Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako je lahko oblačilo še po 20 letih kot novo?

Kako je lahko oblačilo še po 20 letih kot novo?

A je res treba tako lagat? Nobena stvar ne more biti kot nova, niti po 2 mesecih, kaj šele po 20 letih.

Novo ni, lahko zgleda kot novo, ker ni bilo uporabljeno. Se pravi nerabljeno.

20 in 30 let nazaj so bila dražja oblačila narejena kvalitetno – tako glede izdelave, kot materiala, in resnično lahko izgledajo še danes kot nova – so pa seveda demode. Jaz imam še sedaj dva Murina kostima in ju hranim, če se slučajno tista moda kdaj vrne:).

nova
Uredništvo priporoča

Poznam eno, ki ji uspe pravilno negovat in pazit na oblačila. Nosi samo višji cenovni razred kar Doroty Perkins je. Pravila nega dela čudeže.

Danes pa visoka cena sploh ni garancija za kakovost. Prej preplačaš znamko, kot kaj drugega.

Imam trojne klasične hlače od dorothy perkins in ja izgledajo kot nove, edino gumbe sem zamenjala ter robove zarobila, kupljeno leta 2001. Ne oziram se na modo.

No no, niso to ravno najcenejše cunje.bampak višji cenovni razred pa tudi ne.

Oblačilo po 20 letih lahko izgleda skoraj kot novo, če kupiš visoko kakovost, to je material in izdelavo, če oblačila ne nosiš vsak dan, ampak ga izmenjavaš z drugimi in če ga pravilno neguješ, kot rečeno že zgoraj. Moj stric je bil krojač in od rok je dal samo visoko kvalitetne stvari. Večkrat je naredil tudi kaj zame. Nekaj njegovih komadov sem nosila leta in leta. Na žalost so z leti dizajni šli iz mode, moja teža pa gor. Tudi nekaj kupljenih kosov sem nosila dolga leta, ne da bi se jim kaj poznalo. Danes take kakovosti ne najdem več. Mogoče za nekaj tisočakov za kos, kar pa zame ne pride v poštev.

Kupila sem prastaro hišo in v eni od omar je ostalo nekaj oblačil – hiša je bila že vsaj 15 let prazna, oblačila glede na modo so bila tam iz 80. let, več kot pol kot nova. Pa so bila nošena.

Se mi zdi, da se drugače že po dveh, treh pranjih vidi, ali bo oblačilo čez par let še lepo ali bo zdržalo kvečjemu eno, dve sezoni.

Niso niti bile tako drage okoli 40€ nekdanjih 10.000 SIT po komadu več si kot študentka itak nisem mogla privoščiti. Nosim jih tedensko. Takrat so bile edine za visoke. Ostale znamke so bile vse prekratke.

Evo, to pa jaz občudujem. Resnično. Lej, moj fotr je vedno kupil dobro cunjo. Je kupoval v nekih sebi izbranih trgovinah. Malokrat! Ampak ko je kupil, je to imel v omari za skoz! In še sedaj tako. Nikdar mi ni bilo jasno, kje je on dobil modele cunj tako nevtralne, da praktično ko jih danes obleče so moderni. Oz. so LEPI! Nikdar ni kupoval mode, ampak je kupoval klasiko. Zaradi tega, ker ne vem če to še obstaja, ne bom povedal imena trgovine, ampak se boste kranjčani spomnli.
Moj fotr je enkrat v Kranju šel v en butik. Dokaj prestižen kranjski butik, tudi precej znan. Na gorenjskem sploh. Vsi so hodili tja kupovat. Neka “elitna” moda za starše.
No, on enkrat tam kupi en reklc. Obleku ga je mogoče petkrat in ta reklc se je njemu začel cufat. Kolk je on to znoru! Da se njemu reklc cufa po peti uporabi. Kva pa ga je imel gor, mogoče tisto uro za k maš!
Nakar čez kakšno leto se mat zmeni, da gredo v Lenti (na Madžarsko tržnico) vem da je Avtobus vozu takrat te babnce, da so mal kupovale. Seveda fotr ni šel, mat je pa šla pa tam ene njene sosede. Bolj za izlet varianto kot nakupe.
In moja mat je tam srečala to lastnico tega prestižnega butika v Kranju, kako je na tržnici v škatle basala robo. Seveda, kupila tam za (lapam na pamet)5 eur, v Kranju pa prodala za 80 eur kao kvaliteto.
Ko je moj fotr to zvedu, je bil cel ogenj v strehi, češ kako so njega na.tegnili.
No, spet sem zabredu. Evo, občudujem ljudi ki znajo kupit kvalitetno, večno moderno in ki znajo to pol tut vzdrževat.
Ker jaz sem kupu sigurn 10 hlač od ene boljše znamke, ampak to je blo za eno sezono, pol sem jih pa pohodu, da so se scufale, pa s čikom zažgal, pa flek od krvi dobu notr, pa s kofetom polil… Pa v pralnem stroju so z luknjico ven pršli..
Ne znam s cunjami. Res ne. Ne zlažem se vam, pa evo da če me ne bi blo sram, pa če mi ne bi baba rekla kva počnem, bi zdele omaro svojo slikal. 3 hlače mam, dva puloverja mam pa tri mikice. To je to kar mam.
Pa eno bundo, pa en plašč. Nimam cunj. Ker jih zmečem stran. Poletne lanske sem stran zmetal, ker so ble itak vse zaflekane, strgane, pocufane… Sej mam za doma trenerke, ajde to mam pa par cunj za doma.
Otroc so pa glih tak! Tamauga smo, dokler smo bli v mestu glih 8 krat na dan preoblekl, ker to je bil čist kuj usran. Zdej smo na vas, zdej tut če je moker ga ne preoblečemo ker je brez veze, nima smisla. Sej se posuši.
No, edin žena recimo da kostimčke mal merka, kakšne trenerke, kavbojke pa take stvari to pa tut vse za čez dve let stran vržt.
Pa mi je škoda stran metat cunje res mi jih je. Ampak moje cunje tut za rdeči križ niso več. Ker jih ne bi vzeli.
Po svoje si rečem, bom dal pa mal več za cunjo pa bo kvalitetna… Pol si pa rečem, ma klinac sej ne znam merkat. Glih tko bom strgal pulover – za 20 eur ali pa za 100 eur.

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Bela bluzica za na kavbojke z modrimi mornarskimi našitki stara 20 let, snežno bela.
Plašč sem to zimo privlekla na plan po petih letih, Vedno moderen. So me v službi vprašali, kje sem ga pri zaprtih štacunah staknila, kot nov, no saj za plašč še razumemo, da se dolgo nosi. Toda ostale majice in bluzice novi nakupi zelo zanič izdelava in kvaliteta. Bolj je trpežen tekstil izpred 20 let.


[/quote]

Imam tudi že 21 let stare kompletke spodnjega perila Vicotrias Secret (pač priložnostno oblečeno, pa shranjeno vakumsko v vrečkah lepo, brez zraka, kadar ni v uporabi – to je še bila kvaliteta spodnjega perila, tisto kupljeno 5 let nazaj istega proizvajalca pa že v vse v smeteh, razpadlo, zmuckano po 10ih pranjih ( na roke, ne v stroju).

Pa potem: torbice določenih znamk ( npr. Aigner, Coccinelle, ipd), določena oblačila Marella, Massimo Rebechi – ja, 15 let staro – vse še top, ko novo – ampak lepo hranjeno, sezonsko tudi v vakum vrečkah, zaščiteno pred zrakov, prahom, svetlobo, vlago…..

Določeni italijanski hand made celi usnjeni škornji ( redne cene tudi 700 EUR), čevlji, petke – tudi 15 let staro – vse po škatlah lepo negovano in shranjeno – top. So pa to izdelki, ki so nekje višji kakovostni rang, po osnovnih cenah po par 100 in tudi tisoč eur, pa pač znižano ujagaš 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in še več sonto, celo manj kot 50, 100 eur ali dolarjev ( tujina, ne tukaj Slovenija)

Tako da, ja – se da.

Je pa res, da moraš to lepo negovat ( izdelke iz usnja je redno treba mazat s kremami, vazelinom ali kokosovim oljem, da ohraniš elastičnost -tudi če ne nosiš – je koža, čeprav strojena -in če teg ne delaš, se “sflake-a”, skosmiča, ko vrhnja plast odstopi v koščkih, kot tvoja koža, ko se npr. lupiš po tistem, ko te sonce opeče. Pa torbice je tudi treba hranit lepo na temnem, zaščitene pred svetlobo in zrakom – meni se najbolje vsa leta obnese v Ikea škatlah s pokrovi, na temnem nakladano v omarah. Ko rabim ven vzamem, po uporabi očistim sli prezaračim/operem kar se da in dam nazaj.

Ni potrebe, da gre za visji cenovni razred, lahko je tudi zelo poceni, le kvaliteta mora biti prava.

Nega in skrb za iblacila se pa res pozna na dolgi rok.
Tudi sama imam kar nekaj kosov orecej starih, 10-20 let, gre za bolj fina oblacila, ne nekaj ekstra fina, ampak recimo taka, da si res lepo oblecen za v sluzbo, od hlac, kril, bluz in jopic, pac skrbno perem in likam, pa vec jih je, tako da ne gonim dve stvari cel teden, to se tudi zelo pozna.

Imam nekaj maminih kostimov in plascev, tudi nekaj bluz, ti so iz 60ih in 70ih prejsnjega stoletja, no, ta oblacila ze moja mama ni blazno veliko nosila, jaz jih oblecem obcasno, a sigurno vsaj 19x na leto in ta so pa res ohranjena, neverjetno, 50 let stare obleke zgledajo bolhe kot nove iz HM ali Zare!

Imam tudi nekaj oblacil iz cenenih trgovin, ki jih nosim tudi ze precej let. Ena so res samo se za na vrt, ena so ze v smeteh, ena za na kavc, nekaj pa jih vztraja ze 5-6 let, tudi 10 in so se vedno primerna za med ljudi in v sluzbo.

Majcke, ki jih nosis vsak dan, dan na dan in jih peres 3x na teden, res nima smisla kupovati drage, ker se ti bo v dveh sezonah znucala tako tista za 3€, kot tista za 30€.
Ko kupujete pa kaj boljsega, je treba pa pogledat matetial, sestavo, potipat, povohat, pogladit, skratka z vsemi cutili preverit material in izberite po cutilih, ne po ceni.

Dorothy Perkin pa ni višji cenovni razred.

Drži pa glede nege oblačil.

Imam en Murin plašč doma – čista klasika, je pa starejši od 22 let:)

Ni možno, v kolikor je dejansko redno nošeno. Drugo so oblačila, ki jih kupiš in oblečeš nekajkrat na leto, tista lahko zgledajo “kot nova” tudi čez 20 let, kar se tiče ohranjenosti tkanine.

Seveda je možno – višja kakovost oblačil ima tudi drugačno DEN strukturo tkanja, debelino niti – je že razlika med 100DEN in 80 DEN naprimer.

Imam en zimski plašč, kamelja volna, star je 15 let – v uporabi torej nekje 5 mesecev na leto, nekje 5d tedensdko ( menjaš vmes). Po končani sezoni v čistilnici, pa v vakkum visečo grečko, pa v visečem stanju v temno omaro, zaprto. In ja, je kot lani kuplje.

No no, niso to ravno najcenejše cunje.bampak višji cenovni razred pa tudi ne.
[/quote]

Se strinjam, sem ravnokar pogledala par stvari na netu. Očitno sem malo za časom. Kar sem gledala v Emporiumu je bilo zelo drago.
Oblačila in obutev kupujem na dolgi rok, ker se mi ne da po trgovinah hodit. Če pazim pri pranju, jih imam več kot 10let.

Seveda je možno – višja kakovost oblačil ima tudi drugačno DEN strukturo tkanja, debelino niti – je že razlika med 100DEN in 80 DEN naprimer.

Imam en zimski plašč, kamelja volna, star je 15 let – v uporabi torej nekje 5 mesecev na leto, nekje 5d tedensdko ( menjaš vmes). Po končani sezoni v čistilnici, pa v vakkum visečo grečko, pa v visečem stanju v temno omaro, zaprto. In ja, je kot lani kuplje.
[/quote]

Možno, ampak plašča ne nosiš 8 ur na dan.

Seveda je možno – višja kakovost oblačil ima tudi drugačno DEN strukturo tkanja, debelino niti – je že razlika med 100DEN in 80 DEN naprimer.

Imam en zimski plašč, kamelja volna, star je 15 let – v uporabi torej nekje 5 mesecev na leto, nekje 5d tedensdko ( menjaš vmes). Po končani sezoni v čistilnici, pa v vakkum visečo grečko, pa v visečem stanju v temno omaro, zaprto. In ja, je kot lani kuplje.
[/quote]

Blago iz kamelje volne, če je dobro obdelano, velja za eno od bolj trpežnih tkanin.
Niso pa vse tkanine tako trpežne.

Možno, ampak plašča ne nosiš 8 ur na dan.
[/quote]

🙂

Ni fora v nošnji 8 ur, torej samo drgnjeju, ampak izpostavljenost določenim dejavnikom: svetlobi ,umazaniji, smogu, vlagi, toploti, mrazu. Potem pa pralna oblačila še tudi odvisno kakšen boben ima pralni stroj – satasti ne poškoduje vlaken 😉 Pa tudi ta takoncentrirana pralna sredstva za pralno perilo – to uničuje vlakna in barvo, zagotovo.

Oblačilo bo super in lepo še dolgo in uporabno če in ko se ne nosi, če je spravljeno zaščiteno pred zrakom, prahom v omari=statika (!)- ja v vakumu, pa na temnem, obvezno.

Danes pa visoka cena sploh ni garancija za kakovost. Prej preplačaš znamko, kot kaj drugega.
[/quote]

Samo pri čevlih, če pogledaš … nekoč sem za 2000 tolarjev kupil ene take, cheap copate. Držali so mi skoraj dve leti, pa sem z njimi delal na kmetiji, igral fuzbal, košarko, v glavnem, skoraj cele dneve vsak dan imel gor obute. Pa še kakšne pol leta bi jih ziher imel, če se ga ne bi budalo nažlampal v gasilskem domu pa jih tam pozabil, od takrat jih več nisem našel. v glavnem, potem pred leti sem si kupil adidas za 140 evrov. Razpadli po pol leta, nosil pa jih sem samo za taboljše stvari – v službo, v trgovino, kakšen izlet ipd .. Potem sem kupil ene za 20 evrov, še danes mi držijo, pa je že skoraj eno leto od tega.


[/quote]

nekateri znajo paziti na stvari in je res lahko lepo ohranjeno

Nihče ni omenil, da tudi mehčalci in uporaba sušilnega stroja uničujejo material oblačil. Imam ogromno oblačil, kakšna so stara tudi 20 let, lepo ohranjena. Leviske, bombažne enobarvne majice h&m, ki bi se v današnjem času znucale v enem letu, kupljene pred 15 leti pa so še kot nove. Res pa je, da jih nosim mogoče enkrat na dva meseca.

New Report

Close