Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Nakup ali najem nepremičnine

Nakup ali najem nepremičnine

Premisli tudi o najemu, saj je glavni razlog večine ki podpirajo kredit njihova zaplankanost.

Ma kakšno premoženje neki, če imaš zadaj kredit. Obrok kredita na 20 let za 130.000 Eur bo 850 Eur, medtem ko te bo najemnina za tako stanovanje prišla 450 Eur.

400 Eur razlike ni malo….

Ma kakšno premoženje neki, če imaš zadaj kredit. Obrok kredita na 20 let za 130.000 Eur bo 850 Eur, medtem ko te bo najemnina za tako stanovanje prišla 450 Eur.

400 Eur razlike ni malo….[/quote]

No, zdaj pa ga izračunaj še za 30.000- 50.000, ker ne gre za Ljubljano.

Premisli tudi o najemu, saj je glavni razlog večine ki podpirajo kredit njihova zaplankanost.[/quote]

Ajaj. Vsi zagovorniki najema splejkoprej postrežete s “tujino” kot argumentom. Ampak mi nismo tujina, smo Slovenija, ki ima najvišji delež lastnih nepremičnin v Evropi – je specifičen sistem, ki se mu je treba prilagodit. Če se hočeš v Sloveniji zgledovati po tujini, se boš opekel.

Cene nepremičnin se bodo počasi dvigale. Trenutno so nizke.
Meni najem sploh ne pride v poštev, ker me moti, da bi celo življenje plačevala nekaj, kar ne bo moje.
Grem pa iz 0 v dolgoročni kredit.

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

KOt sem napisala: kredit bi bil nekje 20.000.

285 najemnin za stanovanje. Hvala, To je zelo uporaben podatek, da si lažje ustvarim sliko.

Ma kakšno premoženje neki, če imaš zadaj kredit. Obrok kredita na 20 let za 130.000 Eur bo 850 Eur, medtem ko te bo najemnina za tako stanovanje prišla 450 Eur.

400 Eur razlike ni malo….[/quote]

No, zdaj pa ga izračunaj še za 30.000- 50.000, ker ne gre za Ljubljano.[/quote]

Matematika ti ni ravno vrlina..hehaa



Penzije se ne nižajo. Upokojena učiteljica iz devetdesetih ima jurja penzije do smrti. Upokojena leta 2016 pa petsto. Isto do smrti. Delavec v proizvodnji iz leta 1991 ima penzije 700, njegov mlajši kolega, ki gre danes v penzijo, pa okoli 350.

Bajte so se pa iz nič gradile brez kreditov. Ko plaz odnese hišo, pa pridni ne znajo več iz nič naresti nove, ampak jamrajo vsi objokani po televiziji za prostovoljne prispevke.

Lastnina je precenjena. Ljudje bi se morali zavedati svojih možnosti.



Penzije se ne nižajo. Upokojena učiteljica iz devetdesetih ima jurja penzije do smrti. Upokojena leta 2016 pa petsto. Isto do smrti. Delavec v proizvodnji iz leta 1991 ima penzije 700, njegov mlajši kolega, ki gre danes v penzijo, pa okoli 350.

Bajte so se pa iz nič gradile brez kreditov. Ko plaz odnese hišo, pa pridni ne znajo več iz nič naresti nove, ampak jamrajo vsi objokani po televiziji za prostovoljne prispevke.[/quote]

Seveda se nižajo. Danes ima delavec 500 evrov, čez 10 let bo imel mogoče 400, čez 20 300 … Seveda ne isti delavec, ampak avtorica je še daleč pred penzijo in niti pod razno ne more vedet, koliko je bo imela. Zato moraš že danes razmišljat, da bo takrat čim bolj pri denarju.

Definitivno pojdi v nakup nepremičnine, zlasti, če že imaš našparano in boš manjši del vzela stanovanjskega kredita. Pa tudi če ne imaš sedaj nizke obrestne mere. Tudi jaz sem tako vzela, 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prišparanega, 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kredita, ki sem ga dobila pri Hypo banki, ker so imeli najboljše pogoje. Zdaj imam še samo dve leti za poplačat. Stanovanje imam, stroški pa bodo po dveh letih precej nižji, ko ne bo več kredita.

To mislim, da je argument na mestu in vreden upostevanja. Pri tem pa je – sploh v primeru nakupa s posojilom – ipostevati tudi to, da je Slovenija unikum tudi v tem, da nepremicninski balon se ni pocil. Nekje sem zasledil (tu se pa ne spomnim vira), da naj bi bile nepremicnine v Sloveniji nekako za polovico precenjene (torej bi pok nepremicninskega balona v Sloveniji znal pomeniti tudi 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} izgube). Zdaj, kdor kupuje zase in s svojim denarjem, bo ze stisnil zobe in to pozrl. Kdor vzame kredit, pa se zna znajti v precejsnjih tezavah (na to je verjetno mislil nekdo zgoraj, ko me je vprasal za nasvet). Na grobo receno… Ce npr. stanovanje v startu stane 100 tisoc in zaradi poka balona pristane na 75 tisocakih, je treba vedeti, da bo stanje kredita (vzeto na 25 let) na tej ravni sele cez nekih 10 let. Ce se to zgodi prej, bodo banke zahtevale dodatna zavarovanja, kar zna voditi v velike tezave.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Tole je grdo natolcevanje in obrekovanje. Kakšna klasika?
Pri meni je varščina vedno vrnjena v kolikor ni povzročene škode, agencija ne dobi nobene najemnine, ker oddajam brez agencije, stroške se vedno plačuje za nazaj, torej se jih prvi mesec ne plača.
Če pa povem po tvoje in vse najemnike vržem v en koš je pa klasika sledeča: stanovanje v razsulu, škoda ogromna, neporavnani stroški, predvsem tisti za zadnji mesec, ker pridejo šele en mesec po odhodu najemnika. V 10 letih mojega oddajanja se je samo ena (1) !!! najemnica po mesecu dni vrnila in poravnala stroške.
In ja, vedno se izogibam kratkoročnemu najemu in se nagibam k dolgoročnemu najemu.

p.s. pošteni najemniki ste iz tele “klasike” izvzeti 🙂 (ko bi le bilo več takšnih)

Tega pa ne moreš, če imaš namesto 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vrednosti nič, potem ne moreš v dolgoročni kredit. Razen, če imaš zaledje porokov in ostalih pomočnikov, ki milostno dovolijo še kakšno hipoteko na svoje.

Lastnina je precenjena. Ljudje bi se morali zavedati svojih možnosti.[/quote]

No, to sem si rekla tudi jaz, ko je kolegica z možem vzela visok kredit za nepremičnino v Ljubljani. Potem se je zgodi nepremičninski balon in je tisti pajzelj prodala za štirikratnik cene, za katero si je na podeželju postavila hišo.
Ja, lastnina je popolnoma nepomembna. Če bi ves ta čas plačevala najemnino, bi bila danes v najemu za 600-800 evrov na mesec.

Lastnina je precenjena. Ljudje bi se morali zavedati svojih možnosti.[/quote]
Sem takoj zato, da v slo uvedemo urejen sistem dolgorocnih najemnim in bom taprva zraven. Ampak dokler je z najemom pri nas kot je pa si ne upam tvegat, da bom vsake par let iskala novo stanovanje v najbolj neugodnih trenutkih in na novo opremljala oz. metala stran pohistvo. Tako sem pac prisiljena v nakup.
Za avtorico pa: do penzije bos stanovanje odplacala, ce bos kdaj rabila doplacilo za dom ga bos lahko krila iz najemnine ali kupnine. Definitivno nakup.



Penzije se ne nižajo. Upokojena učiteljica iz devetdesetih ima jurja penzije do smrti. Upokojena leta 2016 pa petsto. Isto do smrti. Delavec v proizvodnji iz leta 1991 ima penzije 700, njegov mlajši kolega, ki gre danes v penzijo, pa okoli 350.

Bajte so se pa iz nič gradile brez kreditov. Ko plaz odnese hišo, pa pridni ne znajo več iz nič naresti nove, ampak jamrajo vsi objokani po televiziji za prostovoljne prispevke.[/quote]

Seveda se nižajo. Danes ima delavec 500 evrov, čez 10 let bo imel mogoče 400, čez 20 300 … Seveda ne isti delavec, ampak avtorica je še daleč pred penzijo in niti pod razno ne more vedet, koliko je bo imela. Zato moraš že danes razmišljat, da bo takrat čim bolj pri denarju.[/quote]

Po vsej verjetnosti bo hudo hudo mizerna penzija pa znala bi se še delovna doba podaljšat. Nekako tako razmišljam. Pesmistično, ampak verjetno kar realnost.



Penzije se ne nižajo. Upokojena učiteljica iz devetdesetih ima jurja penzije do smrti. Upokojena leta 2016 pa petsto. Isto do smrti. Delavec v proizvodnji iz leta 1991 ima penzije 700, njegov mlajši kolega, ki gre danes v penzijo, pa okoli 350.

Bajte so se pa iz nič gradile brez kreditov. Ko plaz odnese hišo, pa pridni ne znajo več iz nič naresti nove, ampak jamrajo vsi objokani po televiziji za prostovoljne prispevke.[/quote]

Seveda se nižajo. Danes ima delavec 500 evrov, čez 10 let bo imel mogoče 400, čez 20 300 … Seveda ne isti delavec, ampak avtorica je še daleč pred penzijo in niti pod razno ne more vedet, koliko je bo imela. Zato moraš že danes razmišljat, da bo takrat čim bolj pri denarju.[/quote]

Penzija se realno ne niža, ko si enkrat v njej. Plača je pa vseeno, kakšna je, če si klasična monklja, ki vse ustvari iz nič. Lahko delaš tudi volontersko in si zraven hiše popoldan iz nič postavljaš.

Lastnina je precenjena. Ljudje bi se morali zavedati svojih možnosti.[/quote]

No, to sem si rekla tudi jaz, ko je kolegica z možem vzela visok kredit za nepremičnino v Ljubljani. Potem se je zgodi nepremičninski balon in je tisti pajzelj prodala za štirikratnik cene, za katero si je na podeželju postavila hišo.
Ja, lastnina je popolnoma nepomembna. Če bi ves ta čas plačevala najemnino, bi bila danes v najemu za 600-800 evrov na mesec.[/quote]

To je bil srečni slučaj, kot je bil nesrečni slučaj zadeva s švicrskim frankom ali kaj drugega. Na dolgi rok se te zadeve izenačijo in šele potem se lahko vidijo prednosti najema.

To mislim, da je argument na mestu in vreden upostevanja. Pri tem pa je – sploh v primeru nakupa s posojilom – ipostevati tudi to, da je Slovenija unikum tudi v tem, da nepremicninski balon se ni pocil. Nekje sem zasledil (tu se pa ne spomnim vira), da naj bi bile nepremicnine v Sloveniji nekako za polovico precenjene (torej bi pok nepremicninskega balona v Sloveniji znal pomeniti tudi 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} izgube). Zdaj, kdor kupuje zase in s svojim denarjem, bo ze stisnil zobe in to pozrl. Kdor vzame kredit, pa se zna znajti v precejsnjih tezavah (na to je verjetno mislil nekdo zgoraj, ko me je vprasal za nasvet). Na grobo receno… Ce npr. stanovanje v startu stane 100 tisoc in zaradi poka balona pristane na 75 tisocakih, je treba vedeti, da bo stanje kredita (vzeto na 25 let) na tej ravni sele cez nekih 10 let. Ce se to zgodi prej, bodo banke zahtevale dodatna zavarovanja, kar zna voditi v velike tezave.[/quote]

Seveda je že počil. Pri nas na periferiji so šle cene na pol. Če so še par let nazaj lahko sanjali o 200.000 za bajto, jih danes za 100.00 nihče ne povoha. V Ljubljani in na obali so cene kar realne in bodo kvečjemu dolgoročno še rasle. Ponudba – povpraševanje.

Ma kakšno premoženje neki, če imaš zadaj kredit. Obrok kredita na 20 let za 130.000 Eur bo 850 Eur, medtem ko te bo najemnina za tako stanovanje prišla 450 Eur.

400 Eur razlike ni malo….[/quote]

Info izračun za nlb 740/680 obrok.
To je v LJ dvosobno stanovanje … najemnina v povprečju raje 500 in več kot manj.

Za to, kar se oddaja okoli 400, bi plačal okoli sto jurjev.
Je treba primerjat ne nakupa velikega dvosobnega in najem enosobnega, ampak dvosobno z dvosobnim.

Ampak ravno tole, cena 130 jurjev in najemnina 500 evrov je največji razkorak, ker pri manjših stanovanjih je obrok posojila tako na počez le malenkost višji, in potem pri večjih za okoli 150 jurjev (normalno velika trisobna stanovanja) je spet skoraj 1:1.
In še enkrat: slovenska realnost je taka, da bodo samske osebe izjemno težko preživele s penzijo, če ne bodo imele lastne nepremičnine ali recimo, da smo optimisti, in se bo izšlo kako rentno varčevanje pa to. Ampak to je še vprašanje.

ker tudi denar na kupčku (v banki) ni 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (dolgoročno) varen, na stara leta pa rabiš kje biti (in, da imaš vsaj za davke prihodkov) lahko živiš brez elektrike, kuriš na drva iz hoste …) je smiselen nakup.
Predlog: skeširaj 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kolikor imaš € ostalo pa kredit do pogoja za penzijo (max 15 let)

Lastnina je precenjena. Ljudje bi se morali zavedati svojih možnosti.[/quote]
Sem takoj zato, da v slo uvedemo urejen sistem dolgorocnih najemnim in bom taprva zraven. Ampak dokler je z najemom pri nas kot je pa si ne upam tvegat, da bom vsake par let iskala novo stanovanje v najbolj neugodnih trenutkih in na novo opremljala oz. metala stran pohistvo. Tako sem pac prisiljena v nakup.
Za avtorico pa: do penzije bos stanovanje odplacala, ce bos kdaj rabila doplacilo za dom ga bos lahko krila iz najemnine ali kupnine. Definitivno nakup.[/quote]

Najem za nedločen čas je dobra rešitev tako za najemnika kot tudi za lastnika. V njem ni predvideno, da vsakih nekaj let se seliš, temveč da dolgočno ostaneš tam z vsemi obveznostmi in pravicami.

Definitivno najem glede na podatke, ki jih je avtorica navedla.



Penzije se ne nižajo. Upokojena učiteljica iz devetdesetih ima jurja penzije do smrti. Upokojena leta 2016 pa petsto. Isto do smrti. Delavec v proizvodnji iz leta 1991 ima penzije 700, njegov mlajši kolega, ki gre danes v penzijo, pa okoli 350.

Bajte so se pa iz nič gradile brez kreditov. Ko plaz odnese hišo, pa pridni ne znajo več iz nič naresti nove, ampak jamrajo vsi objokani po televiziji za prostovoljne prispevke.[/quote]

Penzije se nižajo, ne vem, kje živiš. In se bodo še. Kdor se upokojuje letos, se pod občutno manj ugodnimi pogoji za izračun, kot so se ljudje pred desetimi leti.
Kupna moč penzij se ne ohranja, rast ne sledi inflaciji – ko si enkrat v penziji, tvoja kupna moč torej pada. Kaj ti pomaga, če se pralni stroji cenijo, če se pa hrana, elektrika, voda draži.

In kako bo s 400, 500 evri plačevala najemnino? Še to rešiš, pa si genij.

New Report

Close