kriza v ameriki in naše banke
http://www.finance.si/203380 :
“Iskanje, katere naše banke imajo v bilancah strukturirane finančne instrumente (SFI) in koliko so zaradi njih izpostavljene, je povsem nesmotrno, saj gre za zelo skromne zneske, nižje od posojil za MBO Merkurja. Pasti so drugje.”
˝Glavna izpostavljenost naših bank zdaj izhaja iz klasičnih tveganj (kreditnih, tržnih oziroma obrestnih), saj bo zanje denar v tujini dražji in vse bolj omejen, ter zlasti iz velike prepletenosti bank z drugimi akterji finančnega trga, zlasti vzajemnimi skladi (VS) in zavarovalnicami.˝
Pozdravljeni!
Neposredno to ne na vpliva poslovanje banki v Sloveniji, niti na že odobrene kredite, posredno pa ECB in Banka Slovenije, zaostrujejo pogoje poslovanja bank. Za pričakovati je večjo previdnost bank pri kreditiranju in tudi v določenih primerih višanje marž.
Srečno!
Bančne marže/pribitke najbolj diktira konkurenca na lokalnem trgu, referenčno obrestno mero EURIBOR pa poleg evrske ključne obrestne mere še razmere na evropskih finančnih trgih. Če evropska finančna zakonodaja ne bo predpisala nekih posebnih zahtev glede kreditov, ne vidim posebnega razloga, da bi pribitki/marže pri nas rastli, dejstvo pa je, da ˝nategnejo˝ vsakogar, ki se jim pusti. Če je verjeti viru, potem naše banke niso bile hudo udeležene v ameriški krizi in torej ni razloga, da bi si popravljale rezultate z višjimi pribitki. Sicer pa tako ali tako najdejo način, da pokasirajo dodaten cent pri drugih storitvah.