Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek Kakšna je razlika med levičarji in liberalci in neoliberalci?

Kakšna je razlika med levičarji in liberalci in neoliberalci?

Eni pravijo, da mi sploh nimamo levičarskih strank, ampak so to liberalne in neoliberalne stranke in celo desne. A zna kdo to razložit? Kaj velja za ene in druge?

pri nas je za levičarstvo opredeljen socializem in liberalizem. politična opredelitev je večdimenzionalna, ne pa samo leva/desna, ker imaš socialno in pa ekonomsko dimenzijo.

en primer bi bil tukaj

[img]http://www.politicalcompass.org/images/bothaxes.gif[/img]

imaš dimenzijo, ki opredeljuje politični odnos glede na osebno svobodo. imaš bolj avtoritarno usmerjene in imaš bolj libertarno usmerjene.

in imaš dimenzijo, ki opredeljuje odnos do socialnih kategorij, tu pa pride do klasične socialistične vs kapitalistične razdelitve.

ne glede na to, kaj pri nas trobijo, smo v očeh drugih tukaj… visoko avtoritarna in kar visoko kapitalistično usmerjena država

[img]http://www.politicalcompass.org/images/eu2012.png[/img]
čeprav, tale slika je iz časov janševe vlade. ampak, roko na srce, razen besedišča, bratuškova vlada samo nadaljuje politiko janše…

Vsi so isti, vsi vidijo samo svoje debele riti.

ostali smo za resnico in EU

Levicarstvo si prizadeva za napredek druzbe, locenost drzave od cerkve, samostojnost in neodvisnost drzave, uvajanje socialnih pravic. Med levicarske stranke sodijo socialisti, zeleni, komunisti. Te stranke si prizadevajo za zascito delavca in potrosnika, in zato obicajno bolj regulirajo ekonomski trg, in imajo izdelana pravila igre. Tako drzave, oz. Vladajoca stranka doloca npr. Minimalne place, dopuste, bolniske, stevilo delovnih ur… Podjetja so v privatni ali drzavni lasti, ali pa le v drzavni lasti.

Neoliberalci pa si prizadevjo za ekonomsko svobodo, za svobodni trg, to je brez regulacij, kjer vladata ponudba in povprasevanje. Npr. Ce je veliko izdelkov ene vrste, povprasevanja pa malo, bo padla cena. Podobno, ce je veliko nezaposlenih, delovnih mest pa malo, se bodo place zmanjsale. Poleg tega si prizadevajo za privatizacijo in odprt mednarodni ekonomski trg, torej za ukinitev ali vsaj drasticno zmanjsanje carin in pa za selitev proizvodnje tja, kjer so delovna sila, energija, obratovalni stroski najcenejsi. Npr. Selitev tovarn iz Evrope na Kitajsko, v Banglades… Pogoje dela, to je stevilo delovnih ur, dopusti, bolniske … doloca privatni lastnik firme, ne pa drzava. Neoliberalci sodijo med desnicarje. Med desnicarje sodijo tudi vse konzervativne stranke, v to skupino pa tudi sodijo nkatere stranke, ki se imenujejo demokraticne. Kot vidis, je ta zadnja beseda le masilo, sama po sebi ne pove nicesar o stranki.

Liberalci sodijo nekje na sredino med leve in desne, mogoce malenkost na levo, v veliko drzavah pa ostajajo na sredini.

Kot jaz vidim situacijo v Sloveniji, je trenutna vlada ekonomsko avtoritativno (izvaja zelo mocno kontrolo ekonomske politike, v taki meri, da prakticno bremza ekonomski razvoj) sredinska (sciti banke, velika podjetja, ne vzpodbuja malih in mikro zasebnih podjetij), socialno pa liberalna, torej leva (subsidira skoraj vsakega Slovenca, nudi dobre dopuste, bolniske, porodniske, kvalitetno in zastonj izobrazevanje, vse gledano v svetovnem merilu…). Torej, ekonomijo vodi po nacelu sredinske desnice, socialno politiko pa izvaja po nacelu levice.

V praksi ni ciste levicarske ali ciste desnicarske vlade, ampak ima vsaka nekaj primesi nasprotne strani.

ti mešaš liberalnost in levičarstvo.

ti mešaš liberalnost in levičarstvo.[/quote]

Ti pa ne razumes ne enega ne drugega, niti kako se je liberalizem razvijal skozi cas.

New Report

Close