Kdo deduje ?
Pozdravljena !
Pred kratkim sem se poročila. Že prej sva s partnerjem dobro leto živela v hiši, ki je bila že prej moja last. Z mojega prvega zakona imam hčerko in tudi moj zdajšnji mož ima hčerko iz prvega zakona. Z njo nima nič kontakta, nazadnje kako leto nazaj. V prihodnosti načrtujeva dozidati del hiše. Kot investitor bom pisana samo jaz. Zdaj pa me zanima, v primeru njegove smrti, kdo deduje in kaj deduje – dokler še ni prizidka oz. kadar bo prizidek? Najbolj me zanima kaj lahko podeduje njegova hčerka pri moji hiši? Kaj pa v primeru moje smrti, kdo deduje in kaj ? Rada bi napisala oporoko in ne vem kako bi jo sestavila, da ne bo potem podedovala njegova hčerka in prvega zakona in da bi on imel še vedno pravico bivati v hiši.
Hvala.
Pozdravljeni,
v samem zapuščinskem postopku je predmet dedovanja po zapustniku samo tisto, kar je nesporno njegova last (torej tiste nepremičnine, za katere je kot izključni ali solastnik vpisan v zemljiško knjigo).
Če boste vi zk-lastnica hiše ob partnerjevi smrti, slednja sploh ne bo predmet dedovanja. Res pa je, da se terjatve dedujejo, torej bi eventuelno lahko partnerjeva hči z vložitvijo tožbe zahtevala svoj delež povračila njegovih vlaganj v vašo nepremičnino.
Če ne boste sestavili oporoke in bosta vaša hči in partner dedovala po vas, bosta upravičena vsak do 1/2 zapuščine. Po partnerjevi smrti bi bila do tega deleža seveda upravičena njegova hči. Lahko pa sestavite oporoko, s katero kot dedinjo hiše določite hči, hkrati pa z njo ustanovite pravico dosmrtnega užitka na (delu) hiše v korist vašega partnerja.
Lep pozdrav!
Hvala za odgovor. Nisem dobro razumela glede moje oporoke,ko ste odgovorila ,da bi “z njo ustanovila pravico do nesmtrnega uzitka v korist partnerja”. Kaj to pomeni,da jaz sama v oporoki napisem,da lahko partner do konec zivljenja koristi hiso? Ali moram naredit kaksen drug dokument?
V izogib nesporazumom in da bi bila takšna oporoka čimustrezneje formulirana, bi bilo najbolje, da jo sestavite v sodelovanju z odvetnikom ali notarjem.
Bom napisala kar sem, da ne odpiram nove teme. Torej, situacija je sledeča:
Babica, ki je zelo bolna in dokaj premožna, ima dve hčerki. Moja mama se hoče odpovedati dediščini. V tem primeru, vse pripade teti, če prav razumem?
Ker se nam to nam otrokom ne zdi pravično, koliko vem, je edino upanje, da se mati ne odpove oziroma se odpove izrecno “samo v svojem imenu”.
V primeru, da jo prepričamo, da se odpove dediščini samo v svojem imenu, kdo deduje njen delež poleg tete? Oče, ki je mamin mož ali mi otroci?
Hvala za odgovor in lep dan!
Pozdravljeni,
če se dedič z izjavo, ki jo poda na sodišču do konca zapuščinske obravnave odpove dediščini, dedujejo celotno zapuščino ostali dediči istega dednega reda (v vašem primeru torej teta, če babica več nima partnerja), saj odpoved velja tudi za potomce tistega, ki se je dediščini odpovedal, če ni izrecno izjavil, da se odpoveduje samo v svojem imenu.
Če se bo mama dediščini odpovedala samo v svojem imenu, boste njen delež dedovali njeni otroci po enakih delih.
Lep pozdrav!
Forum je zaprt za komentiranje.