Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek naravni osvežilci zraka / dišave za stanovanje in avto

naravni osvežilci zraka / dišave za stanovanje in avto

Kaj uporabljate za osvežitev oz. prijeten vonj v stanovanju ali avtu? Od umetnega sr**** me boli glava, da vdihavanja kemije niti ne omenjam:-(

V limono, pomaračo ali mandarino napikaj “nageljnove žbice”
Diši kot strela nekaj dni!

Loccitane mmmm kako lepo diši ….

Eterična olja:-) Čista 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} brez primesi…

Odličen članek na to temo… tako kot praviš od umetnega sr…. ja boli samo glava.

Vas dišave zdravijo ali zastrupljajo?

Te dni na ulicah in v trgovskih centrih že »diši po praznikih«. Trgovci bodo naredili vse, da nam prikličejo spomine na otroštvo, ko je res dišalo po smrekovih vejah, marcipanu, svežem pecivu, kuhanem vinu, cimetu in klinčkih. Razlika je le v tem, da so bile vonjave, ki so se nam vtisnile v spomin, pristne, te, s katerimi nas vabijo danes, pa so praviloma umetne dišave, pridobljene iz nafte.

Vonjave so kot glasba, saj ima podobno kot zvok tudi vsaka vonjava svoje nihanje. Če si boste zavrteli nekaj sentimentalnega, vas bo to hitro spravilo v romantično razpoloženje. Če boste poslušali glasbo z veliko ritma, vas bo premaknila v gibanje. Z EEG testi so dokazali, da vonjave delujejo na enak način. Olja melise, sivke in meditativna olja na primer upočasnjujejo delovanje možganskih valov, olja citrusov pa jih pospešujejo.

Zanimivo je, da vonjave sprožijo reakcijo hipofize (ki uravnava izločanje hormonov) in vegetativnega sistema (obtok, prebava, dihanje, uravnavanje temperature), še preden naši možgani dojamejo, katero vonjavo vohamo.

In ne le, da delujejo preden jih sploh zaznamo, delujejo tudi potem, ko jih z vohom ne zaznavamo več, saj se ta po približno 15 minutah utrudi.

Pa smo tam. Tisto, kar dejansko deluje, je vibracija, notranji zapis olja.

Vonj, ki ga zavohamo, in ime, ki ga temu vonju dodajo naši možgani, nista pogoj za reakcijo naše notranje kemije. Nos je le »recepcija«- portir, ki odpira vrata. Telo se odzove na dejanski zapis.

Sintetična olja pa so le kulisa naravnih olj. Res da v našem sistemu prikličejo spomin na prave dišave in okoliščine, v katerih smo jih prvič zavohali, vendar njihov zapis in vibracija nimata življenjske moči. Ko možgani rečejo: »Mmm, vrtnica!«, se hipofiza in drugi deli telesa odzovejo z: »Bljak … spet nafta!«.

Sintetično pridobljene vonjave dejansko kontaminirajo naša telesa. So kot trojanski konj, ki s prevaro doseže, da jim odpremo vrata, kjer nato delajo škodo. Snovi umetnih olj, ki jih vdihavamo, se nalagajo v telesu, naravna olja pa se v celoti izločijo. Najhujše je seveda onesnaženje na subtilni ravni.

Svet brez vonja

Industrija izkorišča našo potrebo po vonjavah in nam ponuja vse bolj odišavljene izdelke. Detergenti, mehčalci, šamponi, mila, čistila, kreme, celo igrače, svinčniki, radirke in oblačila danes dišijo močneje kot včasih parfumi.

Dišave za dom, avtomobile in pisarne so očitno tako iskano blago, da prenesejo milijonske oglaševalske proračune. Če so oglaševanju na televiziji namenili 10 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} cene izdelka, potem morajo prodati 200.000 kosov, da povrnejo predvajanje desetih spotov. Toliko pa jih ponavadi zadošča le za en teden oglaševanja. Da bi oglaševali tri tedne, morajo prodati vsakemu gospodinjstvu po en osvežilec zraka! Po tem, da še niso odnehali, lahko sklepamo, da se jim račun izide.

Gre za velik biznis. Pridobivanje umetnih vonjav je tudi do 1.000-krat cenejše, kot pridobivanje naravnih. Za en liter eteričnega olja jasmina je treba nabrati 8 milijonov jasminovih cvetov. Zato liter stane 10.000 evrov. Sintetični ponaredek pa na trgu dobite za 10 evrov.

V svetu je znanje aromatologije visoko spoštovano. Aromaterapija je komplementarna oblika zdravljenja, ki v kombinaciji z drugimi metodami dosega zelo dobre rezultate. Poznavalci dejanskega notranjega zapisa »esence« rastline vedo, kako lahko eterična olja izkoristimo, da vzpostavimo ravnovesje v organizmu.

Razlika med dejanskimi vonjavami in sintetičnimi ponaredki je kot razlika med sprehodom po obali in gledanjem razglednice z obale. Le dejansko doživetje je tisto, kar bo v nas povzročilo spremembo.

Notranji občutek, ki ga potrebujemo, lahko dobimo le od dišav, ki nosijo dejanski zapis rastlin, iz katerih prihajajo.

Kako prepoznamo dobra olja?

* Najboljša so olja iz rastlin, pridelanih brez kemije.
* Na dobrih oljih boste našli precizno navedeno ime in latinski naziv rastline, iz katere je pridobljeno.
* Cena različnih olj se bo razlikovala, ker se tudi cena pridobivanja močno razlikuje. Če vsa olja ponujajo po enaki ceni, tu nekaj »smrdi«.
* Najboljši proizvajalci izvajajo tudi teste s plinsko kromatografijo, masno spektrometrijo in analizo sledov in tako zagotavljajo, da se v olja ne bodo pritihotapili ostanki kemije.

Še nekaj koristnih napotkov, če želite iz aromaterapije potegniti največ dobrega.

* Eterična olja se ne smejo pregrevati. Kapljanje olj na radiatorje, peči ali v posode, ki so tik nad svečkami, olja »skuri« in ne osvobaja njihove esence, ki je najbolj dragocena.
* Temperatura vode, v katero nakapljate eterično olje, naj ne bi presegala 45-50 oC. Zato izbirajte takšne izparjalnike, ki so dovolj visoki, da jih svečka ne pregreva. Obstajajo tudi marmorni izparjalniki s termostatom, ki vzdržujejo idealno temperaturo ves čas. Takšne uparjalnike najdete v trgovinah, ki prodajajo najboljša eterična olja.
* Olja se ne mešajo z vodo. Lahko jih zmešate z maščobnimi olji, mlekom, medom, visokoodstotnim alkoholom ali tekočim milom.
* Kot pove že ime, eterična olja hitro hlapijo. Najdaljše trajanje jim zagotovite tako, da jih shranite v temnih stekleničkah, na mestih, kamor ne prodre svetloba. Najkrajšo »življenjsko dobo« imajo olja citrusov (približno 1-1,5 let), zato jih ni treba hraniti za »hude čase«. Uporabljajte jih čim bolj sveže.
* V vlažnem zraku je učinek vonjav intenzivnejši.
* Če delate mešanice, kozmetične preparate, masažna olja z dodatkom eteričnih in podobno, narejene preparate porabite v roku 2-3 mesecev.

To moram pa probat, pa dvomim, da bo delovalo. Napikam žbice in pustim na kuhinjskem pultu ali kako?

Kaj so to žbice in kje se to dobi?

Jaz umetnega nisem nikoli kupovala. Kupujem eterična olja Primavere, so najboljša na našem trgu, včasih tudi Bergland.

Nageljnove žbice = klinčki

Hvala za odgovore. Tole s citrusi sem že enkrat slišala, upam, da se bo obneslo tudi v avtu! Oljčka in svečke tam nekako ne pridejo v poštev:)

Tudi jaz ne kupujem umetnega, imajo pa kje, ko grem na obisk, in mi je muka….

nekaj časa sem olja kupovala v kalčku, sedaj jih kupujem od justa in so res čudoviti vonji… pomaranča, limona, sivka..:-)

Ja!
Jaz dam na en okrasni krožnik in v dnevno ali pa v kuhinji na mizo. Posebno še, če so pomaranče mal stare :). Lahko jih daš tudi več! No probaj pa povej, men fullll diši 🙂

Odprem okno in iz hozda ob hiši zaveje svež zrak :-). Ko pa sem prav željna kakšnega posebnega vonja, dam v izparilnik preverjeno naravna eterična olja. Zelo lepo diši tudi, če skuhaš eno narezano pomarančo in klinčke. Daš v vodo in naj počasi vre.

Sivkini cvetovi, ki jih streš, olje sivke v izparilnik, narezani koščki kakih dišečih mil po predalih, jaz imam v avtomobilu v pepelniku in po predalčkih kocke iz l occitana…

Tudi jaz imam Pomander, vendar je tudi pri svežih “kockah” njegov domet bolj omejen. Sem pričakovala več, glede na to, kako drago je vse skupaj:-( Pa te kocke tudi ne vem, če imajo še, jih že nekaj časa nisem videla….

Jaz nimam pomanderja, kocke v avtu natresem kar tako, pa za volumen avtomobila čist zadostoje za moje pojme (v avtu ne marama raznih tistih naprav za na ventilatorje, smrekic in podobne navlake).
Doma pa kot sem rekla, sivkino olje ali cvetovi v izparilnik.
Kock pa jaz tudi nisem že dolgo videla, imam še nekaj stare zaloge doma:).

https://kamenaric.si/-avto{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20moto/diseci_obeski.htm

New Report

Close