Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kdaj prinese velikonočni zajček otrokom darila?

Kdaj prinese velikonočni zajček otrokom darila?

ene pa znate zamorit praznike in pokvarit otrokom veselje. meni je blo vedno milijonkrat boljše, če mi je čokolado prinesel zajček in jo skril pod smreko na dvorišču, kot pa, če mi jo je kupla mami v trgovini. mami me pač vsak daan pocarta, miklavž in zajček mi prineseta kako manjše darilo(čokolade,sadje,kakšno svečko, nogavičke), božiček malce večje pa še za roj. dan dobim malo večje darilo. čez leto takšnih daril ne dobivam, razen, če si sama kej kupim, dobim pa vse kar rabim za vsakdanje življenje + ogrooooooomno ljubezni. in nisem nič razvajena in nevzgojena kljub temu, da me že od majhnega obiskujejo dobri možje. nismo verni, temveč te praznike obrnemo v drugo smer – recimo božič je čaroben, velika noč pokladno obarvana,… in se takrat poveselimo in prebudimo otroka v sebi. in nobenmu ne gre na bruhanje – sploh pa ne vem kako vam lahko gre na bruhanje ob iskricah v otrokovih očeh, ko dobi čokolado. če pa mu je čokolada premalo za iskrice – potem je pa to vaša napaka v vzgoji.

koliko odg. na vprašanje – kdaj zajček nosi darila..:))))))

Pri nas v nedeljo zjutraj, po velikon. zajtrku in pred mašo…nosi mojim otrokom in je meni, ko sem še bila otrok:

Lepe praznike!!

Eh, eh. A tisti, ki “poznamo” velikonočnega zajčka, se obvezno filamo s skomercializirano velikonočno hrano in smo apriori praznik obrnili čist v napačno smer?! Ženske, ne pretiravajte. Pri nas nismo verni in velike noči v bistvu ne praznujemo v pravem pomenu. Pirhe pobarvamo zato, ker smo vsi mahnjeni na ustvarjanje in v pacanju ter preizkušanju novih tehnik neizmerno uživamo. Potice kupimo natanko pol kile, evo, par dek šunke je pa še zmeraj vakumsko zapakirano v hladilniku :-). Edino, za kar res izkoristimo velikonočno prenažiranje je to, da se zbere družina v malo širšem krogu, kar se še od časov moje babice dogaja res le za veliko noč. In to je to. Definitivno bolj napolnimo duše kot želodce! Si pa drznemo zadevo “onesnažit” z zajcem, ja. Glede na to, da jaz otrokoma sladkarij načelno sploh ne kupujem (imata nekaj malega žepnine, ki pa je navadno tudi ne namenjata za cuker), mi vse tole pisanje o razvajanju in potrošništvu v bistvu ne gre kaj dosti do živega. Jezi me pravzaprav le zato, ker po mojem vse, ki menite, da je zajec zgolj in edinole to, gledate na svet skozi otroške oči zelo ozko. Je adijo pamet lepo povedala: 1. otrokom zajčkovo darilo pomeni več kot čokolada od neke resnične osebe in 2. “če pa mu je čokolada premalo za iskrice – potem je pa to vaša napaka v vzgoji”. Amen :-).

Ja nastasja, ta običaj nima ama baš ništa z Ameriko.
To je slovenski običaj in ga v nekaterih krajih še vedno ohranjajo.

Ma punce, zakaj vsako stvar naprtite američanom??? KOT, DA BI ONI BILI GLČAVNI KRIVCI ZA vse!!!!

saj večinoma res so…

Pri nas je pa tak običaj, da za Veliko noč boter prinese svojemu krščencu darilo. Niso to mobiteli, ampak kakšna stvar za oblečt, čokolada, pomaranča in pirh. Seveda so potem tu še babice in kakšna teta, ki tudi podari kakšno čokolado, pomarančo in pirh, celo šarkelj. Pri nas starši ne obdarujejo svojih otrok. sem pa mnenja, da je ta zajček definitivno uvožen, med tem ko darila od botrov nikakor ne. Lahko se prepričate v Cankarjevi črtici, katere naslov sem žal pozabila. So pa takrat nosili darila na veliko soboto. njega je bilo zelo sram, ker so bili revni in je moral nesti zelo majhno pisanko k maminemu krščencu. Sam je dobil večje darilo, vzel denar, ki ga je sam dobil in primaknil zraven, čeprav ga bi tudi on krvavo potreboval.

Tudi pri moji stari mami in dedku je nosil zajček. Šli smo pred hišo, na travnik, ob vrtni ograji in rekli so mi naj poiščem, če je zajček kaj prinesel. Slučaj nad slučaji, iz grma je res skočil zajec, v grmu pa pobarvano jajce…. Bila sem prepričana, da res nosi zajček, čeprav mi je za dedka Mraza in miške bilo jasno, kdo so v resnici.

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

Zdi se mi, da je pisanka v revnih družinah Koroške imela poseben pomen. Deliti z drugimi, revnejšimi, saj so za botra ponavadi naprosili bogatejše ljudi. Marsikateri otrok se je tedne naprej veselil svojega šarkelja s pobarvanim jajcem, saj je v marsikateri hiši spomladi že krepko zmanjkovalo hrane.

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

Črtica je o Lovra Kuharja – Prežihovega Voranca in ima naslov Tri pisanke.
lp

"Če bi hoteli biti samo srečni, bi to kaj kmalu dosegli. Toda srečni hočemo biti vedno bolj kot drugi, to pa je vedno bolj težko, ker mislimo, da so drugi srečnejši kakor so v resnici" (Renan)

Pri nas ni velikonočnega zajčka in ne daril.

In JANIS, velika noč ni za lase privlečen praznik.

Kje pa je janis napisala, da je velika noč za lase privlečen praznik????

……Otroke pa že nehajte razvajat za vsak za lase privlečen praznik, …….

Ne vem, ali je janis mislila s tem, da so prazniki privlečeni za lase ali pa je mislila le, da se je privleklo za lase obdarovanje za vsak praznik ….

Meni se tudi zdi obdarovanje kar povprek brez smisla.

Pisanka iz vorančevih povesti pa nima čisto nič skupnega z bogatim obdarovanjem danes.

In kaj sploh je bistvo povesti o pisanki???????? Se spomnite?????

Nataša ~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~ V naši glavi se slabo prelevi v dobro, nesreča v srečo, revščina v bogastvo. (Edmund Spenser)

Dragi moji, velika večina krščanskih praznikov izhaja iz poganskega čaščenja bogov. Če so hoteli približati krščanstvo ljudstvom, ki je častilo bogove in ne enega boga, so morali narediti kompromis.
Drugače pa tudi pri nas nosi velikonočni zajček čokoladna jajčka, čokoladne zajčke in še kakšen bonbon se najde vmes. Kot je že ena rekla, ni večje nagrade kot iskrice v očeh otroka, ki leta od grma do grma in išče, kaj je za sabo pustil zajček! Čisto drugače, kot če bi mu vse te dobrote dala v roke starša. Zakaj jim ne bi pustili tega veselja?
In, btw, tudi v krščanstvu se na velikonočnih podobicah in slikah pojavlja zajec kot simbol plodnosti.

Ja, imaš prav. Čeprav sem avtorja pozabila, imam zgodbo še vedno v spominu.

‘Otroke pa že nehajte razvajat za vsak za lase privlečen praznik, …’

… tule je to napisala. In če se govori o obdarovaju in praznikih, sploh pa o velikonočnem, beseda leti tudi na veliko noč. Za kristjane to pač ni za lase privlečen praznik.

Mogoče sem se izrazila nerodno glede na kontekst:

tradicionalna velika noč seveda ni za lase privlečen praznik kot star krščanski praznik (s pogansko osnovo, pa če priznate ali ne).

Moderna “velika noč” kot praznik pirhov in čokoladnih zajčkov vsepovprek pa JE za lase privlečen praznik zato, da se lahko masovno služi brez vsake vsebine. Tako kot valentinovo in ne vem kaj še. To so prazniki, ki se klanjajo izključno kultu potrošništva. In to pač žal ni moja religija.

No, pa ti je janis sama pojasnila.

In? Si njen advokat?

Kr neki, AnaAna. A nej ti zdej napišem isto kot je napisala janis? Sem jo pač zastopla brez, da bi mi morala kaj dodatno pojasnjevat. Tebe sem vprašala le kje si videla, da je napisala, da je velika noč za lase privlečen praznik. Ma, sej nima smisla. V bistvu se itak strinjamo, se mi zdi. Megalomanska obdarovanja in prežderavanja ne, povsem drugo je pa veliko noč praznovat (jaz bi raje rekla počastit spomin), ker to nekaj obeležuje. Za nas, ki smo verni ima velika noč poseben pomen, dejansko pa res sovpada s poganskimi običaji, ki smo jih (nima se smisla slepit) v veliki meri tudi prevzeli in tako marsikdo “praznuje” žrtje, farbane jajčke, darila… pomena velike noči pa ne pozna.

Ampak, ne da se mi več..

Jih ne nosi, ker je za nas Velika noč povsem drugega pomena, kot dajanje nekih kvazi pozornosti.

LP

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)

Ja, lepo si povedala. Ne gre za obdarovanje, pač pa za pričakovanje in iskrice v očeh – čokoladna jajca išče po celem stanovanju in se vsakega sproti razveseli.
Sicer pa imam občutek, da so nekateri že apriori alergični na kakršnakoli obdarovanja otrok… Sprašujem pa se, čemu potem taka gneča v trgovinah pred takimi in podobnimi prazniki, in to prav pred otroškimi izdelki…
Sicer pa so v starih časih ta praznik izrabili za nakup novih splomladanskih-poletnih oblačil – ponavadi čevljev… Saj tako je bilo pri moji mami na vasi pred 6o leti in je še vedno tako…
Če otroka obdaruješ v pravi meri in mu razlošiš pomen, v tem ne vidim nič slabega… Tudi sama se vedno razveselim vsake drobne pozornosti. Pa me linčajte!
Lep dane želim, Ni-me

Eni so vsake malenkosti fauš otrokom. Ponavadi tsti, ki nimajo svojih otrok. Ja, meni je vsak praznik izgovor, da lahko podarim otrokom in možu kakšno malenkost. Ljubezen in čas jim podarjam dnevno, za praznike pa nekaj malega materialnega, da dan ni enak dnevu.

RES JE

Za veliko noč ne nosi doben zajček. Imam vprašanja Ali božiček obstaja ker me otroci sprašujejo

Takrat ko fafam

New Report

Close