Koliko nas bi stal nov dimnik?
Kurimo na nafto, lani smo porabili sanjskih 3200 litrov :(((((((((
Letos moramo nujno najti drugo rešitev. Razmišljamo o peči na pelete v dnevnem prostoru, problem je, da tam ni dimnikal, zato bi ga morali narediti na novo po zunanji steni. Gledam troslojne inoks dimnike, sam ne vidim cen. Koliko bi nas to stalo? (izvedba dimnika namreč, približne cene peči poznam). Hiša je pritlična.
Poguglaj ta link, kateri mi ni uspel da se vidi, ali napiši inox trislojni dimniki. Tam sem našel cene vseh dimenzij.
Toliko za danes in lahko noč.
vilid, hvala, že gledam.
u2 – denar je žal velik problem. Jih moraš kupit, potem pa še račune plačvat
Gledam, da so dimniki tam nekje za 120 evrov na tekoči meter. Če je hiša pritlična, rabim kolk, tri in pol metre, štiri metre? plus preboj, ki ga lahko naredimo sami. plus peč. plus drva/peleti, jah, saj smo tam nekje….
nekdo nam je svetoval, naj zapremo hišo in gremo čez zimo v najem :(((
Za peč na pelete v dnevnem prostoru ne potrebuješ dimnika, sploh pa troslojnega ne. Odvod plinov se spelje skozi cev – dimnik premera 8cm in je dovolj nekje dva metra višine celoten priklop ti pa itak mora naredit nekdo, ki je poblaščen za vgradnjo tovrstnih peči. Preden greš v investicijo se vsekakor pozanimaj.
za to peč rabiš fi 120 mm
cena vse skup z montažo okol 800 €
jst to ne delam
lahk pa ti zrihtam kontakt..na ZS[/quote]
Osmica ne bluzi in ne pametuj. Vse etažne in kaminske peči na pelete imajo odvod fi 80mm. Ko kupiš peč se lahko že v trgovini dogovoriš, kdo ti jo bo priklopil in ti bo hkarti brez dodatnega dolgovezenja in neumnih vprašanj priključil odvod v obstoječi dimnik ali ti skozi zid montiral dvometrssko cev, ki mora bit dobro zatesnjena.
za to peč rabiš fi 120 mm
cena vse skup z montažo okol 800 €
jst to ne delam
lahk pa ti zrihtam kontakt..na ZS[/quote]
Osmica ne bluzi in ne pametuj. Vse etažne in kaminske peči na pelete imajo odvod fi 80mm. Ko kupiš peč se lahko že v trgovini dogovoriš, kdo ti jo bo priklopil in ti bo hkarti brez dodatnega dolgovezenja in neumnih vprašanj priključil odvod v obstoječi dimnik ali ti skozi zid montiral dvometrssko cev, ki mora bit dobro zatesnjena.[/quote]
opa mali..glede na porabo ima človek za ogrevat dva štuka…in s tem posledično močnejšo peč kot ti misliš in seveda drugačen dimnik kot ti misliš…
vse v redu
v eni etaži kot nagovarja avtor je pa nemogoče pokurit 3200 litrov…
zj pa smo tam kjer smo…al nabijanje na eni strani al pa na drugi…
Itak osmica, v dnevni sobi kjer bo montiral peč im najbrž kurilnico za celo sosesko. Kje je pa zdaj ogreval in kje je porabil 3200l in kaj bo zdaj ogreval z nedefinirano pečjo v dnevni je pa drugo vprašanje. Vidim pa, da vas sploh večina ne zna brat, ko nabijate o novih dimnikih, kajti tudi če bi priklopil centralno peč na pelete tam kjer je bila zdaj na olje , bi dosedanji dimnik zadostoval.
Enako na pelete, pa ne eno ne drugo ni dovoljeno.
Dim je pri peletih za razliko od olja skoraj neviden – je pa, in se tista odvodna cev očisti vsakih nekaj let, podobno kot pri olju kjer pa gre pretežno za žveplene delce. Oboje, olje in peleti bosta z izpustom plinov direktno na fasadi v kombinaciji z vlago ustvarila umazanijo.
Pa ne trmoglavi brezveze če si popolnoma kiksnil vprašanje in se morda na novejše tehnologije ne spoznaš tako kot drugi ne, ki so nabijali o cenah troslojnih dimnikov z večjimi premeri.
Mal ste zaštrikali.
Obstoječi dimnik za centralno ogrevanje poteka po sredini hiše. Tam ni mogoče postaviti kaminske peči, ker ni placa. Razmišljamo, da bi jo dali v dnevno, kjer se itak največ zadržujemo, v spalnice bi pa odprli vrata, saj je vse v eni etaži.
Ja, hiša je pritlična, pa niti ni tako velika (okol 120 kvadratov), je pa stara in neizolirana. Vem, da je številka 3200 ogromna, ma je rajši še več kot manj (me je strah napisat, sam smo tudi že 3500 ponucal na sezono). Pa sploh nimamo toplo pozimi!!
Ali pa da zamenjamo peč, ki je stara 35 let, kaj menite?. Smo tudi o tem razmišljali, ker na bolhi relativno poceni dobiš kotel na olje zdaj, ko vsi menjajo na bolj poceni goriva. Mogoče bi tudi s tem kaj prišparali, seveda bi bilo najboljše hišo izolirat, a za to pa nimamo denarja.
Še enkrat, za kaminsko peč na pelete ne potrebuješ dimnika. Dvomim pa da boš s to pečjo ogrel kaj več kot dnevno, morda kvečjemu dva prostora. Obstajajo tudi etažne peči na pelete, ki jih priključiš na radiatorje in ravno tako ne potrebuješ dimnika. Je pa spet vprašanje. če boš imel dovolj toplo.
Pri zamenjavi peči olje -olje i sicer nekaj prihranil , ne pa veliko. Morda bi razmislil o zamenjavi za kombinirano peč drva – peleti, oziroma na olje ohranil za prehodna obdobja, ko je potrebno zakurit le enkrat ali nekajkrat dnevno. To je najbolj smotrno, vendar za to res rabiš pošten dimnik. Sam sem ravno dal izdelat 7 meterski trislojni inox dimnik pri znanem proizvajalco in me pride 1100eur, pa še priključki in tista bakrena drobnarija za prestavitev peči in bo že nekje 1500.
Pri investiciji peči na pelete bodi previden in ne nasedaj samohvalam posameznih uporabnikov, ampak raje vzemi za primerjavo podatke proizvajalca, ki običajno povedo, da prihraniš do 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} v primerjavi z oljem. In predvsem si zapomni tisti do, ki lahko pomeni, da boš na istem ali celo slabšem kot pri olju. ta trenutek je zagotovo najcenejše ogrevanje na drva, ( sploh če v prehodnih obdobjih kombiniraš s prižigom oljne peči), vendar verjetno ne bo dolgo, ko bodo drva spet draga in še za povrh teško dobavljiva.
Človek kot navaja, nima denarja, da bi se dal plahtat in se z njim razmetaval. Zato naj se prej pozanima ali malo pogoogla (primer; http://www.indema-m.si/etazne-peci/29-iside-idro-201-kw.html#) Če je nekdo dal naredit troslojni dimnik za tako visoko ceno še ne pomeni , da je resnično potreben, saj nobeden proizvajalec v specifikacijah ne navaja tovrstnih zahtev in zadeva ne bo nič bolje delovala kot pri malo odmaknjeni od fasade 8 cm cevi višine približno dveh metrov.