Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti Kako je s tem pri nas?

Kako je s tem pri nas?

Zadnje čase v medijih spremljam razne objave v povezavi z ameriškim zakonom, ki naj bi preprečeval distribucijo nelegalno pridobljenih nadaljevank in filmov po internetu – SOPA.

Kolikor razumem zakona potem le niso sprejeli, me pa zanima kako bi nek tak zakon sprejet v Ameriki sploh lahko vplival na nas v Evropi. Se pri nas pripravlja tudi kaj podobnega? Kako je s takimi zakoni v Evropi?

LP
David

Eden od problemov ameriškega SOPA, kot je bil zastavljen, je, da bi lahko posredno vplival tudi na uporabnike v tujini, vključno s Slovenijo. Skladno s SOPA bi namreč lahko prišlo do odgovornosti ponudnikov spletnih storitev, denimo spletnih iskalnikov, ki zgolj omogočajo spletne povezave (linke) do “piratskih strani”. To bi seveda lahko vplivalo na globalno dostopnost spletnih vsebin.

Zaenkrat so pravila tako v Evropi kot v ZDA drugačna: ponudniki storitev so potencialno lahko odgovorni le, če kljub konkretnemu vedenju o določeni kršitvi ali dejavnosti še vedno omogočajo dostop do določene vsebine, prav tako pa nimajo splošne obveznosti nadzora nad vsebino, ki je dostopna prek njihovih sistemov.

Živjo,

David70 saj jim ne bo uspelo, Anonymous je že povzdignil svoj glas zoper slovensko vlado. 😀

Itak pa če že pogledaš tole “mamilarsko afero” (zakonca Karner), ti je jasno kaj se bo zgodilo, če se ne bomo podredili (vemo komu) – bodo že hitro našli izgovor, da te bodo izročili “Zahodu” (in tako ustrahovali, dajali vzgled ostalim, če se jim bodo uprli, kje bodo končali).

Zgovarjajo se na krizo, kar pa vemo, da se ni zgodila zaradi spletnega piratstva. Gre se za poskus nadzora še edinega mesta svetovne zakladnice znanja. Na televiziji boš našel cel kup dokumentarcev o Hitlerju, a nobenega od “Die Glocke” projekta, nič od Nikole Tesle, Stanley Meyer-ja, Marka Rodina, T. H. Moraya,…
Vendar novica (o nadzoru, uvedbe bolj regulirane oblike spleta) je stara vsaj 3 leta (!?), če malce bolj “pobrskaš“. Njega je tudi Anonymous nekaj časa nazaj “pošlatal” in se je rodila ta afera. Njihov imeprij vztrajno pada, je pa vprašanje, če bodo znali ljudje prepoznati znake (koga častijo, so častili).

Danes mnogi itak več ne verjamejo (novicam) raznim portalom kot so “24kur”, Sky News, CNN, itn. – ljudje rajši berejo blogerje in izlsedke “neodvisnih raziskovalcev”, ki niso pod vplivom kapitala (kot vlade). Internet je vsem nam dal ravno to možnost, da si sami postavimo spletno stran (zastonj;: weebly/webs.com) in pišemo o čemer hočemo, objavljamo (zanimive) videe, ipd. Če je pa ljudstvo osvobojeno, se pa z njimi ne da več tako lepo manipulirati kot prej, a ne ?

Ne iščemo pa vsi na spletu pornografijo, Transformerse 4, Doom IV ali najnovejši CD od Rihanne.

Če se hočeš recimo naučiti (spletno) programirati, greš na W3Schools.org in se igraš – pridobiš neko (osnovno) znanje in nekaj izkušenj. V prihodnosti lahko da tudi tega ne bi bilo, ker bi bilo boljše, da bi plačal nevem koliko 100 evrov za nek računalniški tečaj PHP programiranja, katerega bi vsaka naslednja lekcija stala toliko in toliko kapitala.
Podnobno je, če bi se rad naučil (sam) kaj skuhati – poiščeš kakšno PDF kuharsko knjigo ali pogledaš video in imaš že nekaj pojma kot pa če bi moral na kakšen (plačljiv) kuharski tečaj osebno.

Tudi, če jim bo uspelo, se bodo pa spet vrnili časi, ko smo se do drug drugega sprehajali (takrat) z disketami in zgoščenkami ter si bomo na takšen način delili vsebine (danes pa greš do kolega z 3 TB WD zunanjim diskom). To ali pa, da se več brezžičnih omrežij poveže med seboj, vsak da nekaj “na share”, pa je.
Če te pa skrbijo obiski “organov pregona”, si pa lahko zmeraj šifriraš vsebino na svojih optičnih ali magnetnih nosilcih digitalnih vsebin s programom TrueCrypt recimo. Obstaja tudi nek delen slovenski programski vmesnik.

LP,
12thDNAStrandActive

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close