KANARSKI OTOKI – JANUAR
jANUARJA NAMERAVAM NA Kanarske otoke za 2-3 tedne. V mislih imam manj turistične male otoke Hierro, Gomera in Palma.
Let iz Munchna na tenerife bo okoli 450 DEM- potem pa z ladjo naprej, prenočišča pa okoli 3500 SIT na noč, verjetno ceneje v dvo ali večposteljnih sobah. Rentanje avta naj bi stalo okoli 5000 SIT na dan.
Morje ima takrat okoli 20 stopinj, glavna aktivnost pa naj bi bili trakingi po hriboviti notranjosti in ob obali.
Bi sel kdo zraven?
Igor
Slovenski državljani za vstop v Tunizijo vizuma ne potrebujejo. Za vstop potrebujete le potni list ali osebno izkaznico z veljavnostjo vsaj šest mesecev od datuma vstopa v Tunizijo.
Zdravstveno zavarovanje Zavarovalnice Triglav na potovanjih v tujini z asistenco vam poleg finančne varnosti v okviru dogovorjene zavarovalne vsote za kritje stroškov nujnega zdravljenja in stroškov prevoza zaradi bolezni ali nezgode zagotavlja 24-urno pomoč oziroma asistenco.
Triglav zdravstvena asistenca vam posreduje informacije o možnostih zdravstvenih storitev v državi, v katero potujete, in njihovi ustreznosti, če je potrebno vzpostavi stik z vašim lečečim zdravnikom, svetuje glede najprimernejšega postopka zdravljenja, organizira vaše zdravljenje in v okviru zavarovalne vsote prevzame stroške zdravljenja v bolnišnici ter stroške prevoza do bolnišnice ali v domovino.
Zdravstveno zavarovanje na potovanju v tujini lahko sklenete v treh oblikah:
– individualno zavarovanje (Z eno polico je zavarovana samo ena oseba.)
– družinsko zavarovanje (Z eno polico so poleg zavarovanca oziroma sklenitelja zavarovani še člani njegove družine, ki z njim potujejo v tujino. Pri tem za družino štejeta oba starša in vsi njuni otroci, ki še niso dopolnili 18 let oziroma do 26. leta starosti, če se še šolajo.)
– skupinsko zavarovanje (Z eno polico je zavarovana skupina ljudi, ki potujejo skupaj. Skupina mora šteti vsaj 10 oseb.)
Pri sklepanju zdravstvenega zavarovanja na potovanjih v tujini zavarovanec lahko izbira med osnovnim (do 25.000 EUR), nadstandardnim (do 35.000 EUR), nadstandardnim + (do 50.000 EUR) in nadstandardnim IND zavarovalnim programom (do 100.000 EUR).
Adriatic Slovenica nudi zdravstveno zavarovanje v tujini z Asistenčno družbo Assistance CORIS d.o.o. krije nujne stroške, ki nastanejo kot posledica bolezni ali nezgode. Zavarovanje velja v vseh državah sveta. Poleg finančne varnosti vam v okviru dogovorjene zavarovalne vsote za kritje stroškov nujnega zdravljenja in stroškov prevoza do višine dogovorjene zavarovalne vsote zagotavlja tudi 24-urno asistenco v slovenskem jeziku, vse dni v letu.
Zavarovanje nudi:
storitve asistenčnega klicnega centra (dostopnost asistenčnega klicnega centra 24 ur na dan 7 dni v tednu, organizacijo nujne zdravstvene pomoči, organizacijo nujnih zdravstvenih prevozov zavarovanca, obveščanje zavarovanca in njegovih najbližjih, telefonske stroške za nujne klice na asistenčno družbo) ter
nujne in dodatne stroške (medicinska oskrba in obisk zdravnika, zdravljenje, zdravila in zdravniški pripomočki, nujne zobozdravstvene storitve, prevoz do najbližje bolnišnice in nazaj, prevoz v domovino, prevoz in bivanje za osebo, ki ostane v spremstvu zavarovanca, spremstvo in prevoz mladoletnega otroka, prevoz družinskega člana, prevoz posmrtnih ostankov v domovino zavarovanca, povratek v domovino v primeru smrti družinskega člana).
Izbirate lahko med tremi zavarovalnimi vsotami:
zavarovalno kritje 25.000 EUR
zavarovalno kritje 50.000 EUR
zavarovalno kritje 100.000 EUR
Stroški, do katerih je upravičen zavarovanec, so pri obeh zavarovalnicah kriti v celoti, ne glede na razliko v ceni zdravstvenih storitev v Sloveniji in državi, v kateri poteka zdravljenje.
Priporočamo vam družinsko zavarovanje Zavarovalnice Triglav, saj se vam kot 4-članski družini to najbolj obrestuje. Prilagamo tudi povezavo do spletne strani, ki vam podrobno predstavi prednosti evropske kartice zdravstvenega zavarovanja.
Na potovanje je pametno vzeti zdravila proti bolečinam in povišani telesni temperaturi (lekadol), zdravila proti alergijam (loratadin, cetirizin) in driski (medicinsko oglje, rehidracijski prašek, nekoliko močnejše tablete), C vitamin, zdravilo za vneto grlo in žrelo, mazilo za pike žuželk in opekline. Na pot seveda nikoli ne odidite repelenta proti komarjem in sončne kreme.
Nikakor ne pozabite na tablete proti slabosti in probiotike za uravnavanje črevesne flore, obvezna pa je tudi prva pomoč (povoji, obliži, pinceta, škarjice, gaze, razkužilo za rane in praske).
Uživajte ribe in meso, ki so dobro prekuhani in servirani vroče. Tudi zelenjava naj bo kuhana, sadje pa olupljeno. Izbirajte restavracije z več obiska, saj je hrana tam dnevno sveža. Izogibajte se uličnim sladoledarjem, ki lahko ponujajo stopljen in ponovno zamrznjen sladoled.
Tuniziji primanjkuje pitne vode in zaradi nestrateškega odlaganja nevarnih odpadkov ima naraščajoče okoljske težave. Zato vam, če se želite izogniti diareji, priporočamo, da kupujete ustekleničeno vodo (uporabljajte jo tudi pri umivanju zob).
V kolikor bi se na vašem potovanju pojavile težave, se lahko obrnete na katerokoli diplomatsko konzularno predstavništvo katere koli države članice Evropske unije. Za slovenske državljane v tej deželi je pristojno veleposlaništvo v Italiji.
Turistična agencija vam lahko pomaga z navezovanjem stikov s predstavniki konzulatov ali zavarovalnic.
Osebne dokumente hranite na varnih mestih, v nevpadljivih varnih zaprtih nahrbtnikih. Ne izpostavljajte jih drugim osebam, kode bančnih kartic ne zapisujte, temveč si jih skušajte zapomniti. Zapišite pa si številko, na katero bi poklicali v primeru izgube ali kraje bančne kartice. V primeru izgube osebnega dokumenta je potrebno to najprej prijaviti policiji. V kolikor imate pri sebi še drug osebni dokument, se vse poenostavi. Predstavništvo izda nadomestni potni list, za katerega potrebujete osebni dokument s sliko. Zato vam priporočam, da si pred odhodom na potovanje priskrbite tudi kopije osebnih dokumentov, ki močno skrajšajo celoten postopek.
Območje, kamor potujete, spada v sredozemsko podnebje. Povprečne julijske temperature se gibljejo okoli 26°C. Lokalni čas je v primerjavi s slovenskim poletnim časom eno uro zadaj.
Vožnja v Tuniziji je lahko nevarna, zato se izogibajte nočni vožnji izven večjih turističnih resortov. Domačini pogosto ne upoštevajo prometnih pravil, vključno s prometnimi znaki in semaforji. Pozorni bodite tudi na kolesarje in motoriste, na cesti vas lahko presenetijo tudi živali.
Uradni jezik v Tuniziji je arabščina, sporazumevajo se tudi v francoščini. Prevladuje islamska veroizpoved, zato priporočamo, da si ob obisku mošej ženske oblečete naglavni šal in ne izpostavljate gole kože.
Navajamo vam še nekaj koristnih telefonskih številk: klic v sili 190, policija 197 in gasilci 198.
Pozorni bodite na potencialno grožnjo globalnega terorizma.
Svetujemo, da se izognete vsem potovanjem na naslednja območja:
– Nacionalni park gora Chaambi
– celoten obmejni pas z Alžirijo in Libijo (južno od kraja Rjim Maatoug)
– območje mejnih prehodov Ghardimaou, Hazoua in Sakiet Sidi Youssef vzdolž meje z Alžirijo.
Želimo vam prijetno potovanje!