kakšna barva fasade?
Jaz bi z zakonom prepovedala eksperimente v barvi fasad. Sicer ne vem, koliko kaj ljudje pogledate izza plotov naše Slovenije, ampak takoj, ko prestopiš mejo, butne vate vsa zakompleksanost Slovenceljnov , ki zvira iz komunistične uravnilovke, v soju mavrice ogabnih ubijalskih fasad v stilu francosko modre, sivo-rdeče, brutalno zelene in še kake druge obskurne barve. Mene pa goči bolijo, ko moram to gledat.
Neeeeeee, rumena + siva + češnja rdeča + opečno rdeča ….. katastrofa. Same nezdružljive barve na kupu. Pa ok, rumena in siva bi še šlo, če bi imela temno sivo ali črno streho in siva (recimo svetlo) okna.
Na dve različni rdeči (češnja, opeka) gre najlepše bela. Če že kakšno barvo, potem morda svetlo sivo, brez dodatkov. Ampak bo hiša zgledala pusta. Veliko lepša bo v beli.
Eh, če pogledaš izza plotov na severni meji, točno vidiš, odkod je ta moda prišla. Ja, v komunizmu je bilo vse sivo – obup. Ampak smo hodili v Avstrijo po nakupih in takoj, ko se je dalo kupit farbe za fasade, je narod to zagrabil, da bi vsaj na videz malo pofarbal življenje. Ne pravim, da mi je všeč, sem pa takrat v zgodnjih 90-ih razumela. Zdaj pa tudi jaz ne razumem več, ker je ogromno boljših zgledov kot južna Avstrija.
Ja, Slovenci smo (končno) postali izjemno kreativen narod, kar se kaže predvsem na pestrih barvnih in vzorčnih rešitvah fasad novogradenj! Najdemo jih zlasti v ruralnih okolju cca. 30 km od prestolnic(e), se pravi tam, kjer so še do nedavnega kraljevale puste in nezanimive kmečke bajturine suhoparnih oblik in odtenkov. Res ne vem, zakaj potem nekateri ne spoznajo tega arhitekturnega napredka in jim še vedno v nos lezejo razni sodobni prizidki, kot je npr. tisti pri ljubljanski Operi.
Aja, mogoče ne bi bil slab okus vanilija lešnik.
Ne pa ne prestopaš meje severne države.
Glede fasa, tudi meni ni všeč, ko se hiše ne vklapljajo v okolje, predvsem z barvami.
Včasih pomaga kakšno barvno kombinacijo videti v živo, sploh siva-češnja-rdeča streha, rumena se mi ne zdi toliko problematična.[/quote]
Ma ravno rumena je najhujši možni dodatek na češnja rdečo lesa za okna, no. Kateri koli odtenek rumene vzameš. To ne gre na češnjevo rdečo pa fertik.
Mi imamo bobrovec na strehi (je sicer temno rdeč, vendar je v parih letih že precej potemnel), ker je hiša visoka, se strehe praktično skoraj ne vidi. Napušč pod streho in okrog oken ter vrat ter vogali (kakor so delali včasih) je belo, prav tako so beli betonski stebrički (ograja) in balkonske ograje (kovane), fasada je svetlo rumena, cokel pa siv, okna in vrata so lesena – macesnova. Ne da se hvalim, ampak hiša je zares zelo lepa (+ polna rož), kar smo slišali že iz mnogih ust. Zato ti rumeno (vendar ne močno)-sivo kombinacijo priporočam (še boljša pa je rumeno-bela), zgornjih postov, ki so jih pisale v glavnem nepoznavalke, pa ne upoštevaj oz. jih ignoriraj.
Barve na naši hiši so lepe, umirjene, res pa rumena barva precej privlači mrčes (zato fasado občasno očistimo z metlo).
Ja, lepa je po teh kriterijih, kot je Slovencu lepa vsaka hiša, ki ima rože in fasado v neki barvi.
Po kriterijih, ki jih imamo po tvojem nepoznavalci (arhitekturna izobrazba verjetno ne šteje nič) in ves razviti svet, pa ni tako lepa. Saj verjamem, da je sončna, pa pogojno tudi ne rečem, da se ne da v tej kombinaciji dobiti dobrega rezultata, ampak je treba delat to z občutkom, sprašujoča pa mi deluje preveč na horuk, da bi ta občutek premogla – pa še o sivi razmišlja. Vi imate tudi macesnov les, to je nekaj čisto drugega kot češnja, zato verjamem, da pride kolikor toliko umirjeno.
Dajte lepo prosim vprašat strokovnjaka- arhitekta ali oblikovalca ( ne tistega, ki vam bo delal fasado, ker ta bo gledal da čim več zaračuna-pa če vam fasado naredi v flurescentno zeleni z krvavordečimi pikami).
Pridružujem pa se mnenju, da je bela fasada najlepša. Saj so včasih hiše tudi imele razne odtenke oker, rumene, zelene…ampak to so bile naravne barve in so temu primerno blage in umirjene. Kaj pa dandanes delajo iz sintetičnih barv je pa ponekod za bruhat!
Zagovarjam tezo, da bi morale občine sprejeti določene odloke oz. v lokacijskih informacijah zapisat kakšna je lahko barva fasade, saj to zelo vpliva na kulturno krajino.
Nekateri bi pa absolutno vse dali na hišo, važno da se vidi in da kakšna soseda pohvali ( obilico rož seveda tudi, ne glede na lepoto zasaditve).
Ja saj. povprečni okus se pa dobro vidi po tem, kaj zmaguje na natečajih za “najlepši balkon” …
http://www.vecer.com/clanek20090615005441542
Ja saj. povprečni okus se pa dobro vidi po tem, kaj zmaguje na natečajih za “najlepši balkon” …
http://www.vecer.com/clanek20090615005441542%5B/quote%5D
Imaš prav….živi kič. Sploh pisana kombinacija balkonske ograje, fasade, obokov, rož…za piko na i pa plastičen labod.
Aja, sem vrtnar-cvetličar, da ne bo dvoma o moji strokovnosti.
Tule je nekaj teh primerkov grozljivih fasad:
http://www.widra-fabjancic.si/galerija.htm
Za par njih bi se celo lahko reklo, da rumena še kar ustreza. Ampak poglejmo recimo tole, ki se mi pogojno, ampak res pogojno, zdi še kar sprejemljiva:
http://www.widra-fabjancic.si/F4.htm
Če odmislimo predimenzionirano streho in preveč oken, nametanih pod frčado (kar vse kazi tradicionalno obliko hiše, ki se skriva pod prenovo), je ta kombinacija približno takšna, kot so jo uporabljali včasih. Zelo svetlo rumena in bela na robovih. Vendar se je ta barva zelo redko uporabljala na vasi pri samostojnih hišah. Take so bile v glavnem trške in mestne hiše (te pa ponavadi niso bile samostojne, ampak so se držale skupaj). Na vasi namreč takšna rumena barva ni bila lahko dostopna. Na vasi so bile hiše bele (apno) ali modre (galica), ponekod tudi zelene. Pa če pustimo to ob strani, zadeva ne izgleda, ker arhitekturno ni dobro zasnovana – že omenjena prevelika streha in preveč oken pod frčado.
Tale:
http://www.widra-fabjancic.si/F18.htm
ima slabo izdelane obrobe – niso v funkciji, ki bi jo morale imeti, to je okrasni.
Ta http://www.widra-fabjancic.si/F17.htm je popolnoma premočna in v napačni kombinaciji glede na zelena okna. Na to hišo bi odlično pasala bela.
Tale recimo da je še kar, razen robovi so enako napačno narejeni kot pri zgornji:
http://www.widra-fabjancic.si/F19.htm
Tale je od rumenih še najmanj napačna:
http://www.widra-fabjancic.si/F21.htm
To bi morali pa res z zakonom prepovedat:
http://www.widra-fabjancic.si/F27.htm
http://www.widra-fabjancic.si/F24.htm
http://www.widra-fabjancic.si/F28.htm
http://www.widra-fabjancic.si/F23.htm
Tale je zanimiv primerek:
http://www.widra-fabjancic.si/F16.htm
Če spet odmislimo predimenzionirano streho, polno enega denarja je šlo v obrobe oken in vrat, pa pustijo ogaben vtis – kako lepša bi bila hiša brez tega nepotrebnega dodatka … Kaj ljudje razmišljajo, ress.
za rumeno belo kombinacijo so primerne trške ali mestne hiše ali pa take vaške, ki z okrasom na robovih posnemajo mestni slog in slog trgov.
ta hiša je kandidat:
http://b-klub.com/images/bklub_fasada_velika.jpg
ta pogojno:
http://www.widra-fabjancic.si/sli/fasada4.jpg
pa preveliko streho in preveč oken pod frčado ima
ker rumeno bela kombinacija ni prišla iz vasi, iz samostoječih kmetij. tam so imeli naravna barvila, belo (apno) in modro (galica). zato po podeželju ni pogosto sreča ttake barve, edino na večjih gruntih, kjer so imeli več pod palcem.
danes se to vse meša – bele obrobe se dajejo tudi tam, kjer jih ni mesto, in tako, da nimajo nebene prave funkcije (so preozke, tako vizualno kot za to, da bi odganjale mrčes).
rumeno siva je pa sploh pogruntavščina, ki ni od nikoder.
Pod tem drugim linkom se pa skriva cvetka. Kaj zaboga rabiš dvoja vrata na en balkonček?[/quote]
Jah lahko da imajo gor dve otroški sobi ali kaj podobnega, otroško in spalnico. Pa rabi vsak svoj izhod na luft. Ampak to se ne rešuje tako, ne vem, kako ljudem to ni jasno. Vizualno čisto uničiš celo bajto, pa bi lahko bila simpatična, ima dobre proporce.