Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Mačke – zna kdo razložit?

Mačke – zna kdo razložit?

Kdor pozna malo psihologijo mačk, mi zna mogoče razložiti, zakaj mačke počnejo to:

ko hodim, se mi postavlja direktno pred noge, vsakič ko naredim korak. In jo skoraj pohodim, včasih ne opazim in brcnem, ampak to je ne odvrne od tega. Greva skupaj proti kuhinji, da ji dam hrano, in ona to počne, namesto da bi bilo v njenem interesu, da prideva čim prej tja. Včasih pa zaradi tega skoraj padem, če se mi prikrade pred noge.

Potem tole: igračke, miške, ki jih kupim, niso zanimive. Igra se najraje s tsito plastificirano žičko, ki pride pri recimo riževih vafljih, taka bela tanka. Malo zvita žička, s tem se podi ure in ure po hiši in se igra. S tem, da je stara 3 leta in naj bi bila odrasla:). Je tako simpatično jo gledat:)

navezana nate in te asocira s hrano, sledi nogam.

Tko kot je nekdo že napisal je navezana nate. Pri meni je isto, čeprav je še mlad muc. Ja pač rada te ima 🙂

Res je, mucka te ima rada. Zato se ti “nastavlja” in postavlja pred noge. Občutek ima, da skupaj gresta v isto smer in to ji je všeč. Rada hodi skupaj s tabo.

Glede igrač: mačke so samosvoje, rade si izberejo neko igračko, ki ni nujno tista, ki smo jo mi kupili zanjo. Muca ima pač čisto svoj okus in si sama izbere, kar ji paše za igrat. Saj so tudi pri hrani samosvoje, prav tako pri crkljanju (mačka se crklja, kadar SAMA hoče, ne takrat, ko bi mi to radi).

Bodo vesela, da imaš muco, ki te ima rada:)) To, da te “zasleduje” je znak njene navezanosti.

Naša je kar starejša od tvoje in se še vedno zelo rada igra, ko jo prime. Všeč so ji “rumenjaki” od kinder jajčk, če dam notri še kako malenkost, da malo škreblja, toliko bolje. Pa seveda tudi druge igračke.

Hvala vsem za odgovore, vesela sem jih:) A to je znak ljubezni, super:)) Saj kaže to tudi drugače, ampak zdaj, ko to vem, me ne bo več motilo.

Tudi igranje je zelo prijetno opzaovat, ali pa že samo zvok, glede na to, da sem sama in imam samo to mucko, ta občutek, da je še nekdo v hiši. Mucka mi da ogromno.

Hvala tudi za idejo o kinder jajčku, bom poskusila, če ji bo všeč. Pa če ima kdo še kakšno:)

Jaz našemu mačkonu zavežem kakšno elastiko na za stol, da potem binglja dol in se rad igra s tem. Tudi jaz sem mu že kupila mehke žogice, razne miške, ampak igra se pa s tem, kar sam najde, pa tudi, če mi svinčnik pade na tla, ga potem brca sem in tja:)) Včasih se igra tudi s tisto palico, ki ima na koncu privezano oz. prilepljeno nekakšno “perje”, to mu držim v zrak in maham s palico, pa je ves zmešan:)) Skače v luft, da kar salte dela.
Moj izkazuje ljubezen tudi tako, da pride v naročje in se pusti crkljati, ko gledam TV, včasih, ko me zmanjka pred TV-jem in zadremam, pa pride čisto zraven moje glave in mi začne gristi lase:)))
Verjamem, da ti mačka veliko da in želim ti še veliko lepih dni z njo!

Jaaaa, svinčnike ima tudi moja rada. Če je kakšen bolj na robu mize, ga zbeza na tla in se potem igra z njim. Pa tudi druge predmete si zbeza, tako da je treba kar pazit, kaj puščam na dosegu mucke. Tudi meni rada zleze v naročje, ko sem na kavču, in neutrudno prede:)

Hvala enako:)

Avtorica, vidim, da imaš zelo rada živali in one tebe. Jaz bi ti pa priporočala, da posvojiš še eno muco. Boš videla, kakšno veselje ti bosta naredili. K nam se je tako zatekla očitno zavržena muca. Nismo je imeli namena obdržati, ker smo že imeli svojo, pa ko smo videli, kako uživata obe v družbi drug druge, je bilo jasno, da morata biti skupaj.

Predlagam ti, da malo povprašaš po zavetiščih in izbereš podobno staro muco kot je tvoja in s podobnim značajem, ti bodo tam tudi znali svetovati.
Boš videla, da ti ne bo žal, stroški pa tudi niso toliko višji.

Pa še dolgčas jima ne bo, ko si odsotna.

Mački ne kupuj igračk. Saj se lahko igrajo tudi s stvarmi, ki niso uradno “igračka”.

Meni se je pa enkrat na sprehodu zgodilo, da je ena zelo mlada mucka (ne moja) hodila ves čas ob meni in se naslanjala na mojo nogo. Ko sem se usedla na klopco, je bila poleg mene. Sem jo že hotela domov vzeti, pa je mimo prišel pes, zalajal, in jo prepodil stran. Kasneje je več nisem videla. Kaj pa to njeno obnašanje pomeni?

To je znana mačja spretnost, ki se ji reče “hoja tik pred nogami” 🙂 vse moje to obvladajo do popolnosti 🙂

že leta in leta pasjeljubci. Sedaj imamo prvič poleg psa tudi mucko iz zavetišča. Pravi srček, komaj pridem do kuhinje, ker se mi plete v koraku.
Tudi mi smo ji kupili igračke, pa nič. Sem pa zadnjič lepila Mercatorjeve nalepke,
že tako so majhne, kako mi je pomagala lepit, s tačko je lovila zdaj nalepko, zadaj
tisti listek, komaj sem dokončala.Neverjetna je..

Po mojem mnenju je šlo za mucko brez lastnikov. Škoda, da je nisi vzela domov. No, sicer obstaja tudi možnost, da je bila mucka od kod doma in je malo zavandrala, ampak ponavadi ljubitelji in lastniki mačk le-teh ne spuščajo ven. Mucka se ti je tiščala ob nogo, ker te je hotela zamarkirati s svojim vonjem oz. te je hotela “označiti”, ker si ji bila všeč:)) Morda je upala, da jo boš vzela s sabo. Upam, da je bilo z njo vse v redu.
Mački se motajo okrog naših nog, ker nas označijo in to naj bi pomenilo, da smo njihova lastnina:)) Nekoč sem bila na obisku pri kolegici iz službe, ki ima mačkico. Res je bila simpatična in prijazna mucka, motala se mi je okrog kavbojk, ko sem sedla na kavč, pa sem jo imela takoj v naročju! Ampak, da bi videli, kakšne je potem doma zganjal moj mačkon! Bila sem označena z vonjem neke tuje mačkice in me je celo prevohal, dlaka pa se mu je kar naježila! Nič mu ni bilo prav:)))

Tudi mene so mačke naučile, da je kupovanje igračk potrata denarja, ko pa je super zabaven že kostanj, oreh, arašid, ki je pomotoma pristal na tleh, ali pa recimo zaprta pistacija…
Prijateljičin maček recimo ne pali na žogice in podobne stvari, ampak na vrvice, ki jih, ko jih počasi vlečeš stran od njega, kao čisto ležerno opazuje, ko mu izginejo izpred oči (za zid, kavč, fotelj), je pa kot raketa, včasih je prehiter, da bi zvozil ovinek… 🙂

_____________________________________________________________________________________________________________ V hitlerjanskih zadnjih sobah gostiln spet udarjajo drug po drugem, ti majhni rodovi na povodcih...

Zadnjič sem brala neko raziskavo, da smo ljubitelji mačk bolj inteligentni od ljubiteljev psov.

Ker imam raje muce kot pse, se s tem kar strinjam. :)))

Evo. Naša popolnoma enako kot tvoja, avtorica. Če je ne opaziš celo sede na stopalo noge. Naslednja faza je glasno mijavkanje. To dela večina dneva. Igračke-enako. Najraje se igra z plastično palčko od vrtalk.

Po mojem mnenju je šlo za mucko brez lastnikov. Škoda, da je nisi vzela domov. No, sicer obstaja tudi možnost, da je bila mucka od kod doma in je malo zavandrala, ampak ponavadi ljubitelji in lastniki mačk le-teh ne spuščajo ven. Mucka se ti je tiščala ob nogo, ker te je hotela zamarkirati s svojim vonjem oz. te je hotela “označiti”, ker si ji bila všeč:)) Morda je upala, da jo boš vzela s sabo. Upam, da je bilo z njo vse v redu.
Mački se motajo okrog naših nog, ker nas označijo in to naj bi pomenilo, da smo njihova lastnina:)) Nekoč sem bila na obisku pri kolegici iz službe, ki ima mačkico. Res je bila simpatična in prijazna mucka, motala se mi je okrog kavbojk, ko sem sedla na kavč, pa sem jo imela takoj v naročju! Ampak, da bi videli, kakšne je potem doma zganjal moj mačkon! Bila sem označena z vonjem neke tuje mačkice in me je celo prevohal, dlaka pa se mu je kar naježila! Nič mu ni bilo prav:)))[/quote]
Če je bil mačkica brez lastnika, je imela očitno z ljudmi same dobre izkušnje, da si je upala priti do nje, čeprav je ni poznala… Težko verjamem, da bi bila mačka, nevajena crkljanja, tako zaupljiva…

_____________________________________________________________________________________________________________ V hitlerjanskih zadnjih sobah gostiln spet udarjajo drug po drugem, ti majhni rodovi na povodcih...


Itak, Google rad poskrbi za potrditev naših iskalnih nizov.

_____________________________________________________________________________________________________________ V hitlerjanskih zadnjih sobah gostiln spet udarjajo drug po drugem, ti majhni rodovi na povodcih...

Je pa res, kar pravi ena zgoraj, namreč da je prav lepo, ko ima človek doma dve mački, da sta druga drugi družba in jima ni dolgčas, ko je lastnik v službi ali kje drugje. Mačko lahko človek pusti v stanovanju tudi za ves dan (in celo noč), da ji le prej vse pripravi: vodo, brikete, čisto stranišče. In če muca ni sama, lažje počaka in se zamoti z družbo druge mačke. Je pa obvezno, da se razumeta in imata radi. Bog ne daj dveh takih skupaj, ki se ne prenašata, ker lahko pride do pretepa ali še česa hujšega!

Po mojem mnenju je šlo za mucko brez lastnikov. Škoda, da je nisi vzela domov. No, sicer obstaja tudi možnost, da je bila mucka od kod doma in je malo zavandrala, ampak ponavadi ljubitelji in lastniki mačk le-teh ne spuščajo ven. Mucka se ti je tiščala ob nogo, ker te je hotela zamarkirati s svojim vonjem oz. te je hotela “označiti”, ker si ji bila všeč:)) Morda je upala, da jo boš vzela s sabo. Upam, da je bilo z njo vse v redu.
Mački se motajo okrog naših nog, ker nas označijo in to naj bi pomenilo, da smo njihova lastnina:)) Nekoč sem bila na obisku pri kolegici iz službe, ki ima mačkico. Res je bila simpatična in prijazna mucka, motala se mi je okrog kavbojk, ko sem sedla na kavč, pa sem jo imela takoj v naročju! Ampak, da bi videli, kakšne je potem doma zganjal moj mačkon! Bila sem označena z vonjem neke tuje mačkice in me je celo prevohal, dlaka pa se mu je kar naježila! Nič mu ni bilo prav:)))[/quote]
Če je bil mačkica brez lastnika, je imela očitno z ljudmi same dobre izkušnje, da si je upala priti do nje, čeprav je ni poznala… Težko verjamem, da bi bila mačka, nevajena crkljanja, tako zaupljiva…[/quote]

Ja, morda je imela lastnika ali pa ne. Zaupljivost je odvisna od tega, kakšne izkušnje ima mačka z ljudmi. In vsekakor imajo starejše mačke (že zaradi tega, ker so pač več let na svetu) veliko več izkušenj kot mlade mucke. Mladiči so včasih prav naivni. Kolikokrat sem bila priča temu, da so kakšnega zavrženega mačjega mladiča otroci brez problema zvabili k sebi, se z njim igrali, včasih kakšnega celo preveč grobo mrcvarili… ker je pač prišel k njim.
Starejše in bolj izkušene mačke so bolj nezaupljive do neznanih ljudi.

To sem jaz tudi že razmišljala, da bi vzeli še enega mačka, ker enega že imamo, dve leti je star, tak malo asocialen in siten, pa ne vem, kako vnaprej predvideti, s katerim novincem se bo razumel in s katerim ne 🙂 Je pa tudi zunaj, tako da se lahko druži z vaškimi mački in mu ni tako zelo dolgčas.

Mene pa zanima, če kdo ve, zakaj eni mački toliko grizejo in kako jih tega odvaditi. Do našega smo res nežni pa se ful rad zaganja v noge in ugrizne, včasih se ga kar ustrašim.

To sem jaz tudi že razmišljala, da bi vzeli še enega mačka, ker enega že imamo, dve leti je star, tak malo asocialen in siten, pa ne vem, kako vnaprej predvideti, s katerim novincem se bo razumel in s katerim ne 🙂 Je pa tudi zunaj, tako da se lahko druži z vaškimi mački in mu ni tako zelo dolgčas.

Mene pa zanima, če kdo ve, zakaj eni mački toliko grizejo in kako jih tega odvaditi. Do našega smo res nežni pa se ful rad zaganja v noge in ugrizne, včasih se ga kar ustrašim.[/quote]

Do takih dejanj ponavadi pride, ko dobite domov še premladega mucka, ki ga mati mačka še ni uspela socializirati. Mačke so zelo dobre mame in vzgojiteljice in mladičkom dajo dobro vedeti, kje in kdaj je meja. Če mucka v dom dobimo prekmalu, zna prihajati do takega obnašanja (muc ne pozna “pravil” obnašanja). Na žalost je s takimi mucki nekaj več dela, vendar se jih da počasi usmeriti na pravo pot oz. socializirati.
Vedno, ko se mucek zaganja v vas in je agresiven, mu strogo recite NE, lahko ga primete in odstranite. Ne izzivajte ga dodatno, prav tako pa se mu ne umikajte, da ne bo mislil, da lahko z agresijo vse doseže. Mucka se ne tepe, dovolj naj bi bilo, če se ga strogo pogleda in morda bolj glasno reče NE. Ne poskušajte ga na silo crkljati, ker mačke tega ne marajo. Ko se bo hotel crkljati, bo že sam prišel k vam.
Bi bilo pa prav, da tega mucka najprej poskusite socializirati, preden dobite še kakšnega novega, saj bi znal biti ta do novega agresiven.

To sem jaz tudi že razmišljala, da bi vzeli še enega mačka, ker enega že imamo, dve leti je star, tak malo asocialen in siten, pa ne vem, kako vnaprej predvideti, s katerim novincem se bo razumel in s katerim ne 🙂 Je pa tudi zunaj, tako da se lahko druži z vaškimi mački in mu ni tako zelo dolgčas.

Mene pa zanima, če kdo ve, zakaj eni mački toliko grizejo in kako jih tega odvaditi. Do našega smo res nežni pa se ful rad zaganja v noge in ugrizne, včasih se ga kar ustrašim.[/quote]

Do takih dejanj ponavadi pride, ko dobite domov še premladega mucka, ki ga mati mačka še ni uspela socializirati. Mačke so zelo dobre mame in vzgojiteljice in mladičkom dajo dobro vedeti, kje in kdaj je meja. Če mucka v dom dobimo prekmalu, zna prihajati do takega obnašanja (muc ne pozna “pravil” obnašanja). Na žalost je s takimi mucki nekaj več dela, vendar se jih da počasi usmeriti na pravo pot oz. socializirati.
Vedno, ko se mucek zaganja v vas in je agresiven, mu strogo recite NE, lahko ga primete in odstranite. Ne izzivajte ga dodatno, prav tako pa se mu ne umikajte, da ne bo mislil, da lahko z agresijo vse doseže. Mucka se ne tepe, dovolj naj bi bilo, če se ga strogo pogleda in morda bolj glasno reče NE. Ne poskušajte ga na silo crkljati, ker mačke tega ne marajo. Ko se bo hotel crkljati, bo že sam prišel k vam.
Bi bilo pa prav, da tega mucka najprej poskusite socializirati, preden dobite še kakšnega novega, saj bi znal biti ta do novega agresiven.[/quote]

zanimivo, hvala! Dobili smo ga, ko je bil star 3 mesece, to verjetno ni tako kmalu? Je tudi kastriran, kar naj bi malo tudi vplivalo na zmanjšanje agresivnosti. Hvala, bomo naredili tako, zdaj smo se mu res kar izogibali, ko je bil takšne volje. Tepli ga pa vsekakor ne bomo.

Do takih dejanj ponavadi pride, ko dobite domov še premladega mucka, ki ga mati mačka še ni uspela socializirati. Mačke so zelo dobre mame in vzgojiteljice in mladičkom dajo dobro vedeti, kje in kdaj je meja. Če mucka v dom dobimo prekmalu, zna prihajati do takega obnašanja (muc ne pozna “pravil” obnašanja). Na žalost je s takimi mucki nekaj več dela, vendar se jih da počasi usmeriti na pravo pot oz. socializirati.
Vedno, ko se mucek zaganja v vas in je agresiven, mu strogo recite NE, lahko ga primete in odstranite. Ne izzivajte ga dodatno, prav tako pa se mu ne umikajte, da ne bo mislil, da lahko z agresijo vse doseže. Mucka se ne tepe, dovolj naj bi bilo, če se ga strogo pogleda in morda bolj glasno reče NE. Ne poskušajte ga na silo crkljati, ker mačke tega ne marajo. Ko se bo hotel crkljati, bo že sam prišel k vam.
Bi bilo pa prav, da tega mucka najprej poskusite socializirati, preden dobite še kakšnega novega, saj bi znal biti ta do novega agresiven.[/quote]

zanimivo, hvala! Dobili smo ga, ko je bil star 3 mesece, to verjetno ni tako kmalu? Je tudi kastriran, kar naj bi malo tudi vplivalo na zmanjšanje agresivnosti. Hvala, bomo naredili tako, zdaj smo se mu res kar izogibali, ko je bil takšne volje. Tepli ga pa vsekakor ne bomo.[/quote]

Ne, 3 mesece je nekako kar v redu. To naj bi bila spodnja meja oz. 12 tednov. Nekateri oddajajo tudi mlajše mucke, kar ni ravno priporočljivo. Ni pa nič hudega, če so starejši od 3 mesecev, ko pridejo v nov dom.
Vi se le držite strogega NE, ko vas muc napade. Dajte mu vedeti, da to, kar počne, ni prav. Vztrajajte, morda si bo dal dopovedati:))

naša dva imasta za igranje najraje zamašek od plastenke v kateri je pijača, pa kak svinčnik, penaste in gumjaste bonbone (jih prenašata sem in tja po stanovanju), pa s kakšnim krhljem suhega jabolka se tud igrata, pa s suho marelico, svežo jagodo ali grozdjem 😀

New Report

Close