Najdi forum

Splash Forum Arhiv Finance in kriptovalute “Le redki vzajemni skladi upravičijo pričakovanja”

“Le redki vzajemni skladi upravičijo pričakovanja”

Potrošniki se pri odločanju o dolgoročni naložbi soočajo z nepregledno množico vzajemnih skladov. Da bi potrošnikom olajšali informirano odločitev, so v Zvezi potrošnikov Slovenije razvili spletni primerjalnik uspešnosti vzajemnih skladov, ki je objavljen na spletni strani http://www.zps.si. Primerjava je pokazala, da le redki vzajemni skladi realizirajo rast, ki je večja od rasti trga na katerega vlagajo.

Potrošniki, ki želijo dolgoročno varčevati in so za uspeh svoje naložbe pripravljeni tudi tvegati, se pri izbiri primernega vzajemnega sklada srečujejo z vse bolj raznoliko ponudbo, vsak ponudnik pa hvali kvaliteto svojega upravljanja skladov. Nepristranskih informacij o tem, kakšen tip sklada vključiti v svojo naložbeno košarico in katerega ponudnika izbrati, primanjkuje. Ker je uspešnost naložbe zelo odvisna od informirane izbire, je odločitev neprimerno prepustiti ponudniku, saj ta stremi za čim večjimi dobički.

Zato so v ZPS v sodelovanju z nemško potrošniško organizacijo Stiftung Warentest izdelali primerjalnik, ki ocenjuje uspešnost skladov v aktivnem upravljanju s pomočjo primerjave z gibanjem indeksov trgov, na katerih ti skladi investirajo. Tako lahko potrošnik preveri, kateri sklad se je v preteklih 5 letih v svoji kategoriji najbolj izkazal. Če je bila v času borznih vzponov in padcev naložbena strategija upravljavcev sklada uspešna, je namreč zelo verjetno, da se bodo dobro izkazali tudi v prihodnosti. Dobra ocena sklada na podlagi preteklih donosov seveda ni zagotovilo, da bo sklad tudi v prihodnosti beležil pozitivno rast, poudarjajo v ZPS.

Primerjava vzajemnih skladov je pokazala, da potrošniki ponudnikom pogosto plačujejo drage provizije za sklade, ki so vse prej kot uspešni. Le redki skladi so se izkazali kot uspešnejši od trga na katerega vlagajo. V ZPS ocenjujejo sklade, ki so za povprečnega potrošnika v strukturi njegove naložbene košarice najpomembnejši. Najuspešnejši skladi v glavnih kategorijah po podatkih iz meseca maja so:

[list]
[*] Delniški skladi: svet – PSP Živa
[*] Delniški skladi: dežele v razvoju, svet – Raiffeisen EmergingMkts Aktien
[*] Delniški skladi: Evropa – Allianz RCM Europe Eq Growth
[*] Delniški skladi: Azija Pacifik – VB Pacific Invest A
[*] Obvezniški skladi: evro – Pioneer Fds (A) Euro Gov Bond [/list]

V ZPS so ugotovili, da na trgu obstaja množica skladov, ki za povprečnega potrošnika, ki varčuje za starost, niso zelo primerni. »Ponudniki vzajemne sklade tržijo kot potovanja v eksotične dežele, pri veliko skladih pa gre za trendovske produkte, ki so primerni kvečjemu za dobre poznavalce naložb. Ugotavljamo tudi, da obstaja veliko skladov s povsem nedorečeno naložbeno strategijo, s katerimi potrošnik dejansko kupuje »mačka v žaklju«, pravi Boštjan Krisper, finančni svetovalec v ZPS.

Pred odločitvijo o primernih skladih za naložbeno košarico pa mora potrošnik najprej dobro razmisliti o svojih naložbenih ciljih in odnosu do tveganja, ter tako določiti primerno strukturo svoje naložbene košarice, poudarjajo v ZPS. »Šele potem, ko smo se odločili o primernem razmerju med delnicami in obveznicami v naši košarici, začnimo razmišljati o primernih trgih za naložbo. Potrošnik, ki bi rad redno varčeval v manjših zneskih, naj se osredotoči na sklade, ki vlagajo v svetovne delnice razvitih držav in v evrske obveznice, doda pa jim lahko manjši delež skladov, ki vlagajo v svetovne delnice držav v razvoju. Pred odločitvijo naj preveri naložbeno strategijo posameznega sklada. Razni zelo specializirani skladi so praviloma povsem odveč«, svetuje Boštjan Krisper.

V ZPS tudi z razočaranjem ugotavljajo, da v Sloveniji praktično ni ponudbe indeksnih skladov, ki je v tujini zelo razširjena. Ti skladi sledijo tržnim indeksom in zato nimajo lastne naložbene politike, posledično pa so praviloma veliko cenejši. Ker večina skladov v aktivnem upravljanju ne uspe doseči večje rasti od trga, na katerega vlagajo, so indeksni skladi zelo smiselna izbira. Zelo verjetno so vzrok za tako borno ponudbo teh skladov pri nas prav manjši zaslužki ponudnikov, menijo v ZPS.

Podrobnejše informacije preberite na spletni strani [b][i]Zveze potrošnikov Slovenije[/i][/b]

[youtube]abqZU5OVkKk[/youtube] Nikoli obupati 5 sekund pred čudežem ( Maginja Blinkita)

Večina slovenskih borznih hiš trži tudi tuje indeksne sklade.

New Report

Close