Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kakšne pravice imam jaz od tega?

Kakšne pravice imam jaz od tega?

Od 1.1.2013 vsak mesec dam okoli 150 evrov za zavarovanje za poškodbo pri delu oziroma poklicno bolezen. Ta prispevek naj bi honorarcem plačevali delodajalci, ampak tega ne delajo, čisto vsi, za katere vem, so ta prispevek naprtili honorarnim delavcem, honorarjev seveda niso povišali. Pustimo, da nam od honorarja že za dohodnino odtrgajo 25 procentov, da nam bodo s 1.1.2014 odtrgali še 15 procentov za pokojninsko zavarovanje in nas pahnili pod prag revščine. Zanima me, kakšne pravice jaz imam iz tega zavarovanja za poškodbe pri delu in poklicno bolezen? >Če za nekaj dam 1.800 evrov na leto, v desetih letih 18.000 evrov, kakšne pravice mi iz tega naslova pripadajo? Iz strehe ne morem pasti, štedilnik mi ne more pasti na noge, sedim za računalnikom in delam. Če se mi vname živec na roki in pol leta ne morem premakniti roke in delati, pa verjetno država s tem nima nič. Bolniške ni, nič ni, čeprav to je poklicna bolezen.

v slovenistanu nikakršnih, žal… plačevat pa moraš… žal…

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Tole poklicna bolezen?

Hahahahahahahahahaha, da dol padeš…

nova
Uredništvo priporoča

Plačujejo se prispevki za ZPIZ, ne prispevki za zdravstveno ali pa za nesreče pri delu.

In z letom 2014 se bo tudi začelo upoštevati te prispevke http://med.over.net/forum5/read.php?151,9004208,9004483#msg-9004483

Pravic nobenih.
Je pa to obvezen prispevek, ki ga plača delodajalec. Ali pa gre tudi v njegovo breme, pa je odvisno od pogodbe, ki si jo podpisala. Če si podpisala bruto znesek, potem zdaj dobiš toliko manj neto izplačila, kolikor višji so davki in prispevki. In to še ni konec, ker bo honorarno delo kmalu enako obdavčeno kot delo po pogodbi o zaposlitvi.

Tole poklicna bolezen?

Hahahahahahahahahaha, da dol padeš…[/quote]

A mogoče ni? Misliš, da se ne more vneti živec na roki, ko deset ur miško pritiskaš?

Plačujejo se prispevki za ZPIZ, ne prispevki za zdravstveno ali pa za nesreče pri delu.

In z letom 2014 se bo tudi začelo upoštevati te prispevke http://med.over.net/forum5/read.php?151,9004208,9004483#msg-9004483%5B/quote%5D

Ne sprađujem za ZPIZ, kar bomo začeli plačevati z letom 2014. Sprašujem za to, kar smo že začeli plačevati, za zavarovanje za poškodbe pri delu.

Ne drži, tudi če podpišeš bruto znesek, je (bi moral biti 🙁 ) ta prispevek v breme delodajalca, ker je to prispevek na bruto in se za ta prispevek bruto poveča (in dobi t. i. drugi bruto oz. bruto bruto). A žal je to tako le teorija in zakonodaja, praksa je pa drugo. Kljub temu pa: če v pogodbi piše bruto, je to bruto brez tega prispevka.

Tole poklicna bolezen?

Hahahahahahahahahaha, da dol padeš…[/quote]

A mogoče ni? Misliš, da se ne more vneti živec na roki, ko deset ur miško pritiskaš?[/quote]

Seveda ni!!!

Kaj bi rekel potem tisti, ki se dvanajst ur na lopato naslanja?

Ne poznam nikogar, ki bi imel pogodbo za neto znesek. Seveda je za bruto. In januarja smo dobili obvestilo, da bodo naši honorarji nižji za 8,85 procenta. Enako se je zgodilo vsem, ki jih poznam in delajo honorarno. Čeprav je država predvidela, da je to strošek delodajalca. Države niti malo ne briga, da tega delodajalci ne plačujejo.

A mogoče ni? Misliš, da se ne more vneti živec na roki, ko deset ur miško pritiskaš?[/quote]

Seveda ni!!!

Kaj bi rekel potem tisti, ki se dvanajst ur na lopato naslanja?[/quote]

Če je redno zaposlen, lahko dobi bolniško. Če ni, je v istem zosu kot jaz.

Nehaj se norčevati, ker poznam dva človeka, ki sta za računalnikom pridelala vnetje živca in pol leta nista mogla roke premakniti. Če se tebi to ne zdi omembe vredna poškodba samo zato, ker nista fizična delavca, ti ne morem pomagati.

Pri AH je 8,85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prispevka za ZPIZ, ki se računa na bruto AH, pri podjemnih pogodbah je prispevek za poškodbe pri delu samo pavšal v višini 4,55€ od bruta.

http://www.davkoplacevalci.com/racunajmo-na-prste

Pravice so bile v svinčenih časih, sedaj je demokracija! Na žalost!!

NE RABIM POTRDILA, DA SEM NEUMEN, IMAM POTRDILO O DRŽAVLJANSTVU!

To je najbolje; petelini kako ni prav da plačuje, pa sploh ne ve kaj plačuje in zakaj se pravzaprav petelini :)))))))

Pri AH je 8,85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prispevka za ZPIZ, ki se računa na bruto AH, pri podjemnih pogodbah je prispevek za poškodbe pri delu samo pavšal v višini 4,55€ od bruta.

http://www.davkoplacevalci.com/racunajmo-na-prste%5B/quote%5D

In kakšne pravice imam jaz od teh 8,85 procenta, ki mi ga vzamejo vsak mesec?

Seveda ni!!!

Kaj bi rekel potem tisti, ki se dvanajst ur na lopato naslanja?[/quote]

Če je redno zaposlen, lahko dobi bolniško. Če ni, je v istem zosu kot jaz.

Nehaj se norčevati, ker poznam dva človeka, ki sta za računalnikom pridelala vnetje živca in pol leta nista mogla roke premakniti. Če se tebi to ne zdi omembe vredna poškodba samo zato, ker nista fizična delavca, ti ne morem pomagati.[/quote]

Tudi če bi poznala tri; to še daleč ni poklicna bolezen! Pa tudo poškodba ne.

Pri AH je 8,85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prispevka za ZPIZ, ki se računa na bruto AH, pri podjemnih pogodbah je prispevek za poškodbe pri delu samo pavšal v višini 4,55€ od bruta.

http://www.davkoplacevalci.com/racunajmo-na-prste%5B/quote%5D

In kakšne pravice imam jaz od teh 8,85 procenta, ki mi ga vzamejo vsak mesec?[/quote]

Sem ti zgoraj dala link, kako se bo to od leta 2014 naprej upoštevalo..

Sem ti zgoraj dala link, kako se bo to od leta 2014 naprej upoštevalo..[/quote]

V redu, ampak kako se mi upošteva zdaj. Jaz plačujem že zdaj, ne od leta 2013 naprej.

Ne poznam nikogar, ki bi imel pogodbo za neto znesek. Seveda je za bruto. In januarja smo dobili obvestilo, da bodo naši honorarji nižji za 8,85 procenta. Enako se je zgodilo vsem, ki jih poznam in delajo honorarno. Čeprav je država predvidela, da je to strošek delodajalca. Države niti malo ne briga, da tega delodajalci ne plačujejo.[/quote]

Jaz imam sicer registrirano dejavnost, delam pa po pogodbi in tudi meni je delodajalec hkrati s honorarci znižal bruto honorar – enako kot njim -, čeprav z mano nima dodatnega stroška. Je izkoristil gužvo očitno. Ko sem skušala razložiti, da jih zdaj jaz v bistvu stanem manj, ker je moj bruto 100 evrov na enoto dejansko 100 evrov, ne 108,85 evra, si seveda ni dal dopovedati, ker je to zanj prikladneje.
Se pravi, da 1. januarja lahko pričakujem naslednje znižanje.

Sem ti zgoraj dala link, kako se bo to od leta 2014 naprej upoštevalo..[/quote]

V redu, ampak kako se mi upošteva zdaj. Jaz plačujem že zdaj, ne od leta 2013 naprej.[/quote]

Daj še svoj honorar nakaži Barci, če že pričakuješ, da bo namesto tebe iskala in ti razlagala.
Poišči, pozanimaj se, če je potreba pokliči in povprašaj.
In razjasni si najprej, kaj sploh plačuješ in kaj te sploh zanima. Aja, pa da se kje ne smešiš, si še prej oglej, kaj sploh so poklicne bolezni: http://www.uradni-list.si/1/content?id=45130

Da ne govorim o tem, da si, avtorica, v prvem postu napisala: “mi trgajo 25 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dohodnine{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}”

Ja seveda, ljuba duša, saj če ti ne bi trgali niti dohodnine, nito prispevka takega in onakega, potem lahko delaš na črno.

Če je redno zaposlen, lahko dobi bolniško. Če ni, je v istem zosu kot jaz.

Nehaj se norčevati, ker poznam dva človeka, ki sta za računalnikom pridelala vnetje živca in pol leta nista mogla roke premakniti. Če se tebi to ne zdi omembe vredna poškodba samo zato, ker nista fizična delavca, ti ne morem pomagati.[/quote]

Tudi če bi poznala tri; to še daleč ni poklicna bolezen! Pa tudo poškodba ne.[/quote]

Jaz sem tako pridelala okvaro radialnega živca in imela popolnoma nepokretno roko 9 mesecev. Zdaj po parih letih je funkcionalna le 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, bolje od tega ne bo nikoli. Čeprav je dokazano, da dejansko gre za poklicno bolezen, se mi to ni upoštevalo nikjer. Pač bolniška in to je to.

Če daš vsak mesec okoli 150 € za poškodbe pri delu, to je 8,5 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, to pomeni, da je tvoj bruto cca 1700 €.

Za tak zaslužek si pa že lahko registriraš dejavnost in plačuješ vse prispevke ter potem seveda koristiš tudi vse pravice.

In pri takem honorarju govoriti o pragu revščine, da te ni sram!

Če daš vsak mesec okoli 150 € za poškodbe pri delu, to je 8,5 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, to pomeni, da je tvoj bruto cca 1700 €.

Za tak zaslužek si pa že lahko registriraš dejavnost in plačuješ vse prispevke ter potem seveda koristiš tudi vse pravice.

In pri takem honorarju govoriti o pragu revščine, da te ni sram![/quote]

Če daš 1700 evrov na pol, kar se bo honorarcem kmalu zgodilo, dobiš 850 evrov na mesec. Če upoštevaš, da ni prevoza, malice, da ni plačanega dopusta, bolniške, nobene socialne varnosti, potem to je prag revščine, ker je enako, kot če nekdo s pravicami dobi 650 evrov. Pa se sprravi računat.

Sem ti zgoraj dala link, kako se bo to od leta 2014 naprej upoštevalo..[/quote]

V redu, ampak kako se mi upošteva zdaj. Jaz plačujem že zdaj, ne od leta 2013 naprej.[/quote]

Očitno so zate izumili eno posebno ureditev, da plačuješ polno mesečno zdr. zavarovanje kot espe (in ne le tistega pribitka na vsakokraten honorar), pa še 25 procentov akontacije dohodnine.
Najprej razčisti, kaj sploh si po delovnem statusu, potem ti bomo pa znali kaj povedati.

New Report

Close