Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Nehajte že pametovat o antidepresivih!

Nehajte že pametovat o antidepresivih!

Če ljudje jemljejo AD zaradi krize, pomanjkanja denarja itd itd se vprašam kako da jih potem kar vsi ne jemljejo?
če gre za možgansko motno, kot pravi ena zgoraj, potem ne vam kaj ima veza kriza s tem.

Kaj je depresija? Depresija je pogosta bolezen sodobnega časa, za katero zboli vedno več ljudi v razvitem svetu.

1. Depresija je bolezen sodobnega sveta

Depresija je “bolezen” sodobnega sveta, saj postaja vedno bolj razširjena. Morda celo moderna. Depresija vzame človeku energijo, voljo do dela in do življenja in ima na tak način močan vpliv na kvaliteto življenja.

2. Pri depresiji gre za pomanjkanje nevrotransmiterjev v možganih

Znanost je raziskala, da gre pri depresiji za zmanjšanje koncentracije pomembnih molekul (nevrotransmiterjev) v možganih. Pojavi se pomanjkanje serotonina, noradrenalina in dopamina. To pa so molekule, ki so nujno potrebne za dobro počutje.

zakaj ni depresija razširjena po celem svetu kot je naprimer rak? To je čisto duševna bolezen, po kmečko rečeno imaš pomanjkanje veselja do življenja in nimaš občutka koristnosti. Tega ti nobene tablete ne morejo vrniti. Tablete naj bodo predvsem bergla k spremembi v življenju, samo to pravim. Več let ko si samo apatičen in na tabletah, bolj si depresiven ker veš da zapravljaš svoje življenje in potenciale in da si vedno bolj star.

Če ne veš, se pozanimaj. A misliš, da si zdaj neka faca, ko postavljaš tako neumna vprašanja ob taki množiic spletnih strani o depresiji?

http://lmgtfy.com/?q=depresija

hmmm… se je za vprašat kdo komu dela škodo, me zanima koliko vas prebere navodila pred uporabo, pa če tam piše koliko časa se lahko določene tablete jemlje neprekinjeno ali slepo zaupate zdravniku/psihologu/psihiatru, ki vam lepo samo reče eno tabletko na dan minimalno, pa je stvar z njegove/njene in vaše strani zaključena in “veselo” goltate tiste tabletke pa to vedno več, brez da bi najprej pomislili, da s tem sami sebi delate škodo, ker se slej al prej redno jemanje tablet prelevi v odvisnost in potrebo po še več, poleg vse ostale škode, ki jo lahko tablete povzročijo organizmu?

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Če znaš angleško tukaj imaš članek.

http://www.newyorker.com/arts/critics/atlarge/2010/03/01/100301crat_atlarge_menand

nekaj citatov:
There is little agreement about what causes depression and no consensus about what cures it.
Torej nekaj soglasja je pri temu kar depresijo povzroča in nobenega soglasja kaj depresijo zdravi.

Doctors prescribe antidepressants for patients who are not suffering from depression. People take antidepressants for eating disorders, panic attacks, premature ejaculation, and alcoholism.
Zdravniki predpisujejo antidepresive tudi pacientom ki ne trpijo zaradi depresije. Ljudje jih jemljejo, tudi če imajo prehranjevalne probleme, panične napade, prehiter izliv pri moških in za alkoholizem.

These complaints are not coming just from sociologists, English professors, and other troublemakers; they are being made by people within the field of psychiatry itself. As a branch of medicine, depression seems to be a mess. Business, however, is extremely good. Between 1988, the year after Prozac was approved by the F.D.A., and 2000, adult use of antidepressants almost tripled. By 2005, one out of every ten Americans had a prescription for an antidepressant. IMS Health, a company that gathers data on health care, reports that in the United States in 2008 a hundred and sixty-four million prescriptions were written for antidepressants, and sales totalled $9.6 billion. As a depressed person might ask, What does it all mean?

Pritožbe ne prihajajo samo od sociologov, profesorjev, ampak tudi od nekaterih psihiatrov. Se pa delajo iz tega veliki dobički. Odkar je bil 1988 odobren Prozac pa do leta 2000, se je uporaba antidepresivov med odraslimi potrojila. Do leta 2005 je eden od desetih Američanov že dobil recept za antidepresive.

The National Institute of Mental Health estimates that more than fourteen million Americans suffer from major depression every year, and more than three million suffer from minor depression (whose symptoms are milder but last longer than two years). Greenberg thinks that numbers like these are ridiculous—not because people aren’t depressed but because, in most cases, their depression is not a mental illness. It’s a sane response to a crazy world.

Nacionalni inštitud za duševno zdravje predvideva, da več kot 14 milijonov Američanov trpi zaradi hude depresije vsako leto, in več kot tri milijone zaradi manjše depresije.Psihiater Greenberg misli, da so te številke smešne, ne zaradi tega ker ti ljudje niso zares depresivni, ampak ker njihova depresija ni mentalna bolezen. Je samo zdrav odziv na nori svet.

Gunnar — ne piši neumnosti. Bog ne daj, da boš čez leta napisal kako si ti obvladal nekaj od tega, ki ti bom opisala v naslednjih vrsticah. Nezdravljene anksiozne motnje povzročajo hud emocionalni distres, človeka zelo izčrpajo in povzročijo veliko trpljenje bolniku in njegovim bližnjim. Generalizirana anksiozna motnja, socialna fobija, panična motnja in obsesivno kompulzivna motnja so anksiozne motnje, ki jih opredeljujem v sestavku.Najpogosteje uporabljana zdravila za anksiozne motnje so posebne vrste antidepresivi (tako imenovani inhibitorji ponovnega privzema serotonina ali s kratico SSRI.Ta zdravila ne povzročajo odvisnosti.
Pomirjevala ali benzodiazepini so druga skupina zdravil, ki jih uporabljamo za zdravljenje anksioznosti. Med bolj znanimi so Helex (Xanax), Apaurin, Lorsilan, Lexaurin, Ansilan itd. Pomirjevala (za razliko od antidepresivov) lahko povzročajo odvisnost in jih jemljimo previdno.Generalizirana anksiozna motnja, panična motnja, obsesivno kompulzivna motnja in socialna fobija predstavljajo velik stres za vas in za vašo družino. To so bolezni, za katere je najprimernejše kombinirano zdravljenje z zdravili in psihoterapijo. Vendar je potrebno še nekaj – čas. Pomembno je, da ste vi in vaši bližnji pri zdravljenju teh motenj potrpežljivi in vztrajni, saj izboljšanje včasih pride šele po več mesecih rednega jemanja zdravil in posvetov pri zdravniku.

Ni res. Samo diagnostika je drugačna. Je že lepo napisala zgoraj Skela. Če včasih neke bolezni niso znali opredeliti ali se je drugače imenovala, to ne pomeni, da je ni bilo.

V bistvu tudi “rak” ni enakomerno razširjen po svetu. Pod tem skupnim imenom gre za celo vrsto različnih bolezni, ki imajo po svetu tudi zelo različno pogostost pojavljanja.
Potem pa sledi še enkrat isti odgovor: če se v nekem delu sveta ukvarjajo samo s fizičnimi težavami in boleznimi, ne pomeni, da drugih ni.

Recimo, vrač zna pokrpati zlomljeno nogo. Iz izkušenj bo prepoznal tudi zlom roke in ga obravnaval. Angina ali sladkorna bolezen pa nista na zunaj vidni. Torej s človekom ni videti nič narobe (ni nikjer nič polomljen) in ni kaj zdravit. Če je ozdravel, je “bil nekaj časa bolj slaboten”, pa mu je pomagalo spomladansko sonce. Če bi umrl, je to pač usoda ali zlobni duh.

Mimogrede še to: kolikor vem; nekatere bolezni iz skupine “rak” imajo danes, hvala bogu in znanstvenikom, manjšo smrtnost kot depresija. Tako da ne, ne svetujte nabiranja borovnic kot edinega “zdravila”.

no na papirju ne povzročajo odvisnosti, v reali pa… bodi en teden brez njih, pa boš videla da temu ni tako, in še zgrešila si drug del mojega zapisa ki se nanaša na to koliko časa jih lahko jemlješ brez prestanka preden začnejo povzročat škodo na tvojem telesu?

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Človek lahko ima mnenje o marsičem, čeprav nima izobrazbe s tistega področja. Torej tudi o depresiji, tabletah in ostalih povezanih stvareh. Ne more pa brez izobrazbe delit nasvetov, zdraviti (predvidevam, da je vsem jasno, da forum ni mesto za iskanje navodil glede zdravljenja) konkretnega človeka. Lahko bi dodala: saj še usposobljeni dostikrat kiksnejo.

Pa še to: tudi jaz sem mnenja, da je (tudi v zdravstvu) dostikrat izbrana najenostavnejša varianta (za zdravnika in pacienta), ki jo seveda farmacija z veseljem stimulira.

A res? A kar preživeli so vse ?
Ti predniki so bili pa res od sile. Samo življenjsko dobo so imeli kakšnih 20 do 30 let krajšo od nas.
Pa stvari niso imele imen. Soseda je bila pač “čudna” in ne depresivna….in sosed se je pač zapil.,
namesto jemal AD….in naše mame so imele “živčne zlome” in “migrene”….zdaj temu rečemo drugače.

Nikar ne misli, da si heroj, ker si šla brez tablet skozi – to ni noben pogum in nobena zmaga. Se strinjam s
tabo samo v eni točki – namreč, da nisi nič naredil, če si samo jemal AD, pa nič delal na sebi.
Res je.
Je pa tudi res, kar je že nekdo napisal – AD so samo bergla, ki ti pomaga čez najhujše, potem je treba
naprej sam. So pa zlata vredne za nekoga, ki je na dnu in mu telo in glava ne pustita vstati.[/quote]

Vsak človek, ki se uspe pobrat iz dna je pogumen in je zmagal!

GUNNAR izvoli napiši kaj o tvojih ugotovitvah. Predvidevam, da si strokovnjak na področju farmacije in verjetno si bil tudi preizkuševalec, ko so ljudi testirali kako se telo odziva na zdravila.

nisem ne eno ne drugo, vem pa da večina folka samo pogolta tablete, brez da bi prej prebrali priložene listke oz. navodila za uporabo itn. je dost da dohtar reče pojej 10 teh tablet na dan… pa če so taka zdravila res tolk uspešna in ne povzročajo odvisnosti mi pa razloži zakaj: večina folka, ki jih jemlje kmalu spet pristane nazaj na njih, pa če že ne povzročajo odvisnosti, zakaj če jih recimo nekdo sam prekine se kmalu po tistem pokažejo znaki odvisnosti od teh tablet? zakaj obstajajo ljudje, ki prejemajo take in podobne tablete, ki jim jih kasneje ukinejo storijio vse za to, da pridejo nazaj na tretma z zdravili? pač poznam nekaj različnih primerov, in ja za njih lahko rečem, da več ali manj velja vse kar piše o takih tabletkah samo na papirju…

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

No, jaz ne poznam nikogar, ki navodil ne bi prebral, tako da ne posploševati. Nismo vsi iz enega gnezda. Moja teta jih prebere v vse podrobnosti in seveda posledično dobi tudi vse možne (plus še nekaj dodatnih) stranske učinke, ima uradno postavljeno diagnozo, a noče jemati ničesar, tako da so tudi zravniki že skoraj obupali nad njo, prisiliti je nihče ne more, njeno življenje je na račun tega še bolj osiromašeno, posledično vpliva še na ostale družinske člane.

Sama sem se zdravila za depresijo, eno leto tudi s pomočjo zdravil, dve leti psihoterapije, popolna sprememba načina življenja. In sem se pobrala, že pet let pa imam v telefonu številko, na katero lahko pokličem, če bi se spet kaj zakompliciralo. Je še nisem, ampak en občutek varnosti pa vseeno nudi. So bili še padci od takrat in še bodo, ampak zdaj vse skupaj drugače dojemam kot sem takrat..

Kakšna odvisnost neki!?Kvečjemu odtegnitveni sindrom,ko za zgine se tudi stanje spet popravi.In,ja če človek ne naredi nič zase,psihoterapija in popolna sprememba življenjskega sloga je spet nazaj kjer je bil.Zato Gunnar se potem počutijo isto ali še slabše.Pri depresiji in ostalih motnjah je ključni cilj,da se spremenimo in da začnemo na svet gledati drugače se pravi,da se potrudimo videti pozitivne stvari,kar pa enim ne uspe takoj,ampak nič zato,nekomu prej,nekomu kasneje.In stavim,da vsi tisti,ki nikoli niti približno niso bili oz.izkusili pravo depresijo ali anksioznost so najbolj proti zdravljenju.Nekdo je napisal,da tablete+ psihoterapija najbolj pomagajo.Ja,bravo samo očitno neveš,da je psihoterapija plačljiva,cene si pa izvoli pogledati kar sam/a,preden sodiš zakaj se nekateri ne odločijo za njo.In ti,ki si uspela depresijo premagati sama,čestitam,ampak ti prave depresije še videla nisi kaj šele,da bi jo imela,ker verjemi,da se nebi bila sposobna pobrati iz postelje,kaj šele razmišljati-to govorim za hudo deresijo.No,sama sem delala z ljudmi z motnjami,takšnimi in drugačnimi od depresijr pa do shizofreniji in tudi sama sem imela blago anksiozno-deresivno motnjo,ki se mi je pojavila v nosečnosti.Bila je blaga pa je bilo vseeno grozno,kako bi šele bilo če bi bila tista tahuda.Sama sem se takrat bila sposobna spraviti na sprehod pa med prijatelje,prebirala sem knjige s koncentracijo na nuli.Leto po porodu pa sem začela obiskovati psihoterapijo,hvala bogu tablet nisem rabila,če bi jih morala pa bi jih jemala.Jaz vem od kod izvira moja motnja-spolna zloraba in nasilje v družini,ampak sem bila sveto preprična,da meni to ni pustilo posledic-pa mi jih je,na žalost.Edini plus pri meni je bil,da sem se vsega vedno zavedala in tega nisem potisnila vase,ker bi slej,ko prej začelo vdarjat ven v obliki sanj in flashov.Si zna sploh kdo,ki tega ni doživel predstavljat kako more bit človeku,ko npr.sredi koslila dobi nek flash in si sam ne zna razlagat kaj to pomeni in potem se ti flashi samo stopnjujejo čez dan in ponoči v obliki mor.Ne,ne znate si,ker niste bili v tem,torej nehajte pametovati.Normalno je,da tak človek zablokira in ni sposoben ničesar in normalno je,da dobi zdravila,da se postavi na noge in je sposoben delati na sebi.Ne mečite v isti koš ljudi,ki ne želijo delati na sebi in odkrivati svojih travm s tistimi,ki si to želijo in naredijo marsikaj,da se stanje izboljša.Ker pa so to stvari,ki se ne razrešijo čez noč je potrebno tudi potrpljenje in razumevanje.Ne rečem,da nekateri ne zlorabljajo tablet,ampak mislim,da so ti v manjšini,še veliko preveč je ljudi,ki jih dejansko potrebujejo pa jih ne jemljejo.Ko se enkrat stanje v možganih poruši, do tega privede tudi stres ni več lepo in tako lahko kot razmišljate nekateri.Seveda pa vzpodbujem sprehode in čimveč gibanja v naravi in pa tek,ker je naravni antidepresiv.

Se opravičujrem za napake v mojem postu,ampak pišem na brzino,ker nimam veliko časa.

Vsakdo lahko izrazi svoje mnenje. In tudi prav je tako. Iz prebranega je čutiti, da so ravno ljudje, ki so na AD najbolj nestrpni do drugače mislečih. Sama sem podala v eni izmed spodnjih tem svoje razmišljanje in napisala, da je to moje osebno mnenje. Nikogar nisem v nič prepričevala.Sicer so bili odgovori zelo pozitivni. Verjetno so odgovarjali ljudje, ki imajo slabe izkušnje z AD in podobno razmišljajo kot sama.

Drugače pa jaz nimam nič proti, če nekdo jemlje AD celo življenje. Vendar pa tako kot uporabniki AD imam tudi jaz pravico izraziti svoje mnenje. In moje je pač kot sem že napisala, da AD niso rešitev.
Ne razumem zakaj se določeni ljudje takoj čutijo ogrožene. Seveda so izjeme pri zelo hudi obliki depresije in drugih psihičnih boleznih. Žal, tam ne gre brez zdravil.

Strinjam pa se tudi s tistimi, ki pravijo, da se AD zelo hitro predpisujejo. Lažje je pač nekomu jemati tablete, namesto narediti nekaj zase. Poglobiti se vase in poiskati vzrok svojih težav in poiskati rešitev. Rešitve so vedno v nas samih. Le prisluhniti si moramo.

In če ne gre? Sama sebe sem uspela tudi fizično in ne samo psihično uničiti, preden sem se odločila poiskati strokovno pomoč. In ko je človek že tako daleč, da enostavno ne vidi izhoda več, takrat je treba ukrepati na hitro in ni časa za iskanje rešitev v samem sebi.

mogoče zato, ker vsak zdravnik predpiše AD, da se znebi pacienta, ki je preutrujen ali prezaskrbljen ali zapit ali se ločuje ali je brezposeln, itd?!!

90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} depresij je privzgojenih in ne potrebujejo zdravil ampak spremembo načina/vzorca življenja, kot bi rekel pokojni Rugelj, celostno preobrazbo, ki se jo doseže z delom na sebi kot je to on izvajal v svoji terapevtski skupini.
ostalih 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pa potrebuje še kaj več kot antidepresive.
Medicina se ukvarja s posledicami, predpisuje zdravila, operira, vzroki je ne zanimajo preveč ker bi jih veliko brez dela ostalo predvsem farmaceutskih firm, tako da pridno papcajte :)))

New Report

Close