Manifest samoiniciative za ohranitev zdravja #BodiZaVragaDoma
Brez klinično preizkušenih metod zdravljenja in ob zavedanju, da bo cepivo na voljo v najboljšem primeru v roku enega leta, je najbolj smotrno, kar moremo storiti, da zajezimo širjenje okužbe in ohranimo zdravstveni sistem v dobri kondiciji.
[list=1]
[*] Ne bodite panični! Ravnajte previdno, predano in preudarno.
[*] Redno si umivajte roke, predvsem takrat, ko se nahajate v javnosti. Nosite rokavice in jih po vrnitvi domov dajte v pranje.
[*] Izogibajte se dotikanja obraza (oči, nosa, ust). Omenjene rokavice pomagajo pri tem. (nekakšen psihloški “trik”)
[*] Vzdržujte vljudno socialno distanco. Izogibajte se rokovanju, objemanju, poljubljanju. Kadar okoliščine tako narekujejo, uporabite sprejemljive alternative.
[*] Izogibajte se koncertom, gledališču, športnim prireditvam in drugim oblikam masovnega udejstvovanja. Pri nakupovanju uporabite smiselno točko 2.
[*] Izogibajte se se muzejem, razstavam, kinu, nočnim klubom, verskim obredom in zasebnim praznovanjem na daleč.
[*] Zmanjšajte potovanja na minimum. Potujte zgolj, ko je to nujno potrebno. Smiselno uporabite že naštete preventine ukrepe.
[*] Izogibajte se vsem oblikam javnega prevoza, kolikor je to mogoče.
[*] Od delodajalca zahtevajte delo od doma, če je to le (v tehnično/organizacijskem smislu) mogoče. Ne tvegajte poti v službo in svojega zdravja zgolj zaradi nekogaršnjih “kapric”.
[*] Nadomestite socialne kontakte, kolikor je mogoče s telekomunikacijami (telefon, tekstovno sporočanje, videokonference). Ostanite informirani!
[*] Ne zapuščajte doma, če toni nujno potrebno!
[/list]
Zavedajte se, da ta trenutek nihče med nami ne pozna pravilnega ali napačnega vedenja, ravnanja, razvoja dogodkov. Vsi se dobri veri po najboljših močeh trudimo pomagati sebi in skupnosti pri ohranjanju zdravja. Oblikujte male “mikro skupnosti”, hodite v nabavo po eden za več družin hkrati. Sodelujte.
Pomagajte starejšim, da bodo čimmanj izpostavljeni možnosti okužbe. Pojdite v nabavoin po opravkih tudi zanje. Vedno ravnajte v odnosu do njih, kot da ste rizična oseba. Očistite (raskužite) košaro, v kateri jim prinesete, kar potrebujejo, pozvonite in se uaknite na zanje varno razdaljo, ko slišite, da se vrata odpirajo (ca. 5 metrov).
Ravnajte razumno, sledite navodilom javnih služb in skupaj nam bo uspelo prebroditi tudi te okoliščine, v katerih smo se znašli.
Posnemajmo Italijo, v mestih lahko ob isti uri simultano zapojemo ponarodele melodije [hashtag=odbalkonadobalkona]#odbalkonadobalkona[/hashtag]
Jep, kar dobra navodila, hvala.
Nekaj podobnega v angleščini od Laurie Garrett sem že objavila tu gor.
Finta z rokavicami se mi zdi dobra (rokavice so navadne, ne iz lateksa), ugotoviš, da se v resnici hočeš kar naprej dotikat obraza.
Mi smo do sedaj (sploh ko se je dnevno hodilo ven in v šolo) izvajali še tole:
– vsak ima v žepu jakne majhno špruco z razkužilom, si razkuži roke po dotiku vozičkov, kljuk, denarja…
– na vhodnih vratih je bariera tj. tu se pusti čevlje in zgornja oblačila, takoj nato se dobro umije roke in obriše s papirnato brisačo;
– doma imamo trenerke in nič od tistega, kar se je nosilo zunaj;
– zgornja oblačila ob sončnih dnevih damo prezračit na sonce.
Doma skrbimo da je (da se ne bi okužili med sabo, ker ne vemo, če smo pozitivni):
– v hiši zadosti toplo, čim manj suh zrak;
– vsak ima svoje brisače, povsod, ločene po barvi, da ne pride do zamenjave;
– se trudimo ne praskat po nosu, mencat oči… če že, takoj razkuži roke;
– itak čim večkrat umivat roke, sploh po wc-ju, brisanju nosu, pred kuhanjem, pred jedjo… namesto umivanja lahko tudi razkužilo, saj nekoliko manj izsuši kožo;
– izredno paziti, da ne pride do zamenjave kozarcev, pribora, da se ne pokušava jedi pri kuhanju z rabljeno žlico.
– kuhinjske cunje se menja 2 x na dan.