Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek medvedka napadla, pes je bil na povodcu

medvedka napadla, pes je bil na povodcu

Naše srne očitno ne znajo brati, ker ne samo, da jih vsakodnevno videvam v gozdu (pa grem vedno po isti poti), ampak celo hodijo tudi do hiš, in pazi zdaj, hodijo tudi do hiš, pri katerih imajo pse. Pes laja, srna vidi, da ne gre proti njej, in se mirno pase po solati in vrtnicah, kot da ni nič. Vsako noč. Sosedom se je skoraj zmešalo od hudega, ker so jim srne KLJUB PSU, KI SO GA EKSTRA ZATO PRIVEZALI V BLIŽINI ZELENJAVNEGA VRTA, popasle vso zelenjavo.
Bom našim srnam dala za prebrat, da je pes zver in da nimajo dva dni kaj praskat tam, kjer se pojavi pes.

Moj pes je bolj na poleg in ne teka za divjadjo. Bistveno manjkrat gre s poti kot gobarji. No, gobarji itak ne hodijo po poti, ampak izključno po grmovju proč od ustaljenih poti.

popolnoma strinjam s sosedo. občasano srečujem srnice in zajčke v gozdu, kjer se sprehajamo samo okoličani, tako, da ta teorija o izogibanju ne zdrži.

pa še to. govorim izkjlučno za mojega psa, on ne bi pokončal nobene živali hahaha?!?!?!? userje se. to je pa tudi vse. vsi na vasi se mu smejijo, ker se boji mačk. je tak prikupen bojazljivec 🙂 saj pravim, zato moj ni na povodcu. če bi zaslutila, da je potrebno bi verjetno bil, dokler je pa tako, bo pa še vedno prosto gibajoča se žival v naravi, ki naredi manj škode kot jst, ko grem zraven. 🙂 če bi pa imela pasmo, ki preganja druge živali in jih bog var tudi raztrga za plen pa sploh ne bi bilo dileme. no itak že v štartu takega psa ne bi imela.

mislim, da ta debat ne gre v pravo smer. glavni point je, da bi lastniki morali biti odgovorni in glede na posamezne situacije potem pravilno delovati.
npr. grem čez poseljeno, urbano naselje, v okolje, kjer je veliko ljudi, rož, vrtovi, kjer psi lahko naredijo škodo, so lovci, so druge živali logično uporabim povodec ali ke ne hodm.
grem v gozd trenirat psa, zgont, sprehajat (pod pogoji, da je pes v moji bližini, ubogljiv) ni na povodcu ga spustim in imam pod kontrolo.
meni je to čisto logično.

Očitno vam marsikaj ni jasno.
In resno upam, da se bodo začele za vse prekrške dejansko izrekat kazni.
Bo še najbolj zaleglo. Ker ne vidite dalj od svojih ljubkih kužkov.
Aja, btw, ko ščešete psa nekje v naravi, bi bilo fajn pobrat dlako. A tega tudi ne veste, kaj se zgodi, ko se ta znajde v kakšni krmi?

Koga točno nagovarjaš?

Dlaka od mojega gre v kanto za smeti, med ostale odpadke, tako kot piše v navodilih komunale.

Sprehajam se v privat gozdu, vsi lastniki me poznajo.

psa češe mami izključno doma za bajto in dlako vrže direkt v smeti. to bom(o) z veseljem popravila, če je napačno. smo ob vodi, lahko notri vržem yo? to je čisto resno. ker tudi smeti ločujemo in ne bi rada da kaj škoduje komu.

ne kaj se naredi s krmo? pojmam nimam se mi pa ne zdi apetitlih. no to je tko, kot če bi mi mal las pojedl s hrano. sej se vse zatakne 🙁 jao pa vrjetno kej slabo na prebavo vpliva.

kot rečeno se trudim in delam, če se le da vse tako, da bi čim manj obremenjevala naravo, živali in okolje. če bi bili vsi tako … to ni neko hvalisanje. ampak sori, pr spuščenem psu (vsaj v mojem primeru) pa se ne bom premislila. in ja lah ti dam tud podatek, kje ga šetam. komot me prijaviš. samo, če bodo začel izvajat ta zakon bodo imeli na drugih mestih toliko dela, da do nas sploh prišli ne bodo.

lahko, smeti bodo kar fajn za odmetavat dlako. Opomba je bila za tiste, ki pse ščešejo v naravi in potem tam tudi pustijo cele kupe dlak. V krmi je taka dlaka lahko smrtonosna.

he, malo smešno, mislim, da kak kuža naredi veliko manj škode kot pa kakšen človek, ki recimo zbrca v gozdu vse gobe, ki se mu zdijo strupene ali pa jih ne pozna!!! V tem primeru bi jaz dala na povodec človeka. Moja kužika je bila vedno spuščena v gozdu in sem prepričana, da v vseh 12 letih, kot je bila pri hiši, ni naredila prav nobene škode, ker je lepo tekala po poti ob meni al pa par metrov pred mano ali za mano!? Tako, da te trditve so zelo relativne![/quote]

Tvoja kužika bi morala dobit šus v glavo od kakega lovca, ampak kaj ko pes ni nič kriv.
Bedasti in nekulturni so lastniki.

he, malo smešno, mislim, da kak kuža naredi veliko manj škode kot pa kakšen človek, ki recimo zbrca v gozdu vse gobe, ki se mu zdijo strupene ali pa jih ne pozna!!! V tem primeru bi jaz dala na povodec človeka. Moja kužika je bila vedno spuščena v gozdu in sem prepričana, da v vseh 12 letih, kot je bila pri hiši, ni naredila prav nobene škode, ker je lepo tekala po poti ob meni al pa par metrov pred mano ali za mano!? Tako, da te trditve so zelo relativne![/quote]

Tvoja kužika bi morala dobit šus v glavo od kakega lovca, ampak kaj ko pes ni nič kriv.
Bedasti in nekulturni so lastniki.[/quote]

veš kaj draga moja, če se znebiš lahko tako krutih besed, naj ti povem, da tisti šus v glavo bi raje poslala tebi v tazadnjo kot pa mojemu psu!!! In ne boš ti meni pridigala kaj in kako, ker ne veš, v kakšnem okolju, kaj in kako sem sprehajala svojega psa, niti ne veš, da je bil vzgojen in me je ubogal na besedo in ne veš, kako sem zanj skrbela. Avša!!!!!!! Raje se brigajmo vsak zase, ker ljudje naredimo največ škode naravi in v naravi, ne pa en pes, ki brez povodca hodi ob lastniku!!

Za tvojo sosedo:

Srne so tudi pametne. Točno vejo, da je pes privezan in do kod lahko pride. Po vonju tudi poznajo vašega psa. Naj pa en dan pride en tuj pes, pa srn ne bo. Dokler se spet tega novega ne navadijo in vidijo, da ni nevaren. Na podeželju, kjer je ljudi in psov malo, se divjad prilagodi.

No, nobena divjad ni srečna, če jo zmoti sprehajalec, ker se mora umikat. Velikokrat pa se pritaji in greste mimo, ne da bi jo videli. Divjad ima sposobnost, da prepozna ljudi, ki se stalno sprehajajo po neki poti in po izkušnjah ve, da ji niso nevarni. Tudi, če imajo s sabo nenevarnega psa na povodcu.

Nepredvidljivi psi, ki tekajo vsepovsod, pa so nočna mora za srne, posebej v času, ko imajo mladiče. Da o tem, da psi dokumentirano pokončajo več sto srn vsako leto sploh ne govorimo.

Pa še to, dvakrat letno poteka v Sloveniji akcija cepljenja lisic proti steklini. Vabe mečejo iz letal in ležijo v naravi, dokler jih lisice ne najdejo. V tem času velja kontumac – prepoved prostega gibanja psov – pes lahko vabo najde in pregrizne. Stik s takim psom lahko pomeni okužbo s steklino za lastnika. Ponavadi je to v maju in septembru.
Glede stekline še to, da se zadnja leta najde vsako leto med deset do dvajset primerov stekline v Slo, v glavnem pri lisicah. In prosto gibajoč pes lahko sreča steklo lisico in možnost okužbe je tukaj.

Se lastniki psov zavedate teh omejitev in nevarnosti?

In še nazadnje – zadnja leta je bilo v Slo nekaj primerov, ko so psi resno poškodovali človeka – verjetno niso bili na povodcu in lastnik ni imel vsega pod kontrolo. Če pa zraven damo še lepo število ugrizov psov, ki so neevidentirani, zdravi in zdravljenje plačuje pa naša plitva zdravstvena blagajna, potem lahko nekoliko bolj jasno vidimo, koliko nas pasjeljubnost zares stane. Celotno družbo. Da o onesnaženih pločnikih in parkih v večjih krajih rajši molčimo.

Zato poudarjam: imeti psa za zabavo in družbo je luksuz, ki naj ga vsak lastnik izvaja tako, da ne bo i delal škode ostalim ljudem.

No, pa smo prišli do primerjave med gobarji in psi 🙂

Oz. med človekom in psom.
BISTVENA razlika je, da medved človeka ne bo napadel brez povoda oz. se mu bo na daleč izognil.Ker je človek v njegovih očeh nevaren. In človek medveda menda ne bo oblajal in potem spizd….tako kot to naredi pes!

Se pa napadi na človeka zgodijo, seveda. Spomnim se enega lani, ko je brihtna buča peljala kolege na ogled brloga samozavestno, s pištolo za pasom. Ko pa je medveka naredila red in drhal razgnala pa so jo prepodili iz brloga in pustili njene mladiče poginit od lakote.

Človek je največja zver. Napaka je, da je prostoživeča.

Drugače je pa tako, Yo, glede narave in tudi zaščitenih območij, kot je recimo tudi TNP. Orto zaščitniki bi rekli, da je treba takšna območja zapreti za ljudi, zmerneži pa menijo, da je tudi v takšnem neokrnjenem okolju možno sožitje s človekom (in celo tudi psom). Tako da je mogoče rahlo naivno pridigat, da v nezavarovan privat gozd, kjer se srne miroljubnim psom smejijo v obraz, ne bi pod nobenim pogojem smeli brez povodca.

Imam 2000 m2 svojega gozda, takoj za hišo. In nikomur ne dovolim da bi se tam sprehajal z odvezanim psom! Pa naj me kdorkoli čudno gleda, gozd je MOJ kakor je moje dvorišče in vsak gre lahko vanj vkolikor je pes na povodcu. Amen.

Ma dej ne širi laži in panike. Vabe s cepivom niso za pse prav nič nevarne. Od kod jemlješ take??? A če lisica pregrizne vabo tudi postane stekla? đizs, no…

Pa pes je zgleda edina žival na svetu, ki se v naravi ne sme prosto gibat… No, moj ne. Moj je v gozdu prost.

Tvoja kužika bi morala dobit šus v glavo od kakega lovca, ampak kaj ko pes ni nič kriv.
Bedasti in nekulturni so lastniki.[/quote]

veš kaj draga moja, če se znebiš lahko tako krutih besed, naj ti povem, da tisti šus v glavo bi raje poslala tebi v tazadnjo kot pa mojemu psu!!! In ne boš ti meni pridigala kaj in kako, ker ne veš, v kakšnem okolju, kaj in kako sem sprehajala svojega psa, niti ne veš, da je bil vzgojen in me je ubogal na besedo in ne veš, kako sem zanj skrbela. Avša!!!!!!! Raje se brigajmo vsak zase, ker ljudje naredimo največ škode naravi in v naravi, ne pa en pes, ki brez povodca hodi ob lastniku!![/quote]

Ponavljam: tvoja kužika ( zaradi mene je lahko nenevarna kot mravljica) si odvezana v gozdu zasluži šus v glavo!
Ko pa bom jaz scala po gozdu in se podila lajajoč za srnami pa naj izvolijo meni dat šus v rit.

Briga me v kakšnem okolju se je sprehajala in kako zelo vzgojena je, pravila in predpisi so isti za VSE!

:))))))) ti ne ščiješ v gozdu a ne? Če greš za 2 uri v gmajno in te pritisne, prineseš na žive in mrtve domov do wc-ja ane? Srnice, zajčki in jelenčki imajo pa prenosnega na robu gozda:)

Če verjameš ali ne- NE.
Nikoli mi to ne uspe ne da bi se “polulala” po nogah ali obleki ( bljak) in vodo sem sposobna zadrževat tudi po par ur ( vem pa da to ni zdravo!)

Smo bili v koloni za na morje ko je 3/4 žensk opravljalo potrebo ob avtocesti, jaz sem pa šla lahko še v hotelu najprej na kosilo pa pol na wc.

yo kaj pa ti narediš z dlako, kam jo daš? no mi jo ko še kurimo skurmo v zidanem šporhetu to se mi zdi še najbolje. drugače kot rečeno smeti. kaj pa voda? v vodo včasih vržem tud svoje lase (mimo bajte teče nek potok), ko se razčešem, če je bolje wc bom pa to.

tvoja kužika! marija kje naj pa potem psi urinirajo? ok blato lahko pobereš, če že, kaj pa urin?!?!?
jao sej kaj se pa z našimi iztrebki zgodi? pa sej iztrebki v naravi po mojem niso probem, saj tudi druge živali to delajo v gozdu. mogoče se motim ampak v čem je razlika pri razgradnji pasjega ali medvedjega dreka? problem so urbana mesta, naselja. sicer pa beseda teče o povodcih. pes z ali brez povodca se bo nekje podelal to je dejstvo!

joj narod. drugače pa se občasno ko je sila tudi ljudje v gozdu podelajo. sama kot otrok ko smo bili v gozdu delali drva ali bli v vinogradu. ja kam boš pa šu ko te je prjel? a mi je bilo to oproščeno zato k sm otrok pa je bila sila? joj joj joj kok je še takih k jih prime nekje na poti pa se kr ustavjo in dajo svojga otroka lulat. mim pa brrrr avti. joj no malo smo zašli …

Lej, to je blo malo vzeto iz konteksta….moje mnenje pač je da odvezani psi ne sodijo v gozd in pika. Ne glede na to kako pridni so in kje lulajo, če lastniki počistijo za njimi ali ne… Pes v gozdu ne sme biti odvezan in takšna je tudi zakonodaja.
Vsi tisti: gobarji delajo več škode kot moja pridna kužika, sej je lepo vzgojen pes pa hodi tik ob meni ipd je larifari. Še tako priden in lepo vzgojen pes bo zaštartal za srno ko boš to najmanj pričakoval. In žal mi je, da zdaj lovci ne smejo več ustreliti odvezanega psa v gozdu, ampak morajo fotografirati, klicati policijo ipd.
Kazni so, vendar jih očitno premalo lastnikov faše. Poznam tudi take, ki ponoči odvežejo svoje pse, da mirno harajo po vasi in okolici.
Ampak- problem je v lastnikih in ne v psih. Lastnik, ki ima v gozdu odvezanega psa nima osnovne kulture!!!

Dlako dajem v smeti.

No, kaj pa fleksi povodec. Naš povodec je dolg 8 metrov. Glede na to, kako je pes vzgajan in kako ga ves čas opozarjamo, je pravzaprav bolj odmaknjen od tistega, ki drži povodec, če je privezan, kot če je prost.

Tista potka, po kateri je gospa, ki jo je napadel medved hodila je ožja kot 8m – vsaj tako je bilo na TV videti. Če je bila mama medvedka na eni strani in mladički na drugi te potke sta jih s kužom zmotila ne glede na to, ali je bil privezan ali ne. Enako, če so bili ob potki.

V brošuri iz TNP pa piše, da mora biti pes po kontrolo.

Pa še to – ni res, da se pes vedno zažene za divjadjo. Je pa vedno možnost, da se bo.

Obstajajo tudi sledni povodci, ki so dolgi 10 ali 15 ali celo več metrov, tako da če se vsaj malo premikaš, se pes lahko kar fajn zleta in je še vedno pod kontrolo.
Tega, kako nek pes “ne bo nič naredil”, “saj uboga” ipd., pa preprosto ne kupim, ker vidim, kako lastniki lovijo, prosijo, grozijo… Psi pa še vedno letajo naokoli po svoje.

novi vrsti psov? Leteči psi?:))

a potem cele dneve s pušo po gmajni oprezaš in strašiš pse, ki niso na povodcu?:)

a potem cele dneve s pušo po gmajni oprezaš in strašiš pse, ki niso na povodcu?:)[/quote]

Ha ha ha, dobra ja. Bo treba še malo kak zakon pogledat. Jim moramo kar lepo dovolit, da se šetkajo. Res smo lahko lastniki dela gozda, ampak vseeno je to javno dobro, pa kakorkoli obračamo. Saj ga tudi ograditi ne smeš.

Ma dej ne širi laži in panike. Vabe s cepivom niso za pse prav nič nevarne. Od kod jemlješ take??? A če lisica pregrizne vabo tudi postane stekla? đizs, no…

Pa pes je zgleda edina žival na svetu, ki se v naravi ne sme prosto gibat… No, moj ne. Moj je v gozdu prost.[/quote]

Ti pa si kaliber. Če pes pregrizne vabo, bo kar lepo na opazovanju zaradi stekline, če prideš v stik sama, boš lepo precepljena proti steklini tudi ti (in ja, je nevarno in zelo boleče). Ne trosi neumnosti naokoli.

New Report

Close