Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kupiti očala ali se še malo truditi brez?

Kupiti očala ali se še malo truditi brez?

Kot nekdo, ki jo je imel, ti povem, da ti ne verjamem. S tako dioptrijo si slep, svet je v megli. Biti brez očal je skrajno neprijetno in povzroča glavobole. V hiši ni treba videt samo štrikarije in kuharije, ampak verjetno tudi ljudi in predmete na razdalji?
Imate pa prav glede starostne dioptrije. Ko greš enkrat na očala, se vid drastično poslabša. In okulisti po mojem prehitro predpišejo očala. Jaz sem jih zavrnila, ker se še ne dam. Ampak to so starostne spremembe, ne prirojene.
[/quote]

Tole je pa bosa. Skoraj slepa z -5? Ne bo držalo. Res na daleč ne vidim, na daleč ne ločim spola, ne prepoznam ostro prometa, skratka na daleč imam predmete zlepljene skupaj, ljudje se izgubijo, nimam občutka globine in daljave. Res deluje kot megla, a opazim velike predmete in razločim barve. Zelo na daleč vidim samo obrise. Skoraj normalno pa vidim okoli sebe, npr cesto, vem kaj do drevesa, hiše, opazim ljudi okoli sebe, prepoznam predmete, čeprav slika ni ostra. Berem pa od nekdaj brez očal. Ni se mi še zgodilo, da v hiši ne bi prepoznala domačih, zunaj, kjer je vse dlje, je drugače seveda.
Vidiš, jaz sem se tako navadila brez očal, da določene stvari prepoznam že po občutku in sem tudi brez očal popolnoma neodvisna. Glavobolov nimam.

Tole je pa bosa. Skoraj slepa z -5? Ne bo držalo. Res na daleč ne vidim, na daleč ne ločim spola, ne prepoznam ostro prometa, skratka na daleč imam predmete zlepljene skupaj, ljudje se izgubijo, nimam občutka globine in daljave. Res deluje kot megla, a opazim velike predmete in razločim barve. Zelo na daleč vidim samo obrise. Skoraj normalno pa vidim okoli sebe, npr cesto, vem kaj do drevesa, hiše, opazim ljudi okoli sebe, prepoznam predmete, čeprav slika ni ostra. Berem pa od nekdaj brez očal. Ni se mi še zgodilo, da v hiši ne bi prepoznala domačih, zunaj, kjer je vse dlje, je drugače seveda.
Vidiš, jaz sem se tako navadila brez očal, da določene stvari prepoznam že po občutku in sem tudi brez očal popolnoma neodvisna. Glavobolov nimam.
[/quote]
Ti si slepa, samo si navajena na to, da pač stvari ne vidiš jasno. Nisi vajena, da se da dejansko videti dobro tudi oddaljene stvari. Da normalni vidijo precej bolje. Vse ok do takrat, ko ne voziš brez očal.


Ti si slepa, samo si navajena na to, da pač stvari ne vidiš jasno. Nisi vajena, da se da dejansko videti dobro tudi oddaljene stvari. Da normalni vidijo precej bolje. Vse ok do takrat, ko ne voziš brez očal.
[/quote]
Pa seveda, normalno, da niti pod razno ne vidim jasno in ostro.
Odgovarjala sem na post, ki trdi, da se ne da brati in pomivati posode brez očal in da ne prepoznaš moža v sobi.
Logično pa se morem primerjati z nekom z ostrim vidom in se niti ne.
Kje piše, da vozim brez očal? Samo odgovarjam nanesmiselne trditve.

Tole je pa bosa. Skoraj slepa z -5? Ne bo držalo. Res na daleč ne vidim, na daleč ne ločim spola, ne prepoznam ostro prometa, skratka na daleč imam predmete zlepljene skupaj, ljudje se izgubijo, nimam občutka globine in daljave. Res deluje kot megla, a opazim velike predmete in razločim barve. Zelo na daleč vidim samo obrise. Skoraj normalno pa vidim okoli sebe, npr cesto, vem kaj do drevesa, hiše, opazim ljudi okoli sebe, prepoznam predmete, čeprav slika ni ostra. Berem pa od nekdaj brez očal. Ni se mi še zgodilo, da v hiši ne bi prepoznala domačih, zunaj, kjer je vse dlje, je drugače seveda.
Vidiš, jaz sem se tako navadila brez očal, da določene stvari prepoznam že po občutku in sem tudi brez očal popolnoma neodvisna. Glavobolov nimam.
[/quote]

Slepota je bilo seveda mišljeno karirikano. Če ne vidim obrazne mimike, če vidim stvari samo v obrisih, sem brez očal tako rekoč slepa. Nisem pa seveda dobesedno slepa. Če lahko ti tako funkcioniraš v domačem okolju, kapo dol. Meni bi bila to mora. In v čem je smisel? Saj se v odrasli dobi dioptrija ne spreminja več. Jaz sem imela od konca najstniških let do 45 enako dioptrijo. Zakaj se mučiš? Jaz sem imela drugače tudi leče, ki jih ne moreš jemati ven in noter vsakih par ur.


Pa seveda, normalno, da niti pod razno ne vidim jasno in ostro.
Odgovarjala sem na post, ki trdi, da se ne da brati in pomivati posode brez očal in da ne prepoznaš moža v sobi.
Logično pa se morem primerjati z nekom z ostrim vidom in se niti ne.
Kje piše, da vozim brez očal? Samo odgovarjam nanesmiselne trditve.
[/quote]

Ne polagaj mi v besed v usta, ker tega nikoli nisem rekla.

Očala sem dobila pri 13-ih, ko sem se tako trudila videti na tablo, da sem fasala totalno gadne glavobole. Izmerjena dioptrija -1,0, vendar sem dobila očala z dioptrijo -0,75. Razlaga je bila v smislu, da je fajn pustiti očem, da vseeno delajo.
Dioptrija se je rapidno povečala v obdobju dveh let, ko sem se trudila funkcionirati brez očal (na -2,5).
Saj, po eni strani zanimivo, ko se naučiš gledati tudi drugače – ker ne vidiš obrazov, postaneš bolj pozoren na hojo, gestikulacij, držo… Pa vsem lahko povsem iskreno rečeš, da res ne vidiš tistega gromozanskega mozolja ali ureznine od britja… 😉
V glavnem, odkar spet nosim očala, zdaj že vsaj 8 let stagnira na -2,75.
Če počnem stvari, pri katerih moram gledati od blizu, jih snamem – itak me motijo, ker ne morem zares fokusirati pogleda.

_____________________________________________________________________________________________________________ V hitlerjanskih zadnjih sobah gostiln spet udarjajo drug po drugem, ti majhni rodovi na povodcih...

Počakajte trenutek o čem govorite?

Ko sem jaz bila v OŠ, se je reklo, da biti kratkoviden pomeni, da dobro vidiš blizu brati in slabo vidiš daleč!

Bit daljnoviden pa pomeni, da vidiš daleč in ne vidiš blizu brati!

Razčistite kako je to zdaj. Ker sicer so te razlage in pisanja nerazumljiva.

Še vedno je tako.

To, da ne moreš fokusirat pogleda na blizu s svojimi očali je znak starostne slabovidnosti. 🙂
Prej si to najbrž lahko počela, a ne?
No, meni še ratuje zaenkrat (imam -2.50 in cilindre). Saj vidim tudi brez, samo mi je malo bolj zoprno zaradi cilindrov.

To, da ne moreš fokusirat pogleda na blizu s svojimi očali je znak starostne slabovidnosti. 🙂
Prej si to najbrž lahko počela, a ne?
No, meni še ratuje zaenkrat (imam -2.50 in cilindre). Saj vidim tudi brez, samo mi je malo bolj zoprno zaradi cilindrov.
[/quote]
Ne, z očali za na daleč mi je že ves čas moteče gledati drobne stvari od blizu.
Jih imam večino časa gor, ampak jih dam dol, ko dlje časa berem, recimo, ali rišem, pišem… Slej ko prej pač postanejo moteča.
Tisti fokus je bolj vezan na tiste res drobne stvari, recimo vdevanje niti v šivanko. Ni šans, da me očala pri tem ne bi motila. Že od nekdaj.

_____________________________________________________________________________________________________________ V hitlerjanskih zadnjih sobah gostiln spet udarjajo drug po drugem, ti majhni rodovi na povodcih...

New Report

Close