nasvet št. 6. Vračevanje, naložbe, tveganje
Nasvet št. 6. V tokratnem nasvetu se bom dotaknil varčevanja, naložb in tveganja.
Ko govorimo o varčevanju se moramo zavedati, da:
1. Ni 100% zagotovila, da bomo po končanem varčevanju imeli več denarja, kot smo ga na začetku vložili.
2. Nihče ne ve, katero varčevanje ali skladi bodo v bodoče najdonosnejši.
3. Pretekli donosi niso garancija niti merilo o donosih v prihodnje.
Kaj lahko vpliva na našo naložbo? Svet je zelo nepredvidljiv. Lahko se zgodi svetovna recesija, naftna kriza, zlom borze, terorizem, vojna, državni udar, naravna katastrofa. Vsega tega ni moč napovedati.
Vendar vseeno moramo varčevati. Postavljajo se vprašanja, kako, kje, kdaj, koliko in zakaj? Če nikjer nič ne varčujemo, dejansko največ tvegamo. Moj kolega pravi, da je najboljša naložba, relativno dobro živeti. Z njim se strinjam v tem, da se v rizičnih naložbah varčuje z viški. Če se nam zaradi varčevanja zniža kvaliteta življenja, nato pa naložba izgubi na vrednosti ali celo propade, si bomo verjetno težko odpustili.
Smatram, da mora vsak varčevati vsaj za svojo dodatno pokojnino. Vsi vemo, da je upokojencev že skoraj toliko kot delovne populacija in da se življenjska doba povečuje. To je velik pritisk na pokojninsko blagajno in lahko sklepamo, da se bodo pravice do državne pokojnine stalno krčile. Za dodatno pokojnino ne varčujemo v rizičnih naložbah, ampak maksimalno varnih, kljub temu, da morda žrtvujemo velike donose.
Za vsako bolj rizično varčevanje, kot so skladi ali delnice, se odločimo na podlagi predvidevanja. Ali imate razloge, da verjamete, da bodo ravno določeni trgi, prinesli nadpovprečne donose? Ali pa ste se odločili pač zaradi modne muhe in preteklih donosov, ki seveda nikoli niso garancija za prihodnje. Seveda pa je končna odločitev vaša, saj boste tudi posledice odločitve nosili sami.
Varčevanje v skladih ali delnicah na nekoliko daljši rok se mi zdi pravilna odločitev, in sicer zaradi nepredvidljivosti trgov na krajši rok in provizij. Prednost je tudi ta, da lahko varčujemo že majhne zneske.
Vsako varčevanje pa predstavlja tveganje. BREZ TVEGANJA PA NI DONOSOV. Vsak posameznik ima pa svoj odnos do tveganja. Tvegamo lahko samo toliko, koliko si ga lahko privoščimo. Če tvegamo preveč, propademo. Največje tveganje v življenju je, da ničesar ne tvegamo. Tisti, ki ne tvega dovolj, v resnici tvega preveč.
Kako pa tveganje zmanjšamo?
• Potrebujemo znanje in informacije. Ker jih sami nimamo, jih poiščemo.
• Naložbe razpršimo (če imamo 1 mio SIT, se odločimo za 10 naložb po sto tisoč SIT).
• Pomemben je pravi čas naložbe. Ne nalagamo tja, kjer se predvideva padanje tečajev.
• Kvaliteta naložbe. Priznan upravljavec, stabilni trgi, širše usmerjeni skladi…
• Zavarovanje. Nekatere naložbe npr. garantirajo glavnico.
• Spremljanje. Ker nam ni vseeno za naše naložbe jih spremljamo in če se dogaja kaj ”čudnega”, poiščemo nasvet pri strokovnjaku.
• Primerjava. Vsaka naložba ima vedno alternativo s katero jo primerjamo in ugotavljamo pluse in minuse.
• Izkušnje. Ne pridobi se jih čez noč in če jih nimamo moramo biti posebej previdni.
Zelo pomembno je, da je vsaka naložba zakonita in transparentna. Če niso podatki in tečaji objavljani v časopisih in na internetu je zadeva sumljiva. Pomembno je, kdo nam ponuja in ne sme nam biti vseeno, komu zaupamo naš denar.
Lep nov teden!