nadomeščanje delavke na porodniškem….
mammma, očitno nimaš pojma. Nosečka ima že socilano varnost, saj ji prispevke plačuje država, prav tako tudi plačo. Tista pa, ki jo na porodniškem v podjetju nadomešča, se mora kajpak zaposliti (torej prejemati plačo in imeti plačane prispevke), torej za tisti čas. Nosečka naj bi se (če ima pogodbo za nedoločen čas) vrnila na staro del.mesto.
Da pa bi nekdo v firmi delal brez , da bi mu bili plačani prispevki, je skregano vsaj iz stališča: zakona o delovnih razmerjih, podjemna pogodba ne pride v poštev (obligacijski zakon), zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, zakona o zdravst.zavarovanju, in še kaj bi se našlo.
In nosečka v času porodniške ni na cesti, ampak je “zaposlena pri delodajalcu”.
Ma ne no, to se je samo govorilo pri strategiji za povečanje rodnosti. Mišljeno je blo pa tako,da bi država refundirala prispevke firmi za delavca, ki nadomešča delavko na porodniški. S tem bi firma imela večji interes ohranit, “staro” delavko, ker jih nadomeščanje nje, ne bi toliko koštalo.
Vsaj tako sem jaz razumela.
Tokrat me pa res moti to, da včasih nekateri pišejo, kar se jim zdi ali kakor jim narekuje njihova logika, pa tudi , če s svojim odgovorom nič ne povedo ali pa posredujejo celo napačne informacije.
Zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti v poglavju IV. Aktivna politika zaposlovanja v 48. a členu, 3.al. določa:
Delodajalcu, ki zaposli brezposelno osebo, prijavljeno na zavodu, namesto delavca na porodniškem dopustu in na dopustu za nego in varstvo otroka, zavod povrne prispevke delodajalca.
Glede dejanske uresničitve te pravice v praksi pa se je potrebno obrniti na zavod za zaposlovanje.