Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kakšen je smisel, da gre pokretna oseba v dom?

Kakšen je smisel, da gre pokretna oseba v dom?

Moja babica se je sama vpisala in šla – rekla je da zato, ker gre končno v “hotel” in ji ne bo več treba kuhat, pomivat, prat, ipd.
In pa da ima tam veliko družbe in zanimivih dejavnosti.

Na tem je baje temeljila njena odločitev.

Je pa potem še dolgo z avtobusom prihajalo domov urejat vrt in nekaj svojih rož – dokler si jih ni počasi odnesla v svojo sobo v domu in si uredila zelenega balkona.

Daj ne ponižuj človeka z mladostjo in tvojo primitivno starostjo. Nisi nič modra s tvojim izražanjem. Seveda jaz sem stara in vse vem, kaj bomo poslušali mlade, ki so zabiti kot noč. Egoistična rit. Dom za ostarele je za nekoga pekel predvsem za tiste, ki so umirajoči, tisti, ki pa so telesno in umsko pri močeh jim je verjetno tudi težko, ker jih otroci in sorodniki egoistično obiskujejo, ker imajo sami tako polne riti, da jih doma ne morejo rihtati pri zdravem umu in telesu. Edino tisti, ki so izgubili vse svojce je verjetno dom za ostarele boljši. Če se je tebi tako lepo seliti pojdi zdaj v tujino in tam služi denar, da boš lahko očetu in mami privoščila mirno starost, ki si jo zaslužita. In to ne v domu za OSTARELE.
[/quote]

Jaz sploh nisem stara :).
Sicer res razmišljam o selitvi v VB, ampak ne zato, da bom finacirala druge. Zato, da bom sebe finacirala :).
Moja mama k sreči ni egoistka, da bi zato rojevala otroke, da bodo na starost viseli ob njej in ne bodo smeli kam mignit.

Enim je v domu za ostarele prav fajn in so tja odšli na lastno željo. Se spomnim ene mamine (stara mama) kolegice, ki je rekla da se ne vrne sploh več domov. Vse je lahko delala sama ampak se ji enostavno ni več dalo. Penzije je imela dovolj in si je dom sama plačevala. Vsak dan je imela kaj za delat, če se ji je tako zazdelo. Kuhat ji ni bilo treba, pucat tudi ne. Če je rabila zdravnika ga je imela 2 metra stran. Če je hotela na sprehod je lahko šla kadar je hotela. Pred domom je tudi park z klopcami, kjer radi posedajo, če je lepo vreme. Ves čas se tam nekaj dogaja. Prireditve, delavnice, ipd. Karkoli si zaželijo imajo na razpolago. Zakaj pa ne?

Ma daj provocirat, si prozoren do konca no … če pa slučajno resnično obstajat tvoje sorte osebek, pa samo rečem: še dobro, da te ne poznam …

Preprost je odgovor na tvoje vprašanje. Oseba gre v dom, ker jo doma ignorirajo, ne privoščijo ji niti besede, ni zaželjena in se hoče preprosto umakniti. Ker je razočarana a pokretna, v domu takoj najde družbo, se ima dobro, je preskrbljena in konec koncev oživi, ker se ima dobro. In prav je tako. Problem je z otroci, ker računajo koliko dom stane, bojijo se, da bo šlo vse premoženje v dom in ta matematika jih ubija.

Tisti brez otrok smo bolj brez skrbi. Ne bodo nam težili, da naj ne gremo v dom, ker bi se bali, da bomo imetje zapravili.

Saj upam, da veš kake so cene domov za ostarele?
Mogoče te pa vzamejo v dom. Ne vem ali je kaka starostna meja.
Eno podobno varianto imaš recimo v študentskih naseljih. S tem, da imaš tam sam na izbiro katere vse storitve boš koristil in jih tudi plačaš. Lahko neseš v pralnico oblačila, lahko ješ v menzi. Lahko najameš tudi čistilko.
V bistvu tudi, če nisi študent, si lahko vse te storitve, ki bi jih ti imel, naročiš. Ni noben problem. Če imaš denar, se da vse to dobit.
[/quote]
Da, dobro vem, koliko so domovi dragi, zato se mi zdi pa za lase privlečeno, ko eni zgoraj pišejo, da so stroški v domu nižji kot pa so bili, preden so šli v dom. Hoteli so pa še dražji od domov.


– da ima družbo – to bi razumel, če ne bi en spodaj pisal, da stanovalci živijo v sobah sami in da nimajo prostora, kjer bi se družili.
– da ima fizioterapijo, – to ima lahko tudi zunaj doma, v zdravstvenem domu – osebni zdravnik da delovni nalog za fizioterapijo in hodi na fizioterapijo
– zdravnika – tega imaš lahko tudi zunaj doma, v zdravstvenem domu,
– prehrano – saj si tudi doma lahko kuha, če pa ne, pa ima možnost prinosa kosila iz doma ter pomoč na domu
– Pospravljeno, oprano in zlikano – saj lahko to sam doma dela, ali pa dobi pomoč na domu

Ne razumem tudi, kako lahko pokretna oseba, ki ni dementna, ne more sama kuhati, pospravljati, oprati, zlikati? Prosim za pojasnilo.
[/quote]
mojo mamo so tako bolele roke, da ni mogla krpe ožeti. Ni mogla lupiti krompirja, mi pa nismo stanovali doma, težko se je oblekla, težko kopala, pa je bila pokretna. Seveda lahko dobiš nekoga, da ti vse to naredi, pa plačaš. Družba v domu in pevski zbor, pa delovna terapija (to je delanje novoletnih okraskov, okraskov za pusta, za martinovo, branje časopisa in komentiranje, branje poezije,…sprehodi, peka kostanja, pikniki, izleti), vse to si težko urediš, če nisi v domu. verjemi eni prav zaživijo na novo. Samo v glavi si moraš urediti zadeve.


Da, dobro vem, koliko so domovi dragi, zato se mi zdi pa za lase privlečeno, ko eni zgoraj pišejo, da so stroški v domu nižji kot pa so bili, preden so šli v dom. Hoteli so pa še dražji od domov.
[/quote]

Hm, v tej temi ni nihče pisal, da so domovi cenejši?
Smo ti pa poskušali dopovedat, da bi bilo izjemno drago, če bi ostali doma in si vse te storitve, ki si jih ti predlagal, naročili na dom. Že samo bivanje v domu za starejše je krepko dražje kot imajo ljudje penzij.
Ampak, da bi živeli pa še doma in si naročali hrano na dom, čiščenje na domu, taksije do zdravnikov… to bi bilo pa še bistveno dražje. veš niso vsi 500m od ZD doma pa 500m od gostilne. Marsikdo ima hudo daleč do takih storitev.


– da ima družbo – to bi razumel, če ne bi en spodaj pisal, da stanovalci živijo v sobah sami in da nimajo prostora, kjer bi se družili.
– da ima fizioterapijo, – to ima lahko tudi zunaj doma, v zdravstvenem domu – osebni zdravnik da delovni nalog za fizioterapijo in hodi na fizioterapijo
– zdravnika – tega imaš lahko tudi zunaj doma, v zdravstvenem domu,
– prehrano – saj si tudi doma lahko kuha, če pa ne, pa ima možnost prinosa kosila iz doma ter pomoč na domu
– Pospravljeno, oprano in zlikano – saj lahko to sam doma dela, ali pa dobi pomoč na domu

Ne razumem tudi, kako lahko pokretna oseba, ki ni dementna, ne more sama kuhati, pospravljati, oprati, zlikati? Prosim za pojasnilo.
[/quote]
Klemen, ti nimaš v glavi vse pošlihtano! Sama bom šla v dom, ko bom še pri močeh in ne takrat, ko bom že blizu konca. Stanovalci imajo skupne prostore za druženje, tista ki pisari o tem, da nimajo nič naj navede v katerem domu je bila. In ker si človek pri 80 let zasluži malo crkljanja ne pa da sama kuha, pospravlja in pere, Koliko si pa star ti, Klemen?


Bemti, primitivc! Le kaj sta te starša naučila? Sebičnosti! In ja, a se ti ne zdi, da je razlika med 30 in 80? In ni čudno, da te nobena ne mara, ker si sebičen zaplankan, neumen in neuk primitivec! Gravž od tebe!

ja, če ima starš dovolj denarja, naj gre v dom, če hoče. Kaj pa če nima dovolj, mu manjka recimo 500 eur, pa hoče v dom, otroci so pa prisiljeni plačat, ali pa se na hišo usede socialna kot hipoteka? Jaz se s tem ne strinjam, da bom neprostovoljno dala 500 eur na mesec, ali pa da mi jemljejo od hiše, katero naj bi nekoč podedovala.


Zakaj pa ni šla izpita za avto delat? Vsi imajo danes avte in izpit za avto je nuja.

Tukaj imate katalog storitev pomoči (oskrbe) na domu, kamor spada tudi prinos enega pripravljenega obroka na dan:
http://www.zod-lj.si/images/dokumenti/katalog_storitev_2014.pdf

V bistvu Zavod za oskrbo na domu Ljubljana kar dobro poskrbi za pomoč na domu.
a se hecaš, da bi moja mama šla delat izpit za avto pri 86, ko je šla v dom? Jaz pa edinka in z družino nisem stanovala za vogalom. Je pa dom bil za vogalom in se jo obiskala skoraj vsak dan, no 6x na teden.
In po mojem poznavanju zadev ima takšne storitve vsaka občina.
[/quote]

Od tvoje hiše ali hiše tvojih staršev?
Če je to njuna hiša, nimaš ti kaj piskat. Vso pravico imata z njo narediti kar hočeta.

Ja, pa ravno to se bo zgodilo: če se starš odloči, da gre v dom in se plačilo doma poravna z njegovo nepremičnino, boš manj dedoval-a.
Se strinjava, da sme starš s svojo nepremičnino prosto razpolagati, kajne?

sem hotela napisat kako naj gre moja mama delat izpit za avto pri 86, ko je šla v dom. Mi pa nismo živeli za vogalom. Sem jo pa obiskala 6x na teden v domu, ki pa je bil za vogalom. Pa še to je starostna meja za v dom in sicer 65 let.

Od tvoje hiše ali hiše tvojih staršev?
Če je to njuna hiša, nimaš ti kaj piskat. Vso pravico imata z njo narediti kar hočeta.
[/quote]

ja, ampak nekoč bo moja.

Saj ti ni treba, starš lahko hišo proda brez tvojega dovoljenja in si razliko plačuje sam 🙂

ja, ampak nekoč bo moja.
[/quote]

ni nujno 🙂

ja, ampak nekoč bo moja.
[/quote]

Aja? Kdo to pravi?
Lastnik hiše lahko hišo proda, jo komu podari (ne nujno sorodnikom). Lahko jo proda in ves denar od hiše zapravi za uživanje. Lahko pa jo ima preprosto za to, da si plačuje dom za starejše.
In ti preprosto nimaš kaj piskat, če onadva pred smrtjo data svojo hišo nekomu tretjemu.
Edino, ko umreta, imaš pravico do dediščine. Ampak, če sta onadva pred smrtjo že vse zapravila, je ne bo nič. Tudi oporoko lahko napišeta in podariti imetje nekomu tretjemu. Potem se lahko buniš le za nujni delež.

Aja pa ne mislit, da bosta prvi primer, če bi dala pred smrtjo vse svoje imetje prepisat nekomu, ki sploh ni v žlahti. Potem pa se ti obrišeš pod nosom za dediščino :).

Aja? Kdo to pravi?
Lastnik hiše lahko hišo proda, jo komu podari (ne nujno sorodnikom). Lahko jo proda in ves denar od hiše zapravi za uživanje. Lahko pa jo ima preprosto za to, da si plačuje dom za starejše.
In ti preprosto nimaš kaj piskat, če onadva pred smrtjo data svojo hišo nekomu tretjemu.
Edino, ko umreta, imaš pravico do dediščine. Ampak, če sta onadva pred smrtjo že vse zapravila, je ne bo nič. Tudi oporoko lahko napišeta in podariti imetje nekomu tretjemu. Potem se lahko buniš le za nujni delež.

Aja pa ne mislit, da bosta prvi primer, če bi dala pred smrtjo vse svoje imetje prepisat nekomu, ki sploh ni v žlahti. Potem pa se ti obrišeš pod nosom za dediščino :).
[/quote]

hiša je v oporoki že name pisana, uradno pa ša njuna.

hiša je v oporoki že name pisana, uradno pa ša njuna.
[/quote]

Oporoko lahko spremenita. (In če bosta brala MON, jo mogoče res spremenita).
Če gresta v dom pa bo njuna hiša za poplačilo doma.
Tu nimaš ti kaj zraven. Razen seveda, če ti hišo data sedaj, ko sta živa. Samo jima prej povej, da ju boš ven vrgla in da si naj dom kar sama plačujeta. Ker ti od njiju hočeš pograbiti le hišo in komaj čakaš, da se stegneta. Skrbela pa zanju ne boš.

Jeseni drugo leto jih bom 65. Sem pokretna, (zaenkrat še) pri zdravi pameti. Vendar bom jeseni leta 2018 napisala prošnje v nekaj domov, ki jih imam že izbrane. Zakaj?
– prošnja v domu je po dogovoru ‘na čakanju’ v nedogled. V primeru nenadne bolezni ali poškodbe bom pa kar hitro ‘varno spravljena’ v izbranem okolju.
-Z moževimi in svojimi starši je bilo toliko ubijajočega dela, muk in stroškov, da tega svojim otrokom pod nobenim pogojem ne privoščim. Zakaj bi se mladi obremenjevali z mano, če mi je lahko čisto prijetno na nekem novem naslovu?
-V svoj novi dom se želim odpravit, ko bom lahko še komu kaj dala, sodelovala, se družila.
-Z leti težko vzdržuješ hišo, vrt, celo stanovanje. Naj to prevzame mlajši rod, da nepremičnine ne propadajo.
-Cena? Pokojnina, življenjski prihranki, v skrajni fazi doplačilo s strani tistih, ki bodo sicer zastonj dobili mojo hišo.
Mislim, da sem si tole vse ‘fer’ izračunala.


Zakaj pa ni šla izpita za avto delat? Vsi imajo danes avte in izpit za avto je nuja.

Tukaj imate katalog storitev pomoči (oskrbe) na domu, kamor spada tudi prinos enega pripravljenega obroka na dan:
http://www.zod-lj.si/images/dokumenti/katalog_storitev_2014.pdf

V bistvu Zavod za oskrbo na domu Ljubljana kar dobro poskrbi za pomoč na domu.

In po mojem poznavanju zadev ima takšne storitve vsaka občina.
[/quote]
še cenik pripni teh storitev pri oskrbovancu doma in dostavo hrane na dom, pa od leta 2017 po možnosti, kok eni filozofirate vso pamet sveta ste požrli, zakaj, zakaj, zakaj, zato ker nimajo izpita, ker je zdr. dom 10km stran prevoza pa ni, ker je fizioterapevt 15-20km stran, ker je osamljen brez družbe, ker slabo vidi in ni več v stanju kuhat, ker je treba nasekat drva, zakurit, prinest drva, oprat, likat itd
Malo kdo gre v dom pri 50 letih večina krepko preko 70, ko ga začnejo zapuščat moči, domači pa od 7h do 18h v službah, evo ZATO!!!


Zakaj pa ni šla izpita za avto delat? Vsi imajo danes avte in izpit za avto je nuja.

Tukaj imate katalog storitev pomoči (oskrbe) na domu, kamor spada tudi prinos enega pripravljenega obroka na dan:
http://www.zod-lj.si/images/dokumenti/katalog_storitev_2014.pdf

V bistvu Zavod za oskrbo na domu Ljubljana kar dobro poskrbi za pomoč na domu.

In po mojem poznavanju zadev ima takšne storitve vsaka občina.
[/quote]
Aha, in cena je sitnica.
Avto pri 70? 80?
A si ti res tako omejen, ali se samo delaš, da si?

New Report

Close