Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti Komu in kaj plačevati?

Komu in kaj plačevati?

Stanujem v večstanovanjski zgradbi, kjer se pred kratkim zamenjal upravnik, zgodba o zamenjavi pa se vleče kot jara kača in še sedaj ni končana.

Gre v glavnem takole:” Novi” upravnik trdi, da zbral podpise lastnikov stanovanj v 58% deležu zgradbe.Podpisov lastnikov, ki so podpisali pogodbo o upravljanju z “novim” upravnikom nismo ostali lastniki, ki pogodbe z “novim” nismo podpisali, videli nikoli, ker “novi” upravnik trdi, da je informacija zasebne narave in je ne namerava objavljati na oglasni deski.

“Stari” upravnik pa zatrjuje, da je on še vedno upravnik, ker razpolaga z določenimi dokumenti, ki dokazujejo, da so bili podpisi za zamenjavo upravnika zbrani nezakonito in tudi odpoved, ki jo je dobil s strani nadzornega odbora naj bi bila nezakonita.

Javni stanovanjski sklad, ki vodi register upravnikov, je izdal odločbo, v kateri navaja, da je “novi” vpisan kot novi upravnik,”stari” pa je izbrisan.
V odločbi je tudi odstavek, navajam:

“Upravni organ pojasnjuje,da skladno z zakonskimi določili izbris in vpis upravnika v register upravnikov stavb, ki ima zgolj deklaratorno naravo, ne vpliva na veljavnost pogodbe o opravljanju upravniških storitev.Prav tako se v upravnem postopku ne presoja načina odpovedi dotedanjemu upravniku in njene pravilnosti, ker je to predmet sodnega postostopka, kar izhaja tudi iz sodne prakse”Konec navedka.(Stara zgodba, nihče ni pristojen za nič)

V tej jari kači pa je še več faktorjev, za katere pa bi bilo res škoda vašega časa, čeprav bi verjetno vso zadevo predstavil bolj jasno.

Zanima pa me naslednje:

1.Ali Pogodba o medsebojnih razmerjih…….(ne vem točnega naziva), ki smo jo pred leti morali po zakonu skleniti vsi stanovalci še velja in če ne, kateri akt jo je nadomestil.
(Gre za to, da če omenjena pogodba še velja, je bila odpoved “staremu “upravniku najbrž res nezakonita)

2.Nadzorni odbor na oglasni deski poziva, naj vse račune “starega” upravnika zavračamo, noče pa enakega poziva razdeliti v nabiralnike stanovalcev, ki so to zahtevali.Ali je to dolžan storiti?

3.Oba upravnika seveda pošiljata račune, težava pa je v tem, da si očitno tudi javna podjetja niso na jasnem, kdo upravlja z našo hišo.Račun za odvoz smeti je dobil “novi”,vse ostale račune (energetika, elektrika,itd.)pa “stari”. Sam sem se odločil, da plačam vsakemu samo tisto, za kar je predložil račune na oglasni deski, stroške upravljanja pa “staremu” upravniku.
Ali bo v primeru, da se spor konča v korist”novega”ta lahko zahteval zamudne obresti za stroške upravljanja in kako bom lahko dobil vrnjen denar, če “stari”izgubi?

4.Komu plačati sredstva za Rezervni sklad, saj plačilo terjata oba?

5.Kakšne so pravne možnosti mene samega ( ali mogoče več nas) kot etažnega lastnika, da pri sodišču dosežem, da v postopku sodelujem kot stranka? Kaj s tem dosežem?

Ne vem, če je stiska stanovalcev komu mar, toda pravna država res obstoja samo za nekatere!!

Zahvaljujem se vam za odgovor in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

skupaj z ostalimi etažnimi lastniki ste se znašli v zares nezavidljivi situaciji. Žal vam glede na posredovane informacije lahko podam zgolj splošen odgovor v smislu navedbe in tolmačenja relevantnih predpisov.

Določitev upravnika je po določbah Stanovanjskega zakona in Pravilnika o upravljanju večstanovanjskih stavb posel rednega upravljanja, kar pomeni, da zanj zadošča večinsko soglasje etažnih lastnikov (več kot 50% solastniških deležev).
Pogodba o opravljanju upravniških storitev je sklenjena, ko jo podpišejo upravnik in zahtevana večina etažnih lastnikov (50% glede na solastniške deleže) in učinkuje tudi proti etažnim lastnikom, ki je niso podpisali. Vendar pa mora novi upravnik kopijo sklenjene pogodbe vročiti vsakemu etažnemu lastniku in jo ob sklenitvi objaviti na oglasni deski. Sklicevanje vašega upravnika na zasebno naravo listine je že po sami naravi stvari povsem neutemeljeno, saj je prav ta pogodba temelj, ki vzpostavlja mandatno razmerje med njim in vsemi etažnimi lastniki ter mu posledično podeljuje različna zakonska pooblastila. Ker vas sporna pogodba neposredno zadeva, ste vsekakor upravičeni seznaniti se z njo.

Če ima novi upravnik sklenjeno pogodbo o upravljanju z večinskim deležem lastnikov stanovanj v predmetni večstanovanjski hiši, poleg tega pa je bila pogodba predložena pristojnemu upravnemu organu, ki jo je registriral in štel za veljavno, so s tem prešla vsa materialnopravna upravičenja iz pogodbe nanj, vključno s pooblastili glede sprejemanja vaših plačil obveznosti na podlagi mesečnega obračuna in plačevanja obveznosti iz pogodb, sklenjenih s tretjimi osebami. Morebitno nezakonitost odpovedi pogodbe o upravljanju staremu in neveljavnost pogodbe, sklenjene z novim upravnikom bo namreč ugotovilo šele sodišče.
Sredstva za rezervni sklad in stroške upravljanja bi bilo tako pravilneje plačevati novemu upravniku, plačila ostalih tekočih obveznosti pa po predloženih računih dobaviteljev/ zunanjih izvajalcev storitev.

Lep pozdrav!

*********************************** EVA STROPNIK, univ. dipl. prav., Geovin, geodetske storitve in pravno svetovanje, V. Stropnik s.p., Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close