Najdi forum

Krst

Midva sva našo malo krstila predvsem zaradi tega, ker jo želim vzgajat v kršanskem duhu in ceniti vrednote, ki jih pač ta vera zagovarja. Seveda na nek normalen način in ne da bo kak verski fanatik.
Jaz imam precej negativne izkušnje glede obiskovanja verouka v OŠ!
Bile smo 4 prijateljice in nobena ni hodila k verouku, jaz sem morala. Ko je bilo konec pouka so one skupaj šle domov, jaz sem morala k verouku v tisto mrzlo učilnico. Potem pa sama domov!
Tudi z župnikom se nisva najbolje razumela, ne vem zakaj že. Vem, da me je enkrat kregal, ker sem imela žvečilnega, enkrat sem klepetala in se mi je tako zameril, da nisem hotela več tja. V enem 5. razredu sem šla samo 3x in tako tudi piše v spričevalu!
No, ampak kar tam sem slišala, vem da ni bilo nič napačnega. Naš župnik je ogromno potoval in s seboj prinesel veliko zanimivosti, ki se jih spomnim še danes, recimo; da je Črno morje tako slano, da lahko ležiš v vodi in bereš časopis in še ogromno stvari, ki jih v šoli ne naučijo!
Spomnim se tudi, da smo veliko peli, gledali diapozitive …..
Če bi bila takrat bolj pametna, bi dobro poslušala in se kaj več naučila in ko gledam nazaj niti ni bilo tako hudo …
Pravzaprav ne vidim nobene neg. stvari, če otroka krstiš. Ko bo odrasel si lahko omisli tudi kakšno drugo verovanje, ne vem (budizem, hinduizem …..)!!

Zato, ker od šole ima dejansko neko korist, a ne ?
Brez verouka se da komot živet, brez šole pa ne.

Se strinjam.

Saj se da tudi brez glasbene šole ali športnih aktivnosti komot živet ,
a ne!?

Zakaj pa “silite” otroke športu , pa igranju klavirja , pa štrikanju, pa
kuharskim tečajem … ?

Ali mislite, da bodo nekoč kot Bojan Križaj ali Jamie Oliver ….:O)))

Navsezadnje je lahko zaradi verouka tudi papež , morda , nikoli ne veš:-)))

Črno morje ? si prepričana… hehehe… mrtvo, ne črno ! Si bolj slabo poslušala.

No, če je ženskega spola, naj si kariero rajši gradi v športu ali umetnosti.

saj ti vidiš razliko, torej jo prosim ti razloži….

tudi brez šole se da živet, jaz jih poznam kar nekaj ljudi tudi brez osnovne šole in nekateri celo bolje živijo not ti in jaz v materialnem smislu mislim…

ne vem zakaj sem morala hoditi v osnovno šolo 8 let in pol še v srednjo 4 leta in so me tako prikrajšali za otroško veselje. tisto kar sem se prej v 12 letih naučila!!! Smo na faksu v enemu letu v obladali in vzeli še veliko več snovi. Pri matematiki se snov zmeraj začne pri množicah (unija, presek) in tako naprej :))) Jaz se čutim sposobno in veliko drugihnormalnih ljudi tudi, da vso snov iz OŠ in srednje šole obvladamo v enem letu pri 19 letih…

V redu. Če se ti zdi verouk enako pomemben v življenju kot izobrazba ti ne bom več ugovarjala.

Naj ti povem le to: jaz nimam nobenih zakramentov in nikoli nisem bila niti pri maši in – ne moreš verjet – sploh mi nič ne fali ! Ne na zunaj, ne po obnašanju, po ničemer nisem slabša od vas, strastnih kristjanov !!! Ne kradem in ne ubijam !
Le da sem jaz vrednote in smernice v življenju (beri: vem kaj je prav in kaj narobe) pridobila brez cerkve, ki lahkovernost in zaupanje ljudi izkorišča v politične namene.

Da se razumemo: absolutno nič nimam proti veri. Vsak jo ima, celo jaz, le da ji drugače rečem in za tem ne stoji nobena institucija (in ne vsebuje nobenih pravljic o Kristusu). Sem pa zelo proti CERKVI KOT INSTITUCIJI zaradi že prej opisanih razlogov. In ravno ta cerkev “dela” takšne ljudi, ki potem na forumu solijo pamet v smislu kako zelo smo prikrajšali uboge otroke, ker jih nismo zapisali RKCju. Imejte svojo cerkev iz vaših razlogov, nam, ki nismo kristjani pa ni treba pridigat.

Oprosti, ampak ti se mi ne zdiš sposobna naredit OŠ v dvajsetih letih. Tvoje misli na to temo so prav neumne.

Nisem brala gornjih postov… mi nismo dali krstit, ker so mene v rani mladosti silili v verovanje in v obiske cerkve, zato se mi je uprlo. Nocem, da se upre tudi mojemu sinku.
Imam pa probleme, saj mi dedek tezi u tri k*…
Ne razumem, kako lahko en povprecno razgledan in izobrazen clovek verjame krscanskim zgodbicam…
Lep dan, Tejca

Nisem se mislilia oglasiti na to temo, ker se mi zdi popolnoma logično, da je vzgoja otroka izključno stvar staršev, s krstom vred, seveda.
Me je pa zbodlo tole:
“Ne razumem, kako lahko en povprecno razgledan in izobrazen clovek verjame krscanskim zgodbicam…”

Glede na to, da sem verna – katolik in čeprav je to povsem nebistveno, z visoko izobrazbo, se s takim poniževalnim in omalovažujočim pisanjem ne morem strinjati.

Kdo ti pa pridiga? kdo pa je rekel, da je tisti človek, ki ne hodi v cerkev slabši od tistega, ki hodi? V mojih besedah o tem ni bilo govora.

Svojega mišljenja in izjav ne pripisuj drugim! ( v tem primeru meni)

Vsak človek je osebnost zase torej ali je dobra ali je slaba ali pa vsakega malo, ne zavisi od tega ali oseba hodi v cerkev ali ne!

Pa lep pozdrav in tudi ti uživaj v svojih pravljicah o …. (hmmm tega pa nisi izdala, a se mogoče sramuješ?)

to so misli citronice…jaz jih samo povzemam :)))

Parv imaš! Ni mi uspelo v 20-ih letih narediti samo OŠ, ampak tudi srednjo šolo, pa fakulteto in celo magisterij :)))

Kaj je pa tebi uspelo narediti?

Leny odpusti Mamiteji, saj ne ve kaj govori…in tudi še kaj drugega ne razume.

Tole se bi pa težko lepše povedalo. Najin prvorojenec je tudi krščen, ker je krst temelj na katerem bova po svojih močeh s pomočjo botrov, duhovnika in drugih najinih vernih prijateljev in sorodnikov (predvsem z zgledom) fanta skušala vzgojiti v pokončnega kristjana in dobrega človeka, ki bo imel posluh za verne in neverne, ni važno.

Vidim, da je danes precej težje vzgajati k dobremu in sem prepričana, pa tudi moje izkušnje tako govorijo, da nam je in bo pri odraščanju otrok verska vzgoja v veliko pomoč.

Prav zato mi je žal za tiste, ki jim ni dana možnost verske vzgoje in izobrazbe ter marsičesa, kar je povezano z našo razvpito institucijo katoliško Cerkvijo, ker res zamujajo veliko lepega.

Se pa da tudi brez, seveda. Imam veliko dobrih kolegic in kolegov, ki niso imeli take priložnosti kot jaz, pa so zelo dobri ljudje in se krasno razumemo. Čutim pa, da bi jim dar vere odprl nova obzorja, za katera so prikrajšani. Ampak vera je res dar v pravem pomenu besede. Verouk ti ga ne more dati in le redkim je dan pri polnoletnosti brez vsakega poprejšnjega srečanja z njo.

In žal, velikim je tudi krst in verouk ni mogel dati.

Spoštovanje do neenako mislečega pa je točka, na kateri se bomo srečali verni in neverni, izobraženi in neizobraženi, muslimani, kristjani in budisti, pa še kdo.

Super napisano!

Vsak dan se Bogu zahvaljujem za milost, da mi je bilo dano prejeti dar vere, za starše, ki so me tako vzgojili. S to “doto” mi je bila močno olajšana pot v življenju in starejša ko sem, bolj sem jim hvaležna.
Tebi Minni in tebi Pitka se pa zahvaljujem za lepo povedane resnice.
Vsem lep pozdrav!

Tepka, duhovit poskus norčevanja iz mojega posta, samo logiko si žal pozabila vklopit vmes.

Osnova šola ima vsega skupaj (no različno glede na osem/devetletko, izbirne) od začetka do kona okoli petnajst predmetov, kakšnih sedem se jih odveleče v srednjo šolo, kjer jih dobiš še kakšne pet.
Torej recimo dvanajst predmetov proti enemu – za naučit se v enem letu snov, pri večini za dvanajst let nazaj, manjšini štiri. Razen če trdiš, da imaš IQ 200, je tvoja primerjava navaden bullshit.

samo 1 komentar:
a kr. vera ne uci nekaj takega kot … nastavi se levega …
in potrpi, saj bo na drugem svetu bolje?

pa naj mi kdo podrobneje razlozi, kako je s tem,

pa druga stvar: ce se clovek pokori na smrtni postelji, vse mu bode oprosceno. zatorej …

mene pa moti, da se govori o tem, kako krscanska vzgoja dela bolj postene ljudi. zal iz mojih izkusenj cesa takega ne morem potrditi.

dobrota in postenost in morala se gojijo doma in cloveka spremljajo v nadaljnem zivljenju, pa naj hodi k verouku ali pa morda ta cas prezivi v glasbeni soli.
tudi glasba je hrana za duso, mar ne?

New Report

Close