Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Najemniki

Najemniki

Eno stanovanje že oddajam, sedaj pa bomo oddajali še očetovo hišo, ker gre oče v dom ( hišo bomo malo uredili, da bo luštna, je pa že bila prenovljena). Okoli je parcele 800 m, pa 2 jabolka in češnja ter mini gredico ki se lahko tudi pokrije z polivinilom če noben ne bi obdeloval  . Jabolka bomo mi obrezovali. . Iz mojih dosedanjih izkušenj me je strah oddajati hišo, ker ne bodo niti trave kosili . Vidim v stanovanju, nič od nič, se smeti se jim ne da sortirati, kar vse mečejo skupaj. Tu bo pa treba kanto za smeti ven odpeljati, kositi travo,  vse to bomo dali v najemno pogodbo ampak ali bodo tudi delali ?  Mi namreč živimo na drugem koncu Slovenije in ne moremo tja hoditi kositi.  Ne delam si iluzij da bodo kaj počistili,  pajcune obrisali, policije obrisali, , to bom jaz naredila, vrtnice bom tudi jaz obrezala, pa plevel populila, ampak da bi vsaj travo pokosili?  Vsaj to? Veliko ljudi mi pravi da ne bodo.

 

 

 

 

 

 

 

Bodi toliko bolj skrbna pri intervjujih najemnikov. Če mene vprašaš – sem bila v koži najemnice, sedaj pa najemodajalka – ne bi hodila najemnikom trave kosit, polic brisat, jabolk obrezovat. Vzamejo v najem vse skupaj, v pogodbi zapišeš, da urejejanje okolice spada k skrbi za nepremičnino. In se potem ne jajčkaš okoli tega a so japke obrezane ali ne naslednjih nekaj let.

Mislim pa, da ti nisi za najemodajalko, če boš tako dlakocepila. Boste ruknili, že zdaj vidim. Raje pusti prazno, se vsaj ne boš imela na nikogar drugega jeziti kot pa samo nase.

Ali pa res poskusiš oddati za 1 leto in potem ne podaljšaš, če vidiš, da ne gre. Morda pa boš imela srečo in bodo živo mejo in jabke obrezali že pred tabo – kako bi ti to godilo, ali ti to tudi ne bi bilo povšeči?

Malo kompliciras. Ce vzamem jaz hiso v najem, kjer moras se vse zivo rihtat, pricakujem najmanj za polovico nizjo najemnino. Se manj pa mi bilo vsec, da mi na, mojo najeto nepremicnino, lastnik hodi obrezovat drevje in vrtnice. Ce imam pogodbo mi lahko lastnik pride le ob najavi in se to max 1 leto. Enostavno prodas hiso, kupis stanovanje ali dva, in oddajas to. Ti bo lazje, najemnikom pa tudi.

nova
Uredništvo priporoča

Ce nisi iz Ljubljane, najemnikov sploh ne bos dobila. Vsak gre raje v lepo stanovanje v blok, kot pa v eno staro bajto, kjer dela ne zmanjka. Pa lastnik ti gleda, kaj pocnes , koliko vode, elektrike porabis, kdo ti pride….

Najti boš morala primernega najemnika, ki mu bo to všeč in bo to počel iz drugih razlogov, npr. iz veselja, relaksacije, nekega zadovoljstva skratka iz nekih notranjih vzgibov. Ampak večina je lenuhov tako, da išči primerne najemnike. Poznam primer, ko so se preselili iz hiše v blok, za moškega ki je prej imel aktivnosti okrog hiše in skrbel za okolico je bilo hudo, ker mu je to zelo manjkalo in je bil kar se tiče tega kar nesrečen, ker v bloku takih aktivnosti ni.

Moraš vedet, da smo ljudje različni. Enim paše stanovanje, drugim paše delo okrog hiše.

Evo, jaz pa iščem ravno to. Eno hiško, z nekaj kvadratov okrog, malo vrta, malo sadja, rožice …  Z veseljem bi kosila travo, skrbela za hišo in okolico, pa da mi lastniki ne bo hodili okrog kontrolirat, kaj je narejeno in če je po njihovo pravi čas narejeno. Če vzamem hiš v najem, jo vzamem v paketu in skrbim zanjo, kot da bi bila moja. Pa je to zelo težko najt.

kaj jaz vem

Odgovor na objavo uporabnika
luanda, 22.05.2021 ob 16:29

Ce nisi iz Ljubljane, najemnikov sploh ne bos dobila. Vsak gre raje v lepo stanovanje v blok, kot pa v eno staro bajto, kjer dela ne zmanjka. Pa lastnik ti gleda, kaj pocnes , koliko vode, elektrike porabis, kdo ti pride….

Stanovanja tudi v okolici LJ (recimo 30-40km) primanjkuje in imajo kar visoke cene najema.
Če ni ravno v kaki Lendavi, ali kakem bolj odročnem kraju…se najdejo.

Jaz v oglasu namenoma ne bi omenjal te želje. Ko imaš ogled pa vprašaš, ali želijo kositi in skrbeti za vrt ali ne. Tisti, ki bi z veseljem, ga vzameš.

Mene je enkrat lastnica vprašala, če bi pokosil vrt in travnik, ki pa ga nismo smeli uporabljati (niti kakih jabolk pobrati, čeprav so po tleh gnila). Se mi je za malo zdelo, tko da nisem.

Jaz pa, če bi imela dovolj denarja seveda, bi z veseljem najela hišo z vrtom. V stanovanju je kriza, ko še svoje solate nimaš kje pridelati.

Samo kaj, ko nimam za najem ali pa za nakup hiše z vrtom.

 

Ampak ne bi pa najela od nekoga, ki bi mi težil kako moram urejati vrt. Bi najela v kompletu in potem po svoje skrbela za vrt. POsadila, posejala, kar bi jaz želela na način, ki bi meni ustrezal (eni recimo hočejo vse posajeno v ravnih vrstah – pri meni to odpade, eni izpulijo vsak plevel  – tudi odpade). Pa seveda vse pridelano je moje.

Pa, če bi mi kdo težil, da mora biti trava kar naprej pokošena, bi ga tudi nekam poslala. Bi urejala tako kot bi meni odgovarjalo.

Sadje, seveda moje, če jaz skrbim za drevje.

Torej, najela bi vse v kompletu. Dobrodošel nasvet recimo glede obrezovanja drevja. Nikakor pa ni dobrodošlo, da bi mi lastnik hodil po vrtu, celo kosil pa police brisla pa kaj vem kaj še vse. To pa ni šans.

Enostavno prodaj. Razen, če živiš za to, da kompliciraš v življenju.

Najbolj enostavna resitev je, da hiso oddas in najames nekoga, ki bo redno kosil in obrezal drevje ter to vpises v pogodbo.

Veš kaj, če se ti že vnaprej odločiš, da najemniki ne bodo kosili in skrbeli za hišo, kaj točno potem pričakuješ? Saj sama kličeš takšne k sebi.

Praviš, da zdaj ne sortirajo smeti. Če je to njihov edini greh, se poskusi z njimi pogovoriti in povej, da morajo in da bodo plačali kazen ipd. Če je še kaj drugega v ozadju, zakaj jih sploh gledaš? Zakaj ne prekineš pogodbe in dobiš druge najemnike?

Glede hiše pa je tako – načeloma v hišo ne bo šel tisti, ki se mu ne bo ljubilo kositi, razen kakšnih res čudnih patronov. Ker si tudi ti malo čuden patron, ker se osredotočaš na negativno in neka mnenja drugih, je čisto možno, da boš naletela na takšne ljudi. Res pa je, da hočeš imeti stvari pod kontrolo in celo hoditi ti k njim rihtati stvari. No, to tako pa ne gre, če daš stvar v najem, imajo oni tam posest in pravico do zasebnosti. Da prideš k meni kar tako malo počistiti, se zavedaj, da te naslednjič ob takšni nori ideji tožim.

Kot je nekdo že omenil, si s svojim razmišljanjem nesposobna za normalnega najemodajalca. Najem je namreč biznis in ti se ga ne znaš iti. Raje imej hišo prazno in pač hodi gor rihtati, ali pa jo prodaj.

Pričakovati, da boš imela najemnike, ki jim boš hodila ti urejati vrt, je res noro. Pričakovati, da bodo delali točno tako in takrat, ko želiš ti, je še bolj noro. Kot rečeno, nisi iz testa za najemodajalca zato si raje najdi kaj drugega.

Če se odda nepremičnino v najem, nato najemniki sami skrbijo za čistočo in red v notranjosti in zunanjosti. Lastnik se v to ne sme vtikati in čistiti, lahko pa v najemno pogodbo posebej napišeš, da morajo to izvajati, sicer sledijo sankcije. Po zakonu imaš pravico 2x na leto kontrolirati nepremičnine. Če tega ne izvaja, mu lahko odvzameš del varščine. Ker oddajaš hišo svetujem varščino v 3x ceni najemnine, škodo in poškodbe pa naj plačuje sproti.

Glede košnje parcele, svetujem, da izberi najemnika, ki bi mu bilo to v veselje in ima s tem že izkušnje. Sicer pa svetujem, da poišči kakšnega kmeta v vasi, ki bi to z veseljem delal in porabil to travo za svojo živino.

Kaj v bloku pa ne rabijo sortirat smeti al kaj?

Če fašejo kazen zaradi nesortiranja jo bodo pač plačali – kje šteka.

Glede urejanja okolice pa – z urejanjem je najemnina toliko – brez urejanja pa toliko.

Mi smo dali v najem bajto z dvoriščem, vinogradom, sadovnjakom, vrtom in okrasnimi rastlinami.

Vinograd smo vrgli ven – pustili smo jima na lastni željo 4 trste z jedilnim grozdjem.

Sadovnjak je bil delno industrijski – star že 25+ let. Smo vrgli ven in je sedaj tam zelenica s 4 visokimi starorodnimi jablanami in hruškami. Obdržali smo 3 velikanske češnje, in pa 5 breskev in 5 marelic. Obdržala sta tudi nasad malin in borovnic in robid.

Vrt smo polovico spremenili v zelenico – spremenili bi celega v zelenico, če ne bi imeli najemniki želje po vrtu.

Bajto sta najela dva starejša nad 50.

Ona je doma.

On hodi delat.

Prej so živeli v mestu v stanovanju, sedaj so to stanovanje pustili sinu.

Imata še 2 odrasla otroka z družinami, ki živita drugje pa večkrat prideta k staršem z otroci in uživajo na dvorišču – postavili so kar velik igral za otroke in pa lani celo trampolin in bazen.

Res lepo skrbita za hišo in okolico.

Po enem letu smo jima znižali najemnino, ker sta dosti porihtala okoli hiše.

Sedaj bi rad položil si tlakovce pa bomo mi nabavili material, on bo delal pa najemnino bomo kak mesec šenkali.

Imamo pa željo dolgoročnega najema in da držimo vredu najemnike.

Odgovor na objavo uporabnika
Veš kaj, 24.05.2021 ob 10:00

Veš kaj, če se ti že vnaprej odločiš, da najemniki ne bodo kosili in skrbeli za hišo, kaj točno potem pričakuješ? Saj sama kličeš takšne k sebi.

Praviš, da zdaj ne sortirajo smeti. Če je to njihov edini greh, se poskusi z njimi pogovoriti in povej, da morajo in da bodo plačali kazen ipd. Če je še kaj drugega v ozadju, zakaj jih sploh gledaš? Zakaj ne prekineš pogodbe in dobiš druge najemnike?

Glede hiše pa je tako – načeloma v hišo ne bo šel tisti, ki se mu ne bo ljubilo kositi, razen kakšnih res čudnih patronov. Ker si tudi ti malo čuden patron, ker se osredotočaš na negativno in neka mnenja drugih, je čisto možno, da boš naletela na takšne ljudi. Res pa je, da hočeš imeti stvari pod kontrolo in celo hoditi ti k njim rihtati stvari. No, to tako pa ne gre, če daš stvar v najem, imajo oni tam posest in pravico do zasebnosti. Da prideš k meni kar tako malo počistiti, se zavedaj, da te naslednjič ob takšni nori ideji tožim.

Kot je nekdo že omenil, si s svojim razmišljanjem nesposobna za normalnega najemodajalca. Najem je namreč biznis in ti se ga ne znaš iti. Raje imej hišo prazno in pač hodi gor rihtati, ali pa jo prodaj.

Pričakovati, da boš imela najemnike, ki jim boš hodila ti urejati vrt, je res noro. Pričakovati, da bodo delali točno tako in takrat, ko želiš ti, je še bolj noro. Kot rečeno, nisi iz testa za najemodajalca zato si raje najdi kaj drugega.

evo primer  krta in njegovega razmisljanja.

Okolica hise se ureja zato, da ko si zunaj ,da lahko uzivas v urejenosti okolice , cvetju, senci dreves… ipd.

S tem namenom gres v hiso. Da imas lasten zunanji prostor.

Sadno drevje se obrezuje zato da je drevo zracno ,da obrodi kvalitetnejse plodove.

Da imas lastno sadje, se en izmed namenov vrta. Ravno tako kot npr zelenjavni vrt

 

In folk iz krtove dezele z dvema levima , pac ni za hiso. Ker tega ne razume. Oni mislijo da je ciscenje za druge. Ne zanj. …

 

 

 

Tako mi kot sosed živimo v hiši z kar nekaj zemlje naokoli.

Sosed vsak teden 2x laufa s kosilnico. Travica na mm. Parcela vsa oškarpana poravnana na vaservago.

Drevje in jagodičevje ima v strogi ravni vrtsti. Vse okrazne rastline strogo ob ograji omejene z lesenimi letvicami.

 

Mi pokosimo pod igrali, ko začnejo čebele tam letat, pa potko do vrta si pokosimo. Drevje imamo navtikano malo tu malo tam, okrasne rastline tudi. Na večini parcele imamo “travniški” videz , posajene imamo travniške rože, kosimo 2x mogoče 3x letno.  Ko pripeljemo drva jih vsipamo enkrat na en kup, drugič na drug pa potem to lepo počasi celo leto žagamo na metrska drva in ji spravljamo v drvarnico.

V glavnem po moje sosed dobiva ošpice, ko gleda prek ograje našo parcelo 😉

Ajd ob ograji mu pokosimo metrski pas, da mu ravno polži ne lezejo tja prek totalno neovirano 😀

Ukvarjam se z oddajo, res so stanovanja lažja, ker ni zunanjih opravil. Ampak košnjo definiraj v pogodbi. Glede vrtnic pa jih obreži , ko prideš na ogled. Po zakonu imaš dovoljenja 2 x letno, vendar se marsikdo zmeni za 1 x mesečno, ali pa ko pridejo pobrati denar od najemnine.  Ker gre za hišo ti svetujem ogled na 3 mesece obvezno, vmes pa še plevel pri vrtnicah populiš in malo urediš. Najemniki v večini ne bodo skrbeli, že s košnjo bodo težave.

Vrtnice naj obreže 2x letno? Pa vi veste, da se morajo vrtnice obrezovat sproti kak cvetijo? VSAK DAN!

Najprej se odloči ali oddajaš hišo ali hišo z vrtom. Če oddajaš samo hišo, je vrt v tvoji oskrbi, najemniki pa nimajo pravice bivanja na vrtu in nič uporabe, jemanja pridelkov, dostopa. Če oddajaš hišo z vrtom, ga morajo urejati tako kot se dogovorite, je tudi najemnina temu primerno višja. Če najamejo še vrt, mora po njihovem odhodu biti tak kot so ga najeli, razen če se sproti /z aneksi/ dogovorite drugače. Ne dovolimo sekanja dreves, sajenja dodatnih rož, raznih kvazi gred, ker vse našteto je že velik poseg v nepremičnino.

Odgovor na objavo uporabnika
Oddajaš hišo ali hišo z vrtom, 24.05.2021 ob 12:39

Najprej se odloči ali oddajaš hišo ali hišo z vrtom. Če oddajaš samo hišo, je vrt v tvoji oskrbi, najemniki pa nimajo pravice bivanja na vrtu in nič uporabe, jemanja pridelkov, dostopa. Če oddajaš hišo z vrtom, ga morajo urejati tako kot se dogovorite, je tudi najemnina temu primerno višja. Če najamejo še vrt, mora po njihovem odhodu biti tak kot so ga najeli, razen če se sproti /z aneksi/ dogovorite drugače. Ne dovolimo sekanja dreves, sajenja dodatnih rož, raznih kvazi gred, ker vse našteto je že velik poseg v nepremičnino.

ti pa si…

če zahteva urejanje vrta in pridelovanje česarkoli po lastni izbiri, potem se cena kvečjemu zniža za dogovorjeno ceno njihovega dela. eni bi res še to, da najemniki plačajo par 100 eur več, vam rihtajo vrt, vi pa potem po pridelke pridete, al kako?

Odgovor na objavo uporabnika
ja pa kaj še, 24.05.2021 ob 18:00

ti pa si…

če zahteva urejanje vrta in pridelovanje česarkoli po lastni izbiri, potem se cena kvečjemu zniža za dogovorjeno ceno njihovega dela. eni bi res še to, da najemniki plačajo par 100 eur več, vam rihtajo vrt, vi pa potem po pridelke pridete, al kako?

Nikjer ne piše, da bodo lastniki hodili po pridelke, če najemnik najame še vrt. Najem vrta se dodatno plača. Kaj misliš, da je zemlja zastonj? Še za občinske vrtove, ki so na drugi stran mesta, se plača najemnina, pa se za tega zraven hiše ne bi?!

 

Ma kakšni idealisti ste. Oddati hišo z tako zahtevno okolico je utopija.

Ti v bistvu iščeš upravnika posestva, ki skrbi za okolico in lahko biva v hiši ( zastonj seveda )

Da ti bo pa nekdo plačeval in še urejal okolico – pa ni osnovne šanse. Košnja trave ni vsakemu v neizmerni užitek in sanjsko preživljanje prostega časa.

Da bi nekdo plačeval in bi ti nonstop uletavala obrezovat, kosit ………………………..Ma ti si res nisi resna

Odgovor na objavo uporabnika
2405, 24.05.2021 ob 21:08

Ma kakšni idealisti ste. Oddati hišo z tako zahtevno okolico je utopija.

Ti v bistvu iščeš upravnika posestva, ki skrbi za okolico in lahko biva v hiši ( zastonj seveda )

Da ti bo pa nekdo plačeval in še urejal okolico – pa ni osnovne šanse. Košnja trave ni vsakemu v neizmerni užitek in sanjsko preživljanje prostega časa.

Da bi nekdo plačeval in bi ti nonstop uletavala obrezovat, kosit ………………………..Ma ti si res nisi resna

kaksenga upravnika…. pa kaj vam ni jasn  .

Ce nekdo najame hiso z vrtom jo najame kot celoto. Pomeni da najame notranji in zunanji prostor.

Ce ureja ok, ce zivi v stali tud prav.  Ce se lastniku zdi da z najeto nepremicnino ne upravlja ” kot dober gospodar” in se dela skoda mu prekine pogodbo.

Ciscenje in urejanje  zivljenskega prostora je stvar osebne higiene in osebne  urejenosti.

A se ti umivas  in preoblacis zaradi sebe, ali drugih!?! …

Ravno tako je s zivljenskim prostorom pod   kar  spada tudi okolica hise .

Odgovor na objavo uporabnika
Carnic, 22.05.2021 ob 16:16

Malo kompliciras. Ce vzamem jaz hiso v najem, kjer moras se vse zivo rihtat, pricakujem najmanj za polovico nizjo najemnino. Se manj pa mi bilo vsec, da mi na, mojo najeto nepremicnino, lastnik hodi obrezovat drevje in vrtnice. Ce imam pogodbo mi lahko lastnik pride le ob najavi in se to max 1 leto. Enostavno prodas hiso, kupis stanovanje ali dva, in oddajas to. Ti bo lazje, najemnikom pa tudi.

Bolj enostavno je, da najemnik namesto hiše najame stanovanje v bloku ali stolpnici, tam mu ne bo treba trave kosit in skrbet za zelene površine. Tam bo plačal, da to delo opravi upravnik namesto njega.

Avtorca ti pa tako napravi, kot so že povedali. pogodba za eno leto, ki seveda vključuje tudi redno vzdrževanje vrta, ki spada k hiši. Če bo OK, podaljšaš pogodbo, drugače pa ne. Vmes pa prideš enkrat pokontrolirat. Če vzdržuje okolico hiše se bo videlo že z javne ceste, za kar pa ne rabiš predhodne napovedi dovoljenja ;).

 

 

Nikoli se ne daje najemnikom pogodbe za dlje kot 1 leto!!! Tudi če je dogovor za daljši najem, se naredi nova pogodba vsakič znova!

New Report

Close