Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kdo si je izmislil gluten?

Kdo si je izmislil gluten?

Vem, da obstaja hrana brez glutena, ki pa je EKSTREMNO DRAGA. Kilogram moke brez glutena je dražji od kilograma najdražjega glutenskega kruha! Če pa kupim gotov brezglutenski kruh, pa 400 g stane 4 EUR. NEZASLIŠANO! Ne vem, ali se kdo igra biznis z vsemi nami ali kaj? Zakaj je tako drago vse skupaj? Ali sem upravičena do kakšnega dodatka pri dohodkih, za katerega ne vem???

Še enkrat ponavljam: eno je celiakija, drugo pa intoleranca na gluten. To drugo je manj hudo, razvije se tekom življenja in jo je teže odkriti/diagnosticirati. Je pa ogromno ljudi, ki ima ta problem. Tako kot tudi netoleranco laktoze.

Pač ne ješ kruha, kaj pa potem. Je ogromno drugih zadev.

Ne kupuj mok “brez glutena” (pšenične, ki so ji odvzeli gluten in podobno). Ja, to je marketinška niša.
Kupuj ekološke ajdove in drugačne moke, ki so naravno brez glutena. Res so dražje, a so boljše in bolj zdravje, na dolgi rok boš vesela, da ješ to in ne navadnega kruha. Zdravje se ti bo resnično izboljšalo, da o počutju ne govorim.
Po par letih ti ne bo več jasno, kako si včasih lahko jedla “normalen” kruh 🙂

Vem, da obstaja hrana brez glutena, ki pa je EKSTREMNO DRAGA. Kilogram moke brez glutena je dražji od kilograma najdražjega glutenskega kruha! Če pa kupim gotov brezglutenski kruh, pa 400 g stane 4 EUR. NEZASLIŠANO! Ne vem, ali se kdo igra biznis z vsemi nami ali kaj? Zakaj je tako drago vse skupaj? Ali sem upravičena do kakšnega dodatka pri dohodkih, za katerega ne vem???[/quote]

najbolje bo, da se peke in kuhanja lotiš sama. Pa saj se da živeti tudi brez kruha, veš? Celiakija te bo prisilila, da boš začela bolj zdravo živeti in če se boš tega lotila na pravi način ti bo telo hvaležno. Do dodatkov pa pomoje nisi upravičena, žal. Verjetno bo treba računati, da se bodo izdatki za hrano malo povečali. Boš pa prišarala na picah in tortah…

Ne, da ne ješ kruha, to pomeni tudi, da ne ješ potice, piškotov, pice, narastkov, zavitkov, kosmičev … ali pa ješ take, ob katerih skoraj bankrotiraš.

Za otroke se sicer dobiva določeno denarno nadomestilo + dohodninska olajšava za otroke s PP, za odrasle ni nič.

mislim, da je avtorica na začetku napisala, da so ji odkrili celiakijo. Ta intoleranca je pa tudi ena modna muha in pomoje niti približno ni tako razširjena kot se trenutno govori. Samo gluten in laktoza sta postala en tak težurni krivec za vse možno.

Nič od tega ni nujno potrebnega za preživetje niti za zdravo prehrano. So ljudje, ki morajo celo življenje od rojstva preživeti brez pšenice, pa jejo zelo okusno in zelo zdravo hrano.

Če pšeničnih zadev ne smeš jesti, je najbolj nespametna logika, da začneš jesti brezglutenske nadomestke, ker so dragi, neokusni in nezdravi. Se pač sprijazniš in ješ rjavi riž, proso, koruzo, ajdovo kašo, krompir, itd., kar je veliko bolj zdravo kot pa potice, piškoti in pice.

Ne, da ne ješ kruha, to pomeni tudi, da ne ješ potice, piškotov, pice, narastkov, zavitkov, kosmičev … ali pa ješ take, ob katerih skoraj bankrotiraš.

Za otroke se sicer dobiva določeno denarno nadomestilo + dohodninska olajšava za otroke s PP, za odrasle ni nič.[/quote]

Vem, ker tudi sama ne smem glutena.

Gluten niti slučajno ni v vsem. Najprej delaj na tem, da si to prepričanje izbiješ iz glave. OGROMNO je hrane, ki je po naravi brez glutena. Ne obupuj nad novo dieto, razmišljaj raje o tem, kaj vse LAHKO ješ. Izdelki iz moke bi pravzaprav morali biti le majhen del naše prehrane, niti slučajno ne temelj.

Mogoče ti bo v pomoč in oporo tudi ta stran, če še nisi naletela nanjo:
http://jennifersway.org/

Rodnost in otroci so pa seveda nekaj čisto drugega. Naravnost tragično je, da ostaneš brez otrok zaradi bolezni, ki jo je pravzaprav čisto enostavno nadzorovati – s prehrano. ČE jo seveda pravočasno odkrijemo. To mora biti res hudo. 🙁

Nič od tega ni nujno potrebnega za preživetje niti za zdravo prehrano. So ljudje, ki morajo celo življenje od rojstva preživeti brez pšenice, pa jejo zelo okusno in zelo zdravo hrano.

Če pšeničnih zadev ne smeš jesti, je najbolj nespametna logika, da začneš jesti brezglutenske nadomestke, ker so dragi, neokusni in nezdravi. Se pač sprijazniš in ješ rjavi riž, proso, koruzo, ajdovo kašo, krompir, itd., kar je veliko bolj zdravo kot pa potice, piškoti in pice.[/quote]

Poznam prehrano in vem, s kakimi problemi se srečujejo v družini, če imajo nekoga takega… še “boljša” je kombinacija sladkorna tip 1 in celiakija (kar je mimogrede, precej pogosto).

In ne gre samo za samo hrano, gre tudi za to, da je potrebno prilagoditi tudi kuhinjo – dovolj je že to, da so kuhinjske deske ali pa noži shranjeni v istem predalu…

Nič od tega ni nujno potrebnega za preživetje niti za zdravo prehrano. So ljudje, ki morajo celo življenje od rojstva preživeti brez pšenice, pa jejo zelo okusno in zelo zdravo hrano.

Če pšeničnih zadev ne smeš jesti, je najbolj nespametna logika, da začneš jesti brezglutenske nadomestke, ker so dragi, neokusni in nezdravi. Se pač sprijazniš in ješ rjavi riž, proso, koruzo, ajdovo kašo, krompir, itd., kar je veliko bolj zdravo kot pa potice, piškoti in pice.[/quote]

Poznam prehrano in vem, s kakimi problemi se srečujejo v družini, če imajo nekoga takega… še “boljša” je kombinacija sladkorna tip 1 in celiakija (kar je mimogrede, precej pogosto).

In ne gre samo za samo hrano, gre tudi za to, da je potrebno prilagoditi tudi kuhinjo – dovolj je že to, da so kuhinjske deske ali pa noži shranjeni v istem predalu…[/quote]

Poznam tudi jaz, samo da ne gre za neko drugo družino, ampak je to kar moja lastna ožja družina. Nobene potrebe ni, da bi zaradi tega moral človek kupovati drage izdelke.

Poznam prehrano in vem, s kakimi problemi se srečujejo v družini, če imajo nekoga takega… še “boljša” je kombinacija sladkorna tip 1 in celiakija (kar je mimogrede, precej pogosto).

In ne gre samo za samo hrano, gre tudi za to, da je potrebno prilagoditi tudi kuhinjo – dovolj je že to, da so kuhinjske deske ali pa noži shranjeni v istem predalu…[/quote]

Poznam tudi jaz, samo da ne gre za neko drugo družino, ampak je to kar moja lastna ožja družina. Nobene potrebe ni, da bi zaradi tega moral človek kupovati drage izdelke.[/quote]Povejte mi samo prosim, kam naj namažem npr. skuto in med, ki sta sicer po naravi brezglutenski živili in tudi zelo zdravi? Ali naj sir jem kar sam, brez kruha? Marmelade vem, da niso zdrave, prav tako tudi ne evrokremi – tem se lahko odpovem. Ne vem pa, s čim bi lahko pojedla npr. ribe v konzervi? Brez kruha je to zame največja uganka.

Poznam tudi jaz, samo da ne gre za neko drugo družino, ampak je to kar moja lastna ožja družina. Nobene potrebe ni, da bi zaradi tega moral človek kupovati drage izdelke.[/quote]Povejte mi samo prosim, kam naj namažem npr. skuto in med, ki sta sicer po naravi brezglutenski živili in tudi zelo zdravi? Ali naj sir jem kar sam, brez kruha? Marmelade vem, da niso zdrave, prav tako tudi ne evrokremi – tem se lahko odpovem. Ne vem pa, s čim bi lahko pojedla npr. ribe v konzervi? Brez kruha je to zame največja uganka.[/quote]Ali moraš skuto in med kam mazati? Žlico daj v posodo s skuto oz. medom, zajemi z njo skuto oz. med, in naravnost v usta z njo oz. njim! Brez kompliciranja tam, kjer to ni treba! Tudi ribe iz konzerve lahko ješ kar same, brez kruha in nepotrebnega kompliciranja!

Ribe v konzervi zmešaš z rižem, olivami in paradižnikom, dodaš malo olivnega olja in soka limone. Pri nas imamo rjavi riž vedno kuhan, podobno kot imajo običajno ljudje vedno doma kruh, tako da je taka jed pripravljena takoj.

Medu in skute ne uporabljamo zaradi alergije, lahko pa za oboje poiščeš kakšen primeren recept med presnimi sladicami, ki so v zadnjem času popularne (npr. zmešaš malo medu, mandljev, rozin, jedilnega kakava v prahu in kokosove moke, pa imaš instatno sladico). Pa domišljijo uporabi!

Vse skupaj je pa predvsem stvar navade, od začetka se zdi vse čisto povsem nemogoče, potem pa začneš odkrivati čisto nove svetove okusnih (in tudi veliko bolj zdravih) jedi, o katerih se ti prej niti sanjalo ni.

Ali res? Ali obstaja kakšna sorta pšenice, ki jo lahko jem kljub celiakiji? Vem, da ne smem niti pire, niti kamuta, niti tritikale…

Je pa gluten v vsem dobrem, kar na našem svetu obstaja. Gluten je v:
– kruhu
– pici
– potici
– krofih
– cmokih
– štrukljih
– žemljah
– pecivu
– tortah
– piti
– keksih
– lazanji
– juhi z rezanci
– …

Skratka – v vsem.[/quote]
In ko človek 40 let vsakodnevno uživa izdelke iz pšenice in ostalo nezdravo hrano, se potem čudi, zakaj ne sme ničesar in mu vsako žito z glutenom škodi.
Treba je razumeti, da se zadeve kopičijo, tudi skozi generacije in preko genov. Zato je neodgovorno sedaj pričakovati čudeže ali pa obsojati vsa ostala žita, ker ne delujejo kot čudeži, da bi nas odrešila vseh naših dolgoletnih nezdravih načinov.

Na zdravo hrano in na zdravje je treba misliti prej, ne šele takrat, ko zbolimo.

ko so mojemu sinu odkrili celiakijo, smo bili zelo žalostni, zdravnica pa me je potolažila oz. se je čudila, kaj sem žalostna, da je to vendar zelo zdrava dieta… meni je seveda samo ob pogledu na kruh v dm-u šlo na jok…
sčasoma smo se navadili in kruha je bolj malo, če pa že, kar tistega kupljenega narezanega damo sproti v toaster (samo zanj), ker brez pogret so ti kruhi res zanič… če pečeš sam, je tudi dober samo svež, tako da ga jaz ne delam, ker sem bolj lene narave…
on ima za zajtrk kosmiče (koruzne navadne ali pa zvezdice), je pa treba pazit, da je tisti njihov znak gor, ker niso vsi, ki niso pšenični ok, tako da tisti navadni merkatorjevi (kroglice in školjkice) niso vredu…

testenine so pa pri nas zakon in tega ogromno pojemo (tudi riža, manj krompirja), jih pa kupujem v Italiji, ker so precej cenejše… je pa fajn, da imajo dolgi rok trajanja in nakupiš lahko za ful v naprej…. je pa hudič, ker moraš potem za vsakega extra kuhat, ker so predrage, da bi jih jedli vsi, čeprav včasih naredim tudi tako 😉

ima pa drugi otrok intoleranco na laktozo, tako da moramo pazit dvojno. a ker je vseeno manj komplicirano (in ceneje) sem seveda vesela, da nimata oba celiakije, ki naj bi bila dedna po moji strani, čeprav je nimam niti jaz niti nihče od moje strani (vsaj ne da bi vedeli)….

ko se enkrat navadiš, ni tako hudo .. no verjetno njemu še vedno ni fajn, ko gre na kak rojstni dan, pa tam je samo čipse, pa še to ne sme vse… včasih si s seboj nese kaki mafin, pa to je to…

aja, ne vem od kje si doma, ampak LINCER iz Lesc oz. Kranja dela dobre brezglutenske slaščice….
kar pogumno!


Če želiš takšno “podlago”, speci kruh (iz ajdove moke, ali koruzne, ržene, riževe…).
Druga varianta je kruh is semen, tole je samo en primer:
http://www.vemkajjem.si/default.asp?opt=1&id=4492
Ja, je dražje, ampak saj toliko kruha pa človek spet ne poje.


Lahko, ja. Ali pa zraven ješ zelenjavo. Ali oreške. Ali sadje, če ti je všeč ta kombinacija.


Tuno recimo lahko posuješ po zeleni solati ali kakšni stročnici (čičerika, fižol…). Ali pa jo ješ s katero koli drugo zelenjavo, ki jo imaš rada. Lahko narediš tunin/ribji namaz in zraven ješ surovo zelenjavo, narezano na palčke ali trakove (kumare, korenje, bučke, paprika…) . Ali pa za zraven skuhaš ajdovo ali proseno kašo in poješ toplo ali mrzlo. Če so kombinacije neobičajne, še ne pomeni, da so nemogoče.

recimo koruzne tortilje: http://okusno.je/recept/tortilje-iz-koruzne-moke

POglej si malo recepte za paleo dieto, oni ne jedo žitaric. Idej za dobro hrano in razne nadomestke pšenice še in še.

Priporočam v branje: http://www.vseknjige.si/kruh-na-zagovoru.html
Res dobra knjiga in tudi razumljivo napisana. Notri boste našli odgovore na vaša vprašanja, pa še kaj.
Lep večer 🙂

Ko bi bil ta gluten samo v pekovskih izdelkih (potice, piškoti, testenine), to svinjarijo tiščijo skoraj povsod, sploh pa v predpripravljeno in celo zamrznejeno ali vloženo hrano (ne mislim le pogrej in pojej), ker zadnjič sem slučajno videla da imajo sedaj celo na klobasah napis glutenfrei in ne boste verjeli uspelo mi je najti celo neko poceni salamo, ki dejansko vsebuje gluten! Tako da moraš biti svinjsko previden.

Dekleracije prebrat, pa še tem ne zaupat

To itak niso osnovna živila, torej se jim komot izogneš. Jaz tega šrota nisem kupovala niti pred postavljeno diagnozo (pri 32-ih letih). Mejte se malo bolj radi, pa če (trenutno) prenašate gluten, E.je, aditive, ojačevalce okusov itn. ali pa ne.

New Report

Close