Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Katastrofa, stara teta

Katastrofa, stara teta

Moram deliti. Pred pol leta je teta po drugem kolenu, pač od moje stare mame sestra, ostala nepokretna. Sem vprašala njenega sina, bratranca v drugem kolenu ali kaj je že, kako je. Pa je rekel, da noče v dom in da jo on doma rihta. Mislim, zdelo se mi je čudno, ker ni tak tip in nikoli ni bil. Okej, potem sem pač sprejela, tip je velikodušen. No, pa sem se najvaljala na obisk kar nekaj časa nazaj, vedno je bilo kaj, kar je prišlo vmes, ampak sem vztrajala. Staro teto sem imela rada, je taka fajn ženska, se mi je pa zdelo čudno, ker je stalno govorila, da bo šla v dom. Ampak ko res pride do tega, se mnogi premislijo, vem. No, ko sem končno prišla na obisk pred dvema mesecema, pa vidim, da je je ful shujšala, ko je šel bratranec ven kavo kuhat, je pa povedala, da hoče v dom, samo sin je noče dat, ker pobira njeno penzijo. Da naj ji pomagam, da bo šla v dom, da sina večkrat ni tudi po cel dan in da je v umazanih plenicah, lačna itd. Z glavo je pri njej vse v redu. Sem bila šokirana. Seveda sem vprašala bratranca, kaj je na stvari, on pa da mama pretirava in da si zmišljuje.

Vseeno sem šla na CSD in prijavila zadevo, čez en mesec so končno uspeli priti in na moje povpraševanje tudi povedali, da je gospa res rekla, da bi rada šla v dom. Menda bodo opravili zadevo. Zdaj pa se je mrzli bratranec spravil name, da kaj se vmešavam, da nisem imela pravice, da obe laževa… kar naprej me kliče in mori. Pa da če bo šla v dom, naj ne misli, da ji bo on kaj nosil v dom, da naj kar jaz hodim k njej na obisk in če bo treba doplačevat, naj kar jaz doplačujem…

Se sprašujem, koliko je še takih revežev, ki so na milost in nemilost prepuščeni svojim otrokom, pa kako se delajo žrtve, kako morajo starše pedenat doma, ljudje jih pa imajo za svetnike.

Pri sebi vem, da sem naredila prav, ampak sestra mi je pa rekla, kaj se vmešavam, da mogoče pa teta res pretirava…

 

V naši vasi je bil tudi tak primer, samo da je hčerka kao skrbela za nepokretno mamo. Hčerka lenuharka, nikoli delala, itak je hotela njeno penzijo. Je pa prijavila ena prijateljica od te gospe, ki je tudi dobesedno izsilila obisk, ker jo hči ni hotela spustiti naprej. Potem je šlo hitro, CSD in so jo dali v dom. Hči je seveda ne obiskuje, kar pove vsakemu, ki ima 5 min časa. Da kako je mama nehvaležna in kako naj se zdaj brez nje znajde.

po moje bi morali take primere, ko družina skrbi za nepokretnega ali dementnega človeka, redno preverjat. Ti pa si itak naredila prav. jaz bi tudi.

Največ o človeku pove to kako postopa v primeru, ko vidi trpljenje ljudi, ki si sami ne morejo pomagat. Vsak ki ti reče da nisi imela pravice se vtaknit ni dober človek. Oprosti. Se lahko ponosno pogledaš vsak dan v ogledalo, ker si v svetu ljudi, kjer ljudi skrbi samo zase in ignorira trpljenje drugih v imenu se moramo zase brigat ostala krasen človek. Te ne poznam ampak sem ponosna nate. Svet bi bil čudovit prostor če bi bilo več takih ljudi kot si ti.

nova
Uredništvo priporoča

Za stare ljudi nobenega ne briga, zato je tako. Nobenih preverjanj, nič. Starčka ima otrok lahko leta dolgo v eni sobi, ga muči in zanemarja, pa bo pozabljen od vseh. To znajo biti dejanske grozljivke.

Odgovor na objavo uporabnika
Lojze995, 24.05.2022 ob 16:22

Odgovor na objavo uporabnika
pa saj, 24.05.2022 ob 16:04

Moram deliti. Pred pol leta je teta po drugem kolenu, pač od moje stare mame sestra, ostala nepokretna. Sem vprašala njenega sina, bratranca v drugem kolenu ali kaj je že, kako je. Pa je rekel, da noče v dom in da jo on doma rihta. Mislim, zdelo se mi je čudno, ker ni tak tip in nikoli ni bil. Okej, potem sem pač sprejela, tip je velikodušen. No, pa sem se najvaljala na obisk kar nekaj časa nazaj, vedno je bilo kaj, kar je prišlo vmes, ampak sem vztrajala. Staro teto sem imela rada, je taka fajn ženska, se mi je pa zdelo čudno, ker je stalno govorila, da bo šla v dom. Ampak ko res pride do tega, se mnogi premislijo, vem. No, ko sem končno prišla na obisk pred dvema mesecema, pa vidim, da je je ful shujšala, ko je šel bratranec ven kavo kuhat, je pa povedala, da hoče v dom, samo sin je noče dat, ker pobira njeno penzijo. Da naj ji pomagam, da bo šla v dom, da sina večkrat ni tudi po cel dan in da je v umazanih plenicah, lačna itd. Z glavo je pri njej vse v redu. Sem bila šokirana. Seveda sem vprašala bratranca, kaj je na stvari, on pa da mama pretirava in da si zmišljuje.

Vseeno sem šla na CSD in prijavila zadevo, čez en mesec so končno uspeli priti in na moje povpraševanje tudi povedali, da je gospa res rekla, da bi rada šla v dom. Menda bodo opravili zadevo. Zdaj pa se je mrzli bratranec spravil name, da kaj se vmešavam, da nisem imela pravice, da obe laževa… kar naprej me kliče in mori. Pa da če bo šla v dom, naj ne misli, da ji bo on kaj nosil v dom, da naj kar jaz hodim k njej na obisk in če bo treba doplačevat, naj kar jaz doplačujem…

Se sprašujem, koliko je še takih revežev, ki so na milost in nemilost prepuščeni svojim otrokom, pa kako se delajo žrtve, kako morajo starše pedenat doma, ljudje jih pa imajo za svetnike.

Pri sebi vem, da sem naredila prav, ampak sestra mi je pa rekla, kaj se vmešavam, da mogoče pa teta res pretirava…

 

KAJ SE UTIKUJEŠ U N JIHOVE ZADEVE ČE JO SIN RIHTA KAJ TE BOLI KURAC, A BI RADA N JEJNO PENZIJO AL KOGA.  LOJZE.

daj bebo utihni! Če  tebe ne briga za stare ljudi, nismo vsi taki.

Za nepokretne tudi dom za stare ni idealno okolje. Kolikokrat jim menjajo plenice?

Odgovor na objavo uporabnika
ja seveda, 24.05.2022 ob 16:46

daj bebo utihni! Če  tebe ne briga za stare ljudi, nismo vsi taki.

Niso vsi domovi za stare slabi in zato je pa na svojcih da obiskujejo in preverjajo, kako je

Toliko o tem, da si eni naredite otroke, da bodo oni skrbeli za vas. HAHAHA

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 9828, 27.05.2022 ob 11:26

Toliko o tem, da si eni naredite otroke, da bodo oni skrbeli za vas. HAHAHA

REs je, sicer imam otroke, me pa kar srh spreletava, ko pomislim, koliko takih starčkov je prepuščeno pogoltnim otrokom. Ni čudno, da večina ljudi pravi, da ko bo čas, bodo šli v dom, da ne bodo na plečih otrok. Že vedo, zakaj.:))

To je vse res kar pišete. Vendar je še druga plat. Dom bo tako ali tako moral plačevati sin, če gospa nima dovolj. Cena je okoli 1300 eur. Nič ne povesta ali sin sploh dela, koliko je star itd. Če bi pa bila kakšna druga tema bi pa govorili, da je mamin sinček. Kdo je lastnik nepremičnine kjer gospa prebiva. Nekateri pa delajo ravno obratno in dajo starše v dom samo, da se jih znebijo, kar je za mnoge prav, saj dve generacije ne morejo živeti skupaj.

Moje mnenje je to, da bi moral o tem odločiti predvsem zdravnik oz. podati mnenje, kar zakonodaja že omogoča. Tako se tudi skrajša čakalna doba. Potem tudi odpadejo razne prisile za in za ne. Če je gospa nepokretna kje je partonažna služba, zdravstvo.

Grozno. Ne bi bla sposobna to nekomu nardit,res. Tudi lastni mami ne,pa me je pustila že pri 13ih. Ji ni mar zame. Ampak to moraš bit bolan,res moraš imet psihopatijo v sebi-ker psihopatija je glavna značilnost odsotnost empatije. Kako lahko nemo in tko brez skrbi živiš da veš da je star človek posran,lačen,poscan,vse ga boli.. ti pa v kuhni lepo planiraš kako boš danes zapravil njegovo penzijo? Kakšen gnoj od človeka to moraš bit? Za mene osebno,to niso normalni ljudje. Zihr ne.

Jaz mislim,da si prav nardila avtorica. Vem,kako je ko se vtakneš v nekaj kar je težko,ker veš da se te ne tiče ampak si nardila prav. Hvalabogu da so še taki ljudje kot ti,zarad takih se verjame v boljši svet. Humanitarček včasih objavi kakšno tako zgodbo,ampak oni so doživeli že res marsikaj,da se zjokaš ko bereš. Prav si naredila!

Skrtuhi raje doma matrajo ostarele, mesto, da bi jih dali v DSO.  Tam bi za njih lepo, profesionalno poskrbeli.   A raje jih imajo doma, in jim pobirajo penzijo. – zraven  pa se še delajo neke kvazi dobrotnike.

Prav si naredila. Tudi željo ostarelih je treba spoštovati.

Moja tašča ni hotela v dom. Pa smo s psihiatrom. Psihiater je napisal, da ne ocenjuje svojega stanja. Obstaja pa tudi pomoč na domu. Pravilno si ukrepala. Kaj si pa neprisebni ljudje mislijo te ne briga. Mal sočutja je treba imet.

redki so, ki nimajo v lasti vsaj nekaj premoženja.

Recimo stanovanja.

Naj ga prodajo, pa bo za dom več kot dovolj denarja.

Sin pa naj gre, kamor želi.

zloraba starejših in onemoglih ni tako redek pojav

glede doplačevanja je pa tako, če CSD oceni, da gospa mora v dom, bo bratranec lepo dobil odločbo o doplačevanju, in bo doplačeval, glede na svoje zmožnosti.

Odgovor na objavo uporabnika
Karla709, 27.05.2022 ob 14:30

redki so, ki nimajo v lasti vsaj nekaj premoženja.

Recimo stanovanja.

Naj ga prodajo, pa bo za dom več kot dovolj denarja.

Sin pa naj gre, kamor želi.

Stanovanje je tetino. Po smrti ostane seveda sinu edincu. On živi v njem, je pa v predčasni penziji, nek benificiran staž ali kaj, pa nekaj si je doplačeval.

Patronaža je kolikor vem hodila na začetku, potem so se pa baje obojestransko zmenili, da jim ni treba več hodit, ker je sin doma, oni pa tudi niso imeli nič proti, češ da imajo veliko strank na terenu.

Se pa premika, menda je ena postelja že fraj v domu in jo bodo tja preselili že naslednji teden. Bratranec pa še vedno nori in klicari, da kaj se grem.

Vsakdanja praksa. Starci brez penzij, ker jih vzamejo otroci. Brez hrane, sestradani, umazani, niso urejeni. Ali pa prestari doma in se ne morejo rihtat. Pridejo k zdravniku in imajo nohte na nogah neurejene ali pa hrbet poln umazanije, ker se ne morejo umivat tam. Ali pa zajedalci, crvi in take. Otroci pa govorijo: nasa nona se vse sama dela… Pa tudi ce so v domu. Ne dajo jim niti € za kavo za avtomat ali karkoli. Kolikokrat kupujemo sestradanim starcem kavo na avtomatih ali pa priboljske. Ker otroci placujejo dom, vec pa ne rabijo. Pa oni bi te kave pili… Pa spet, kupujes, ko imajo rd, ker otroci ne dajo. Eh. Biti star, brez denarja in brez dobre podpore otroka je kriza. Za stare ljudi se isto skrbi kot za male otroke. Think about it…

Odgovor na objavo uporabnika
pa saj, 27.05.2022 ob 14:48

Stanovanje je tetino. Po smrti ostane seveda sinu edincu. On živi v njem, je pa v predčasni penziji, nek benificiran staž ali kaj, pa nekaj si je doplačeval.

Patronaža je kolikor vem hodila na začetku, potem so se pa baje obojestransko zmenili, da jim ni treba več hodit, ker je sin doma, oni pa tudi niso imeli nič proti, češ da imajo veliko strank na terenu.

Se pa premika, menda je ena postelja že fraj v domu in jo bodo tja preselili že naslednji teden. Bratranec pa še vedno nori in klicari, da kaj se grem.

Potem si storila prav. Jaz svojo mamo spodbujam, da čim več stvari opravi sama. Tudi zdravnik je mnenja, da za v dom še ni čas. Edina stvar, kjer potrebuje pomoč je spremstvo za obisk zdravnikov. Če se zdravstveno stanje močno poslabša in bo čas za to je že sprejela odločitev, da gre v dom.Ona hoče živeti doma do takrat, ko lahko skrbi za sebe in pri tem jo družina podpira.

 

Če je teta normalna v glavi, bi ji jaz dala telefon v roke, pa bi sama poklicala na.Center in se zmenila.To kar si naredila, je po eni strani zelo delikatna stvar.DSO za nepokretne je izredno drag.Jaz bi raje uredila, seveda v dogovoru z njenim sinom, da bi prihajala vsak dan na dom delavka, ki oskrbuje starejše ljudi.Je plačljivo, ne pa toliko, kot je dom.Tudi hrano na dom se da naročiti.Vsekakor jaz ne bi delala nekaj na svojo roko.

Tej zgodbici ne verjamem. Starejšo ljudje se izogibajo domu kot vrag križu.

Da je teta suha je normalen proces staranja. Avtorica je internetni trol in starih ljudi od blizu ni videla. Tako kot teleta, ki ji kimate, ne. Večina starih ljudi je na koncu le se kost in koža. Da bo pa tak človek pribijal nehvaležnost tu in tam in tako rekoč grozil z odhodom v dom je pa tudi miljonkrat videno. Človek je v starosti sam s sabo, to je izjemen dolgčas in trpljenje. Po drugi strani pa če gre tak v dom med tuje ljudi, še zlasti, če je mocno gibalno oviran ali celo nepokreten, umre v domu v mesecu dni od same togote.

Csd pa spremlja te primere, seveda pridejo pogledat, tudi pomaga recimo ponekod z dodatno pomočjo na domu, pridobitvijo avtomatizirane postelje za na dom, ipd.

Več kot prav ste naredila. Pravite, da vsm bratranec mori,… Mirne vesti mu lahko poveste – če se ima z njem sploh smisel karkoli pregovarjati -, da je mama vam omenila, da bi šla v dom, vi ste se pa šla pozanimat kako je s tem. Če se CSD odloči za obisk in odločijo, da oseba mora v dom, pa nimate vi nič več s tem. Morda mu lahko rečete celo, da če si tudi sam ne želi, da je mama kjer hoče biti in, da je srečna? Da kakšen človek pa je? CSD je dovolj strokoven in usposobljen, da vidijo, če si oseba res želi v dom ali pa pretirava. Naj pusti svojo mamo dihat in ji živet, ter ji dopustit še toliko dostojanstva, da se sama odloči kje bi rada živela v jeseni svojega življenja. Vi pa nimate nič s tem! Samo pozanimala ste se, če majo v domu kaj frej 🙂 Kaj pa CSD dela in odloča pa ni več vaša stvar. Če bi mama želela in, če bi tako odločili bi ostala doma. Ne vi, CSD.

Čestitke pravilno STE ukrepala. Po napisanem je boga gospa hirala. Sinu je pa šlo samo za denar. Vztrajajte in ji pomagajte da teta ima dostojno starost in nego kot jo potrebuje. Mrzlega bratranca pa prijavite za nadlegovanje.

Odgovor na objavo uporabnika
modrivrag, 28.05.2022 ob 06:17

Tej zgodbici ne verjamem. Starejšo ljudje se izogibajo domu kot vrag križu.

Da je teta suha je normalen proces staranja. Avtorica je internetni trol in starih ljudi od blizu ni videla. Tako kot teleta, ki ji kimate, ne. Večina starih ljudi je na koncu le se kost in koža. Da bo pa tak človek pribijal nehvaležnost tu in tam in tako rekoč grozil z odhodom v dom je pa tudi miljonkrat videno. Človek je v starosti sam s sabo, to je izjemen dolgčas in trpljenje. Po drugi strani pa če gre tak v dom med tuje ljudi, še zlasti, če je mocno gibalno oviran ali celo nepokreten, umre v domu v mesecu dni od same togote.

Csd pa spremlja te primere, seveda pridejo pogledat, tudi pomaga recimo ponekod z dodatno pomočjo na domu, pridobitvijo avtomatizirane postelje za na dom, ipd.

Ja, seveda, vse je normalno, vsi starejši so shirani, noben noče v dom, vsi pretiravajo, so nehvaležni in samo grozijo z domom.

Eni starejši si želijo v dom in eni otroci ne skribijo zanje kot je treba. A ni bilo že milijonkrat videno, kako so sosedje prijavili in je csd našla staro osebo v izločkih in podhranjeno? Un svojec je pa samo penzijo pobiral.

Odgovor na objavo uporabnika
Lorika, 28.05.2022 ob 06:55

Več kot prav ste naredila. Pravite, da vsm bratranec mori,… Mirne vesti mu lahko poveste – če se ima z njem sploh smisel karkoli pregovarjati -, da je mama vam omenila, da bi šla v dom, vi ste se pa šla pozanimat kako je s tem. Če se CSD odloči za obisk in odločijo, da oseba mora v dom, pa nimate vi nič več s tem. Morda mu lahko rečete celo, da če si tudi sam ne želi, da je mama kjer hoče biti in, da je srečna? Da kakšen človek pa je? CSD je dovolj strokoven in usposobljen, da vidijo, če si oseba res želi v dom ali pa pretirava. Naj pusti svojo mamo dihat in ji živet, ter ji dopustit še toliko dostojanstva, da se sama odloči kje bi rada živela v jeseni svojega življenja. Vi pa nimate nič s tem! Samo pozanimala ste se, če majo v domu kaj frej 🙂 Kaj pa CSD dela in odloča pa ni več vaša stvar. Če bi mama želela in, če bi tako odločili bi ostala doma. Ne vi, CSD.

Imam pomisleke.Bo CSD plačeval za teto zraven še dodatnih 500 evrov? Mar mislite, da ima ta teta 1300 penzije? To niso heci! In po eni strani razumem tega nečaka.Poleg tega je res, da starejši hujšajo, lahko tudi od kake bolezni, veliko pa tudi ni več opravilno sposobnih.V glavi mislim.Zato bi morala avtorica biti previdna, najti srednjo pot in se najprej pogovoriti z nečakom.Absolutno. Bo avtorica plačevala dodaten denar za teto?Mislim  da ta teta v domu tudi ne bo zadovoljna, saj tam delavci opravijo samo svoje delo, več pa ne morejo.Avtorica, naredila si zdaj eno čudno župo , zdaj  jo pa pojej in glej, da boš vsak dan v domu vsaj 1x dnevno in da boš teti pomagala pri hranjenju.Ko si tako dobra nečakinja, to zate ne bo problem.Ker kritizirati in zajebati druge ni težko  , PREVZETI skrb za ostarelega in to 24 ur na dan, pa niso heci! Starejši tudi hujšajo ker nimajo ob ležanju velikega teka…možgani pa tudi delajo po svoje.Pomagala bi temu nečaku in teti, namesto da si ga – po domače rečeno- zajebala na celi črti!

 

New Report

Close