ne štekam, kaj je z zajci za veliko noč?
Velikonočni zajček
V zvezi s pirhi pri nas poznamo tudi velikonočnega zajčka,ki skoraj po vsej Evropi otrokom prinaša pobarvana in pisana jajca.Zajec ni nobena mitološka žival,ampak je prastar simbol,ki ga najdemo skoraj povsod po svetu.Je simbol plodnosti in je tesno povezan z luno,saj zaznamuje ponovno rojstvo,preporod,vstajenje,pomeni “luč” v temi.
HMmmm,
kako zanimivo … ta poganski simbol se je ohranil do danes, s tem da mu je sodobna družba odvzela prvotni pomen in ga … poinfantilila (kako grozna kazen, za zajčka!)
orgazem smo zamenjali za mlečne zobe …
po drugi strani, si sploh upamo predstavljati šego za Veliko noč, kot noč strahu, bedenja, potem pa super “vstajenja”?
Zajec se v našem okolju pojavlja šele v zadnjih letih, kar kaže na vse večjo komercializacijo praznikov oz. starih običajev (tako smo uvozili tudi Božička, Valentinovo, Noč čarovnic – pa kmalu se bo pojavil še kakšen lik, ki bo šel na roko trgovcem). V krščanski velikonočni ikonografiji ga ni.
Velika noč pa se časovno ujema s še starejšim praznikom, ki so ga davno pred krščansko V praznovala skoraj vsa ljudstva na indoevropskem teritoriju, pa tudi v drugih delih sveta. Gre za praznik stvarjenja, preporoda, plodnosti. Tako jajce (izvor) kot zajec (plodnost) simbolizirata osnovno izročilo praznika, le da zajca krščanstvo ni prevzelo.
Kopirano:
Od kje izhajajo velikonočni zajčki? Menda so bili Tevtoni (keltski narod v Franciji) prepričani, da za veliko noč jajca namesto kur nesejo zajčki. Tudi čokoladna jajčka izvirajo iz Francije – tam so v 18. stoletju izpihali surovo jajce in vanj nalili stopljeno čokolado. In iskanje pirhov po vrtovih tudi izhaja iz Francije (13. stoletje). Takrat so podhranjeni študentje in duhovniki iskali po vrtovih skrita velikonočna jajca. Približno v tistem času so začeli jajca blagoslavljati tudi v cerkvi. Francoski kralj je imel navado, da je blagoslovljena zlata jajca v velikonočnem času podarjal dvorjanom.