Najdi forum

Splash Forum Politični čvek Nedeljsko delo

Nedeljsko delo

Zakaj so se nekdanji nasportniki nedeljskega obratovanja trgovin, kar naenkrat odločili, da bi bilo vendarle dobro, da lahko nakupujemo tudi ob nedeljah?

Ali ni malo čudno, da nekdo predlaga referendum (ki stane 600 milijonov SIT), kakšno leto kasneje pa se izkaže, da se ta isti sploh ne strinja s tistim, za kar se je takrat zavzemal.

Oblast dela čudeže …

Mogoče ti spomin nese do takrat, ko so bile trgovine po referendumu mesec ali dva celo zaprte. Kasneje je sodišče izvajanje zakona zadržalo in sodišče je pač potrebno spoštovati.

Aha, ker se jim je s pobudo za referendum preveč mudilo, da bi si pred tem še enkrat prebrali zakon …

Denar dela čudeže …

To je tipičen primer nesposobnosti sindikata.Za to kar so sedaj dosegli na dogovorih ni bilo potrebno zapraviti 600 mio.SIT za referendum. Sindikat ima široko paleto načinov pritiska na delodajalca ne pa blesav referendum o zakonu, ki pa ga lahko parlament spremeni eno leto po sprejetju in si zopet na istem.

Končno bi morali tistim, ki zahtevajo referendum zaračunati vse stroške.

kako bi se pa ti počutil, če bi moral delati ob nedeljah za enako plačilo kot ob delavnikih. saj samo za to je šlo, ker so delodajalci hoteli delavce izmozgati do konca. če bi spodobno plačali že prej, referenduma in vsega nategovanja sploh ne bi bilo.

Delati moram tudi v nedeljo, oz. biti na razpolago. Takšen poklic pač. Še dobro, da ga imam. Delam za enako plačilo, pa nadur mi ne plačajo, pa nadure mi kar pobrišejo, jih ni.

račka, točno tako. Sindikati so hoteli višji dodatek za nedeljsko delo, delodajalci niso pristali in potem se je zgodil referendum.
Glede na to, da so trgovci za dosego lastnih ciljev, porabili 600 mio davkoplačevalskega denarja, naj ga sedaj tudi vrnejo v proračun!!! Gre samo za majhen del delavcev v državi, zaradi tega referenduma se ni povečal dodatek vsem, ki delajo ob nedeljah, torej je bilo ravnanje sindikata nedopustno. Tak referendum se sploh ne bi smel zgoditi!

če bi foušija gorela. zaradi tistih nekaj tolarčkov več, pri že tako mizernih trgovskih plačah, pa še teh ste jim fouš. Grdo !

Zakaj ste volili Jankovića?

Sedaj pa imate!

Perpetua

JULA, tole si pa močno narobe razumela. Jaz trgovkam še kako privoščim čim višji dodatek za nedeljsko delo. Moti me le to, da so sindikati to znali doseči le tako, da so porabili 600 mio našega denarja – to kaže na njihovo popolno nesposobnost. Torej naj sedaj hitro organizirajo referendum še delavke v tovarnah – posebej tiste v nočnih izmenah, pa hitro še gostinci, pa najbolje, da še zdravstveno osebje in tako naprej. In seveda vsak naj ima svoj referendum in zanj porabi min 600 mio denarja vseh davkoplačevalcev.

Mene prav nič ne moti, če so ljudje, ki delajo v manj ugodnem času za to tudi plačani. In prodajalkam sploh nisem nevoščljiv, če bodo sedaj dobile namesto 76.000 tolarjev kar 79.000, jim bodo že drugje vzeli.

600 miljonov seveda niso porabili sindikati ampak vlada.
Zato bi blo mogoče boljš, da jih pripišeš na konto LDS.

Zakon kakršen je sedaj, bi lahko sprejeli že takrat, pa referenduma ne bi blo. Ne vem zakaj ga niso, ko pa je bla prejšnja vlada ja leva in se je zavzemala za pravice delavcev itd?

Mujo, to pa ne drži. Referendum so podprle samo desne stranke in cerkev. Malo več razgledanosti oz. čistega vina…
Da se potvarja zgodovina sem navajena, da se pa potvarjajo nedavni dogodki, je pa mal preveč.
Zakon je nastal pod okriljem sindikata, referendum so zahtevali sindikati, podprla jih je pa cerkev in desne stranke. To so fakti, tako da nikar samo zaradi pripadnosti določeni stranki ne prikrajaj resnice.
In še enkrat, nihče ne pravi, da ni prav, da imajo trgovke višje dodatke. Narobe je le to, da se parcialni interesi rešujejo na državni ravni. In se zanje zmeče toliko denarja, potem pa imaj korist od tega le majhen {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ljudi, prav tako je izigrana ljudska volja.
Najbolje, da vsi začnemo reševat svoje probleme z referedumi.

Kaj ne drži?

En drek je važno, kdo in s kakšnimi nameni je podprl referendum.

Dejstvo je, da ga ne bi blo, če bi prejšnja vlada sprejela tak zakon, kot ga je sedanja. Zdej se ne buni nihče razen parih mandeljcov iz NSi.

Kar, ergo pomeni, da je v vsaj tem konkretnem primeru, sedanja vlada sposobnejša od prejšnje.

Tisti referendum je bil idiotizem prve klase. Nima kaj država zapovedovati, kdaj lahko delam ali ne, pa naj bom trgovec ali direktor. To piše celo v ustavi.
Probleme delavcev oz. kršenje delovne zakonodaje je potrebno reševati na sodiščih in po potrebi pač zapreti podjetje, tudi če je to Mercator. Tako bodo delavci dobili zadoščenje, pa čeprav bodo ostali na cesti. Američani znajo to delati, Rusi tudi, ni vraga, da ne bi znali tudi mi razbiti enega podjetja, če ustvarja zdraho.

Pa še glede sindikatov – že dolgo se ve, da so (vsaj največji) peta kolona ZLSD oz. sedanje SD (no, za fides ne vem, so najbrž bolj samosvoji patroni) in vse odločitve se sprejema na tistih “pravih” sestankih, izven oči javnosti. Če so konkretni referendum podprle tudi desne stranke, je to povsem obrobnega pomena, ker zgolj in samo z njihovo podporo sindikati ne bi niti trznili.

Problem je bil v tem, da je bila zakonodaja neustrezna oz. je sploh ni bilo. In v tem primeru nimaš kaj reševati na sodišču.

Kako je ni bilo ? Delavsko zakonodajo imamo in to zelo strogo, saj smo delavci zaščiteni kot kočevski medvedi. Vsaj v primerjavi z marsikatero razvito državo. Če delavec ali delavka dela več kot 40 ur tedensko, mora delodajalec to upravičiti in če mu ne uspe je zrel za tožbo. Če pa trgovke niso delale več kot 40 ur tedensko, potem je bil referendum dejansko i d i o t i z e m.

Tole je pa res “i d i o t i z e m” brez primere. Delavke v trgovinah delajo marsikje krepko več kot 40 ur na teden, v prodajalnah kjer sta zaposleni samo dve delavki v času dopustov ali ob bolniški sodelavke dela druga običajno obe izmeni in pozabi na zaščito kočevskega medveda.
Sicer je to kar razumljivo, ni pa prav da to delo ni plačano.

Tožba, hahaha, pri ažurnosti naših sodišč…

Se pravi, zaradi neažurnosti naših sodišč bi ti izvajala referendume ? Nekje nekaj ne štima, se krši zakonodaja, in gremo na referendum ? Totalno zgrešena logika, po mojem mnenju.

Nikjer nisem napisal da štima.
Za referendume je kriva tista oblast, ki je dopustila da je nastala potreba po njemu. Ti ljudje so bili dovolj dobro plačani, da bi morali prenesti tudi odgovornost za svoje odločitve, pa so jo raje prenesli na “narod”. Šeststo milijonov pa konec koncev ni kakšen poseben denar.

Očitno ne, ker je bil zakon sprejet šele sedaj, se ti ne zdi?
Saj ni bil problem samo v 40 urah. Problem je bil v nedeljah.

In ja, se strinjam, da je bil referendum idiotizem.
Vlada bi ga lahko preprečila, pa ga ni.

Mujo, se še spomniš, da so v času referenduma govorili predvsem o družini in skoraj nič o prenizkem plačilu. Glavni problem naj bi bil, da delavke ne morejo nedelj preživljati s svojimi otroki in partnerji. Tudi po novem zakonu jih ne bodo mogle …

V novem zakonu je poleg plačila specificirano tudi to, kdo in koliko nedelj na leto lahko dela. Tko, da nimaš čisto prav.

Kako in na kakšen način so pa nabirali pike pred referendumom pa po mojem ni glih bistveno za tole debato. Jasno je, da bi popušili, če bi izpostavili zgolj in samo denar, se ti ne zdi?

New Report

Close