Nasvet št. 8. Kaj je lizing?
V nasvetu št. 8 se bom dotaknil Lizinega. Če potrebujete enostavno in hitro pot dodatnega financiranja in kreditno niste dovolj bonitetni, se lahko odločite se za lizing, ki je zelo učinkovit način financiranja naložb. V načelu je potrebno vedeti, da je lizing alternativa kreditu in ga je možno enostavneje in hitreje pridobiti. Pravzaprav je lizing ena najhitreje rastočih finančnih dejavnosti in tudi stroški se počasi približujeko stroškom kredita.
Zelo primeren in tudi razširjen je med pravnimi osebami. Ko se odločamo med lizingom in kreditom moramo na podlagi resnih analiz svojega poslovanja in realno opredeljenih načrtov določiti razmerje med lastnimi in tujimi viri, ki jih nameravamo nameniti za naložbo. Skoraj nobena naložba, financirana brez udeležbe lastnih sredstev namreč ni rentabilna.
Kaj pravzaprav je lizing? Lizing je posebna oblika financiranja nakupa, pri katerem lizingodajalec (lizing hiša) kupi predmet lizinga po izbiri lizingojemalca in mu ga da v uporabo. Lizingojemalec takoj postane ekonomski lastnik, pravno lastništvo pa se prenese s plačilom celotne pogodbene obveznosti. Lizing omogoča hiter dostop do potrebnih sredstev, ker je pot do odobritve je precej krajša kot pri drugih oblikah financiranja. Predmet nakupa je istočasno tudi zavarovanje financiranja
Lizing hiše lahko financirajo skoraj vsak predmet lizinga, pri čemer običajno ločijo med financiranjem premičnin (vozila, oprema, stroji…) in nepremičnin (poslovni prostori, bivalni prostori, zemljišča). Iz tega izhajajo tudi pogoji, kot so: doba, obrestna mera, lastna udeležba…
V osnovi ločimo dve vrsti lizinga in sicer: Finančni lizing in Poslovni najem ali operativni lizing.
Finančni lizing
Je oblika financiranja, kjer se lizingojemalec že v začetku, ob sklepanju pogodbe, odloči za lastništvo nad predmetom lizinga po poteku pogodbe. Finančni lizing pomeni dejansko financiranje nakupa predmeta in je po svoji vsebini zelo podoben nakupu na obroke oziroma kreditu, glavna značilnost pa je ta, da je predmet lizinga do končnega poplačila last lizingodajalca. Pri tej obliki financiranja amortizacijo obračunava lizingojemalec, v nasprotju s poslovnim najemom oz. operativnim lizingom, kjer jo obračunava lizingodajalec.
Poslovni najem ali operativni lizing
Je posebna vrsta financiranja in je namenjen vsem, ki jih zanima predvsem uporaba, ne pa toliko nakup predmeta financiranja po izteku pogodbenega razmerja. Še posebno primeren je za podjetja in podjetnike, saj omogoča le uporabo točno izbranega predmeta najema za dogovorjeno obdobje. Predmet financiranja knjiži kot osnovno sredstvo najemodajalec, zanj obračunava amortizacijo, najemnik pa plačuje mesečne obroke, ki jih v celoti knjiži kot stroške najema.
Ob izteku pogodbenega razmerja najemnik predmet najema praviloma vrne, lahko pa najame nov predmet.
S to vrsto lizinga so možni posebno ugodni najemi z vključenimi dodatnimi storitvami (registracija, zavarovanje, vzdrževanje, zimske gume z menjavo, nadomestno vozilo v primeru okvare ali karambola…). Nepredvidljivih stroškov ni. Po mojih izračunih je za pravno osebo to veliko ceneje, kot pa financiranje lastnega voznega parka z vsemi predvidljivimi in nepredvidljivimi stroški ter drago logistiko.
Kaj je “Sale and lease back” lizing (Prodaj in vzemi v najem )?
Posebna oblika financiranja, pri kateri lastnik staro ali novo osnovno sredstvo proda in ga potem takoj vzame nazaj v najem po načelu finančnega ali operativnega leasinga.
Lastniki investicijskih dobrin se za tovrstni posel odločajo ponavadi iz naslednjih razlogov:
• zaradi potrebe po zagotovitvi tekočih likvidnih poslovnih sredstev,
• zaradi zagotovitve lastnih sredstev za financiranje novih naložb,
• za razbremenitev prezadolženosti zaradi kreditov, najetih pod slabšimi pogoji,
• za dezinvestiranje zaradi pokritja izgub itd.
Nekaterim želim lep nov teden, drugim prijeten dopust!
To piše v slovarju slovenskega knjižnega jezika:
leasing gl. lizing
lizing in leasing -a [liz-] m (i) ekon. zakup
premičnine ali nepremičnine, ki lahko preide v
last zakupnika po plačilu določene zakupnine
Leasing hiše uporabljajo besedo lizing:
Najprimernejši prevod v slovenščino bi bil “zakup”.
Če govorimo o nazivu podjetja, kjer je napisano leasing se tako tudi piše, kot vrsta financiranja je pa beseda lizing povsem primerna, kot tudi lizingodajalec, lizingojmalec, lizing nepremičnin, lizing premičnin, finančni lizing…
Lp,