ti prikupno priklanjam.

Janiska, sam tolk da veš, da smo se tudi nekatere, ki smo straight penasto borile proti tej svinjariji. Z grozo sem ugotovila, da so moja mati in moja sestra in moj fotr čisto navadni zahojenci, da ne rečem še kaj hujšega. Na tem vprašanju so padle vse maske. Ne bom rekla, da mi je žal zate, ker bi to pomenilo, da sem pogoltnila drek, v katerem smo do vratu. Delam pa nekaj drugega. Delam si zalogo gnilih paradajzev, he he he he he he he he he he he he he.

No, še ena skupina, katere glas se pogosto presliši. Zelo prav, da sta se oglasili. Ne razumem, v čem je pravzaprav problem, da istospolnih zvez ne morejo popolnoma izenačiti z ostalimi? Ubogi tisti, ki se potem res znajdejo v teh “pravnih” in človeških stiskah, sploh če so vmes še otroci. Si raje niti ne predstavljam.

No, ni čisto tako. Lahko bi imela otroka s čisto navadnim moškim in živela z žensko. Kot samska bi lahko otroka tudi posvojila (vendar brez partnerice, se pravi, samo ena od partneric v zvezi). To je pri nas možno in obstaja vsaj en takšen primer (je bil tudi na TV). Problem je le, ker življenjska sopotnica ženske z otrokom nima prav nobenih pravic, kar se tega otroka tiče, tudi če bi z njim živela vse življenje.

1000{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} se strinjam s tabo ribica.
po porodniški sem ostala brez službe doma. ko sem iskala novo službo, nisem hotela v takšno kjer bi delala 12 ur in sem imelavelike težave da sem sploh kaj našla(imam uni izobrazbo). v bistvu je nekomu, ki dela v proizvodnji lahko bolje-ima smeno 8 ur in konec. pri nas pa nikoli ne veš kdaj boš končal, če ob 16 poklopiš račinalnik te čudno gledajo. tudi taki so, ki si ne upajo imet otroka zaradi službe, potem pa tebe, ki si si ga #privoščil# zajebavajo, da ne moreš ob normalnem času domov, ker so ti v bistvu favš. taka je moja izkušnja

Ej, pa vi ste neverjetni. :-)))

A veste, kaj smo spesnili? Cel elaborat za našega ministra. Zdajle delam copy paste, copy paste, copy paste …. in pripravljam dokumet, ki ga bomo poslali naprej v obravnavo. Včeraj smo ga že seznanili s tem, kaj menijo ljudje o pogledu na strategijo za dvig rodnosti in upam, da si je že prebral, kaj pišete.

Ni besed, s katerimi bi povedala, kako sem navdušena nad vami, ki ste sodelovali v debati. Tolikoooo misli, izkušenj, spoznanj, težav, dilem in vprašanj ste zapisali. Toliko nasvetov za snovalce predloga in toliko tistega, kar pogrešate in bi potrebovali.
Če pa to ne bo naletelo na ena odprta ušesa, potem pa res ne vem, kaj bi še lahko naredili!

Vas še obvestimo, kje bo objavljen celoten dokument. Da vidite to, kaj lahko ena taka skupina ljudi, kot ste tukaj na Starševskem čveku naredi. Velike stvari, ki počasi premikajo … ma, … veste kaj, SVET NA BOLJE.

158 tem v manj kot enem dnevu. Uf!

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

res zanimiva tema z zanimivimi različnimi življenjskimi zgodbami .. ki dejansko kažejo kje je problem te naše družbe …

problem je ČAS!
vse se začne s službo. Delo (kakršnokoli!) je vedno bol zahtevno, delodajalci vedno več zahtevajo, delovni čas se nezakonito podaljšuje iz 8 na xy ur dnevno. Ko prideš enkrat pozno popoldan domov, si utrujen psihično, fizično … če imaš srečo da vrtec obratuje toliko časa da ti čuva otroka (otroke) si zelo srečen, če ne pač vsak kombinira na vse možne načine. Ne smemo pozabit da so tudi otroci utrujeni od vrtca/šole in ko pridejo domov želijo svoje frustracije, negativne in pozitivne izkušnje deliti z nami … mi pa utrujeni naveličani … poslušamo njihove dogodivščine z enim ušesom, ker smo z drugim še vedno v službi …

seveda je potrebno poskrbeti za vsa gospodinjska dela in vse kar paše še v sklop družinskih opravil … in kje ti ostane še kaj časa za igro, pomoč šolarju?, partnersko življenje???

osnova za zdravo družino je vendar ljubeč in zrel partnerski odnos. Ob tempu ki ga živimo pa partnerja, če se oba ne trudita res močno … lahko brez problema zgubita stik … ko stika ni pa tudi želje po otroku ni 🙂

ker sem sama tiste sorte človek, da gledam bol globalno kot lokalno, razmišljam v smeri da je bilo še 50 let nazaj na svetu 3 miljarde ljudi .. danes jih je 6 miljard. Večina od teh itak otroci. Planet je prenaseljen in smiselno bi bilo poskrbeti za otročke, ki so že rojeni v ta svet in jim nudit človeku dostojno življenje. Res ne razumem zakaj se razne multi organizacije ne angažirajo bolj, da bi se reševalo otročke revnih dežel ..

pa vendar .. sama imam 2 otroka. Sem brez službe po svoji lastni odločitvi ker mi je podjetje, kjer sem delala dalo ultimat, da se moram odločit med družino ali službo – JA TOČNO TO SO BESEDE LASTNICE PODJETJA!! Brez službe sem ostala, ko je drugi otrok dopolnil 2 leti, ker dejansko nisem mogla ostati v tako izkoriščevalskem in ultra kapitalistično usmerjenem podjetju. Seveda so me tam zaposlovali po zelo sumljivih pogodbah za določen čas … in še vedno je tam zaposlenih cel kup ljudi po zelo sumljivih pogodbah za določen čas (določen čas pomeni, da je delavec praktično brez vseh pravic, ki so tako lepo določene v ZDR!!!).

ker nam finančno za silo znese in ker dejansko nimamo stanovanjskega problema (ok, živimo pri tašči, imamo svojo bivalno enoto, ni idealno je pa naše!), bi bila vesela še kakšnega malega škratka .. ampak kam naj ga rodim? Tole vzdušje zadnje čase v Sloveniji in svetu nikakor ni vzpodbudno za rojevanje novih in novih otrok.Svetle prihodnosti žal res ne vidim pred nami. Če bi že zanosila bi otročka z veseljem obdržala … ampak zavestno v novo nosečnost si (še) ne upam.

Glede komoditete ima vsak svoje predstave in meni se zdi prav, da vsak živi tako kot želi. Če človek pošteno pride do svojega denarja naj z njim počne kar želi. Naj ga nalaga v delnice, hodi na potovanja, kupuje pregrešno drage stvari, preživlja svojih 5 otrok … karkoli saj je denar njegov …

Glede plačljivosti splava sem jaz za nek določen kompromis … določeno število (recimo 3x) naj bo brezplačno … vse ostalo pa se meni zdi da res ne more biti naključje no.

postopki za neplodne pare bi morali biti pa absolutno brezplačni … kolikorkoli poskusov pač … vse brezplačno.

torej če strnem svoje dolgo pisanje … kje vidim ključ do problema vedno manjše rodnosti v SLO ..

– negotova prihodnost – služba – samo dejstvo da je zdravo menjati službo na določeno št. let je sicer ok za človeka ki ni zakreditiran zaradi reševanja stanovanjskega problema … če pa si zapufan je pač kriza in finančne varnisti nimaš.

-zaposlitev mladih žensk – jaz verjamem da tudi delodajalcem ni lahko ko se struktura njihove dolovne sile spreminja zaradi porodnišk in kasneje bolnišk … ampak tu res vidim, da bi država lahko priskočila na pomoč delodajalcem, da bi bili ti bol stimulirani zaposlovati mlade ženske in mamice majhnih otrok.
Ideja O ČRNI LISTI podjetij, ki so absolutno neprijazna do zaposlenih ki imajo otroke, je fenomenalna in jaz jo čakam že zelo dolgo časa. Sem zelo zelo ZA, in upam da jo boste uresničili!

-cene vrtca so zelo visoke … za enega otroka mogoče še gre, ampak za 2 ali 3 otroke je pa res hudo … sploh če se za osnovo za plačilo zahteva samo bruto plača staršev … nihče pa ne upošteva izdatkov v družini. Razni krediti, šolanja staršev …

– mamice, ki bi želele ostati doma z otročki bi se moralo vzpodbujati, na nek način stimulitati, da bi nekako dobile določene bonitete ali subvencije za takšno življenje. Z eno plačo gre res težko. Če stanovanjski problem ni rešen pa je to praktično nemogoče.

– poskrbeti je potrebno za otroke, ki so že rojeni, med nami, pa se jim godi vse prej kot dobro! In takih res ni malo. Če se vsak od nas ozre naokoli samo v svoji bližnji okolici lahko najde take primere.

upam da vam bo ta anketa dala vzpodbudo, da bi MON res začel aktivno sodelovati pri opozarjanju na probleme družin z malimi otroki. Imate prav vse možnosti, saj ste zavod 🙂

rahlo dolga sem bila, mogoče se je kdo celo prebil do konca 🙂

srečno!!

Prosiiiiiiiiiiiiiiimmmmmmmm?

imam tri otroke, eden med njimi težko przadet; imam možnost pustiti službo in poslužitev delnega plačila za izgubljeni dohodek, pa je le-ta hudo krivičen – do nas, ki smo z velikimi odrekanji doštudirali in se prebili do boljše plače, delono plačilo pa ponuja neto minimalno plačo. Kako naj s tem sprejmem odgovornost za vzgojo otrok vključno z njihovim šolanjem. Tudi sicer matere potrebujeme službe zaradi svoje moralne drže, dviga samozavesti idr. Želela, bi da se dlno plačilo za izgubljeni dohodek lahko deli na oba starša: pol oče, pol mati – enakovredno, za oba najbolj sprejemljivo, predvsem pa za otroka, ki postebuje oba starša.

Zdajle sem opazila tole debato in nisem uspela prebrati postov. Je pa kar nekaj problemov v tej deželi, ki me tako mučijo, da se moram izpovedati.

Problem pri naju ni v tem, da se ne bi hotela odločit za drugega otroka. Bi se tudi za tretjega…, pa imam ginekološke težave in je edino upanje IVF. Zdaj samo še samoplačniški. Ker imam tudi poškodbo hrbtenice in inv. kategorijo III. stopnje, se po novih zakonih vse zelo zaplete. Službe zlepa ne dobim več, kljub univerzitetni izobrazbi tehnične smeri. Na papirju naj bi sicer imela podjetja, ki zaposlujejo invalide, neke olajšave. V resnici pa je za tem toliko zakonov, ki nepopolne posameznike prav grdo izločijo.

Zgrozila sem se tudi ob novih zakonih, da se v povprečje za porodniško vzame zadnjih 12 mesečnih prejemkov (ne PLAČ). Če je ženska vmes brez službe ali na bolniški, gre to v povprečje.

Potem pa še povprečje za bolniško, ki se pri daljših odsotnostih od 30 dni vzame iz preteklega leta. Če je v prejšnjem letu čas brez zaposlitve in če gre za rizično nosečnost …

Vse te”luknje” v zakonih so me doletele v nosečnosti, ki pa se je na žalost končala tako, da je moja punčka pri prezgodnjem porodu umrla. Očitala sem si, da sem jaz kriva, ker si nisem upala pravočasno ostati na bolniški. Ko sem se po šestih tednih vrnila na delo, so mi povedali, da naj si iščem drugo službo. Čeprav opravljam poklic z otroki in sem pričakovala, da bo vodstvo vzpodbujalo, da bi jih bilo čimveč.

V politiko se sicer ne spuščam, a taki varčevalni ukrepi gotovo ne prispevajo k večji rodnosti.

Jaz sem preživela to grozo, ki se ji reče spontani splav. Čisto taka, kot sem bila prej, ne bom po tej izkušnji nikoli. Ne predstavljam si stiske, ki žene žensko, da to naredi prostovoljno. Vsekakor pa je posredi stiska, ne nečimrnost. Nikar ne govori lahkotno o teh zadevah in ne sodi česar ne moreš soditi. To je stvar ženske. Če hočeš njene vesti. Odgovarjala bo sama sebi. Če je verna tudi svojemu bogu. Meni ni dolžna odgovorov. Kdo sem jaz, da bom v njenem imenu sodila? Jaz bi ji sicer rekla, nikar in probala poiskat tisoč in eno rešitev. In to je po mojem naloga države. Iskati rešitve, ponujati luč na koncu tunela, ne pa kasirati za človeško stisko. Čitaj zgodbe na tem forumu. Koliko žensk beži pred nasiljem, koliko socialnih stisk… in tu lahko čitaš zgolj zgodbe dovolj opismenjenih žensk z dostopom do interneta. Se pravi, da obstaja črna luknja takih zgodb, ki jih ne bo slišal nikoli nihče. Tiste, ki se jim godijo tragedije. Katerih del bo treba po novem plačat.

No,meni se to ni zgodilo med bolniško,ampak med porodniškim dopustom.O šoku raje ne bi.
Z možem misliva ostati pri enem otroku.Zakaj?Oba sva v fiktivnih službah,delo petek in svetek,vrtec pa samo do 16h.Zaradi bolezni na pomoč starih staršev žal ne moreva računati,ena plača pa je absolutno premalo da bi eden od naju ostal doma.
Mislim da je naša vlada pričela problem rodnosti reševati na napačnem koncu!

Sodelovala sem tudi v anketi, kjer sem kot vzrok obkrožila NEPLODNOST. Za razreševanje problema sekundarne neplodnosti (enega otroka imam iz prejšnje zveze) imava s partnerjem prenizke osebne dohodke, nerešen stanovanjski problem, službe za določen čas,…

mi bomo skakali v luft, če sploh bo eden. vedno sem mislila da morata bit najmanj dva in ne edinček. je pa tako naneslo, da za 2 tudi časovno ne bo zneslo, ker gre na kliniki vse prepočasi. kar bo v roku 2 let bo, če ne bo nič pa….se tudi svet ne bo podrl.

Joj, koka, :-)))

bom rekla “minister mddsz” in ne naš. Je bilo to vprašanje za prosimmmm, a ne?
Mislila sem – kot minister RS.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Menim, da je neglede na razloge povsod poleg ostalih stvari problem tudi denar in varstvo otrok izven delovnega časa vrtcev. V mojem kraju naprimer nimaš kam dati otroka v varstvo, če si na popoldanski izmeni v Gorenju in delaš do 22.00. S starimi starši žal nimamo vsi urejenih varstvenih domen. Pa tudi denar. Saj pri majhnem otroku ni problem za preživetje, sploh če imaš stvari od prejšnjega otroka, je pa problem, ko je otrok večji, ko se vključuje v različne dejavnosti (plesne, glasbena, plavalni…) oziroma še kasneje, ko gre na fax. Danes nisi nič brez čim boljše izobrazbe. Ali naj otroka prikrajšam za razvoj kakšnega mogoče še neodkritega potenciala samo zato, da bom imela dva… otroka? Menim da je bolje imeti jih toliko, za kolikor imaš sredstev da jim lahko nudiš popoln vstop v svet odraslih, saj bodo le tako naši otroci uspeli v prihodnosti. Žal država dela premalo na finančni podpori rodnosti. Tudi v Sloveniji obstaja lakota, revščina… in ne samo po svetu!!! (npr. Darfur)

:-)))) ok, priznam, priznam, malo preostro sem reagiral, glede na to, da te ne poznam… Vesel sem, da imaš takega možička, a kakšne sorte sem jaz, pa bi najbolje povedala moja ženkica. Nismo vsi ne črni, ne beli, ne sivi, vse je odvisno od oči, ki malajo… skratka, lahko sem za nekogar hudič, za drugega pa istočasno angelček nad angelčki…

Pozdravljene!

Sem mati skoraj štiriletne hčerke, še vedno imam status samohranilke, pred dvema mesecema sem izterjala dolgovano preživnino. Sedaj sva s hčerkinim očetom “skupaj”, ker si hčerka zasluži očeta, ki ga ima rada in ki jo ima rad. Kljub vsem borbam za nazaj, sem z njim.
In zakaj nimava še enega otroka? Jaz bi ga imela, kljub mojim zdravstvenim težavam (stalno jemanje zdravil, priporočljivo je, da ne zanosim, ne smem uporabljati kontracepcije, niti materničnega vložka, skratka nič), partner, se pravi hčerkin oče je veliko starejši od mene in poleg tega bolan. Sedaj čaka na presaditev jeter.
Boli me, da si zaradi zdravja ne morem privoščiti še ene nosečnosti, še enega sončka v mojem mladem življenju (30 let imam), vendar mi ne preostane drugega, kot da se sprijaznim s tem in za svojo hčerko naredim največ kar lahko.
Hvala, da sem lahko nekam napisala svojo bolečino.

Lep pozdrav,
Ana

Ni vprašanje samo kaj koga ovira za drugega otroka, vprašanje je, kaj koga ovira za prvega otroka. Vprašanje je, kako priti do stanovanja brez podpore staršev. Vrtimo se v enih krogih. Danes so povezave in avtobusi zelo slabe in če želiš do službe potrebuješ avtom in potem delaš za avto, potem za stanovanje in koliko si potem že star???
Ne da so samo vrtci predragi, vse je predrago, otroška hrana, oblačila. Poleg tega je vse več otroških alergij. Koliko staršev si lahko privošči, da da samo cca. 90 tisoč na mesec za otroško hrano.
Sama sem sicer še izredna študentka in delam preko študenta skoraj izključno samo zato, da se lahko šolam. Toda, če bi imel fant večjo plačo, da bi si lahko uredila domek, bi se počasi že lahko odločila za otroka. Toda po drugi strani me je zelo strah, da ne bom imela nikoli svoje štručke, ker se nama finančno ne bo izšlo. Vse cene prehitro rastejo, samo za primer, moja urna postavka se je zvišala za 25 tolarjev, odkar delam preko študenta, cena kruha pa se je podvojila.

Zakaj ne bom imela še enega otroka?

Na svoji koži smo in še bomo dobro občutili (otroka in jaz) kako je, če oče in mož nenadoma umre. (eden od partnerjev)

Ko se vprašam kakšna je bila uradna pomoč dobim pod nos, da smo enostrševska družina in dobimo 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} več otroškega dodatka. (s temi 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lahko vsak mesec za en šolski dan obem otrokoma kupim šolsko malico, kosila pa že ne več)

Na CSD sem bila klicana samo takrat, ko je bilo potrbno urejati dedovanje in postaviti skrbnika za otroke, ker ju bom jaz “oškodovala”. Nihče pa me ne vpraša kako ju “oškodujem” vsak dan sproti. Za zavarovalnino po kartici VISA sem morala dati izjavo, da bom denar porabila za njuno izobraževanje. Kako pa vsak dan sproti porabljam “svoj” denar in kako visoka je družinska pokojnina pa me ni še nihče vprašal.

Družinska pokojnina je kot vse ostalo enako podvržena dohodnini, kot vsi ostali dohodki. ( Zadnji hip so letos podali ugodnejšo razlago za dohodnino za polnoletne dijake in študente.)

Pri dohodninskih olajšavah moram preračunati ali se nam bolj splača, da ju sama uveljavljam, kot olajšavo meni ali pa onedva uveljavljata splošno olajšavo. Denar, ki ga dobita je še del dedovanja.

Kako pa bo s popisom ene nepremičnine, kjer sta otorka postala solastnika, pa zaradi spora med sorodniki še nista prestopila praga te nepremičnine pa še ne vemo,,,,,,

Kaj pa otroka moti, to da ju nihče nič ne vpraša, ne moreta po svoje priporočene pošiljke na pošto ampak to urejam sama brez njunega podpisa,.. Sama se vse dogovorim z njima, pošiljk naslovljenih nanju ne odpiram sama,…….

Skratka opravilno sta nesposobna, kjub temu pa morata opravilno sposobno v sebi “pokopati” očeta. Če nebi bilo nekatreih izjemnih posamezniokov, ne vem kako bi šlo.

Pa še kaj nas čaka,…

lp Ana

Pozabila si napisati še moj razlog, ki pa ga ima še marsikdo: Vzgoja otrok je izredno težavno opravilo.

Kot samohranilec z dvema otrokoma sem se vsega tega močno naveličal. Zdej bi pa potreboval še malce “življenja” zase.

New Report

Close