letni dopust (sobotno delo)
Pozdravljeni,
na kratko o problematiki:
En teden je delovni urnik od 8. do 16., torej 40 ur, naslednji teden je urnik od 10. do 18. ure (pon-čet), petek od 14.30 do 18.30 (pet), sobota od 8. do 12. ure, torej 40 ur, vsaka druga sobota je delovna. Ali smo po zakonu o delovnih razmerjih upravičeni do dodatnih dni pri letnem dopustu? Kako se obravnava sobote?
Kljub temu, da tedensko zajema urnik 40 ur, je vsaka druga sobota delovna, torej vsak drugi teden 6-dnevni nastop na delovno mesto. Prosim za malo natančnejšo razlago 159. člena ZDR oz. v praktičnem primeru, kako bi aplicirali člen glede na našo razporeditev urnika.
Lep pozdrav in hvala za povratno informacijo.
Prvi odstavek člena, ki ga citirate, pravi, da ima delavec pravico do najmanj štirih tednov letnega dopusta ne glede na to, ali dela polni ali krajši delovni čas. To določbo zakon konkretizira z določilom, da je konkretno število dni dopusta odvisno od razporeditve delovnih dni v tednu za posameznega delavca.
To določilo pomeni ravno to, da če delavec dela pet dni v tednu, znaša njegov dopust 4 tedne krat 5 dni = 20 dni. Če pa so delovne vse sobote (če ima delavec torej 6-dnevni tednik), znaša njegov dopust 4 tedne krat 6 dni = 24 dni. V vašem primeru, če prav razumem, delate vsako drugo soboto, torej znaša vaš dopust 4 tedne krat 5 dni plus obe soboti v mesecu, torej skupaj 22 dni. Dopust se namreč odmerja in izrablja v dnevih, ne v urah, zato ni pomembno, da v bistvu vsak teden delate po 40 ur, ampak je pomembna razporeditev teh ur na dneve. Ker je pri vas dvakrat v mesecu razporejen na 6 dni v tednu, vama zaradi tega pripadata dodatna dva dneva dopusta.
Lep pozdrav,
Katarina
Spoštovani,
zahvaljujem se vam za obrazložitev. Pozabila pa sem poudariti, da se govori o negospodarstvu, če to kaj spremeni, poleg tega pa specifika delovnega mesta ne predvideva sobotnega dela v npr. poletnih mesecih, ko je dejavnost okrnjena že zaradi narave izvajanja. V teh mesecih (julij, avgust je kolektivni dopust, september) navadno skrajšamo uradne ure na 8. do 16., tako skupno opravimo vedno 40 ur, brez sobot v teh mesecih.
Ali to spremeni dejstva navedena v vašem odgovoru? Resnično nam veliko pomeni, da se na delodajalca obrnemo z vsemi znanimi dejstvi, zato smo vam zelo hvaležni za pomoč.
Navedene zakonske določbe veljajo tudi za negospodarstvo. Glede sistema določanja posameznih dni je pa bistvo v tem, da se izenači možnost vseh delavcev za dopust, ne glede na to, koliko dni v tednu delajo. Po določbi 4. odstavka 160. člena ZDR se kot dan letnega dopusta šteje vsak delovni dan, ki je po razporeditvi delovnega časa pri delodajalcu za posameznega delavca določen kot delovni dan. Če je torej sobota določena kot delovni dan (konkretno za posameznika, ne na splošno!), se mora ustrezno povečati število dni dopusta.
Težava v vašem primeru je, da očitno ne velja enak sistem celo leto. Moja zgoraj opisana formula bi veljala, če bi celo leto delali vsako drugo soboto. Ker pa temu ni tako, je vprašanje bolj zapleteno, saj predpisi ne dajejo jasnega odgovora. Dejstvo pa je, da imate pretežni del leta dva tedna v mesecu 6-dnevni tednik, tako da se mora vaše konkretno število dni letnega dopusta temu prilagoditi in to naj bo glavni argument pri pogajanjih z delodajalcem. Če ta režim velja vsaj pol leta, po mojem mnenju lahko zahtevate vsaj en dodatni dan.
Opozarjam pa še na nekaj: posamezne panožne kolektivne pogodbe imajo lahko te določbe drugače konkretneje izvedene. Taka je npr. Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Odgovor na vaše vprašanje je torej lahko odvisen tudi od tega, kako to področje ureja kolektivna pogodba, ki velja za vašega delodajalca.
Lep pozdrav,
Katarina
pozdravljeni,
prosim za pomoč, 19 let delam v gostinstvu,5dni popoldan(16-23),ter šest dni dopoldan(6,30-13,30),to je vsak drugi teden je delavna sobota,sem vodja gostinstva z 5 stopnjo izobrazbe in dvema hčerama (12 in 17 let),zanima me koliko dopusta mi pripada po splošni kolektivni pogodbi ,glede na dve delovni soboti v mesecu, leta zaposlitve,izobrazbo,otroke,sobotno delo(koliko se obračunava),prav tako koliko % se več plača praznično delo(novo leto…) .najlepša hvala.
anteja
Pozdravljeni,
delodajalec Vas je dolžan najkasneje do 31. marca pisno obvestiti o odmeri letnega dopusta za tekoče koledarsko leto; v kolikor Vas ni obvestil, ga k temu pozovite.
Če pa Vas je o tem obvestil in želite zgolj preveriti, ali je njegov izračun pravilen, gre za stvar matematike – Kolektivna pogodba dejavnosti gostinstva in turizma Slovenije določa, kaj vse in na kakšen način vpliva na število dni letnega dopusta; bodite pozorni, ker omenjena pogodba ne velja v celoti, saj je prišlo do njene odpovedi s strani Združenja delodajalcev Slovenije – Sekcija za gostinstvo in Turistično gostinska zbornica pri Gospodarski zbornici Slovenije.
Pozdravljeni
Sem redno zaposlen, delam od pon. – pet. od 6:00 – 14:00. Zraven obiskujem šolo ki traja od pon. – pet. od 16:00 – 20:00. Sobota in nedelja sta edina dneva v tednu, ki jih lahko porabim za samoučenje. Zanima me kako je z delovnim sobotam v takem primeru, če se delavec zraven še šola.
Lep pozdrav!
Forum je zaprt za komentiranje.