kako se borite proti vročini in proti aftam?
MOJA LETO IN POL STARA HČI JE PRAV BOGA.Začelo se je v sredo ko je prišla iz vrtca. Kakšna neodgovornost staršev! Afte je mimgrede dobila v vrtcu, kar mi je potrdila tudi zdravnica. Starši ali veste da je tak otrok kužen vsaj 10 dni??????
To pomeni da bo moj otrok doma vsaj še cel naslednji teden. A drugi pa svoje otroke kar lepo v vrtec, da še druge okužijo!!!!
No kaj naj, zdaj je kar je. Bili smo tudi pri zdravniku in pravi da se to ne zdravi in tudi če se prav nič ne pomaga pri tako majhnih. Vročino ima kar naprej, naraste skoraj na 39, potem s Calpolom zbijem in spet in spet, jesti ne mora,nič ji ni prav,, vsa je izčrpana. Že tako je suha in se ne more zredit, si predstavljate kako jo pobira.Zaradi bolečin v ustih ne more jesti. Včeraj je imela še drisko, danes pa jo vse napenja. Tisto kar popije jo drži pokonci. Le v primeru da neha piti ukrepajo naprej, sicer pa nič! Si predstavljate. Kako trpi, jaz pa nimamm kaj? Le crkljamjo, jo nosim po naročji, spat gre na vsaki dve uri i se zbudi z jokom.
Ali imate kak nasvet ali se vam je to že zgodilo?
Ima to kaj veze s slinavko?
Doni, čeprav si obupana, je zelo neprijazno, da za bolezen tvoje malčice kriviš kar vse starše po vrsti. Tvoj otrok bo še marsikatero bolezen prinesel domov, to si morala sprejeti kot dejstvo, ko si hčerkico vpisala v vrtec. Pa brez zamere, ampak tudi moji otroci so bili prejšnji teden ubogi, pa mi na misel ni prišlo, da bi za to krivila druge.
Deklici želim hitro okrevanje, v tolažbo pa naj ti povem, da je prav te dni popolnoma oslabljena od viroze tudi moja enoinpolletna nečakinja, pa je v varstvu doma…
Vladka
Tole sem našla o aftah
Afte
Afte imenujemo posamične, boleče, svetle mehurčke na ustni sluznici, ki se spremenijo v manjše ali večje razjede. Robovi teh razjed pa so živo rdeče obarvani.
Pogosto prizadenejo notranjo stran ustnic in lic, včasih pa se pojavijo tudi pod jezikom. Nemalokrat se afte napovedo vnaprej s pekočim občutenjem na sluznici. O njih ne vemo prav veliko. Ponavadi se prvič pojavijo v puberteti in, kot v večini obolenj, gre za družinsko nagnjenost do aft. Bolezen ni niti nevarna niti huda, je pa predvsem nadležna.
Zaradi njih nam hrana pogosto ne daje več običajnega zadovoljstva. V dotiku s kisom, limono, pekočimi začimbami in kruhovimi drobtinami se razjede močno razbolijo. Bolečino pa povečajo tudi vroče jedi. V glavnem minejo težave v 10 do 14 dneh brez zdravljenja. Ne moremo pa se jih nalezti.
Razlogi za nastanek so različni. Nekatere žene dobijo afte pred menstrualnim ciklusom, vzrok so lahko tudi okvarjeni zobje, draženje sluznice pri zobnih protezah, uporaba pretrdih zobnih ščetk, prebavne motnje Glede vzrokov obolenja strokovnjaki nimajo enotnega stališča. Nekateri menijo, da ne gre ne za bakterijsko in ne virusno okužbo, ampak neke vrste alergične reakcije na oreščke, citruse, paradižnik, barvila v živilih, gluten ali amalgam. Verjetno imajo bolj prav tisti, ki menijo, da gre za reakcijo ob stresih in zmanjšani imunski odpornosti organizma zaradi infekcijskih in kroničnih bolezni. To dokazuje tudi pogosto pojavljanje aft pri pacientih z oslabljenim imunskim sistemom.
Afte, strokovno jim rečemo ulcerozni stomatitis, lahko povzročijo tudi nekatera redka zdravila.
Kdaj se zaradi aft napotimo k zdravniku?
Nasvet zdravnika potrebujemo, če se posamezne afte zlijejo v večjo razjedo, se pojavljajo pogosto ali pa takrat, ko po 14 dneh ni izboljšanja.
Z zdravljenjem bolj ali manj uspešno ublažimo bolečine, skrajšamo trajanje obolenja, preprečimo ponovitev obolenja (recidiv). Lokalni anestetiki ublažijo bolečine predvsem v akutni fazi, ne skrajšajo pa časa celjenja. Enako velja za antiseptike. Uporabljamo jih za zmanjšanje števila klic v ustni sluznici. Pri močnejših vnetnih spremembah je primerna dodatna uporaba kortikosteroidnih pripravkov. Uporaba teh učinkovin pa je omejena na predpis zdravnika oz. zobozdravnika.
Kdor prisega na rastlinske pripravke, lahko izpira ustno votlino z izvlečki iz kamilice, žajblja, slezenovca, preslice, rmana, kolmeža. Na razjede pa lahko nanesemo neposredno alkoholne izvlečke iz ratanije, arnike, žajblja, mire in propolisa, kar sicer ob nanosu precej peče, nato pa za nekaj časa omrtvi bolečino, deluje pa tudi adstringentno (potegne rano skupaj) in antiseptično. Od eteričnega olja je najprimernejše olje čajevca.
Avtor: Edith Jošar, mag.farm.,spec.
Datum: september 2004
“Slinavka” ali gingivostomatitis
Z domačim izrazom “slinavka” ljudje opisujejo bolezen, ki pri otroku prizadene sluznico ustne votline in povzroča močnejše slinjenje. S strokovnim izrazom stomatitis opišemo vnetne spremembe ustne sluznice, gingivitis pa imenujemo vnetne spremembe v predelu dlesni.
Povzročitelj gingivostomatitisa
Najpogostejši vzrok gingivostomatitisa pri otrocih je virus herpes simplex tip 1 (HSV-1). Bolezen se razvije ob prvi okužbi s tem virusom, zato običajno prizadene otroke, mlajše od 6 let, najbolj pogosto se pojavlja pri otrocih med 10. mesecem in 3. letom starosti. V prvih mesecih po rojstvu srečamo to bolezen le izjemoma. Večina otrok se prvič sreča s HSV-1 v obdobju do pubertete, vendar pa približno 90 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prvih okužb poteka neopazno.
Od okužbe do pojava prvih znakov bolezni preteče 3 do 9 dni, povprečno 7 dni.
Kako se HSV prenaša
Za prenos HSV je potreben neposreden stik med herpetično spremembo ali telesno tekočino bolnika, v kateri je virus, in med kožo ali sluznico zdravega. Verjetnost okužbe je večja, če je koža ali sluznica ob izpostavitvi poškodovana, na primer na mestu rane ali opekline. HSV-1 ali oralni tip herpes virusa se prenaša v glavnem s slino, HSV-2 ali genitalni tip pa z izločki spolnih organov. Virus lahko prenašajo bolniki z izraženo boleznijo in tudi na videz zdravi izločevalci virusa. Približno 5 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zdravih prebivalcev je izločevalcev virusa.
Potek gingivostomatitisa
Bolezen se začne s slabim počutjem in povišano telesno temperaturo, ki lahko celo presega 40°C. Dan do dva kasneje opazimo tudi sprebembe v ustih. Sluznica ust je pordela in nabrekla, na njej nastanejo mehurčki, ki zelo hitro počijo in se oblikujejo v okroglaste razjede, velike nekaj milimetrov, ki imajo sivo-belo površino. Razjede, ki prizadenejo celotno sluznico ust v področju lic, ustnic, dlesni ter jezik in trdo nebo, ob dotiku zakrvavijo. Spremembe se lahko širijo tudi izven ustne votline, prizadenejo ustnice ter kožo ob ustih. Ker so spremembe v ustih zelo boleče, bolniki odklanjajo hrano in tekočino. Običajno so povečane in boleče tudi bližnje bezgavke (pod spodnjo čeljustjo in na vratu). Nove spremembe se pojavljajo 4 do 5 dni, nato pa se v 7 do 14 dneh sluznica povsem zaceli.
Doni tudi tudi pri nas se je prejšnji tedin začelo tako. imamo sina starega 16 m. Danes je prvič nekaj pojedel in je zelo veliko bolje. Ustnice ima čist razpokane in mu vsake toliko časa počijo in začne krvavet.
Zdravnik nam je napisal recept imn v lekarni so nam nekaj znešali in mu mažemo po ustih. Vročine pa že dva dni nima.
V ponedeljek smo zopet naročeni na kontrolo in upam da bo sedaj vredu.
Želim da tvoj otrok čim prej ozdravi, ker vem kaj prestajaš.
Lep veče in čim manj joka .