Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Kaj z najstniki med počitnicami?

Kaj z najstniki med počitnicami?

Ne blodi, kaj delajo kot osli počitniško? Delajo za svoje želje, a pri 17 jih je treba ujčkat. Veš pa mladina se zna postavit zase, kar gre starim dripcem v nos, ko sklanjate glave in ne poznate niti postavk v plačilni listi

Tvoj pa ne bo delal, ti kar ujckaj tvojega do 27 in čez. Ah ja tud men je ena mama rekla za svojega sončka, zakaj bi počitniško delal, itak bo celo življenje. Potem pa jok, cele dneve na igricah.

PA oči odpri zakaj pregorevate, zaradi dela že ne, ampak zato, ker ste tiho in sklanjate glave, dopušča te mobing in ste žrtve na delovnem mestu.

Ti pa zato kriviš unih pet v stanovanju. Sebe krivi, ker ne rečeš STOP.

Kom. Za

Vi kar vzgajajte

Imam hčer, ki se celo leto trudi in ima res lepo spričevalo ob vseh drugih dejavnostih. Zaradi spričevala ima tudi štipendijo. Nekaj je govorila, da bi šla na študentsko delo, pa nisem preveč spodbujala. Dokler meni med dopustom ni treba delati, tudi nje ne bomo silili. V tem času, ko bi osem ur fizično nekje delala, se je intenzivno ukvarjala s svojimi hobiji, se naspala in se tudi dolgočasila. Dolgčas je nujen za ustvarjalnost.

Še za odgovor avtorici: spi dokler je vročina ne prežene iz postelje, ven gre, kadar ni prevroče in ima družbo. Doma naredi, kar se ji naroči, vendar ni zato doma, da bi delala.

Še prehitro bo zrasla in odšla in prevzela vse obveznost in še več, ki se jih nalaga ženskam.

    Meni je pa le zaskrbljujoče, da nočejo ven in v družbo, ampak rolete dol. Moj je tko fifty/fifty so na igricah, ampak na morju je pa tudi dosti zunaj (morja 1 mesec).  Čeprav bi jaz želela še več, naj bo zunaj, naj se druži s prijatelji, samo, da ni za računalnikom. Mi nismo bili tako. Ne vem, to me moti, da nimajo tuk želje bit zunaj, se družit fizično.. To zelo spodbujam in sem prav vesela, ko pride ob 21 domov. Očitno drugi časi, mi nismo imeli ob  sončnem dnevu večino dneva rolete dol. Je kar zaskrbljujoče kam pelje to mlado generacijo.

Ne vem zakaj ju ne bi naterala delat? Za drugo poletje se zmente, da morta it delat. Vsaj 1 mesec v kosu, manj ne. To je vse kar rabita.  Sama naj si poisceta delo, stara sta dovolj. Sama sem tacela delat preko ŠS s 15 letom, in sem delala vedno 2 meseca. Sele okoli 18 ali 19 leta sem si vzela teden-max dva,za dopust. In brez skrbi  danasnji mladi bolje poznajo svoje pravice in na uro, kot pa dolznosti.

Kako je fino tekmovat v jamranju, katera ima bolj lene najstnike!  Kar se Janezek nauci, to Janez zna, so rekli vcasih. Danes so pa drugi casi, a ne?

Ampak ni prevec za skrbeti. Na zapuscinsko razpravo modo prisli. Takrat lenoba in razvajenost ne bosta ovira.

Odgovor na objavo uporabnika
Hči, 21.07.2024 ob 22:50

Imam hčer, ki se celo leto trudi in ima res lepo spričevalo ob vseh drugih dejavnostih. Zaradi spričevala ima tudi štipendijo. Nekaj je govorila, da bi šla na študentsko delo, pa nisem preveč spodbujala. Dokler meni med dopustom ni treba delati, tudi nje ne bomo silili. V tem času, ko bi osem ur fizično nekje delala, se je intenzivno ukvarjala s svojimi hobiji, se naspala in se tudi dolgočasila. Dolgčas je nujen za ustvarjalnost.

Še za odgovor avtorici: spi dokler je vročina ne prežene iz postelje, ven gre, kadar ni prevroče in ima družbo. Doma naredi, kar se ji naroči, vendar ni zato doma, da bi delala.

Še prehitro bo zrasla in odšla in prevzela vse obveznost in še več, ki se jih nalaga ženskam.

podpis. moja enako ;=)

Raje bi videl da bi malo več lenarili in predvsem da bi se dolgočasili… a tile moji bližnji najstniki se ne. Služba čez poletje, prijatelji, punce, fantje, taborniki, čas pri dedkih in babicah… itd. Časa jim stalno zmanjkuje…

Ko so okusili prvi samostojni denar jih je zagrabilo… zdaj se cele dneve študira kateri avto bi imeli, ko bo izpit pod streho, kako do njega, itd.

Pri nas je šel 15 letnik dan po rojstnem dnevu delat. O njujem izkoriščanju otrok in takih izvajah pa: jaz ju vrnem v kameno dobo – pripada jima hrana, oblačila in postelja, vse ostalo pa je nadstandard. Ukini internet, telefone, računalnike, knjige, kolo, motor, prevoze, avtobus karto – skratka vse kar ni hrana. Boš videla v nekaj dneh bosta sama začela iskat delo – če pa želita posedat in poževat, pa to naj počneta pod lokalnim mostom, ne pri tebi doma. Pri nas je imel tako šolo 12 letnik, ko je prišel z lepega na idejo, da nebi delal – sem mu zrihtal za en teden delo v žagi – je kri scal in po kolenih prosil, da gre nazaj v šolo. Well je bil kar cel teden tam – od takrat ne pisne več, da je kej težko, nebi šel delat ali se nebi učil. Predolgo si crtjala, zdej pa imaš.

Samo za občutek: otrokom se sanja ne, koliko kaj stane (pomen zneska, ne višina zneska), kako do tega prideš. Naslednja težava je, da se jim sanja ne, če imajo spodoben standard doma, koliko moreš naredit, da tak standard furaš (zagotovo s klikanjem po tik toku in igranjem kavč potato ne bo šlo). Tamali je dobil svojo bančno aplikacijo in si je začel sam izpolnjevat položnice in plačevat svoje stvari – od nakupa čevljev do cot, da dobi občutek, koliko denarja gre in kam (bančna aplikacija klasificira transakcije). Nadaljne mu počasi tudi znižujemo standard, da se privadi na kruto realnost, ko si enkrat na svojem. Če pa želi kar je bilo prej, pa lahko dela.

Največji izmečki so od pritepencev, ko pa se to zaključi, so pa malo za njimi otroc prepotentnih bogatašev, katerih otroc niso mignili od dlako na levi jajci.

Če se spomnim nas kot najstnikov, smo bili kar podobno naštelani…

Najstniki lahko spijo v nedogled, to ve vsak, ki je bil kdaj star 13-18. So redke izjeme, ki se zbudijo zgodaj in ne rabijo veliko spanja, ampak povprečni najstnik komot potegne do 11-ih, 12-ih. Pred cca 20 leti, ko sem bila najstnica, sem se zbudila med počitnicami, če je bilo kaj za delat takega, če smo kam šli… Ko sem bila sama doma, sem spala do 11-ih, isto vsi prijatelji/sošolci. Doma smo porihtali, kar so nam starši naročili – eni so imeli minimalno zadolžitev, nekateri več. Smo za to lovili zadnje minute, bog ne daj, da bi starši prišli 1uro prej iz službe, bi jih kap. Jaz sem imela za skuhat kosilo do 14.30, kaj za pospravit, obesit/zložit perilo, odnest smeti… Opravil je bilo za max 1uro, kosilo sem kuhala bolj enostavne, poletne jedi.

Glede počitniškega dela je bilo podobno kot zdaj. Eni smo delali, eni niso nikoli. Na delovnem mestu so nas ponucali za vse živo, delali smo itak tisti en mesec in smo potrpeli. Včasih je kdo tudi rekel, da ima dovolj in ga ni bilo več naslednji dan. Tako kot je še vedno. Mogoče se danes malo bolj postavijo zase, mi smo si mislili svoje in tisti en mesec odpikali, je bilo pa dobro plačano. Če ti je bilo eno leto nekje obup delat, si šel naslednje leto drugam. Tisti, ki niso delali, so imeli po večini štipendije in svoj denar skozi celo leto in so si za poletje našparali. Nekateri pa so tudi šli delat.

Edina razlika je bila, da smo se več družili. Poleti smo bili z družbo na bazenu, ob reki, šli smo na kakšne prireditve, ko je prvi imel avto, na morje za vikend, šli smo skupaj kolesarit/rolat ob večerih, vzeli smo še kaj za pojest in za pit in smo si kje na travi pogrnili piknik odejo, jedli, pili, se pogovarjali in potem počasi nazaj domov… Imeli smo enega prijatelja, ki večkrat ni imel časa, da bi se prišel družit, ker je imel babico, ki je sama živela in je večkrat rabila kakšno pomoč, smo kmalu vsi hodili k njej kosit, pomagat vrt urejat, sadje obirat, včasih smo šli zanjo v trgovino, nam je dala listek in denar… Včasih je šel eden ali dva, včasih nas je prišlo pet ali šest… potem sta se še dve sosedi našli in so vse tri postale take naše babice. Mi smo jim hodili pomagat, one so nam kaj spekle, nam dale kaj hladnega za popit… Še, ko smo odrasli, smo šli večkrat k njim na čvek in kaj pospravit. Zdaj so že dolgo pokojne…

Je bilo pa že takrat veliko sošolcev prilepljenih na zaslon. Internet in razne klepetalnice, igrice, myspace…

Pod črto se nismo tako zelo razlikovali od današnje mladine, kar je bilo nujno smo naredili, včasih je tudi kateri od staršev za kakšno “pozabljeno” stvar popenil, eni smo delali, eni ne, eni smo se družili, eni so buljili v računalnik, ene so zavijali v vato, enih ne… So pa starejši tudi za nas govorili, da smo obupni, leni, razvajeni, nevzgojeni in vse ostalo, kar zdaj odrasli pravijo za mlade…

šamarčine…sam vi slovenci neznate to.

@Ni trte mrte
@Odpoved tv

Obema podpis!

Odgovor na objavo uporabnika
Bogpomagaj, 22.07.2024 ob 09:57

Če se spomnim nas kot najstnikov, smo bili kar podobno naštelani…

Najstniki lahko spijo v nedogled, to ve vsak, ki je bil kdaj star 13-18. So redke izjeme, ki se zbudijo zgodaj in ne rabijo veliko spanja, ampak povprečni najstnik komot potegne do 11-ih, 12-ih. Pred cca 20 leti, ko sem bila najstnica, sem se zbudila med počitnicami, če je bilo kaj za delat takega, če smo kam šli… Ko sem bila sama doma, sem spala do 11-ih, isto vsi prijatelji/sošolci. Doma smo porihtali, kar so nam starši naročili – eni so imeli minimalno zadolžitev, nekateri več. Smo za to lovili zadnje minute, bog ne daj, da bi starši prišli 1uro prej iz službe, bi jih kap. Jaz sem imela za skuhat kosilo do 14.30, kaj za pospravit, obesit/zložit perilo, odnest smeti… Opravil je bilo za max 1uro, kosilo sem kuhala bolj enostavne, poletne jedi.

Glede počitniškega dela je bilo podobno kot zdaj. Eni smo delali, eni niso nikoli. Na delovnem mestu so nas ponucali za vse živo, delali smo itak tisti en mesec in smo potrpeli. Včasih je kdo tudi rekel, da ima dovolj in ga ni bilo več naslednji dan. Tako kot je še vedno. Mogoče se danes malo bolj postavijo zase, mi smo si mislili svoje in tisti en mesec odpikali, je bilo pa dobro plačano. Če ti je bilo eno leto nekje obup delat, si šel naslednje leto drugam. Tisti, ki niso delali, so imeli po večini štipendije in svoj denar skozi celo leto in so si za poletje našparali. Nekateri pa so tudi šli delat.

Edina razlika je bila, da smo se več družili. Poleti smo bili z družbo na bazenu, ob reki, šli smo na kakšne prireditve, ko je prvi imel avto, na morje za vikend, šli smo skupaj kolesarit/rolat ob večerih, vzeli smo še kaj za pojest in za pit in smo si kje na travi pogrnili piknik odejo, jedli, pili, se pogovarjali in potem počasi nazaj domov… Imeli smo enega prijatelja, ki večkrat ni imel časa, da bi se prišel družit, ker je imel babico, ki je sama živela in je večkrat rabila kakšno pomoč, smo kmalu vsi hodili k njej kosit, pomagat vrt urejat, sadje obirat, včasih smo šli zanjo v trgovino, nam je dala listek in denar… Včasih je šel eden ali dva, včasih nas je prišlo pet ali šest… potem sta se še dve sosedi našli in so vse tri postale take naše babice. Mi smo jim hodili pomagat, one so nam kaj spekle, nam dale kaj hladnega za popit… Še, ko smo odrasli, smo šli večkrat k njim na čvek in kaj pospravit. Zdaj so že dolgo pokojne…

Je bilo pa že takrat veliko sošolcev prilepljenih na zaslon. Internet in razne klepetalnice, igrice, myspace…

Pod črto se nismo tako zelo razlikovali od današnje mladine, kar je bilo nujno smo naredili, včasih je tudi kateri od staršev za kakšno “pozabljeno” stvar popenil, eni smo delali, eni ne, eni smo se družili, eni so buljili v računalnik, ene so zavijali v vato, enih ne… So pa starejši tudi za nas govorili, da smo obupni, leni, razvajeni, nevzgojeni in vse ostalo, kar zdaj odrasli pravijo za mlade…

Vidiš… s tem se pa strinjam. Ni kaj bistveno drugače, če pogledaš malo širše. Le naši otroci so dostikrat drugačni karakterji kot smo bili mi v njihovih letih.

Malo na tabore, malo k babici na obisk, malo na morje. Na morju so tudi veliko na telefonih, ampak jim ne težim, ker so tudi velikona plaži, v morju.. Avgusta se začnejo že treningi. Gospodinjska opravila so razdeljena in dela vsak svoje. S fanti je težje, komaj da odnese smeti in sprehodi psa. Mu pa hrana pomeni več kot hčerkam, zato vsaj skuha. Jemljem na silo ne elektronike, od nekdaj. .. Predlagava sprehod, karte, pizzo zunaj,.. pa se naju tu pa tam usmilijo. Pri babici so manj na telefonih, ker babi ne pusti, ji morajo pomagati na vrtu;)) So preveč na elektroniki, ampak med letom so bolj malo v primerjavi z vrstniki- obvezno morajo na en šport 2x tedensko.

Ni res, da vsi najstniki spijo do 12ih. Tako dolgo spijo najstniki kazerih starši ob vikendih dolgo spijo. Otrok dobi ta bioritem že v zgodnjem otroštvu. In, če sta mami in oči rada potegnila že ko je bil mičken in to počneta še zdaj, ko lahko, je najstnik natanko tak, kot onadva. To se priučijo v družini. Z vzgledom. Kot vse ostalo.

Jaz sem jo kar na jezikovni tečaj prijavila. Sicer se upira, vendar, pač jo bomo peljali tja in tam pustili. Da dobi malo redu. In urnik in to, pa narava. Pa kaki gasilci, malo se pozanimaš j in jih odvedi. Včasih je treba tudi na trdo. Če ne bo to in to, ne bo to in Un. Samo osnovna hrana in konec. Za kaj več, pa kaj naredit.

1. Tv, racunalnik, xbox, ipod, ipad, nintendo….vse kar obstaja. Stran!  Jaz sem ze razbila kaj od tega doma ko je bila kriza. Malo noro, ampak od takrat vedo, da mislim resno.

2. spisek nalog, ki jih morata narediti, ko bosta doma, namesto da medtem, ko mlada starsa sluzita(hecam se, cez 1 leto bosta stara 18, cist legitimna za sluzenje lastnega denarja a ne) onadva polezavata na kavcu.

3. ce to ne deluje, jim odvzeti vso financiranje. Ni zepnine, ni novih znamkastih stvari, ne telefona. Ni pocitnic(ker bosta hotela uiti). Zasluzita si lahko sama.

Samo tako ju lahko resite. Razen ce nimata daru za politiko in podobne govorne poklice, bosta tudi pri 40tih v svoji sobici igrala racunalnik.

 

 

Odgovor na objavo uporabnika
Počitnikarca, 21.07.2024 ob 17:02

Sem mama sedemnajstletnih dvojčkov in zadnja leta vsako poletje pričakujem z grozo. Fanta se dva meseca prekladata in svaljkata po stanovanju ter ne naredita nič. Spita do dvanajstih, enih in potem ždita za zagrnjenimi žaluzijami, igrata igrice, gledata televizijo, buljita v telefon. Knjige nočeta videti niti od daleč, ker jih imata dovolj iz šole, počitniško delo odklanjata, ker je to po njunem izkoriščanje otrok, za gospodinjska dela se prepiramo v nedogled. Še s prijatelji se skoraj ne vidita, prepričana sem, da je pri njih stanje enako. V pogovorih s sodelavkami ugotavljamo, da so vsi najstniki enaki, iščemo rešitve, a dlje od prepiranja s svojimi otroki ne pridemo. Ena ima sicer malo več uspeha s svojim, saj sta dogovorjena, da mu za gospodinjska dela plačuje, meni se pa zdi to neumno, preživljam ju, pa še plačevala naj bi jima za »njun obstoj«!

 

Pri nas podobno. Solo sicer odlicno izdeluje, pa vseeno. Spanje do 11.00, pa telefon, igrice, obcasno gre na bazen s sosolci, ali na kosarko. Komaj cakam, da se zacne pouk. Pa se na morju z nami mu je brezveze. Vcasih je bral knjige, zdaj se to ne. Katastrofa.

 

A desc pa za tv čaka neki za jest? 😆😂😂😂😂

Drugače pa,rit na sedlò. Pòlño je radoati cone udobja.

Najstniki spijo dolgo. Tu ni nic narobe, moj ce nima obveznosti, spi do 11.00. Zadnjic je spal do pol dveh, se njega je skoraj kap, ni vedel, ali je noc ali dan, me klical v sluzbo, zakaj ga nisem nic poklicala in zbudila.. Zdaj si navije uro na telefonu na 10.30. Ko je delal, je delal, vstajal ob 6.30. Zdaj mu ne tezim in naj spi. Tudi jaz sem spala med pocitnicami celo dopoldne, potem pa v eni uri pospravila stanovanje  in skuhala kosilo, ko je bila mama ob 14.30 doma.

New Report

Close