Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Michelinove zvezdice

Michelinove zvezdice


brez skrbi, od tam greš tako sit, da komaj dihaš. vsaj jaz sem.
grem pa jutri k denku. ne prvič, se pa ful veselim.
[/quote]

Seveda, če se vmes napiješ tekočine ala ena li dve buteljki vina :)))), pa imaš napirmer meter zwanzig in želodec kot ena ženska pest 🙂

Pa brez zamere. Hranjenje v Michelinovih restavracijah je bolj na “pasenju oči in zadovoljevanju vohalnih inokušalnihbrbončic”; ne pa za napolnjenje trebuha, kar nekateri od futra tudi pričakujejo. Ker niti ne vedo, da možgani po 20ih minutah pošljejo signal, da je hranjenja dovolj 🙂

Tudi jaz kar nekaj Michelinovih obdelanih po Franciji, na Japonskem, , pa lahko zagotovim, da nikakor ne gre za “najedanje”, da boš sit, kot so nekateri pri nas ob talarju pohanja in cvrtja, ali pa zadev na žlico s tremi kosi kruha zraven, pa požrtij na kmečkih turizmih in domačijah – ni to to 🙂 Gre za zadovoljitev predvsem oči in nosu na začetku, kako je zadeva pripravljena, postrežena, servirana. Ja, bolj mazanje krožnikov, zagotovo. Tudi po nekaj hodih. Amapk to je to. Kulinarična izkušnja, ki pa vedno ne zagotovi polnega bauha. Tisti, ki mislijo, da bodo šli iz Michelinke z napokanim bauhom futra, se motijo. Morda tekočin, ne pa hrane 🙂


ja, ja, bla, bla.

Se morajo vsi predhodno naročit. Ne prideš akr tako tja kot da greš na pico

Meni so sicer te zvezdice kar nekaj, vključno z Ano Roš

Seveda, če se vmes napiješ tekočine ala ena li dve buteljki vina :)))), pa imaš napirmer meter zwanzig in želodec kot ena ženska pest 🙂

Pa brez zamere. Hranjenje v Michelinovih restavracijah je bolj na “pasenju oči in zadovoljevanju vohalnih inokušalnihbrbončic”; ne pa za napolnjenje trebuha, kar nekateri od futra tudi pričakujejo. Ker niti ne vedo, da možgani po 20ih minutah pošljejo signal, da je hranjenja dovolj 🙂

Tudi jaz kar nekaj Michelinovih obdelanih po Franciji, na Japonskem, , pa lahko zagotovim, da nikakor ne gre za “najedanje”, da boš sit, kot so nekateri pri nas ob talarju pohanja in cvrtja, ali pa zadev na žlico s tremi kosi kruha zraven, pa požrtij na kmečkih turizmih in domačijah – ni to to 🙂 Gre za zadovoljitev predvsem oči in nosu na začetku, kako je zadeva pripravljena, postrežena, servirana. Ja, bolj mazanje krožnikov, zagotovo. Tudi po nekaj hodih. Amapk to je to. Kulinarična izkušnja, ki pa vedno ne zagotovi polnega bauha. Tisti, ki mislijo, da bodo šli iz Michelinke z napokanim bauhom futra, se motijo. Morda tekočin, ne pa hrane 🙂
[/quote]


[/quote]

Zakaj le? Sem se gibala v takih krogih, zato vem.


Točno to – konča v sekretu ☺
btw: jaz prehranjevalnice ocenjujem po WC prostorih – urejenost, prostor za mirno opravljanje nujnega, izbira med sušilci in papirjem, nastavljive za toplo / hladne pipe, ustreznost dizajna z lokalom … in seveda pogostost čiščenja

Ko berem odgovore, me zanima, če Slovenci sploh veste, kaj so mišlen restavracije.

Najprej tisti, ki mislite, da se od tega ne naješ. Ali je res slovenska ponudba tako siromašna in uboga, da celo v rangu mišlen zvezdic ne pridete na evropsko raven. Ali pa ste navajeni, da vas nasiti samo 3x porcija po pol kile pasulja in plini zaradi fižola in piva.
Pri nas imamo eno zvezdico, smo pa čez slovensko mejo. Imamo večjo restavracijo z jedilnikom, če ni prepolno, lahko gostje pridejo brez rezervacije. Hrana ni označena z zvezdicami. Meni si sami izbirajo in določajo, prav tako pijačo. Porcije so ogromne.
Imamo pa tudi restavracijo z mišlen zvezdico. Na izbiro sta 4 in 6 hodni meni. Vina oz. penino dobite glede na hrano, izbirate med ponujenimi – s pomočjo sommelierja natakarja. Trenutno so tri vrste na voljo, prihajajo iz naše regije. Izbirate sicer lahko tudi vegeterjanski meni, ki pomeni ribo. Vegani, alergiki na histamin in intoleranti na lakztozo žal ne morejo dobiti hrane. Lahko se samo prilagodi glutenfree in na druge lažje alergije. Restavracija je odprta samo 3-4 dni v tednu, skoraj vedno je potrebna rezervacija, tudi opozorilo na vegetarijanski meni. Če je meni narejen iz enostavnejših jedi ali imamo sestavine na zalogi, lahko sprejmemo tudi tako imenovane walk-in goste. Ker pa so sestavine večinoma specialne, transportirane sveže (žive rakovice, sveže pripravljen kaviar), pa je potrebna predhodna rezervacija.
Porcije so vsaj pri nas in v drugih mišlen restavracijah v naši državi glede na vrsto prehrane še vedno zelo bogate, recimo glavna jed vsebuje 250-300 g mesa. O tistih miniaturnih porcijah na krožnikih, pri nas na srečo ni duha ne sluha.
Drugače pa, za mišlenko mora restavracija kar ogromno investirati – poskusni meniji so na račun hiše, stanejo pa od 120-140 eur (4 hodni meni) do 200 eur (6 hodni meni), brez pijače. Vegetarijanski meni trenutno pri nas stane 110 eur in je s tem najcenejši. Nato rabiš še profesionalnega fotografa, saj je vse dokumentirano, en tak fotošuting lahko traja do enega celega dneva: vsako jed se posebej pripravi in takoj pripravljeno fotografira, torej je všteto še čakanje fotografa. Pa lepo je, če fotograf dobi kaj za jesti v tem času.
Pa prosim, če pazite na pisanje, ker “dobitniki zvezdice” niso izžrebani, kot je brati. Ampak po pregledu in oceni menijev, ter nato tudi hrani sami s strani več kritikov in okuševalcev, dobiš mišlenko. Ali pa tudi ne. Ne pa, ker bi nekdo iz bobna potegnil tvoje ime. Tako da lahko že malo predvidevaš, ali boš dobil ali ne. Potem pa moraš to tudi obdržati, kar ni enostavno. Vsakih ca. 6 tednov se morajo meniji tudi zamenjati. Med restavracijami obstajajo razlike pri menijih, kot je opaziti skozi celotno temo. Imaš od minimalno 4 hodnega do 7 ali celo 8 hodnega menija. Sicer velja nenapisano pravilo, da pretiravati ni pametno.
Načeloma se v teh restavracijah ne sme delati razlik med gosti. Je pa dovoljeno vreči goste ven, če se ne držijo visokega bontona pri jedi. Vse ostalo v vaših komentarjih je po mojem mnenju prikaz balkana (tako s strani gostov kot gostitelja).
Natakar vsak hod predstavi gostom na kratko, prav tako pa je seznanjem s celotnim postopkom priprave posamezne jedi in sestavin. Tudi izvora sestavin. Hrana se vsaj v naši državi pripravlja izključno z rokavicami, to je pogoj za mišlenko.
Pri nas imamo recimo ta trenutek izbiro pri glavni jedi: potočna (cela) riba (vegetarijansko) s špragljem in solato iz avokada-wasabija in magnolije, srnjad z rožmarinovim krompirčkom in solato iz radiča, ter golobica z zeljem-črnim česnom in sivko. Za posladek pa lahko gostje izbirajo med jagodno ali borovničevo strnjenko (jagoda z baziliko in limeto ter borovnica z bezgom in ovsom). Nam sicer zaradi koronavirusa ni sile, je bil upad in zaprtje gostilne, ampak smo že nazaj polno zasedeni. Pri nas v mišlenko ne sprejemamo otrok pod 13 leti. Zaradi obnašanja in zaradi vrste prehrane.
Pri nas poleg menija in popite pijače omizje doplača tudi 40 eur vinske degustacije. Degustacija ni na izbiro, ampak spada k večerji. Kot dodatek pa še morda, da so živali v takšni restavraciji prepovedane in za vsako rezervacijo dobi gost predhodno potrdilo o rezervaciji, saj je zaželjeno predhodno rezervirati mizo vsaj 2 do 3 dni pred dogodkom.


Crkn v svojem nmenju .. ker ne spoštuješ mnenja ocenjevalcev. Gnus si, Zagovendo nihče.
Btw: kas si pa samo naredilo za odmevno ocenjevanje gostil??
res – crkn s svojim egom

Kaj pa Michelin gume za premium limuzine tudi zunaj premontirate, medtem ko so gostje na večerji?

Če greš v Hišo Franko ali pa na Zemono tešit lakoto, potem kaj naj rečem…bad news for you ker boš ostalo lačno. Tja greš uživat v hrani, ne pa lakoto tešit. 😉
[/quote]

V dvorcu Zemono smo jedli že nekajkrat. Nikoli nismo ostali lačni, pa nam ni bilo treba postreči dvojnih porcij ali 9 hodnega menija:)) Smo bili kar fajn siti po običajnih 3 hodih – predjed, glavna jed, sladica. Lahko rečem samo to, da je Tomaž zvezdico brez dvoma zaslužil! Bravo!👍
Ani Roš seveda privoščim, ne poznam pa (še) njene kuhinje. Bo treba iti vsaj enkrat.

Kaj pa Michelin gume za premium limuzine tudi zunaj premontirate, medtem ko so gostje na večerji?
[/quote]

Bi se skoraj spodobilo, a ne? Samo to bi potem dodatno stalo še kakšnih 100-200 eur z napitnino in doplačilom za nove gume.

Ma dej nehaj. Poznam osebno gospoda, ki je zavrnil Mišelinko in rekel naj se mu samo speljejo z dvorišča.
Nimate pojma kaj to prinese za seboj.
Poleg tega taka restavracija nima šans da preživi na dolgi rok. Malo jih je, ki s uspeli več kot 10 let furat mišelinko.

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Tako je. Mišlenka prinese ogromno investicije in garanja. Mi smo mišlenko dobili pred ca. 20 leti, na 180 let podlage delovanja restavracije. Restavracija gre v družini naprej, kar je po našem mnenju razlog za takšen uspeh. Smo pa imeli kulinariko višjega ranga že pred zvezdicami.

Se vidi, da veš, o čem govoriš, torej da poznaš to sceno, AMPAK da za vegetarijanski meni ponujate ribo, je pa sramota in žalost.
Riba je še vedno meso in ni rastlina oz. zelenjava. Taka odlična gostilna na visokem nivoju, pa da ne more skupaj spraviti enega samega pravega vegetarijanskega menija, res žalostno!
Vsaj ime menija bi lahko spremenili iz vegetarijanskega v ribjega.

Se vidi, da veš, o čem govoriš, torej da poznaš to sceno, AMPAK da za vegetarijanski meni ponujate ribo, je pa sramota in žalost.
Riba je še vedno meso in ni rastlina oz. zelenjava. Taka odlična gostilna na visokem nivoju, pa da ne more skupaj spraviti enega samega pravega vegetarijanskega menija, res žalostno!
Vsaj ime menija bi lahko spremenili iz vegetarijanskega v ribjega.
[/quote]

Midva sva bila recimo desetkra mogoče v mišelinovih gostilnah. In v vseh desetih so kot vegetarijanski meni ponujali ribo. S tem sva bila seznanjena že preko mejlov ob prijavi. To ni nič nenavadnega.

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Se vidi, da veš, o čem govoriš, torej da poznaš to sceno, AMPAK da za vegetarijanski meni ponujate ribo, je pa sramota in žalost.
Riba je še vedno meso in ni rastlina oz. zelenjava. Taka odlična gostilna na visokem nivoju, pa da ne more skupaj spraviti enega samega pravega vegetarijanskega menija, res žalostno!
Vsaj ime menija bi lahko spremenili iz vegetarijanskega v ribjega.
[/quote]

Kot je uporabnik pod imenom Vagabund omenil, kulinarika na višji ravni ne pozna teh menijev. Sicer tudi vegetarijanski meni se od drugega vegetarijanskega menija razlikuje. Imaš ovo ali lakto vegetarijance … V visoki restavraciji brezmesnega menija skoraj ni mogoče dobiti v tem smilu, da ne bi bila ponujena niti riba. Vegetarijanski meni velja tudi, če vsebuje ribo v gastronomiji. Če pa nekdo kot vegetarijanec ne je niti ribe, pa je to seveda osebna odločitev. Zato pri nas kot v mnogo restavracijah takoj poudarim že ob rezervaciji, da vegetarijanski meni pomeni ribo.

Lej, VE SE. Zvezda stane. Pa stroški z meniji in fotošutingi so še najmanj.
Ne bom zdaj zlival gnojnice na te “uspehe”, ampak s temi zvezdicami je tako kot z vsem – krog izbrancev odloča o tem koga spusti zraven. sama hrana v resnici ni odločujoča. Je samo predpogoj, da se sploh lahko rineš zraven.
Seveda so te zvezdice precenjen. Tako kot je vsaka draga stvar, ki je del lobijev, precenjena. Ampak ravno v tem je fora, da si vsi želijo priti med izbrance, seveda se pa tudi najde dovolj nor folk, ki je pripravljen drago plačevati takšno hrano. Tako kot je kdo pripravljen dati recimo 200.000 evrov za brezvezno coto z dizajnerskim podpisom. Tudi če zgleda slabše kot kaj s Ponte rossa.

Bi se skoraj spodobilo, a ne? Samo to bi potem dodatno stalo še kakšnih 100-200 eur z napitnino in doplačilom za nove gume.
[/quote]

A to naj bi vašim strankam predstavljal problem?

Lej, VE SE. Zvezda stane. Pa stroški z meniji in fotošutingi so še najmanj.
Ne bom zdaj zlival gnojnice na te “uspehe”, ampak s temi zvezdicami je tako kot z vsem – krog izbrancev odloča o tem koga spusti zraven. sama hrana v resnici ni odločujoča. Je samo predpogoj, da se sploh lahko rineš zraven.
Seveda so te zvezdice precenjen. Tako kot je vsaka draga stvar, ki je del lobijev, precenjena. Ampak ravno v tem je fora, da si vsi želijo priti med izbrance, seveda se pa tudi najde dovolj nor folk, ki je pripravljen drago plačevati takšno hrano. Tako kot je kdo pripravljen dati recimo 200.000 evrov za brezvezno coto z dizajnerskim podpisom. Tudi če zgleda slabše kot kaj s Ponte rossa.
[/quote]

Ja, za vsako preseravanje imajo denar. Razmetavajo se vsepovsod kot monarhi, vsi velikodušni se afnajo v javnosti, samo ko je treba svoje zaposlene plačat, takrat pa škrti za vsak evro. Takrat mora bit pa vse na skrajnem minimumu. Pa še tisto ne bi privoščili.

Vegetarijanski meni v osnovi pomeni, da jedec je tudi jajca, mleko in ribe. Znotraj tega pa so še posamezne delitve.
Pri nas ponujamo hrano regije, kar je zaslediti že v jedilniku zgoraj. Ribe, preutnina, divjad in meso domačih živali prihaja iz regije, tako kot vino skoraj večinoma. Ker prezentiramo hrano, ki bi ji v Sloveniji rekli domača hrana, so glavne sestavine in glavne jedi iz tega ranga. Sicer dodajamo občasno sestavine, ki v regijo ne spadajo in so zato namenjene kot dodatek k jedi.
Restavracije z mišlenko iz našega regiona imajo kot vegetarijanski meni v ponudbi:
-riba 13 restavracij, ena od teh ima tajsko kuhinjo,
-jajčne testenine z zelenjavo ali sirom 2 restavraciji, ena od teh z italijansko kuhinjo,
-dežela sira 1 restavracija.
Izrecno mesni meni ponuja 6 restavracij, ena od teh s francosko kuhinjo.
Ena restavracija omogoča veganom, da si izberejo jedi iz a la cart menija, in doplačajo 60 eur za pripravo hrane na ceno 100 eur za meni. Vegetarijanci imajo isto možnost ali ribji meni. Še ena restavracija ostaja zaprta zaradi korona situacije.

No, tole mi je pa res padlo v oči pri Hiši Franko. zima na krožniku
boljšega imena ne bi mogli dati. 🙂

[img]https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}3AANd9GcThq6S9W0s-i8BToF75nGMsrWp1q6H13PeD__9IRIJ-8z0k94Hg&usqp=CAU[/img]

S takšnimi porcijami si tudi po 4 letih časih kaj šele po zimi lačen 🙂

Kot je uporabnik pod imenom Vagabund omenil, kulinarika na višji ravni ne pozna teh menijev. Sicer tudi vegetarijanski meni se od drugega vegetarijanskega menija razlikuje. Imaš ovo ali lakto vegetarijance … V visoki restavraciji brezmesnega menija skoraj ni mogoče dobiti v tem smilu, da ne bi bila ponujena niti riba. Vegetarijanski meni velja tudi, če vsebuje ribo v gastronomiji. Če pa nekdo kot vegetarijanec ne je niti ribe, pa je to seveda osebna odločitev. Zato pri nas kot v mnogo restavracijah takoj poudarim že ob rezervaciji, da vegetarijanski meni pomeni ribo.
[/quote]

Kdor je ribe, pač ni vegetarijanec. Ne vem, kje ste se učili sodobnih razvrstitev, ampak ne delajte si sramote in vegi meni preimenujte v ribjega. Jaz kot vegetarijanka bi zastrigla z ušesi in recimo prišla k vam, pa bi izvedela, da vi nekomu, ki absolutno ne je mesa, ponujate ribo. To je isti poden, kot ko mi v navadni vaški oštariji silijo gobovo juho na jušni (mesni) osnovi.

Kdor je ribe, pač ni vegetarijanec. Ne vem, kje ste se učili sodobnih razvrstitev, ampak ne delajte si sramote in vegi meni preimenujte v ribjega. Jaz kot vegetarijanka bi zastrigla z ušesi in recimo prišla k vam, pa bi izvedela, da vi nekomu, ki absolutno ne je mesa, ponujate ribo. To je isti poden, kot ko mi v navadni vaški oštariji silijo gobovo juho na jušni (mesni) osnovi.
[/quote]

Res je. Ena taka vzvišena mišelinka bi vsaj to lahko vedela. Če spada riba v vegetarijansko prehrano, potem je tudi odojek na žaru neke vrste zelenjava. Tele snobovske restavracije delajo sam en groteskni cirkus iz kulinarike. Izkoriščajo psihološko zanko, ki jo dobro poznajo vedenjski ekonomisti: na doživljanje okusa marsikdaj vpliva predstavitev ponujenega. Če daš nekomu popolnoma enako jed na običajen krožnik za nizko ceno, v drugem primeru pa na drago za visoko, bo veliko bolj pohvalil kot okusnejšo dražjo različico popolnoma iste jedi.

Mišelinke obstajajo enako, kot trgovine z izbranimi markami.
Te restavracije so nekaj posebnega. Tam se hrano guštira in se jo tudi drago preplača. Pač, niso dosegljive za vse žepe. Enkrat sem to kuhinjo poskusila, popolnoma po naključju in brbončice so zatrepetale ob okušanju.

Cenim Ano, cenim njeno butično delo in borbo za zaposlene, ki jih ima.
Iz srca ji želim, da bo ves njen trud med lonci poplačan.

Z vsem spoštovanjem do Ane, zdi se mi kot da se je vizualno spremenila..zelo se mi zdi, da ima moške poteze obraza. V preteklosti se mi ni zdelo tako, sedaj na teh slikah pa zelo :/

New Report

Close