Katero perjad da bo pojedla polže?
Sposojeno iz enega foruma – samo zate in tvoje polže
Indijska raca ali Anas platyrhynchos je tisti sesalec za polže kot sem že omenil. To ni domača žival, katero bi imeli v stanovanju, ampak se lahko zelo navežemo na njih. So nekoliko plašljive.
S pomočjo teh rac so naravovarstveniki prišli do biološkega odstranjevanja polžev.
Bivališče :
Za en parček je dovolj hišica ca 1 x 1 m ali pa tudi hišica od psa: slabo ni, če bi bila izolirana s stiroporom za zimo- ni pa nujno – ni bi bilo slabo. Kot steljo lahko damo žagovino, slamo ali seno.
Bivalna okolica :
Bivalni prosto je potrebno zagraditi, saj bodo drugače pobirale polže tudi pri sosedih. Ograja naj ima vsaj 80 cm višine, da je ne bi preskočili. Zelo pomembno pa je, da imajo majhen ribnik, za plavanje in pitje vode ¨ob svojem obroku ¨. Za en parček je dovolj ribnik ( s folijo globine ca 80 cm in premera 3-4 m )
Prehranjevanje :
Najljubša hrana so jim polži, katero tudi ob mirovanju s svojim vonjem privlačijo k sebi. Polže nesejo k ribniku kjer jih požrejo ob pitju vode, saj brez pitja vode bi se lahko med prehranjevanjem zadušile. To je velik problem pri mladi racah. Prevelika količina polžev lahko tudi povzroči zadušitev ( požrešnost ) zato se ne priporoča, da se zbiranje polžev in hraniti race- naj si same ulovijo hrano.
Glede na to, da polžev ni celo leto, pa race niso zbirčne pač pa so veliki gurmani in ne glede na to, da žro polže je njihov jedilnik zelo pester : namočene žemlje ( suh kruh ) krompirjeve lupine, sadne olupke, razno zelenjavo, testenine…..rabijo pa med hrano tudi pesek za boljšo prebavo. Tudi sveža voda jim ne škodi saj popije ena raca dnevno ca 0,5 litra vode priporočljivo je, da voda ni toplejša od 25 stopinj.
Sesalna kapaciteta :
En parček zadostuje za biološko odstranjevanje polžev približno za 400 m2- kar lepa površina !
Prezimitev :
Zanimivo je, da imajo te race ( verjetno tudi ostale ) v krvi tako rekoč ¨antifriz ¨, kar pomeni, da prenese njihova kri temperaturo do – 15 stopinj. Zimo preživijo 99 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} v vodi in le nekaj dno v svoji hišici. V kolikor ribnik zmrzne je potrebno led polomiti ( vsaj 2 m2 , da se lahko gibajo. Če pride do ekstremnih ohladitev se zatečejo v hišico, kjer jih lahko pomagamo tako, da se v plastično ponev – lonec da vroča voda in to je njihov radiator. Skratka niso tako zahtevne
Zanimivost :
Avstrija je dala posebno refundacijo za gojitelje rac, tudi v Nemčiji; tako so nastale farme, katere čez poletje oz. čas polžev posojajo race- zanimiv biznis.
To bi bilo zaenkrat vse, če pa bi še kdo hotel imeti več informacij, pa se še lahko malo sprehodim po spletu !
V borbi proti škodljivim invazivnim rdečim španskim polžem slinarjem ali lazarjem imajo pogosto race indijske tekačice, pa tudi muškatne race (Anas boschas). Indijska tekačica je bila prenesena v Evropo leta 1835, in sicer v Anglijo. Gre za precej nenavadno raco, ki ima značilno kratko kost med kolenom in medenico, kar ima za posledico, da njihove noge niso zakrivljene kot pri ostalih račkah – pod sredino telesa. Ravno zaradi tega se premika podobno kot pingvin in so jo na začetku zmotno imenovali kar pingvinja raca. V višino zrastejo do 37 centimetrov in dosežejo 1.5–3 kilograme, samci so običajno težji. Potrebujejo veliko vode (do 5 litrov), ki jo porabijo za umivanje in izpiranje polžev.
račji kakci ne pojedo solate.[/quote]
viliju jih :)))[/quote]
Tudi to je res.
Dodati moram še v vezi mučenju živali. V gozdu cvililo, stokalo, jokalo in iz radovednosti sem šel pogledat. Vidim polža ko zajca ob drevo tišči. Sem komaj zajca rešil. Eni bi polže ščitili proti nasilju oziroma proti pobijanju, ko pa se polž spravi na ubogo živalco, takrat pa naj bi bilo vse v redu.