Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Kaj z najstniki med počitnicami?

Kaj z najstniki med počitnicami?

Sem mama sedemnajstletnih dvojčkov in zadnja leta vsako poletje pričakujem z grozo. Fanta se dva meseca prekladata in svaljkata po stanovanju ter ne naredita nič. Spita do dvanajstih, enih in potem ždita za zagrnjenimi žaluzijami, igrata igrice, gledata televizijo, buljita v telefon. Knjige nočeta videti niti od daleč, ker jih imata dovolj iz šole, počitniško delo odklanjata, ker je to po njunem izkoriščanje otrok, za gospodinjska dela se prepiramo v nedogled. Še s prijatelji se skoraj ne vidita, prepričana sem, da je pri njih stanje enako. V pogovorih s sodelavkami ugotavljamo, da so vsi najstniki enaki, iščemo rešitve, a dlje od prepiranja s svojimi otroki ne pridemo. Ena ima sicer malo več uspeha s svojim, saj sta dogovorjena, da mu za gospodinjska dela plačuje, meni se pa zdi to neumno, preživljam ju, pa še plačevala naj bi jima za »njun obstoj«!

 

Je kar problem ja. Amapk meni se zdi najtežje v drugi polovici osnovne šole, ker starši, ki nimam toliko dopusta, da bi lahko bili z otroki doma, sami pe ne morejo biti, dejavnosti so drage. Najstniki pa tudi, če bodo v družbi bodo vsak na svojem telefonu viseli.

Pri nas enako. Zjutraj ga budim za zajtrk (ker je tako suhljat). Potem gre nazaj spat do pol dveh ko ima kosilo.

Vse zabito v sobi. Pravi da mu je vroče in da komaj trpi vročino.

Danes sem mu zagrozila da če ne bo šel za eno uro ven…bo videl hudiča.

Pri nas je tudi vsakodnevno dolgo spanje, da se izpušča zajtrk …

Gredo pa vsaj ven ,  največ proti večeru, v družbo, na bazen, na enodnevni izlet do slo. obale…

Tudi nekaj počitniškega dela…

Nekako vsakega po malo, je pa družba že polnoletnih.

Najbolj jih baše prevoz, ker še nimajo izpitov in avtov…, ko bo to , bodo pa še bolj neodvisni.

Ja, res je- najhuje je to obdobje, ko bi že bili samostojni pa še niso čisto…se zdi, da tja do začetka študija, …potem je pa že lažje.

To je tezava blokovskih ljudi. Če imaš hiso in okolico je pa druga stvar, se vedno kaj najde tudi za otroke. Delo osvobaja.

Vsi imajo isti problem. Niso še dovolj stari, da bi šli po svoje in so že prestari, da bi jim mi vse narekovali.

Moj edini pogoj, da ne težim z vsem ostalim je, da se rekreira vsaj 1 uro na dan, zunaj (razni trebušnjaki na tepihu niso isto), da naredi nekaj pri kosilu in da opravi eno stvar (nenačrtovano), ki si jo izmislim- npr.nese smeti, posesa stanovanje, obesi/zloži posodo…. Na začetku je bil problem, zdaj pa že ve, da bom težila.

Pri hčeri je drugače, ker hoče imeti hitro mir pred mano, sin si je pa vzel čas, pa še zdaj bi najrajši ‘pozabil’.

Ne morem verjet, na obali vsi najstniki počitniško delajo.

In to vsi z veseljem.

Zakaj jih ujčkate?

 

Zakaj jih ne pošljete na počitniško delo magari v trgovino police filat?

Ne razumem vas nekatere…

Meni so bili to tako lepi časi, delo med počitnicami. Tudi Oba moja najstnika sta delala. Z veseljem, saj ni samo delo je tudi družba in po službi so kam šli.

Ja najstnikom je treba skoz težit. Je pa treba izbirat borbe, ne težit za malenkosti. Pri nas smo postavili pogoj da se poleti vsaj 14 dni dela preko študenta. Pri tem vztrajava. Ne obremenjujem se kdaj drugače vstameta. Morata si pa pripravit kosilo. Predpripravo naredim jaz zjutraj potem pa sfiniširata. Ta velik gre drugače 3-4 krat na teden v fitnes. Tamala gre pa čez dan s psom na sprehod, kaj več se ji pa ne da. Trenutno ima vse frendice na morju, sama pa noče nikamor it.

Sva pa ta velikega porinila da je začel delat za vozniški izpit. Drug teden začne z vožnjami.

    Najina delata 3t, za 2t z nama na dopust, ostalo poč.poletni tečaj: tenis, golf, plavanje.

Ko pridem ob 16.30 domov mata da je kosilo kuhano in bajta pospravljena. Do kdaj spita mi je vseeno. Njuna je tudi kosnja trave in ciscenje bazena. Od 16ega hodita vsaj 1 mesec delat.

Ste melo pozna…

Naš je že od malega pomagal in imel zadolžitve v hiši/pri hišnih opravilih….

Tako da sedaj pri 17 ve kaj so njegove naloge, ko z možem delava. Pere obleke, jih dava sušit, skuha (posodo pusti nama) a letos počasi stopnjujem, da tudi posodo v večini uredi, ko kuha, nosi smeti. Me sploh ne zanima do kolkih spi, ob 15h ko pridem domov mora biti kuhano.  In dokler gre spat urejene še ostale stvari, ki smo se jih zmenili.

Kak dan med vikendom gre ven, ga peljem in grem iskat (največkrat mi natovori še kar nekaj kolegov in kolegic, ki jih starši nočejo priti ponoči iskat) tako, da traja tudi uro ali več, da jih razvozim.  Niti malo mi ni težko, ‘otroci’ so se me navadili, da jih tovorim v pižami in se mi še kaj potožijo in zaupajo.

Zmenila sva se da bo vsaj en mesec delal preko študenta.. našel si je delo, ki ga veseli in mu je v veselje, zmenil se je, da dela samo popoldanske smene, da lahko spi in ponoči še gre ven.

Mame, ki imajo podobno stare najstnike, se pregovarjajo kot ve tu… ko jim povem, da so prepozne za vzgojo, da se napačno spravljajo k ‘vzgoji’ da samo zahtevajo, kritizirajo….. ponavadi z meno več ne komunicirajo in se me izogibajo, ter še naprej tarnajo nad svojimi najstniki.    Večin teh najstnikov v službi srečam, vidim in slišim tudi njihovo plat zgodbe – niso slabi – samo pravi pristop rabijo. Samo pogovor kot da so odrasli ljudje.

Odgovor na objavo uporabnika
Mrdkajo, 21.07.2024 ob 18:02
    Najina delata 3t, za 2t z nama na dopust, ostalo poč.poletni tečaj: tenis, golf, plavanje.

Koliko so to stari? Ni enako ali so stari 16 ali 19.

Z medpočitniskim delom mu ne težim ker ima leto zelo polno. Srednja šola in je zelo priden in 3 krat tedensko trening.

Mi gre pa na živce ker ne čuti nobene potrebe da bi sel ven…tudi njegovi šolski prijatelji ali te iz treningov se nič ne družijo. Kot so že napisali verjetno so ta leta 16 in do 19 najbolj čudna pri fantih seveda; punce se mi zdi da se več družijo in hodijo ven.

Ko ga vprašam zakaj ne gre mi reče: pa kaj bi rada da hodim ven; pijem in kadim če mi ni do tega in tudi pravi da se z vrstniki nima nič pametnega za pogovarjati. Je pa zanimivo; da na počitnice z nama gre pa še vedno rad. In nazadnje sem ga vprašala kako to; da gre; da so mi druge mame rekle; da njihove ne gredo več; pa je rekel: ja lej take posebne trenutke z vama moram izkoristiti…noben ni večen. In sem bila spet tiho. Kaj pa vem kaj se mu mota po glavi.

Odgovor na objavo uporabnika
Odpoved tv, 21.07.2024 ob 18:09

Ste melo pozna…

Naš je že od malega pomagal in imel zadolžitve v hiši/pri hišnih opravilih….

Tako da sedaj pri 17 ve kaj so njegove naloge, ko z možem delava. Pere obleke, jih dava sušit, skuha (posodo pusti nama) a letos počasi stopnjujem, da tudi posodo v večini uredi, ko kuha, nosi smeti. Me sploh ne zanima do kolkih spi, ob 15h ko pridem domov mora biti kuhano.  In dokler gre spat urejene še ostale stvari, ki smo se jih zmenili.

Kak dan med vikendom gre ven, ga peljem in grem iskat (največkrat mi natovori še kar nekaj kolegov in kolegic, ki jih starši nočejo priti ponoči iskat) tako, da traja tudi uro ali več, da jih razvozim.  Niti malo mi ni težko, ‘otroci’ so se me navadili, da jih tovorim v pižami in se mi še kaj potožijo in zaupajo.

Zmenila sva se da bo vsaj en mesec delal preko študenta.. našel si je delo, ki ga veseli in mu je v veselje, zmenil se je, da dela samo popoldanske smene, da lahko spi in ponoči še gre ven.

Mame, ki imajo podobno stare najstnike, se pregovarjajo kot ve tu… ko jim povem, da so prepozne za vzgojo, da se napačno spravljajo k ‘vzgoji’ da samo zahtevajo, kritizirajo….. ponavadi z meno več ne komunicirajo in se me izogibajo, ter še naprej tarnajo nad svojimi najstniki.    Večin teh najstnikov v službi srečam, vidim in slišim tudi njihovo plat zgodbe – niso slabi – samo pravi pristop rabijo. Samo pogovor kot da so odrasli ljudje.

Brez da druge tlačiš pa ne gre a ne? Kje sem falila pri vzgoji; če je priden v soli; športnik in ne pije; ne kadi in nimamo nobenih problemov z njim. Edin problem je da spi predolgo in da tako kot ostale mame ugotavljamo da ne gredo v družbo in da se sami nič aktivno ne angažirajo.

Drage mame tudi jaz v 90 letih nisem skoraj nič naredila celo dopoldne med počitnicami. Eno uro preden je mama prišla domou iz šihta ob 14:15 sem pospravila stanovanje; da je bila vesela ko je prišla domou.

 

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 3088, 21.07.2024 ob 17:28

To je tezava blokovskih ljudi. Če imaš hiso in okolico je pa druga stvar, se vedno kaj najde tudi za otroke. Delo osvobaja.

Ja je res. Naš je letos šel za en teden v vojaški tabor, je sam hotel, pravi bom se vsaj nekaj discipline naučil,

en teden oratorija, potem 10 dni z nami na morje, 3 tedne počitniškega dela ( sam želel). No in počitnice bodo mimo. Tisti, ki se že v najstniški dobi otepajo dela, ti pri svojih 25 letih ne bodo kaj drugačni. Delovne navade jim je treba že v otroštvu privzgojit. Naš ima tudi zadolžitev – košnja okrog hiše mora sam presodit kdaj je čas za košnjo. Drugi star 12 let gre na tabor Mojca en teden, oratorij, z nami na morje. Mož mu tudi da zadolžitve da mu ni dolg čas. Nobeden od fantov ne spi dlje kot do 9h kadar sta fraj.

V sluzbi imamo take najraje ja…ki so bili taaaaakooo pridni v soli, da je mamica rekla, da jim med pocitnicami ni treba pac nic delat, saj je dovolj, da je v soli priden.

 

– Spita do dvanajstih, enih in potem ždita za zagrnjenimi žaluzijami, igrata igrice,
– za gospodinjska dela se prepiramo v nedogled.
– Zjutraj ga budim za zajtrk (ker je tako suhljat). Potem gre nazaj spat do pol dveh ko ima kosilo.
– Je pa treba izbirat borbe, ne težit za malenkosti.

🤣 🤣 🤣 -> upam, da so ti odgovori na temo, saj ni res, pa je?

Starejšega sedaj 19letnika, smo pri njegovih 16 na silo zvlekli na morje. Bil je ves čas pod klimo v hiši. Potem je po 10ih dneh šel z busom domov.

Pri 17ih je ostal doma, enako pi 18ih in letos.

Gremo vsako leto še v hribe za 3 do 5 dni, kamor gre z veseljem.

Vmes spanje do 11ih, fitnes vsako popoldne. Lani 14 dni počitniškega dela, letos tudi.  Lani ni bil navdušen, a smo vztrajali. Letos mu je to celo ok.

Sedaj 16letnik je bil z namina morju 12 dni, nato šel z busom domov.

Zdaj žeima treninge 2krat na dan.

Pri gospodinjskih opravilih se ne pretwgneta.

Je pa njuna zadolžitev košnja trave s traktorsko kosilnico, z lakserico.

Občasno gresta pomagat dedku v vinograd.

Ne debatiramoali bi ali ne.

 

 

Odgovor na objavo uporabnika
Katra999, 21.07.2024 ob 18:26

Ja je res. Naš je letos šel za en teden v vojaški tabor, je sam hotel, pravi bom se vsaj nekaj discipline naučil,

en teden oratorija, potem 10 dni z nami na morje, 3 tedne počitniškega dela ( sam želel). No in počitnice bodo mimo. Tisti, ki se že v najstniški dobi otepajo dela, ti pri svojih 25 letih ne bodo kaj drugačni. Delovne navade jim je treba že v otroštvu privzgojit. Naš ima tudi zadolžitev – košnja okrog hiše mora sam presodit kdaj je čas za košnjo. Drugi star 12 let gre na tabor Mojca en teden, oratorij, z nami na morje. Mož mu tudi da zadolžitve da mu ni dolg čas. Nobeden od fantov ne spi dlje kot do 9h kadar sta fraj.

V Vojaški tabor je šel zaradi štipendije a ne? Dej povej vse…ne nas met za budalo.

Odgovor na objavo uporabnika
Ma ti si pa popolna a ne, 21.07.2024 ob 18:23

Brez da druge tlačiš pa ne gre a ne? Kje sem falila pri vzgoji; če je priden v soli; športnik in ne pije; ne kadi in nimamo nobenih problemov z njim. Edin problem je da spi predolgo in da tako kot ostale mame ugotavljamo da ne gredo v družbo in da se sami nič aktivno ne angažirajo.

Drage mame tudi jaz v 90 letih nisem skoraj nič naredila celo dopoldne med počitnicami. Eno uro preden je mama prišla domou iz šihta ob 14:15 sem pospravila stanovanje; da je bila vesela ko je prišla domou.

 

Tlačim? Kje, koga?  Povedala sem svoje mnenje, kot so ga ostale. In zmeraj, ko povem svoje mnenje, se najde mama, ki se počuti napadeno in kritizirano kot ti.   Zakaj?

Saj te sploh ne poznam, ne poznam tvojih otrok, sem jih kritizirala? Sem kritizirala avtoričine?  Vse same jih in potem se čudite zakaj so taki.

Odgovor na objavo uporabnika
Eni pa res niste, 21.07.2024 ob 18:48

V Vojaški tabor je šel zaradi štipendije a ne? Dej povej vse…ne nas met za budalo.

in kaj je narobe, če je šel v vojaški tabor.
Kje si se pa ti zataknilo. Taki tabori bi morali biti obvezni za vse najstnike.
Pa nobene štipendije ne dobijo, je tudi moj sin bil pred parimi leti.
In tudi delal je študentsko vsako leto s 16 leti. Z veseljem.

 

No, ni tako! V hiši se samo mulc laže potuhne, kot v stanovanju.

Odgovor na objavo uporabnika
Kaj pa ti blodiš, 21.07.2024 ob 18:56

in kaj je narobe, če je šel v vojaški tabor.
Kje si se pa ti zataknilo. Taki tabori bi morali biti obvezni za vse najstnike.
Pa nobene štipendije ne dobijo, je tudi moj sin bil pred parimi leti.
In tudi delal je študentsko vsako leto s 16 leti. Z veseljem.

 

Zelo na kratko: kar vzagajte najatnike naj delajo kot osli; da bodo pridno prezivljali 10 otrok tistih ki ne bodo delali nič…doma čepeli na socialnih; stepali otroke in babe hodile k frizerju ker bodo njihovi otroci imeli vrtec zastonj; vaši garači jih bodo pa plačevali po 400 na mesec.

Pa vsi izgoreli že na bolniških pri 40 letih. Bravo super mame. To je realna slika po podjetjih. Ne mladi; ki niso delali v srednji šoli in potem po študiju ali med študijem začeli.

Ve kar…moj ne bo istega doživljal kar doživlja moja generacija. Pol bloka se mi posmehuje ker hodim ob 17h iz službe. Ja gospa sele zdej iz šihta; me pa že drugo kavico pijemo. Ker lahko a ne; ker jih 5 žvi v stanovanju in 5 jih je na socialki. Vsi prou fajn in spočito zgledajo. Sterajte vaše sončke da bodo crkovali pri 40 za kroničnimi.boleznimi in ponavljali: doma so me učili da delo nekaj pomeni; pomeni Ja.

 

Nič ne delajo kot osli, današnji mladi se še kako vejo postaviti zase, povedati kaj ne bodo delali in če jim delo ni ok…bodo kar lepo odšli.  Zavedajo, da pri trenutni situaciji na trgu delovne sile imajo vajeti v rokah.

Se pa opazi, da starši, ki lagodno živijo od državnih finančnih injekcij tako vzgajajo tudi svoj podmladek in potem bemtijo nad tistimi, ki kaj ustvarijo in kaj imajo. Ja lažje je doma ležat,  a lepše si je marsikaj v življenju privoščit kaj doživet in kaj ustvarit, ter se tako počutiti samozavestno in koristno.

New Report

Close