Najdi forum

Splash Forum Arhiv Knjižni molji in pravopis latovščina

latovščina

ne vem, kako govorijo v Latviji, ampak če imajo svoj jezik, je to latovščina? Ne morem pogruntati drugega izraza. Hecno, ne?

Pravzaprav bi bilo hecno, če bi res bila latovščina. Pa je seveda latvijščina. In, ja, imajo svoj jezik, latvijski jezik. LPM

Od vedno me zanima, zakaj Slovenci nimamo slovenijščine. In zakaj smo Slovenci in ne Slovenijci?

Pa zakaj smo tudi Slovenčki in Slovenceljni??

Slovenčki, Slovenceljni – zame izredno moteče smešenje sonarodnjakov pa naj bomo oz. bodo taki ali drugačni. Zanima me, če imajo tudi drugi narodi
kakšna taka nova imena zase? Npr. Hrvatje, Srbi? Ne verjamem, so zelo samozavestni in ponosni na svoj narod. Nekaterim od nas očitno manjka samozavesti; vsaj jaz si tako razlagam uporabo teh “slovenceljnov in slovenčkov”. Kaj menite?

Hm, vsaj enega od teh dveh vzdevkov je “iznašel” človek, ki je zelo samozavesten in ponosen, očitno celo preveč za svoje (slovensko) okolje, zlasti pa zna razmišljati s svojo glavo. Mislim, da tisti, ki uporabljajo take vzdevke, hočejo s tem ravno opozariti na dejstvo – ki jih moti – da s(m)o Slovenci zelo nesamozavestni, kar vodi v frustracije, te pa pogosto v nestrpnost …
Najbolj samozavestni narodi (npr. Francozi) so tudi najbolj kritični do sebe!
Kam pa vodi nesamokritična samozavest, pa smo na zelo krut način že videli pri naših bivših “bratih”, pa tudi Američani so tu nekje.

Ne bi se povsem strinjala s teboj Mirko. Tisti oz. tista, ki je izumil(a) slovenclja je s tem ubral napačno pot, da nam pokaže kako nesamozavestni smo Slovenci. Večina ljudi je razumela ta vzdevek kot žaljivko in jo vedno uporabljajo samo za drugega, sebe izvzemajo, čeprav pri njeni uporabi govorijo v prvi osebi. Tako s tem vzdevkom ni dosegel svojega namena, namreč, da bi nas dvignil iz naše majhnosti temveč nas je še pomanjšal, ker se sramotimo s prepiri..
Nesamokritične samozavesti pa mislim, da Slovenci nismo sposobni, ker nismo bojevit narod, kot so naši bivši “bratje” ampak vedno želimo doseči svoje cilje na miroljuben način. Razen ko nam res “prekipi” in ne vidimo drugega izhoda, kot je bilo v primeru zadnje vojne.
Hvala za tvoje razmišljanje.

No, seveda, noben vzdevek ne bo prinesel kakšne masovne epohalne spremembe … vzdevki so običajno mišljeni ironično in so bolj izraz nemoči kot pa kaj drugega.
Malce me je pa zmotil drugi del tvojega razmišljanja, ki temelji na nekaterih stereotipih, ki jih imamo Slovenci o sebi. Te stereotipe smo prav nedavno zelo učinkovito sami demantirali oziroma presegli. Ja, smo zelo bojevit narod, samo najti moramo nasprotnika, za katerega menimo da smo mu kos … Če bi mi bili npr. Američani, bi bilo na svetu še mnogo, mnogo huje, kot je!

Slovenceljne je “izumila” ena najpametrnejših in ohinsploh dam – Svetlana Makarovič. Že kar nekaj časa nazaj. In ni bilo čisto nič pohvalno….

osat napisal:

> Slovenceljne je “izumila” ena najpametrnejših in ohinsploh dam
> – Svetlana Makarovič. Že kar nekaj časa nazaj. In ni bilo čisto
> nič pohvalno….

Slovenčke je naredila pa Vesna Godina … ki je, mimogrede rečeno, sploh in oh ne morem brati.

Za jezik latvijcev rečemo latvijščina. Če bi govorili latovščina bi bila to velika napaka!

Latovščina je star slovenski izraz za nekoga, ki govori nerazumljiv jezik, oziroma, da govori nejasno, takemu so rekli, da govori latovščino.

V slovarju piše takole;

1. jezikovno mešana, nerazumljiva
govorica: latovščina kramarjev v
pristanišču / slabš. pisateljeva nabrekla
latovščina jezik, stil // posebna, drugim
ljudem nerazumljiva tipična govorica
potepuhov, tatov: latovščina pariškega
podzemlja // redko govorica posameznih
poklicev, skupin; žargon: poslovna,
vojaška latovščina

2. govorica, nastala z dostavljanjem,
prestavljanjem zlogov: šolarji so se
pogovarjali v latovščini

Latovščina je lahko posebna govorica za katero je značilno, da dodajamo zloge kot naprimer zlog “la”. Tu je en primer;

danes je petek = ladalanes laje lapelatek

New Report

Close