Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Najstnik zaprt vase

Najstnik zaprt vase

Starši vedno najprej pomislimo, kaj smo mi naredili narobe. Ko je meni hči povedala, da so ji všeč punce, sen se tudi najprej vprašala, kje sem falila.
Nikjer najbrž. Z določenimi stvarmi se otroci pač rodijo. In na nas je,,da jih sprejmemo. Pa če gre za homoseksualnost ali nedruzabnost, posebneze.
Računalništvo ga zanima. Veliko racunalnicarjev je asocialnih…

V času današnje tehnologije je posojanje največja neumnost!
Lepo pofotkaš, saj ima vsak telefon kamero!

Naš 20 letnik je še kake zapiske kdaj prinesel domov, mlajša dva nikoli nobenega, vse pofotkano.
Če je tvoj sin tako računalniško pismen in nadarjen, bi to lahko vedel!

Sicer pa, mogoče ti pa sploh ne pove vsega, ker se vajini razmišljanji razlikujeta in si ne želi pregovarjanja s tabo.
Ste prepričani, da mu ta šola sploh ustreza?
Zakaj ga prepričuješ, da je človek normalen, če je družaben? To nikakor ni res! Normalni so tudi nedružabni ljudje in tvoj sin, kakršenkoli že je, je normalen.

Ni to. Problem je, da ga ne spoštujejo, ker jim nikoli ne reče ne. Nikoli jim pa ne reče ne ravno zato, ker se boji, da ga bodo zavrnili. Začaran krog.

Strinjam se s tisto, ki pravi, da mora graditi na samozavesti in kdaj pokazati, da mu kaj ni prav. Sam sebe mora najprej ceniti, da ga bodo tudi drugi. Sliši se klišejsko, je pa res.
Edino tako bo pridobil spoštovanje.

Tudi preko zanimanja za računalništvo bi lahko našel koga. Ga pa pošlji na tečaj programiranja ali česa podobnega. Tam se (mogoče) zbirajo geeki, ki bodo nekoč kasneje zelo uspešni, čeprav trenutno niso najbolj kul 🙂
Poznam celo take, ki so prijateljstva stkali preko igranja spletnih računalniških igric.

Večina fantov v teh letih nima kaj veliko za povedat. Punce so v večini pravo nasprotje. Naša je pri 16 taka klepetulja, ampak sinova sta bila bolj tiha. Starejši zdaj pri 23-ih toliko govori, da ga komaj prenašamo. Žena je bolj tiha in tudis am ve, da pretirano govori. Ko se pogovarjam z njegovo ženo, kar on odgovarja. Ga vsi opozarjamo, tudi sam ve….je pa tudi to kar resen problem. Vidiš-različni smo si.

Avtorica, kupi ali s v knjižnici izposodi knjigo Susan Cain: Tihi.

Glede na opisano je tvoj sin bolj na introvertni strani, kar ni nič slabega. Le drugače deluje in doživlja svet, kot ekstroverti. Žal je tako, da danes ekstrovertiranost velja za “normalno”, introvertiranost pa naj bi bila nekaj slabega, nekaj, kar je treba popraviti. Čeprav se cca. 1/3 ljudi rodi kot introvertov. Vedeti je treba, da introvertiranost ni nekaj, kar je posledica vzgoje, ampak gre za drugačno delovanje možganov. Zato, avtorica, ne krivi svoje vzgoje, temveč sprejmi sina takšnega, kot je. To je najbolje, kar lahko narediš zanj.

Če razumeš angleško, priporočam, da prebereš zapise na tej strani strani: http://quietrev.com.

Hvala vsem za odgovore in nasvete!

Lahko pa tudi, da v želji najti prijatelje/družbo preveč teži? Se spomnim podobnega primera dekleta iz hčerkine OŠ, ko so dejansko bežali in se skrivali pred njo, ker je bila težka za umret, se limala nanje, bila pretirano ustrežljiva (tudi, ko ni nihče za nič prosil) ipd.

Pozdravljeni,od objave je minilo eno leto, ker imam podobne težave me zanima kako ste, če ste uspeli rešiti .

Sram ga je prosit za zvezke
Moj je isti
Rabil je pa leto in pol
Torej 1 in pol 2 letnika da se je zacel odpirat.
Ni se cist ok pocas pa le gre na boljs.
Je tvoj kaj na racunalniku igra igre sam ali s sosolci. To nujno zvej.
Ce samo samo sam sigurno ne igra dobr pa ga ne morjo vzet v ekipo.
Fotra al pa starejsga brata angaziri al pa strica al pa soseda. Da zacnejo npr igrce vadit.
It ven it v kino plavat
N

iz leta 2016. Pa zakaj nekateri no odpirate te stare neuporabne teme ki so že zakrnele zdavnaj.

Starši smo najstnikom kolateralna škoda, uporabni samo za wifi in polne hladilnike. Zagotovo ni realna slika to, kar vidiš ti. Doma je takšen, v šoli in na športu morda drugačen in celo družaben. To, da se intenzivno ne druži z drugimi, še ni alarmantno. Če bi se mu rada približala, da začneta komunicirati, obrni taktiko, ki si jo uporabljala do sedaj. Začni se zanimati za njegove interese na nevsiljiv način.
Če igra igrce, se pozanimaj o tem, če gleda manga tebi neznane serije, poglej kakšno epizodo. Jaz se v mojih letih nehote učim japonskih besed )).
Morda mu kupiš kakšno karto za koncert njemu ljubega benda ipd. Komuniciraj in vztrajaj, pa kdor čaka dočaka )). Morda je samo zaljubljen?
Lahko ti še predlagam ogled teh dveh filmov, oba dobra in s tematiko najstništva:
Lady Bird in The Edge of Seventeen

– Vzgoja ima pri tem bolj malo veze, razen če ne gre za neke skrajnosti (nasilja, zlorabe)
– Veliko ima genetika, karakter vmes
– Ti kot mama, mu ne moraš pomagat skoraj nič, torej ga raje pusti pri miru, ker drugače bo še slabše

– Noben človek na tem svetu ni tako dolgočasen ali čuden, da zaradi tega ne bi imel prijatelja
– Pri nekaterih najstnikih je problem, ker se rodijo v napačnem okolju (recimo vsi njegovi sošolci so čisto drugačni po značaju)

New Report

Close