Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Manj dohodnine, več pokojnine. Kako?

Manj dohodnine, več pokojnine. Kako?

Če ne prej, ob koncu leta postane aktualno vprašanje dohodnine. Ste vedeli, da varčevanje v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja znižuje osnovo za odmero dohodnine?

So vam poznane davčne olajšave in možnosti koriščenja ugodnosti?

Imate vprašanje? Vabljeni, da ga postavite strokovnjakom iz Modre zavarovalnice.

V javni tribuni bomo na njih odgovorili v četrtek, 8. decembra ob 10. uri.

Pridružite se nam!

Pri modri so nas res nategnili.

Zujf pa znižanje plač v JU in vplačevanje delčka neizplačanih že prej pridobljenih plač.

Potem pa greš v penzijo. Pred 2 letoma ni bilo več možno dobiti izplačano vrednost. Plačilo dohodnine  je bilo visoko in, ko bo izplačana večina , bo izplen polovičen, pa še dohodnina se plača visoka. To je kar neko nategunstvo. Če bi za enako vrednost kot so bila vplačila za neizplačane plače naložena kot postopno varčevanje, bi bilo več haska. Npr. V določenem času je bilo vplačanih cca 8500€. Izplačilo v 3 letih po 130 mesečno prinese koliko? Četudi po 3x letni renti po 40€, bi moral živeti vsaj 150 let, da bi približno dobil vplačano.

Do kdaj je zadnji rok? Glede ne to, da smo že decembra? Če plačam v decembru se šteje še v letošnje leto?

nova
Uredništvo priporoča

Zdravo, kakšni so vstopni stroški, če plačam januarja? Prebral sem, da do konca decembra vstopne stroške podarite. Če se odločim januarja, pa so stroški?

Hvala.  LP;Jože

Zanimam se za pokojninsko zavarovanje. Ker je imela mama v preteklosti nek zaplet pri drugi zavarovalnici, me zanima sledeče. Kaj se zgodi, če recimo v vmesnem času ne morem plačati premije. Se lahko zamrzne in nadaljuje kasenje? Kaj pa če prekinem varčevanje? Dobim vsa prihranjena sredstva?

 

Pozdravljeni,

v službi so nam plačevali dodatno pokojninsko zavarovanje (ne pri vaši zavarovalnici). Ko sem zamenjala službo, sem hotela znesek privarčevanega pokojninskega zavarovanja prenesti na račun osebnega pokojninskega varčevanja (pri drugi zavarovalnici), pa so rekli, da ta znesek dobim šele, ko sem bom upokojila – kar bo 25 – 30 let. Ali poznate tak način varčevanja? Kaj če do takrat pozabim, kako vedo kam in kdaj nakazati, ali pa če se mi kaj zgodi, kaj se potem zgodi z denarjem?

Lp, m.

Kaj tocno to sploh pomeni? Če varčujem, bom plačala nižjo dohodnino?

Stara sem skoraj 40 let. Se m prepozna? Kaj konkretno to pomeni v mojem primeru, če začnem vplačevati sedaj in delam še dobrih 25 let? Malo sem skleptična glede na to, da sem pozna. Kdaj bi, teoretično, potem dobila povrnjeno vplačano vrednost?

Odgovor na objavo uporabnika
Ja,ja, 08.12.2022 ob 07:28

Pri modri so nas res nategnili.

Zujf pa znižanje plač v JU in vplačevanje delčka neizplačanih že prej pridobljenih plač.

Potem pa greš v penzijo. Pred 2 letoma ni bilo več možno dobiti izplačano vrednost. Plačilo dohodnine  je bilo visoko in, ko bo izplačana večina , bo izplen polovičen, pa še dohodnina se plača visoka. To je kar neko nategunstvo. Če bi za enako vrednost kot so bila vplačila za neizplačane plače naložena kot postopno varčevanje, bi bilo več haska. Npr. V določenem času je bilo vplačanih cca 8500€. Izplačilo v 3 letih po 130 mesečno prinese koliko? Četudi po 3x letni renti po 40€, bi moral živeti vsaj 150 let, da bi približno dobil vplačano.

Ne pozabi, da ob ala izplačilu država nazaj pobere 25 postni davek. Takrat ja, namesto denarja v denarnico, so to kvazi zavarovalnico dali.  Nič ne zaupam.

Zasledil sem akcijo, ki jo oglašujete tudi na radiu a se je odvrtelo vse tako hitro, da nisem razumel. Zanima me zakaj gre?

Dober dan vsem udeležencem javne tribune in strokovnjakom iz Modre zavarovalnice!

Odgovorili bodo na že prejeta vprašanja in na vse, kar vas bo še zanimalo. Dobrodošli, da vprašate.

Pozdravljeni tudi z moje strani.

Hvala za vsa, že prejeta vprašanja. Potrudila se bom, da odgovarjam po vrsti. Če bom kakšno vprašanje izpustila, se bom kasneje zagotovo vrnila nanj in odgovorila na vse.

Mojca Trkman

Modra zavarovalnica

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Kaj se zgodi v primeru, da skleneš program, potem pa zboliš in ne moreš delati – sprašujem, ker sem s.p. in me vedno takšna tveganja skrbijo? Kaj se zgodi s polico in dolgom, ko ne moreš plačevati za pokojnino?

Pozdravljeni.

Hvala za vaše mnenje. Razumem vas, ste razočarani nad pokojninskim sistemom v Sloveniji. A treba se je zavedati, da je Modra zavarovalnica le ena izmed upravljavk pokojninskih skladov v Sloveniji, ki med drugim upravlja tudi pokojninski sklad javnih uslužbencev in kot taka ni v vlogi pisanja zakonodaje. Trudimo se ustvarjati čim višji donos, da boste varčevalci ob upokojitvi imeli višjo dodatno pokojnino. Hkrati pa razvijati nove produkte in storitve, ki sledijo željam in potrebam naših varčevalcev.

Dodatno pokojninsko zavarovanje predstavlja posebno, namensko obliko dolgoročnega varčevanja, ki zagotavlja pridobitev rednega dodatnega dohodka po upokojitvi. Namen je torej pridobitev rednega dohodka po upokojitvi, ko bodo naši prihodki nižji, kot smo jih bili vajeni prejemati v času aktivne delovne dobe. Zato so možnosti dviga privarčevanih sredstev zakonsko zelo omejene. V primerih, ko je dvig mogoč, pa je tako izplačilo močno obdavčeno, saj ne izpolnjuje namena varčevanja.

Višina pokojninske rente, ki jo prejema upokojenec, je aktuarsko odmerjena tako, da zagotavlja redni prihodek do konca življenja. Temelji torej na populacijskih tablicah smrtnosti, ki na podlagi statističnih podatkov populacije predvidijo leta doživetja. Višina pa je odvisna tudi od drugih dejavnikov, kot so starost ob začetku prejemanja rente, vrsta izbrane rente ipd.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Anja626, 08.12.2022 ob 08:32

Do kdaj je zadnji rok? Glede ne to, da smo že decembra? Če plačam v decembru se šteje še v letošnje leto?

Da bi si zagotovili olajšavo za leto 2022, je skrajni rok za vplačilo premije zadnji delovni dan v decembru.

Pomembno je, da premija prispe na račun Modre v tekočem letu. Zato strankam svetujemo, da ne  čakajo do zadnjega, če ni nujno. Če boste premijo plačali zadnji dan, izven delovnega časa plačilnega prometa, boste imeli priznano olajšavo v naslednjem letu. Veliko ljudi čaka na zadnji mesec in visoko premijo vplača šele decembra.

Davčna olajšava se sicer upošteva za vse vplačane premije skozi leto, zato lahko svoj decembrski proračun v prihodnje razbremenite tako, da si uredite plačevanje rednih mesečnih premij.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
JoHribar, 08.12.2022 ob 08:35

Zdravo, kakšni so vstopni stroški, če plačam januarja? Prebral sem, da do konca decembra vstopne stroške podarite. Če se odločim januarja, pa so stroški?

Hvala.  LP;Jože

Višina vstopnih stroškov je odvisna od tega, v katerem pokojninskem skladu varčujete ter ali varčujete preko delodajalca ali povsem samostojno. Če ste zaposleni v javnem sektorju, imate najbolj ugodne pogoje varčevanja. Vstopni stroški znašajo 0,5 % od vplačane premije. Če ste zaposleni v gospodarstvu in varčujete preko delodajalca, so vstopni stroški odvisni od pogodbe z vašim delodajalcem in znašajo nekje do 1 %. Individualna zavarovanja pa imajo vstopne stroške v višini do 2,5 %.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Lahko uveljavim davčno olajšavo tudi v času porodniške? Kako to storim?

Ne razumem o kakšni dohodnini to govorimo? Spomnim se, da smo včasih zbirali neke račune in potem si plačal manj dohodnine. To so potem ukinili … ali ne? Bi lahko kdo povedal po domače – majkemi meni ni nič jasno o čem govorite in kako to deluje. A to velja samo pri Modri ali za vsa varčevanja za pokojnino?

Odgovor na objavo uporabnika
Mina431, 08.12.2022 ob 08:40

Zanimam se za pokojninsko zavarovanje. Ker je imela mama v preteklosti nek zaplet pri drugi zavarovalnici, me zanima sledeče. Kaj se zgodi, če recimo v vmesnem času ne morem plačati premije. Se lahko zamrzne in nadaljuje kasenje? Kaj pa če prekinem varčevanje? Dobim vsa prihranjena sredstva?

 

Dodatno pokojninsko zavarovanje je popolnoma prostovoljno in prilagodljivo. Višino individualne premije lahko kadarkoli spremenite oz. vplačate toliko, kot vam dopušča proračun. Z vplačevanjem lahko kadarkoli prekinete in postavite varčevalno polico v mirovanje (brez dodatnih stroškov). V času mirovanja se vaša do tedaj privarčevana sredstva še naprej plemenitijo skladno z donosi pokojninskega sklada.

V primeru individualnega varčevanja lahko varčevanje prekinete kadarkoli in tudi zahtevate izplačilo privarčevanih sredstev. A ker gre za strogo namensko varčevanje, pri katerem ste za vplačila deležni tudi davčne olajšave, je morebitni dvig privarčevanih sredstev v enkratnem znesku močno obdavčen. Ob izplačilu obračunamo 25 % akontacijo dohodnine. Nato pa dokončni obračun dohodnine opravi še Finančna uprava RS in pri tem upošteva tudi že vplačano akontacijo dohodnine za vse prejemke v letu izplačila. Zato se lahko zgodi, da morate dohodnino še doplačati, izplačilo pa vpliva tudi na morebitne socialne transferje v naslednjem letu (znižano plačilo vrtca, prejemanje otroškega dodatke ipd.).

Če res ni nujno, strankam enkratni dvig močno odsvetujemo.

Izplačilo privarčevanih sredstev v obliki dodatne pokojnine je z davčnega vidika ugodnejše, saj je obdavčena le polovica zneska dodatne pokojnine in še to praviloma po nižji stopnji (odvisno od dohodkov po upokojitvi).

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Eh ja, vedno je nateg, imam pri modri pa plačam dohodnino na 4 ure dela in na 4 ure penzije, ja kupčki dragi 2x plačam, ne mi o tra la la

A je Modra z. primerna tudi kot naložba – npr. da imaš par deset tisoč eur in bi jih rad spravil iz banke nekam drugam? Mislim, da je to vse bolj aktualno.

Odgovor na objavo uporabnika
oglas, 08.12.2022 ob 09:51

Zasledil sem akcijo, ki jo oglašujete tudi na radiu a se je odvrtelo vse tako hitro, da nisem razumel. Zanima me zakaj gre?

Do konca decembra so vsa dodatna vplačila za dodatno pokojninsko zavarovanje brez vstopnih stroškov, ki se običajno obračunajo ob vplačilu individualne premije. Ob vplačilu premije si tako zagotovite višje prihodke po upokojitvi in znižate svojo odmero dohodnine za leto 2022.

Z varčevanjem v dodatnem pokojninskem zavarovanju ste namreč upravičeni do posebne davčne olajšave. Vplačila v posameznem letu vam znižajo osnovo za odmero dohodnine in država vam del dohodnine vrne ali pa se vam zniža morebitno doplačilo dohodnine.

Davčno olajšavo vam zagotavljajo vplačila do višine 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar predstavlja 5,844 % vaše bruto plače. Za tiste z višjimi plačami, je znesek olajšave omejen na največ 2.903,66 evrov letno.

Če ste zaposleni v gospodarstvu, ima pravico do uveljavljanja davčne olajšave najprej delodajalec (kolektivno vplačane premije), vi pa uveljavite preostali del (individualno vplačane premije).

Če ste zaposleni v javnem sektorju, pa lahko posebno davčno olajšavo izkoristite v celoti, ne glede na višino plačane premije vašega delodajalca.

Skrajni rok, da si znižate dohodnino za tekoče leto, je zadnji delovni dan v decembru. Bodite pozorni in ne čakajte do zadnjega, če ni nujno. Če boste premijo plačali zadnji dan in izven delovnega časa plačilnega prometa, boste imeli priznano olajšavo v naslednjem letu.

Več o akciji si lahko preberete tukaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

V zadnji odgovor se je žal prikradel tipkarski škrat, zato popravljam napako: Več o akciji si lahko preberete tukaj. (https://www.modra.si/bvs/)

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Za koliko si lahko znižam dohodnino če vplačam v vaš sklad? So kakšni posebni pogoji?

Odgovor na objavo uporabnika
Mojca325, 08.12.2022 ob 08:53

Pozdravljeni,

v službi so nam plačevali dodatno pokojninsko zavarovanje (ne pri vaši zavarovalnici). Ko sem zamenjala službo, sem hotela znesek privarčevanega pokojninskega zavarovanja prenesti na račun osebnega pokojninskega varčevanja (pri drugi zavarovalnici), pa so rekli, da ta znesek dobim šele, ko sem bom upokojila – kar bo 25 – 30 let. Ali poznate tak način varčevanja? Kaj če do takrat pozabim, kako vedo kam in kdaj nakazati, ali pa če se mi kaj zgodi, kaj se potem zgodi z denarjem?

Lp, m.

Praviloma lahko kolektivno privarčevana sredstva (sredstva, privarčevana z vplačili delodajalca) prenesete samo na drugo kolektivno polico dodatnega pokojninskega zavarovanja. Kar pomeni, da bi lahko sredstva prenesli in združili samo, če bi tudi drug delodajalec varčeval za dodatno pokojnino (pri kateremkoli ponudniku).

Dodatno pokojninsko zavarovanje predstavlja posebno, namensko obliko dolgoročnega varčevanja, ki zagotavlja pridobitev rednega dodatnega dohodka po upokojitvi. Namen je torej pridobitev rednega dohodka po upokojitvi, ko bodo naši prihodki nižji, kot smo jih bili vajeni prejemati v času aktivne delovne dobe. Zato so dvigi kolektivno privarčevanih sredstev zakonsko močno omejeni.

Po upokojitvi boste lahko sami izbrali izplačevalca dodatne pokojnine in pri enem ponudniku združili vsa privarčevana sredstva drugega stebra. Hkrati boste lahko izbirali med različnimi ponujenimi načini izplačevanja rente.

Pri Modri zavarovalnici mesečno spremljamo upokojitve. Praviloma delodajalec sporoči datum upokojitve, nato pa stranki na dom pošljemo informativne izračune rent, med katerimi lahko izbira. Če v času upokojitve vaš delodajalec ni plačeval premij, nam morate upokojitev sporočiti sami, saj tega podatka ne moremo pridobiti od drugod.

So pa prihranki za dodatno pokojnino dedni, zato lahko že sedaj določite upravičence za primer smrti. Če upravičenci niso določeni, so privarčevana sredstva predmet dedovanja. Prav zaradi tega je pomembno, da o tovrstnih varčevanjih obvestite tudi svoje najbližje, ki lahko v primeru najhujšega dvignejo vaša sredstva.

Več na http://www.modra.si

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Tema je zaprta za komentiranje.

New Report

Close