Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako izbirate najemodajalce?

Kako izbirate najemodajalce?

Gledate na podpis pogodbe, prijavo bivališča, zasebnost ?

Za začetek pogodbo pogledam. Če ima kakšne protizakonite izmišljotine not, se že prižgejo rdeče luči. Veliko si jih kar nekaj namišljuje, za kar nimajo najmanjše pravice.

Ne izbiram več. Dve izkušnji z njimi sta bili več kot dovolj za nakup.

nova
Uredništvo priporoča

Najprej, da si ne mislimo, da je najemnik podrejena stranka. Gre za poslovno razmerje enakovrednih strank – najemodajalec ima stanovanje ali hišo za oddat, najemnik pa to nepremičnino išče in najema. Najemodajalec da streho nad glavo najemniku za nadomestilo, najemnino. Tukaj ni nekega podrejanja, ampak če se najemniki tako postavite že na začetku, ni čudno, da naletite na čudne najemodajalce, ki prav iščejo šibke stranke.

Ne izbiramo najemodajalcev, temveč nepremičnino. Poceni lukenj pač ne gledamo. Če je nepremičnina OK in najemodajalec čuden, odpade, če se ne da dogovoriti. Seveda najemodajalcu lepo povemo, kakšne so njegove pravice in dolžnosti po Stanovanjskem zakonu, če tega slučajno ne ve. Če bluzi kaj brez pogodbe, mu povemo, da je to v njegovo varnost in korist, ter zakaj (in so bili že presenečeni, kako prav imamo), ampak v nepremičnino brez pogodbe tako ali tako ne gremo. Že to da takoj vedeti, ali je najemodajalec resen ali hoče nekaj mutiti. Kot že večkrat tu gor napisano, pogodba NIMA veze z davki. Če on ne odda davčne napovedi, je on v prekršku.

Vsebina pogodbe mora biti takšna, da sta obe stranki zadovoljni. Če je v pogodbi kaj v nasprotju z zakonom, mu seveda spet povem. Recimo eni so enkrat imeli neke čudne finte v pogodbi, pa smo jo potem napisali tako, kot mora biti. Tudi rezervni sklad je njegov strošek in smo ga na to opozorili. So bili OK, ampak so prvič oddajali. So se dosti naučili od nas:)

Prijava prebivališča je pa pravica sama po sebi, ne rabiš njegovega soglasja, greš na UE s kopijo pogodbe. Davki so njegova stvar, če slučajno ne prijavlja, bo on odgovarjal, če ga najdejo, zanj se ne bomo lagali.

Ko bodo tudi najemniki sprejeli to, da si lahko privoščijo toliko, kolikor se lahko stegnejo, istočasno pa se zavedali tudi svojih pravic ter ne bodo pristali na vsakršne pogoje, ko se bodo obnašali kot enakovredna pogodbena stranka, ne pa podrejen iskalec stanovanja, potem se bodo stvari tudi tukaj spremenile.

Trenutno je stanje na najemniškem trgu zaradi AirBnB res neugodno, ampak pač greš izven središča in najdeš nekaj v svojem cenovnem rangu. Zaradi cene ne pomeni, da je treba pristati na vse. OK, morda začasno greš celo v kakšno sobo s souporabo, ampak ni treba pa iti h kretenu samo zato, ker kao ni stanovanj. SO. Ampak ne luksuz za 300 EUR.

Ampak tudi stanje se bo spremenilo, kot se je že pred leti, po nastopu krize. Pred krizo je bilo podobno, cena nepremičninam in najemninam je poskočila, ko se je umirilo, se je situacija tudi obrnila. Zdaj je enako, samo malo bo treba počakati.

začasno ali stalno brez lastnika stanovanja ?

začasno ali stalno brez lastnika stanovanja ?
[/quote]
Kakršno hočeš.

Jaz sem se do sedaj vedno odločil na podlagi nepremičnine same, ne toliko na lastnika, saj zna biti prvi vtis itak varljiv. Stanovanje more biti funkcionalno, dovolj veliko in dovolj ugodno, da si ga lahko privoščim.

Je res, da smo bili samo pri dveh različnih dosedaj, ampak si ne bi mogli biti bolj različni. Z sedanjimi se kar da vse lepo dogovorit, se ne vtikajo v nas. Glede popravil bi lahko bili kdaj bolj ažurni, ampak tisto nujno je bilo vedno takoj.

Prejšnja je bila pa čisto druga zgodba. 2 Tedna ni bilo nič tople vode. Pa v kuhinji je tudi bojler crknil, se ga cel mesec sploh ni popravljalo, potem smo mi itak odšli. Nekaj je mislila, da bom jaz še njen travnik kosil, ki ga bdw sploh nismo smeli uporabljati. Še pri vračilu varščine je nekaj mutila češ, da se ne spomni dobro, a sem ji sploh dal ali ne….
Prvič pa itak prijazna in sladka…

začasno ali stalno brez lastnika stanovanja ?
[/quote]

Z najemno pogodbo se lahko prijaviš kakorkoli želiš, ne glede na to, kaj si najemodajalec namišljuje. No, ne lahko, moraš se!

iz prakse: pogodb ne podpišejo, denar takoj na roke, včasih ne vrnejo nič nazaj pa bi morali, kršijo zasebnost.

Z najemno pogodbo se lahko prijaviš kakorkoli želiš, ne glede na to, kaj si najemodajalec namišljuje. No, ne lahko, moraš se!
[/quote]

pogodba notarsko ovirjena da se lahko sam prijaviš ?
jaz sem itak doma prijavljen ampak do sedaj kjer koli sem bil v najemu ni nobeden dovolil da se prijavim-niti začasno.kdo ve kje je tukaj fora da ne pustijo da se prijaviš.

pogodba notarsko ovirjena da se lahko sam prijaviš ?
jaz sem itak doma prijavljen ampak do sedaj kjer koli sem bil v najemu ni nobeden dovolil da se prijavim-niti začasno.kdo ve kje je tukaj fora da ne pustijo da se prijaviš.
[/quote]
Najemodajalec nima besede pri tem ali se prijaviš začasno ali stalno. To je tvoja odločitev. Na UE daš kopijo najemne pogodbe in poveš kakšno bivališče prijavljaš.

pogodba notarsko ovirjena da se lahko sam prijaviš ?
[/quote]
Ni treba, da je overjena. Potrebuješ samo fotokopijo podpisane pogodbe.

pogodba notarsko ovirjena da se lahko sam prijaviš ?
jaz sem itak doma prijavljen ampak do sedaj kjer koli sem bil v najemu ni nobeden dovolil da se prijavim-niti začasno.kdo ve kje je tukaj fora da ne pustijo da se prijaviš.
[/quote]

Fora je, da najemdajalci ne vedo, za kaj pri tej stvari gre, in mislijo, da te bodo s tem težje vrgli na cesto, v resnici pa ta prijava na to ne vpliva, tu gre samo za to, kam ti bodo dokumente pošiljali. Preveri glede overbe na UE, to ne vem, kaj oni štejejo za veljavno najemno pogodbo. Ampak temu, kar najemodajalec v tem primeru dovoli in kaj ne, ne rabiš dajat pomena, ker je čisto vseeno. To je stvar med državo in državljanom – najemna pogodba je podlaga za prijavo, brez izjem.

Ne vem, kaj si mislijo sicer najemodajalci – da najemnik sploh ne bi smel biti dosegljiv za državo in nikamor ne bi mogel dobivat dokumentov, ker so se oni tako odločili… oz. da mora vsak najemnik imet na rezervi nek tretji naslov, kjer dejansko ne živi, da lahko funkcionira kot normalen državljan?

Za konec: najemodajalec pa niti ne ve, če si ti na UE bivališče prijavil ali ne.

Ker UE najemodajalca o tem ne bo obvestila.

Se pravi da imam stalno ali začasno prebivališče samo tako dolgo kot velja najemna pogodba?

Ja.
Zato je bolj pametno prijavljati začasno prebivališče in imeti stalno nekje, kjer se ne spreminja. Za večino je to pri starših. Tako vsaj nimaš stroškov z menjavo dokumentov.

Ja.
Zato je bolj pametno prijavljati začasno prebivališče in imeti stalno nekje, kjer se ne spreminja. Za večino je to pri starših. Tako vsaj nimaš stroškov z menjavo dokumentov.
[/quote]

narediš pogodbo za en mesec in jo nato podaljšuješ ?

Seveda. Dokler živiš na določenem naslovu, za določen čas (pogodba) si lahko ne tem prijaviš začasno ali stalno bivališče. Na UE dostaviš fotokopijo najemne pogodbe in poveš, katero bivališče želiš prijaviti: začasno ali stalno – to je tvoja izbira, najemodajalec nima vpliva na to.
Btw, zdaj je po novem prijava začasnega bivališča veljavna 2 leti. (prej je bila 1 leto) .

narediš pogodbo za en mesec in jo nato podaljšuješ ?
[/quote]

Zakaj pa ne?
Če je druga pogodbena stranka za seveda… ker dela s tem je pa kar nekaj.

Če se ne motim, stalno ostane prijavljeno, dokler ga ne prijaviš drugje oz. dokler ne ugotovijo, da dejansko živiš nekje drugje. Ne vem pa, če to gledajo dejansko po trajanju pogodbe – verjetno ne, ker jo še vedno lahko podaljšaš. V glavnem, to bivališče moraš prijavljat ti in spreminjat ti – to ni samo tvoja pravica, ampak tudi dolžnost.

PAZITE KAJ PODPISUJETE, KER NAJEMODAJALSKA MAFIJA ZNA OBRNIT SVOJ KRIMINAL NA SVOJE KORISTI.

New Report

Close